МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
до виконання лабораторних робіт для студентів напряму підготовки
6.030503 «Міжнародна економіка»
(галузь знань «Економіка і підприємництво»)
та 6.050601 «Менеджмент»
(галузь знань «Менеджмент і адміністрування»)
усіх форм навчання
з дисципліни
«БЮДЖЕТУВАННЯ
ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ПІДПРИЄМСТВ»
Затверджено
на засіданні кафедри менеджменту
і міжнародного підприємництва.
Протокол №1 від 19.09.2011 р.
Львів 2011
Бюджетування зовнішньоекономічної діяльності підприємств: Методичні рекомендації до виконання лабораторних робіт для студентів напряму підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка» (галузь знань «Економіка і підприємництво») та 6.050601 «Менеджмент» (галузь знань «Менеджмент і адміністрування») усіх форм навчання / Укл. О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, Ноджак Л.С., Ю.Л. Логвиненко, Дідик А.М. – Львів: Видавництво Національного університету «Львівська політехніка», 2011. – 65 с.
Укладачі: Кузьмін О.Є., д-р екон. наук, проф.,
Мельник О.Г., д-р екон. наук, проф.,
Ноджак Л.С., к.е.н., доц.,
Логвиненко Ю.Л., асист.,
Дідик А.М., к.е.н., доц.
Відповідальна за випуск: Чернобай Л.І., канд. екон. наук, професор кафедри менеджменту і міжнародного підприємництва Національного університету «Львівська політехніка»
Рецензенти: Алєксєєв І.В., д.е.н, професор, завідувач кафедри фінансів Навчально-наукового інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка»
Скибінський О.С., канд. екон. наук, доцент кафедри менеджменту і міжнародного підприємництва, декан базової вищої освіти Навчально-наукового Інституту економіки і менеджменту Національного університету «Львівська політехніка»
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Методичні вказівки для виконання лабораторних робіт з дисципліни «Бюджетування зовнішньоекономічної діяльності підприємств» передбачені для студентів напрямку підготовки 6.030503 «Міжнародна економіка» (галузь знань «Економіка і підприємництво») та 6.0500601 «Менеджмент» (галузь знань «Менеджмент і адміністрування») усіх форм навчання. Вказаний матеріал розроблений для того, щоб максимально сприяти оволодінню студентами теоретичних знань, отриманих на лекційних заняттях з курсу. Студентам надається змога оволодіти основними засадами дисципліни в розрізі наступних підрозділів: «Планування виробництва товарів для реалізації на міжнародних ринках» (лабораторна робота №1); «Бюджетне планування зовнішньоекономічної діяльності (лабораторні роботи № 2, 3, 4, 5); «Діагностика виробничо-господарської діяльності підприємств» (лабораторні роботи №6,7), «Бюджетне мотивування зовнішньоекономічної діяльності підприємств» (лабораторна робота №8), «Економічне обґрунтування проектних рішень» (лабораторна робота №9). Разом з тим, ключовою ціллю методичних рекомендацій є розвиток у студентів практичних вмінь та навичок у сфері бюджетування зовнішньоекономічної діяльності із можливістю їх застосування на вітчизняних підприємствах обраного профілю.
Усі лабораторні роботи оформляються на аркушах паперу формату А4, гарнітура шрифту – Times New Roman 14, інтервал – 1,2, відступи зовнішній, внутрішній, зверху та знизу – 2 см. Звіт повинен містити наскрізну нумерацію сторінок. Номер вказується у правому верхньому куті сторінки, перша з яких не нумерується. Таблиці та рисунки нумеруються арабськими цифрами. Наводячи формули, слід пояснювати їх зміст та умовні позначення.
У структурі звіту до кожної роботи повинні міститись мета, технічні засоби, зміст та етапи виконання встановлених завдань. У максимально зручній для ознайомлення формі повинні бути відображені основні результати роботи та подані вичерпні висновки. Допуском для захисту лабораторних робіт є володіння студентом теоретичним матеріалом з відповідних тем курсу, які викладач перевіряє за допомогою контрольних запитань. Для підготовки відповідей на усі запитання, запропоновані для перевірки знань студентів, рекомендується скористатись відповідними літературними джерелами, відображеними наприкінці кожної лабораторної роботи.
