МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки і менеджменту
Кафедра зовнішньоекономічної і митної діяльності
КУРСОВИЙ ПРОЕКТ
Із дисципліни «Оподаткування зовнішньоекономічної діяльності»
На тему:
«Оптимізування оподаткування зовнішньоекономічної діяльності»
ВАРІАНТ № 18
Львів-2019
АНОТАЦІЯ
У даному курсовому проекті охарактеризоване новостворене підприємство ПП «TabaCco», яке займається виробництвом та переробкою тютюнової продукції, а саме вирощування тютюну, виробництво сигарет з фільтром та переробка тютюнових відходів. Обґрунтовано вибір системи оподаткування для підприємства. Було розраховано митну та фактурну вартість товарів згідно прогнозованих обсягів, податкові платежі, вартість та річну суми податків і зборів. Також запропоновано оптимізування оподаткування зовнішньоекономічної діяльності одним із трьох методів, ґрунтовно проаналізовано рекомендований метод оптимізування оподаткування ЗЕД.
ANNOTATION
This course project describes the newly created company "TabaCco", which is engaged in the production and sale of tobacco products, namely tobacco cultivation, production of filter cigarettes and the sale of tobacco waste. The choice of taxation system for the enterprise is substantiated. It was calculated the customs and invoice value of goods in accordance with the projected volumes, tax payments, cost and annual amount of taxes and fees. It is also suggested to optimize the taxation of foreign economic activity by one of three methods, thoroughly analyzed the recommended method of tax optimization of foreign economic activity.
ЗМІСТ
ВСТУП………………………………………………………………………..
5
РОЗДІЛ 1.ХАРАКТЕРИСТИКА С ТВОРЕНОГО ПІДПРИЄМСТВА……
6
1.1.Опис підприємства……………………………………………………
6
1.2.Вибір системи оподаткування……………………………………….
7
РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНОК ПЛАНОВИХ ОБСЯГІВ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОДАТКОВИХ ПЛАТЕЖІВ ЗА НИМИ……………………………………………………... …
12
2.1. Визначення прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності………………………………………………………………………
12
2.2. Визначення митної та фактурної вартостей товарів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності………………….
13
2.3. Визначення податкових платежів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності……………………………………………
15
2.4. Визначення вартості митного оформлення прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності……………………………………………
17
2.5. Визначення річної суми податків та зборів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності……………………………………
18
РОЗДІЛ 3. ОПТИМІЗУВАННЯ ОПОДАТКУВАННЯ………………………
19
3.1.Ґрунтовний аналіз рекомендованого методу оптимізування оподаткування ЗЕД…………………………………………………………….
19
3.2. Повторний розрахунок усіх видів податків та зборів, що справляються в межах здійснення ЗЕД, із урахуванням результатів застосування найбільш ефективного методу податкового оптимізування ЗЕД…………...
25
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………….
26
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………………
29
ВСТУП
Актуальність теми курсового проекту – оптимізування оподаткування зовнішньоекономічної діяльності, обумовлена посиленням інтеграційних процесів у світовій економіці. З плином часу, між країнами все більше налагоджуються відносини в сферах торгівлі, освіти, науки, спорту тощо. Тому потреба у вмінні оптимізації оподаткування в ЗЕД є необхідною.
Метою виконання курсового проекту є: вибір системи оподаткування для суб’єкта господарської діяльності, в тому числі і зовнішньоекономічної.
Об’єктом курсового проекту виступає приватне підприємство «TabaCco» що спеціалізується на вирощуванні тютюну, виробництві сигарет з фільтром, а також на переробці тютюнових відходів.
Предметом курсового проекту є: процес оподаткування суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності в Україні.
Завданням курсового проекту є описати новостворене підприємство; вибрати систему оподаткування для підприємства; розрахувати планові обсяги зовнішньоекономічної діяльності та податкових платежів за ними; оптимізувати оподаткування зовнішньоекономічної діяльності.
Методи досліджень: є економіко-математичні, порівняння, аналіз, узагальнення.
Основними законами, що регулюють оподаткування ЗЕД підприємств, є закони України "Про оподаткування прибутку підприємств" і "Про податок на додану вартість".
Практична значущість роботи полягає в тому, що в сучасних умовах дуже важливо вміти оптимізувати оподаткування зовнішньоекономічної діяльності задля утримання конкурентоспроможної позиції на ринку, оскільки податкове середовище змінюється, конкуренція зростає.
РОЗДІЛ 1. ХАРАКТЕРИСТИКА СТВОРЕНОГО ПІДПРИЄМСТВА
1.1. Опис підприємства
Підприємство «TabaCco» займається вирощування тютюну, виробництвом сигарет з фільтром та переробкою тютюнових відходів.
Основний вид діяльності згідно з КВЕД:
12.00. – виробництво тютюнових виробів та їх замінників: сигарет, сигар, люлькового тютюну, жувального та нюхального тютюну; виробництво "гомогенізованого" або "відновленого" тютюну; видалення черешків і повторне сушіння тютюну;
01.11.0 – включає вирощування тютюну і махорки (крім первинного оброблення листя тютюну – сушіння, сортування тощо).
38.32 – перероблення інших відходів продуктів харчування, напоїв і тютюнових виробів, а також залишкових речовин у вторинну сировину.
Згідно УКТ ЗЕД дані товари мають наступні коди:
2401 30 00 00 – тютюнові відходи;
2401 10 35 00 – тютюн світлий тіньового сушіння;
2401 10 60 00 – тютюн типу Орієнталь сонячного сушіння;
2401 10 70 00 – тютюн темний тіньового сушіння;
2401 10 85 00 – тютюн вогневого сушіння;
2402 20 90 20 – сигарети з фільтром.
Організаційно-правова форма компанії «TabaCco» – товариство з обмеженою відповідальністю, статутний капітал якої поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом товариства. Засновником компанії є Чернецький А.О., а розмір статутного капіталу – 150 000грн. Підприємство зареєстровано за адресою м.Львів вул.Личаківська, 15, м.Львів, Львівська область, 79044. Кількість працівників – 250 осіб.
Підприємство реалізує продукцію у мережі власних магазинів, а також через посередників, тобто мережі роздрібної торгівлі.
Експорт тютюнової продукції за 2018 рік приніс Україні 340 мільйонів доларів, що на 15,9% більше, ніж в 2017 році.
У 2018 році Україна виробила 84,1 млрд штук сигарет з вмістом тютюну з фільтром і без фільтра. Це на 8 млрд штук або на 8,6% менше, ніж в 2017 році. З цієї кількості 29,5 млрд штук було реалізовано на експорт.
Також було імпортовано сигарет на 50 млн доларів, що на 7,5% менше, ніж в 2017 році. Найбільше імпортовано сигарет з Німеччини і Швейцарії на 19,6 млн доларів і 10,6 млн доларів відповідно.
Що стосується експорту, то лідерами стала Грузія і Японія, в які було експортовано продукції на 130 млн доларів і 71 млн доларів відповідно.
На вітчизняному ринку потенційними контрагентами є «Тютюн дистрибюшн» (Тернопіль), «Львівський тютюн» (Львів), «Гамма-тютюн» (Київ). На іноземному: CNTC (Китай), Altria (США), ВАТ (British American Tobacco) (США).
1.2. Вибір системи оподаткування
Порівняльна характеристика систем оподаткування наведена в табл.1.