Запропонована послідовність виконання лабораторних робіт носить рекомендаційний характер і може змінюватись в залежності від кількості годин, відведених для лабораторних занять, обсягу вивченого матеріалу, спеціальностей та форм навчання студентів.
Лабораторна робота №1
«ПЛАНУВАННЯ СОБІВАРТОСТІ ПРОДУКЦІЇ, ПРИЗНАЧЕНОЇ НА ЕКСПОРТ»
Мета роботи: вивчення ключових засад бюджетного планування на підприємстві шляхом формування калькуляції собівартості продукції та її ціни в умовах здійснення експортної діяльності.
Технічні засоби: програмне забезпечення MS Excel, форми для заповнення, калькулятор.
Ключові терміни:
Витрати (згідно економічного підходу) – це реальна вартість спожитих ресурсів, робіт та послуг, що формують собівартість продукції у чітко вираженому періоді. За цим підходом витрати традиційно класифікують за економічними елементами (матеріальні витрати, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизація, інші витрати).
Загальновиробничі витрати – це витрати підприємства, котрі повинні бути понесені на управління виробництвом; амортизацію основних засобів та нематеріальних активів загальновиробничого призначення, витрати на утримання, експлуатацію і ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення; витрати на вдосконалення технології і організації виробництва; витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень; витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища тощо.
Адміністративні витрати – це витрати, котрі пов’язані із управлінням та обслуговуванням підприємства як цілісного комплексу. До них відносять: загальні корпоративні витрати (організаційні витрати, витрати на проведення річних зборів, представницькі витрати тощо); витрати на службові відрядження й утримання апарату управління підприємством; витрати на утримання основних засобів, інших матеріальних необоротних активів загальногосподарського використання (операційна оренда, страхування майна, амортизація, ремонт, комунальні послуги, охорона); винагороду за консультаційні, інформаційні, аудиторські та інші послуги; витрати на оплату послуг зв’язку; амортизація нематеріальних активів загальногосподарського використання; витрати на врегулювання спорів у судах; плату за розрахунково-касове обслуговування та інші послуги банків та ін.
Витрати на збут (Позавиробничі витрати) – це витрати, які не пов’язані безпосередньо з процесом виробництва: витрати на пакувальні матеріали (тару), доставку продукції до пункту призначення, навантаження та інші витрати на збут, включаючи витрати на рекламу. Ці витрати часто залежать від зміни обсягів продажу, тобто за суттю є змінними.
Виробнича собівартість продукції (робіт, послуг) – це різновид собівартості, що включає витрати підприємства, пов'язані безпосередньо із процесом виробництва продукції, що зумовлені особливостями його технології та організації (цехова собівартість), а також загальновиробничі витрати як елемент управлінських витрат.
Повна собівартість – включає виробничу собівартість і позавиробничі витрати (витрати на збут), пов'язані з реалізацією продукції.
Калькулювання – спосіб постатейного розрахунку складових загальних витрат, що дозволяє розрахувати собівартість одиниці виготовленої продукції, виконаних робіт чи наданих послуг (цехову, загальнозаводську та повну).
Відпускна ціна – ціна продукції зі складу товаровиробника без врахування непрямих податків.
Вільна відпускна ціна – ціна зі складу товаровиробника з урахуванням непрямих податків.
Фактурна ціна (фактурна вартість) – це вартість продукції, зазначена в рахунку-фактурі та зовнішньоекономічному договорі згідно з умовами поставки відповідно до термінів INCOTERMS 2000.
Митна вартість – ціна, що фактично сплачена або підлягає сплаті за товари та інші предмети, які підлягають митному оформленню, на момент перетину митного кордону України. При визначенні митної вартості до неї включаються фактурна ціна товару, а також інші фактичні витрати, понесені до кордону України (зокрема, витрати на транспортування, навантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України; комісійні та брокерські; плата за використання об'єктів інтелектуальної власності, що належить до даних товарів та інших предметів і яка повинна бути оплачена імпортером (експортером) прямо чи побічно як умова їх ввезення (вивезення).
Мито - непрямий податок, який стягується з товарів (інших предметів), які переміщуються через митний кордон України, тобто ввозяться, вивозяться чи прямують транзитом.
1.1. Зміст роботи:
1) Ознайомлення із основними виробничо-фінансовими показниками АТ «Автонавантажувач» у 20__ звітному році.