Таблиця 1
Порівняльна характеристика систем оподаткування
Загальна система
Спрощена система
І група
ІІ група
ІІІ група
1
2
3
4
Обмеження за обсягом виручки та кількістю працівників
Немає обмежень
Обсяг доходу протягом року не повинен перевищувати 300 000 грн. Можна працювати тільки самостійно без найманих працівників
Обсяг доходу протягом року не повинен перевищувати 1,5 млн грн. У трудових відносинах із підприємцем одночасно може перебувати не більше ніж 10 осіб
Обсяг доходу протягом року не повинен перевищувати 5 млн грн. Немає обмежень за кількістю працівників
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Обмеження за видами діяльності
Немає спеціальних обмежень (види діяльності, які заборонено провадити підприємцям, перераховані в ст. 4 Закону "Про підприємництво")
Мають право тільки торгувати товарами в роздріб на ринку й надавати побутові послуги населенню за затвердженим переліком побутових послуг
Мають право надавати послуги (зокрема й побутові) платникам єдиного податку та/або населенню, а також здійснювати виробництво, продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.Заборонено надавати посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна, а також провадити діяльність із виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння
Спеціальних обмежень за видами діяльності немає
Порядок реєстрації платником податків
Орган ДФС самостійно здійснює взяття на облік підприємця не пізніше ніж наступного робочого дня від дня отримання відомостей від держреєстратор
Якщо підприємець не подав заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, він автоматично вважається таким, що працює за загальною системою оподаткування.
Ніяких заяв до податкової служби подавати не потрібно. Однак до часу, коли буде отримано дохід від підприємницької діяльності, потрібно зареєструвати в податковій інспекції Книгу обліку доходів і витрат, у якій буде вестися облік результатів господарської діяльності
Якщо підприємець бажає відразу після держреєстрації працювати за спрощеною системою, він може подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткуванняпершої (другої) групи безпосередньо держреєстраторові під час реєстрації підприємцем. Якщо він цього не зробив, то в місяці держреєстрації треба подати таку заяву до органу ДФС.
Новостворений підприємець вважатиметься платником єдиного податку з 1-го числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулася держреєстрація.Підприємець, який бажає перейти на єдиний податок із загальної системи оподаткування, повинен подати заяву до органу ДФС не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу. Такий перехід можна здійснювати тільки один раз протягом календарного року.За бажанням зареєстрований єдинник може безкоштовно й безумовно отримати в податковій інспекції витяг із реєстру платників єдиного податку
Якщо підприємець бажає відразу після держреєстрації працювати за спрощеною системою, він може подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткуваннятретьої групи безпосередньо держреєстраторові під час реєстрації підприємцем. Якщо він цього не зробив, потрібно протягом 10 днів після реєстрації подати заяву до органу ДФС. Він вважатиметься платником єдиного податку від дня його держреєстрації.Підприємці, які бажають перейти на єдиний податок з інших систем оподаткування, повинні подати заяву до органу державної податкової служби не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу.За бажанням зареєстрований єдинник може безкоштовно й безумовно отримати в податковій інспекції витяг із Реєстру платників єдиного податку, подавши запит до податкової служби
Ставки податку
З чистого доходу підприємець сплачує податок на доходи за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.ЧЧистий дохід визначається як різниця між валовим доходом (виручкою) та витратами, безпосередньо пов'язаними з його отриманням.Витрати обліковуються на підставі первинних документів. Перелік витрат визначено ст. 177 ПКУ
Ставки єдиного податку встановлюються місцевими радами залежно від виду господарської діяльності в межах до 10% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня звітного року з розрахунку на місяць. Якщо підприємець здійснює кілька видів діяльності, податок сплачується за більшою ставкою.Передбачено ще одну ставку в розмірі 15% отриманого доходу. Вона застосовується до таких доходів:– суми перевищення обсягу доходу 300 000 грн;– доходу, отриманого від не зазначеної в реєстрі виду діяльності або забороненого виду діяльності;– доходу, отриманого із застосуванням негрошових форм розрахунку.Доходи, отримані на умовах роботи за єдиним податком, не включаються до складу загального річного оподатковуваного доходу фізичної особи
Ставки єдиного податку встановлюються місцевими радами залежно від виду господарської діяльності в межах до 20% мінімальної заробітної плати з розрахунку на місяць, установленої на 1 січня звітного року. Доплат податку за працівників не передбачено. Якщо підприємець здійснює кілька видів діяльності, податок сплачується за більшою ставкою.Передбачено ще одну ставку в розмірі 15% отриманого доходу. Вона застосовується до таких доходів:– суми перевищення обсягу доходу 1,5 млн грн;– доходу, отриманого від не зазначеного в реєстрі виду діяльності або забороненого виду діяльності;– доходу, отриманого із застосуванням негрошових форм розрахунку
Можна застосовувати одну з двох ставок єдиного податку, які обчислюються у відсотках від доходу:– 3% та сплата ПДВ відповідно до норм р. V НК;– 5% – якщо підприємець не є платником ПДВ.Передбачено ще одну ставку в розмірі 15% отриманого доходу. Вона застосовується до таких доходів:– суми перевищення обсягу доходу 5 млн грн;– доходу, отриманого від забороненого виду діяльності;– доходу, отриманого із застосуванням негрошових форм розрахунку
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Порядок сплати податку
Податок сплачується авансом. Авансові платежі з податку на доходи розраховуються підприємцем самостійно за фактичними даними, зазначеними в Книзі обліку доходів і витрат за кожен квартал. До бюджету вони сплачуються до 20 квітня, до 20 липня й до 20 жовтня. За четвертий квартал авансовий платіж не сплачується. Якщо за результатами якогось кварталу доходу немає, авансовий платіж теж не сплачується. Остаточний розрахунок податку здійснюється на підставі даних річної декларації, з урахуванням внесених авансових платежів
Єдиний податок сплачується щомісяця авансом не пізніше ніж 20-го числа поточного місяця
Єдиний податок сплачується протягом 50 календарних днів після закінчення звітного кварталу
Порядок надання зітності
Декларація про доходи подається раз на рік не пізніше ніж 9 лютого наступного року Новостворені підприємці та ті, що перейшли зі спрощеної системи, звітують за результатами роботи в першому кварталі, потім – раз на рік
Податкова декларація подається один раз на рік протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року
Податкова декларація подається щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу
Обхід доходів та витрат
Облік ведеться в Книзі обліку доходів і витрат, форму якої затверджено наказом Міндоходів від 16.09.2013 р. № 481
Облік ведеться в Книзі обліку доходів, форму якої затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 579
Підприємці на 5%-вій ставці ведуть облік лише доходів у Книзі обліку доходів, фору якої затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 579.Підприємці на 3%-вій ставці, ведуть облік і доходів, і витрат. Форму Книги обліку доходів і витрат затверджено наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 579
Продовження табл. 1
1
2
3
4
Порядок застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО)
Підприємець зобов'язаний використовувати РРО (або розрахункові квитанції з КОРО у випадках, дозволених чинним законодавством)
Звільнені від застосування РРО, крім реалізації технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонтові
Звільнені від застосування РРО, якщо обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень. У разі перевищення в календарному році цього обсягу доходу застосування РРО під час готівкових розрахунків обов'язкове. РРО потрібно застосовувати з першого числа першого місяця кварталу, що настає за виникненням такого перевищенняУ разі реалізації технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонтові, зобов'язані застосовувати РРО незалежно від обсягу отриманого доходу
Реєстрація платником ПДВ
У разі досягнення обсягу оподатковуваних операцій 1 млн грн за останні 12 календарних місяців підприємець зобов'язаний зареєструватися платником ПДВ
Не є платниками ПДВ. Однак при ввезенні імпортного товару в Україну сплачують ПДВ на загальних підставах
Підприємці за ставкою 3% є платниками ПДВ. Підприємці, які застосовують ставку єдиного податку 5%, можуть добровільно зареєструватися платниками ПДВ і перейти на сплату єдиного податку за ставкою 3%
Сплата єдиного внеску
Підприємці нараховують єдиний внесок на чистий дохід за ставкою 22%. При цьому розмір ЄСВ не може бути меншим від мінімального внеску, який розраховується як добуток мінімальної зарплати в поточному місяці й ставки єдиного внеску (22%).Максимальна величина доходу, на яку нараховується ЄСВ, становить 15 розмірів мінімальної заробітної платиЗ 2018 року внески сплачується щокварталу до 20-го числа місяця, що настає за кварталом
Суму єдиного внеску підприємці визначають самостійно, але не менше ніж мінімальний внесок, який розраховується як добуток мінімальної зарплати в поточному місяці й ставки єдиного внеску (22%).Єдиний внесок сплачується щокварталу до 20-го числа місяця, що настає за кварталом
Отже, проаналізувавши характеристику систем оподаткування, можна зробити висновок, що для компанії «TabaCco» підходить загальна система оподаткування, оскільки дані товари є підакцизними.