2) Розрахунок постатейних витрати у річному обрахуванні.
3) Визначення процентних показників для складання калькуляції щодо визначення ціни одиниці продукції.
4) Розрахунок основних видів собівартості одиниці продукції (виробничої та повної) на засадах визначених процентних показників.
5) Складання зведеної постатейної структур витрат в загальнорічному вираженні та калькуляції витрат на одиницю продукції у встановленій формі. Розрахунок вартості продукції за умови здійснення експортних поставок до Росії, а також розмірів мита та усіх необхідних митних платежів.
6) Формування висновків із наведенням рекомендацій щодо можливих шляхів зменшення собівартості продукції.
1.2. Вхідні дані для виконання роботи
АТ «Автонавантажувач» займається серійним виготовленням малотонажних автонавантажувачів та експортує їх у повному обсязі у Росію. При цьому, у 20__ звітному році діяльність підприємства супроводжувалась показниками, відображеними у табл.1.1:
Таблиця 1.1.
Основні виробничо-фінансові показники АТ «Автонавантажувач» в умовах здійснення експортної діяльності у 20__ р.
№ з/п
Перелік показників
Значення
показників
1
2
3
1
Вартість основних матеріалів на 1 од. виробу, грн.
250 + N
2
Вартість допоміжних матеріалів на 1 од. виробу, грн.
75 + N
3
Вартість покупного комплектування на 1 од. виробу, грн.
125 – N
4
Відрядна розцінка за 1 виріб, грн.
8,9 + N
5
Фактичний умовний середньорічний виробіток одного основного робітника, шт.
1350 + 10*N
6
Середньорічна кількість основних робітників, осіб
79 + N
7
Річні премії основним робітникам за виконання планових завдань у річному обрахування, грн.
7500 + 15*N
8
Річні доплати основним робітникам за роботу у важких та шкідливих умовах, грн.
1200 + 10*N
9
Річні доплати основним робітникам за збільшення обсягів робіт, грн.
1350 + 8*N
10
Річні доплати основним робітникам за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника, грн.
800 + 5*N
11
Річні надбавки основним робітникам за високу професійну майстерність, грн.
2500 + 5*N
12
Балансова залишкова вартість обладнання на поч. звітного року, грн.
145 000 + 15* N
13
Період корисного використання обладнання, років
4
14
Ліквідаційна вартість обладнання у вигляді деталей, грн.
12 000 + 10* N
15
Річні витрати на ремонт та обслуговування обладнання, грн.
3600 + 10*N
16
Середня місячна основна заробітна плата допоміжних робітників, що обслуговують обладнання, грн.
479 + N
17
Середня місячна додаткова заробітна плата допоміжних робітників, що обслуговують обладнання, грн.
387 + N
18
Середньорічна чисельність допоміжних робітників, що обслуговують обладнання, осіб
17 + N
19
Річні витрати на виробничий інвентар та технологічну оснастку, грн.
4500 + 15*N
20
Річна оплата за електроенергію, паливо та мастила, що призначені для експлуатації обладнання, грн.
12 300 + 10*N
21
Річна оплата за воду, що використовується у процесі експлуатації обладнання, грн.
4800 + 20*N
22
Балансова залишкова вартість цехових споруд на поч. звітного року, грн.
956 000 + 20*N
23
Період корисного використання цехових споруд, років
18
24
Ліквідаційна вартість цехових споруд, грн.
115 200 – 10* N
25
Річні витрати на поточний ремонт цехових будівель та споруд, грн.
5600 + 30*N
26
Річні витрати на господарський інвентар для цехових будівель та споруд, грн.
1900 + 5*N
27
Середня погодинна тарифна ставка цехового адміністративного персоналу, грн.
1,2
28
Середньорічна кількість відпрацьованих годин одним цеховим адміністративним працівником, год.
1920
29
Середньорічна чисельність цехового адміністративного персоналу, осіб
15 + N
Продовження табл. 1.1
1
2
3
30
Премії, доплати та надбавки цехового адміністративного персоналу становлять у середньому за рік
(35+N)% від тарифного заробітку
31
Річна заробітна плата (основна та додаткова) допоміжних робітників, що обслуговують цехові будівлі та споруди, грн.