РОЗДІЛ 2. РОЗРАХУНОК ПЛАНОВИХ ОБСЯГІВ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТА ПОДАТКОВИХ ПЛАТЕЖІВ ЗА НИМИ
2.1. Визначення прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності
Таблиця 2
Планові обсяги ЗЕД «TabaCco» за 2019р., натур. один.
Період
Обсяг
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
ІVквартал
Всього за рік
Тютюн
2741
3371
4147
5101
15360
Сигарети з фільтром
24034
29562
36361
44724
134681
Тютюнові відходи
10030
12337
15174
18664
56206
Всього товарів
36805
45270
55682
68489
206247
Щоквартальний коефіцієнт зростання обсягів ЗЕД – 1,23, тоді:
ІІ квартал
Тютюн = 2741*1,23=3371 кг.;
Сигарети з фільтром = 24034*1,23=29562 шт.;
Тютюнові відходи = 10030*1,23=12337 кг.
ІІІ квартал
Тютюн = 3371*1,23=4147 кг.;
Сигарети з фільтром = 29562*1,23=36361 шт.;
Тютюнові відходи = 12337 *1,23=15174 кг..
ІV квартал
Тютюн = 4147*1,23=5101 кг.;
Сигарети з фільтром = 36361*1,23=44724 шт.;
Тютюнові відходи = 15174*1,23=18664 кг.
2.2. Визначення митної та фактурної вартостей товарів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно завдання, умова поставки при експорті згідно Інкотермс -2010 – FCA.
FCA (франко первізник) передбачає використання будь-якого виду транспорту. Згідно цієї умови поставки продавець відповідає за пакування товару, експортне митне оформлення, завантаження, а покупець – за перевезення, імпортне митне оформлення та розвантаження. Місцем поставки і передачі ризиків, а також місцем переходу витрат є пункт передачі перевізнику. Страхування товару даною умовою поставки не передбачається і може бути здійснене лише за вимогою покупця та за його кошт.
Таблиця 3
Фактурна вартість товарів згідно прогнозованих обсягів ЗЕД ПП «TabaCco» за 2019р.
Період
Вартість,
грн.
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
ІVквартал
Всього за рік
Тютюн
388043
477232,5
587090,8
722149
2174515,2
Сигарети з фільтром
581623
715400,4
879936,2
1082321
3259280,2
Тютюнові відходи
218453
268699,9
330489,7
406502
1224144,9
Разом
1188119,57
1461332,73
1797516,71
2210971,29
6657940,3
За умовою завдання витрати на страхування, навантаження/ розвантаження продукції до кордону складає 21%. Оскільки згідно умови поставки FCA завантаження в приміщенні продавця – обов’язок продавця, то даний коефіцієнт = 1,26.
Отже, оскільки ринкова вартість 1 кілограму тютюну становить 117 грн., упаковки (20шт) сигарет без фільтру – 20 грн., 1 кілограм тютюнових відходів – 18 грн., тоді фактурна вартість за:
І квартал
ФВ (тютюн) = 117*2741*1,21=388043 грн.;
ФВ (сигарети з фільтром) = 20*24034*1,21=581623 грн.;
ФВ (тютюнові відходи) = 18*10030*1,21=218453 грн..
ІІ квартал
ФВ (тютюн) = 117*3371*1,21=477232,5 грн.;
ФВ (сигарети з фільтром) = 20*29562*1,21=715400,4 грн.;
ФВ (тютюнові відходи) = 18*12337*1,21=268699,9 грн..