9450 + 10*N
32
Річна оплата за воду, газ, електроенергію, що використовуються на побутові цілі у цехових будівлях та спорудах, грн.
9780 + 15*N
33
Залишкова балансова вартість загальнозаводських будівель на поч. звітного року, грн.
679 000 + 30*N
34
Період корисного використання загальнозаводських будівель, років
23
35
Ліквідаційна вартість загальнозаводських будівель, грн.
335 000 – 15*N
36
Середня погодинна тарифна ставка загальнозаводського персоналу, грн.
1,5
37
Середньорічна кількість відпрацьованих годин одним загальнозаводським адміністративним працівником, год.
2125
38
Середньорічна чисельність загальнозаводського адміністративного персоналу, осіб
29 + N
39
Премії, доплати та надбавки загальнозаводського адміністративного персоналу становлять у середньому за рік
(43+N)% від тарифного заробітку
40
Річні витрати на поточний ремонт загальнозаводських будівель та споруд, грн.
4789 + 30*N
41
Річні витрати на господарський інвентар для загальнозаводських будівель та споруд, грн.
6900 + 10*N
42
Річна оплата за воду, газ, електроенергію, що використовуються на побутові цілі у загальнозаводських будівлях та спорудах, грн.
6780 + 20*N
43
Середньорічна заробітна плата (основна та додаткова) допоміжних робітників, що обслуговують загальнозаводські будівлі та споруди, грн.
10 300 + 7*N
44
Річні витрати на упакування продукції, грн.
18 400 + 15*N
45
Середньорічні витрати на тару, грн.
19 500 + 30*N
46
Річні витрати на рекламу продукції, грн.
21 600 + 12*N
47
Річні витрати на навантажувально-розвантажувальні роботи, грн.
7600 + 10*N
48
Інші річні витрати, пов’язані зі збутом продукції, грн.
6700+ 20*N
49
Річні транспортні витрати, пов’язані із транспортуванням продукції до місць реалізації, грн.
9750 + 15*N
50
Норма нагромадження, %
12 + N
51
Витрати на навантаження, розвантаження та транспортування до Митного кордону України
9 + N % від вартості товару зі складу
52
Експортне мито, %
7
1.3. Етапи виконання роботи:
Відповідно до особистого порядкового номеру у журналі студентам присвоюються варіанти виконання лабораторної роботи і видається індивідуальне завдання – перелік виробничо-фінансових показників АТ «Автонавантажувач» (табл.1.1), що має бути сформований у відповідності до варіанту.
На базі поданого масиву даних студенти обчислюють ряд постатейних витрат за рік у такій послідовності:
прямі витрати на матеріали;
основна заробітна плата основних робітників;
додаткова заробітна плата основних робітників;
єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок на ЗДСС) (згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на ЗДСС» №2464-V від 08.07.2010 р. зі змінами та доповненнями);
витрати на утримання та експлуатацію обладнання;
загальновиробничі витрати;
адміністративні витрати;
витрати на збут продукції.
Одержані обсяги витрат студенти групують у вигляді матриці витрат (табл. 1.2) та обчислюють виробничу та повну собівартості продукції АТ «Автонавантажувач» у річному еквіваленті.
З урахуванням результатів розрахунків, отриманих у пункті 2, студенти визначають процентні показники розподілу витрат для складання калькуляції. При цьому, застосовується метод розподілу витрат пропорційно основній заробітній платі основних робітників.
На засадах визначених процентних показників відбувається розрахунок основних видів собівартості на одиницю виготовленої продукції, відпускної ціни та заповнення калькуляційних форм встановленого зразка (табл.1.3, 1.4).
З метою визначення вартості продукції АТ «Автонавантажувач» за умов її експортних поставок в Росію, студенти розраховують фактурну вартість автонавантажувача, а також мито та митні платежі, що супроводжують оформлення товару на митному кордоні України.
1.4. Форми для відображення результатів лабораторної роботи
Таблиця 1.2.
Матриця витрат АТ «Автонавантажувач» у 20__ р.