ІІІ квартал
ФВ (тютюн) = 117*4147*1,21=587090,8 грн.;
ФВ (сигарети з фільтром) = 20*36361*1,21=879936,2 грн.;
ФВ (тютюнові відходи) = 18*15174*1,21=330489,7 грн..
ІV квартал
ФВ (тютюн) = 117*5101*1,21=722149 грн.;
ФВ (сигарети з фільтром) = 20*44724*1,21=1082321 грн.;
ФВ (тютюнові відходи) = 18*18664*1,21=406502 грн..
Наступним кроком визначаємо митну вартість товару — ціну, що фактично сплачена або підлягає сплаті за товари та інші предмети, які підлягають митному обкладенню, на момент перетину митного кордону України.
Таблиця 4
Митна вартість товарів згідно прогнозованих обсягів ЗЕД ПП «TabaCco» за 2019р.
Період
Вартість,
тис.грн.
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
ІVквартал
Всього за рік
Тютюн
436125,2
536393,55
659870,65
811671,55
2444060,95
Сигарети з фільтром
653726,05
774524,4
989019,2
1216493
3633762,65
Тютюнові відходи
245534,3
302009,8
371459,5
456894,8
1375898,4
Разом
1335385,55
1612927,75
2020349,35
2485059,35
7453722
Компанія «TabaCco» розташоване у Львові, але експортувати товар буде до Туреччини на таких умовах поставки, як FCA-Чернівці. Враховуючи витрати на транспортування продукції до кордону, які становлять 30% від вартості товаровиробника, митна вартість товару буде такою:
І квартал
МВ (тютюн) = 388043+320548*0,15=436125,2 грн.;
МВ (сигарети з фільтром) =581623+480687*0,15=653726,05 грн.;
МВ (тютюнові відходи) =218453+180542*0,15=245534,3 грн..
ІІ квартал
МВ (тютюн) =477232,5+3371*117*0,15= 536393,55 грн.;
МВ (сигарети з фільтром) =715400,4 +29562*20*0,15= 774524,4грн.;
МВ (тютюнові відходи) =268699,9+12337*18*0,15= 302009,8грн.
ІІІ квартал
МВ (тютюн) = 587090,8+4147*117*0,15= 659870,65 грн.;
МВ (сигарети з фільтром) = 879936,2+36361*20*0,15=989019,2 грн.;
МВ (тютюнові відходи) = 330489,7+15174*18*0,15=371459,5 грн..
ІV квартал
МВ (тютюн) =722149+5101*117*0,15= 811671,55 грн.;
МВ (сигарети з фільтром) = 1082321+44724*20*0,15=1216493 грн.;
МВ (тютюнові відходи) =406502+18664*18*0,15=456894,8 грн..
2.3. Визначення податкових платежів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності.
На даний момент в Україні встановлено експортні (вивізні) мита лише на такі товари:
Жива худоба та шкіряна сировина;
Насіння деяких видів олійних культур;
Брухт легованих чорних та кольорових металів;
Брухт чорних металів.
Тобто ПП «TabaCco» при експорті своєї продукції сплачуватиме мито. (табл.5).
Мито — непрямий податок, різновид митних платежів, який накладається на товари, що переміщуються через митний кордон, тобто ввіз/вивіз чи транзит.
Таблиця 5
Обсяги сплати мита згідно прогнозованих обсягів ЗЕД ПП «TabaCco» за 2019р.
Період
Вартість,
тис.грн.
І квартал
ІІ квартал
ІІІ квартал
ІV квартал
Всього за рік
1
2
3
4
5
6
Тютюн
4361,452
5363,954
6598,71
8116,72
24440,61
Сигарети з фільтром
1081,53
1330,29
1636,245
2012,58
6060,65
Тютюнові відходи
2455,34
3020,098
3714,595
4568,95
13758,984
Разом
7898,322
9714,342
11949,55
14698,25
44260,244
У Митному тарифі, Документ 584а-VII, визначені ставки мита на певні товари, зокрема на тютюнові вироби.
/
/
Рис.1.Ставки мита
Ставка мита на тютюн – 1% від митної вартості.