ВИТРАТИ
Економічні елементи
Матеріальні
витрати
Витрати на заробітну плату
Єдиний внесок
на ЗДСС
Амортизація
Інші витрати
Всього
Калькуляційні статті
Витрати на основні матеріали
Паливо та енергія на
технологічні цілі
Основна заробітна плата
основних робітників
Додаткова заробітна плата основних робітників
Єдиний внесок на ЗДСС
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання
Загальновиробничі витрати
Адміністративні витрати
Витрати на збут продукції
ВСЬОГО
Таблиця 1.3
Зведена постатейна структура витрат на виробництво продукції АТ
«Автонавантажувач» у загальнорічному вираженні
Витрати на основні матеріали
Паливо та енергія на технологічні цілі
Основна заробітна плата основних робітників
Додаткова з/п основних робітників
Єдиний внесок на ЗДСС основних робітників
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання
Загальновиробничі витрати
ВИРОБНИЧА
СОБІВАРТІСТЬ
Адміністративні витрати
Витрати на збут продукції
ПОВНА
СОБІВАРТІСТЬ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Таблиця 1.4
КАЛЬКУЛЯЦІЯ №__________ “______”__________р.
Підстава__________________________________________________________
Заявка №____________ від „_____”________________ р.
Вид продукції_____________________________________________________
Кількість__________________________________________________________
Витрати на основні матеріали
Паливо та енергія на технологічні цілі
Основна заробітна плата основних робітників
Додаткова з/п основних робітників
Єдиний внесок на ЗДСС основних робітників
Витрати на утримання та експлуатацію обладнання
Загальновиробничі витрати
ВИРОБНИЧА
СОБІВАРТІСТЬ
Адміністративні витрати
Витрати на збут
ПОВНА
СОБІВАРТІСТЬ
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
*
*
*
% від 3
*
% від 3
% від 3
∑1-7
% від 8
% від 8
8+9+10
Нагромадження
Відпускна ціна
Калькулював___________________________________________________
Головний економіст____________________________________________
Контрольні запитання:
Дайте визначення плануванню зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД) та назвіть основні його види.
Розкрийте особливості планування собівартості експортної продукції підприємства.
Наведіть класифікацію собівартості експортної продукції.
Методи калькулювання собівартості експортної продукції.
Вкажіть основі групи витрат за економічними елементами та за калькуляційними статтями, обґрунтуйте доцільність такого розподілу в рамках здійснення експортної діяльності.
Охарактеризуйте структуру цехової собівартості.
Охарактеризуйте структуру загальнозаводської собівартості.
Охарактеризуйте структуру повної собівартості.
Планування стратегії ціноутворення на зовнішніх ринках.
Назвіть основні види цін, що формуються в умовах здійснення зовнішньоекономічної діяльності, та розкрийте особливості їх розрахунку та застосування.
Рекомендована література:
Енциклопедія бізнесмена, економіста, менеджера. / Під ред. Р.Дяківа. – К.: Міжнародна економічна фундація, 2000. – 705с.
Ковалев В. Анализ хозяйственной деятельности предприятия. – М.: Проспект, 2000 – 424с.
Коробов М.Я. Фінансово-економічний аналіз діяльності підприємств: Навч. посіб. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000. – 378с.
Котляров С. Управление затратами. – С.-П.: Питер, 2001 – 160с.
Основи бюджетування зовнішньоекономічної діяльності організацій: Навч. посібник / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник, Л.С. Ноджак, Н.Я. Петришин, Ю.Л. Логвиненко. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2010. – 216 с.
Трусов О., Рудяк Ю. Довідник ЗЕДівця. – Х.: Фактор, 2006. – 704с.
Лабораторна робота №2
«УПРАВЛІННЯ ГРОШОВИМИ ПОТОКАМИ НА ЗАСАДАХ
РОЗРОБЛЕННЯ БЮДЖЕТУ РУХУ ГРОШОВИХ КОШТІВ В УМОВАХ ЗДІЙСНЕННЯ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»
Мета роботи: отримання необхідних вмінь та навичок щодо реалізації конкретної функції менеджменту – управління грошовими потоками шляхом застосування загальних функцій менеджменту (планування, організування, мотивування, контролювання та регулювання) з метою підтримання необхідного рівня платоспроможності, запобігання касових розривів, розроблення та реалізації заходів щодо залучення зовнішніх джерел фінансування чи зміни політики співпраці із зовнішніми контрагентами.
Технічні засоби: програмне забезпечення MS Word та MS Excel, форми для заповнення, калькулятор.