І квартал: 436125,2*0,01 =4361,452 грн
ІІ квартал: 536393,55*0,01 =5363,954 грн
ІІІ квартал: 659870,65*0,01 =6598,71 грн
ІV квартал: 811671,55*0,01 =8116,72 грн
Всього за рік: 2444060,95*0,01 =24440,61грн
Ставка мита на сигарети з фільтром – 1,5 євро за 1000 шт.
І квартал: 24034/1000*1,5 = 36,051*30=1081,53грн.
ІІ квартал: 29562/1000*1,5 = 44,343*30 = 1330,29грн.
ІІІ квартал: 36361/1000*1,5= 54,54*30= 1636,245
ІV квартал: 44724/1000*1,5 = 67,086*30 = 2012,58грн.
Всього за рік: 134681/1000*1,5 = 202,02*30 = 6060,65грн.
Ставка мита на тютюнові відходи – 1% від митної вартості.
І квартал: 245534,3*0,01 = 2455,34грн
ІІ квартал: 302009,8*0,01 = 3020,098 грн
ІІІ квартал: 371459,5*0,01 = 3714,595 грн
ІV квартал: 456894,8*0,01 = 4568,95 грн
Всього за рік: 1375898,4*0,01 =13758,984 грн
Щодо акцизного податку – непрямий податок на споживання окремих видiв товарiв (продукцiї), визначених Податковим кодексом України як пiдакцизнi, що включається до цiни таких товарiв (продукцiї), то ставки акцизного податку встановлені у статті 215 Податкового кодексу України.
Але, оскільки дане підприємство експортує продукцію, то згідно ст.213 Податкового кодексу п.213.2 є ряд операцій, які не піддягають оподаткуванню , зокрема: вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України. Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) — у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація.
Податок на додану вартість (ПДВ) — це непрямий податок, який входить в ціну товарів (робіт, послуг) та сплачується покупцем, але його облік та перерахування до державного бюджету здійснює продавець (податковий агент). Операції з продажу товарів вивезених за межі митної території України, але задекларованих на внутрішній митниці, обкладаються нульовою ставкою ПДВ, тільки за умов документального підтвердження фактичного вивезення товарів за межі митної території України. Тому в даному випадку ПДВ не нараховуватиметься. Експорт обліковується з ставкою ПДВ 0%, проте, в деяких випадках експортери мають право на відшкодування ПДВ державою, але в даному випадку цього не відбувається.
2.4. Визначення вартості митного оформлення прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності.
Вартість митного оформлення згідно прогнозованих обсягів ЗЕД/ЗЕО «TabaCco» за 2019 р. наведено в табл.6
Таблиця 6
Вартість митного оформлення згідно прогнозованих обсягів ЗЕД «TabaCco» за 2019 р.
Період
Вартість
у робочий час
у позаробочий, нічний час і вихідні дні
у святкові та неробочі дні
Вартість 1 год., €
20
40
50
Вартість за рік, €
860
1200
1550
Вартість за рік, грн.
25800
36000
46500
Вартість за рік визначаємо:
- у робочий час: 20*43 = 860 євро,
де 43 - очікувана тривалість здійснення митного оформлення згідно варіанту;
- у позаробочий, нічний час і вихідні дні: 40*30 = 1200 євро,
де 30 - очікувана тривалість здійснення митного оформлення згідно варіанту;
- у святкові та неробочі дні: 50*31 = 1550 євро,
де 31 - очікувана тривалість здійснення митного оформлення згідно варіанту.
Валютний курс становить 30 грн. за 1 євро.
Вартість за рік у гривнях визначаємо:
у робочий час: 860*30 = 25800грн.
у позаробочий, нічний час і вихідні дні: 1200*30 = 36000грн.
у святкові та неробочі дні: 1550*30 = 46500грн.
Разом = 25800 + 6000 + 46500 = 108300грн.
2.5. Визначення річної суми податків та зборів згідно прогнозованих обсягів зовнішньоекономічної діяльності.
Таблиця 7
Річна сума податків та зборів згідно прогнозованих обсягів ЗЕД «TabaCco» за 2019 р.
Перелік товарів
Мито
Акциз
ПДВ
Митні збори
Тютюн
24440,61
-
-
-
Сигарети з фільтром
6060,65
-
-
-
Тютюнові відходи
13758,984
-
-
-
Сума
44260,244
-
-
108300
Отже, сума всіх податків і зборів, що необхідно сплатити становить: 44260,244 +108300 =152560,244 грн.
РОЗДІЛ 3. ОПТИМІЗУВАННЯ ОПОДАТКУВАННЯ
Рекомендований метод для оптимізування оподаткування зовнішньоекономічних діяльності згідно варіанту – переробка давальницької сировини на митній території України.
Ґрунтовний аналіз рекомендованого методу оптимізування оподаткування ЗЕД.
Переробка на митній території – це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддають в установленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.
Порядок проведення операцій з давальницькою сировиною та митне оформлення таких операцій регламентує Митний кодекс України (МК), а саме глава 23. Існує спеціальний митний режим переробки на митній території, відповідно до якого іноземні товари піддаються переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Головною умовою цього митного режиму є подальший реекспорт продуктів переробки ( ст. 147 МК). Однак за певних умов готова продукція, отримана виробником як оплата за послугу, може бути реалізована ним на території України.
Виділимо такі основні складові процесу роботи з давальницькою сировиною нерезидента:
отримання дозволу митного органу;
поміщення іноземної сировини у митний режим переробки на митній території;
переробка іноземної сировини в готову продукцію у встановлений строк;
вивезення продуктів переробки шляхом їх реекспорту.
Передусім для ввезення товарів на територію України як давальницької сировини необхідно отримати дозвіл митного органу. Для цього потрібно подати документи згідно з переліком, визначеним статтею 149 МК, зокрема заяву; зовнішньоекономічний договір (контракт) з відомостями про обов’язковий обсяг виходу продуктів переробки, конкретний обсяг робіт і строк їх виконання; технологічні схеми переробки. Якщо зауважень з боку митного органу не буде, дозвіл видають безоплатно протягом п’яти робочих днів від дати реєстрації заяви.
У разі виявлення невідповідності у відомостях або недостовірності самих відомостей, встановлення відсутності належного технологічного обладнання, приміщень, умов для обліку і зберігання товарів, що їх ввозять з метою переробки, митний орган має право відмовити у видачі дозволу. Навіть після видачі дозволу його можуть відкликати у разі виявлення порушень.
Операції з переробки товарів можуть включати як власне переробку товарів, так і їх ремонт. Кількість таких операцій МК не обмежує. А окремі операції за дорученням підприємства, якому видано дозвіл на переробку, та за згодою митного органу можуть здійснювати інші підприємства ( ст. 150 МК). У кожному випадку строк переробки встановлює митний орган під час видачі дозволу. Цей строк залежить від тривалості процесу переробки товарів та розпорядження продуктами їх переробки. За заявою підприємства, якому видано дозвіл на переробку товарів, з причин, підтверджених документально, строк переробки може бути продовжено. Однак загальний строк переробки не може перевищувати 365 днів
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів сайту, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції сайту.
На сьогоднішній день чимала кількість платників податків здійснюють діяльність у сфері переробки давальницької сировини. Загалом переробку давальницької сировини на території України можна умовно поділити на дві групи: перша – переробка сировини резидента, друга – переробка сировини нерезидента, що ввезена на митну території України, із подальшим вивезенням (реекспортом) готової продукції. Якщо з першою групою усе більш-менш зрозуміло, то щодо переробки сировини, ввезеної нерезидентом на митну територію України, та порядку її вивезення виникають певні запитання. Фахівці Finance Business Service розбиралися із порядком переробки давальницької сировини нерезидента на митній території України та особливостями митного і валютного регулювання такої господарської операції. Схематично переробка давальницької сировини виглядає наступним чином (рис.2)
/
Рис.2. Переробка давальницької сировини
Більшість господарських відносин починаються з укладення договору. За своєю правовою природою договір із