Ключові терміни:
Грошовий потік - це сукупність роз приділених у часі надходжень (вхідний грошовий потік) та видатків (вихідний грошовий потік) грошових коштів, що формуються в процесі здійснення господарської діяльності підприємства.
Управління грошовими потоками – це послідовний процес постановки завдань та їх виконання, котрий включає реалізацію таких етапів: планування та прогнозування грошових потоків і складання відповідних внутрішніх фінансових документів (бюджет руху грошових коштів, платіжний календар та ін.); складання бюджету руху грошових коштів, що є невід’ємною складовою системи бюджетів на підприємстві та його дотримання при здійсненні операційної, фінансової та інвестиційної діяльності; контроль за виконанням бюджету руху грошових коштів; корегування планових величин відповідно до зміни зовнішніх і внутрішніх умов реалізації бюджету руху грошових коштів.
Бюджет – це розпис потреб та ресурсів у кількісній формі (доходів та витрат, надходжень та видатків, активів та пасивів), що формується на засадах багатоваріантного аналізу для обраного об’єкта з метою пошуку оптимального шляху досягнення встановлених цілей організації.
Бюджетування ЗЕД доцільно здійснювати за умов: підприємство є експортноорієнтованим і характеризується переважаючим виробництвом експортної продукції; підприємство виготовляє продукцію із імпортних матеріалів, комплектування, сировини, запасних частин; підрозділи підприємства розташовані у різних країнах світу та формують єдиний технологічний цикл виготовлення продукції; підприємство працює у сфері, яка супроводжується значними іноземними інвестиціями (будівництво, інноваційна, науково-дослідна діяльність) тощо.
Бюджет руху грошових коштів – це плановий документ, що демонструє очікувані надходження коштів та платежі підприємства за бюджетний період. Формується на базі інформації з планів-графіків платежів за відповідними кошторисами, допоміжними та спеціальними бюджетами. Даний вид бюджету відображає рух грошей на розрахунковому рахунку і готівки в касі підприємства, що відбувається в процесі здійснення виробничо-господарської діяльності.
Касовий приріст – це компонента бюджету руху грошових коштів, що показує різницю між надходженнями грошових коштів та їх виплатами за певний бюджетний період.
Сальдо на кінець періоду – це сума сальдо (залишку) грошових коштів на початок періоду та касового приросту.
Касовий розрив – формується внаслідок розбіжності у строках генерування вихідних грошових потоків (насамперед, виручка від реалізації товарів, виконання робіт та надання послуг) і перебуває у безпосередній залежності від фінансового та операційного циклів підприємства.
2.1. Зміст роботи
Ознайомлення студентів із плановою виробничо-господарською діяльністю підприємства.
Планування руху грошових потоків на підприємстві шляхом:
2.1) Розрахунку у кількісній формі обсягів надходжень грошових засобів на підприємство протягом планового бюджетного періоду – 6 місяців у помісячній деталізації.
2.2) Розрахунку у кількісній формі обсягів використання грошових засобів підприємства щодо сплати зобов’язань, оплати заробітної плати тощо протягом планового бюджетного періоду у помісячній деталізації;
2.3) Визначення щомісячного кінцевого сальдо грошових засобів підприємства, формування висновків щодо платоспроможності підприємства протягом наступного бюджетного періоду, планування заходів для запобігання касовим розривам на засадах залучення зовнішніх джерел фінансування, перегляду політики підприємства щодо умов співпраці з постачальниками та споживачами, політики оплати праці тощо.
Таблиця 2.1
Вхідні дані для виконання лабораторної роботи №2
Номери варіантів
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
V
5
10
12
8
14
11
16
9
7
5
12
10
13
11
19
25
5
10
13
16
6
12
10
9
12
15
18
9
8
25
A
25
112
45
52
64
75
83
91
101
39
41
55
60
78
81
92
102
112
126
134
27
114
43
50
66
78
85
99
101
38
B
31
123
48
57
61
73
82
94
112
37
44
51
58
74
84
99
108
114
124
132
32
125
45
55
63
72
87
92
102
32
C
42
134
54
59
66
77
87
89
114
42
45
53
63
70
88
97
104
121
129
130
44
135
52
58
68
76
89
88
104
40
D
23
141
56
64
69
76
82
92
109
36
40
54
68
72
86
90
109
119
128
136
25
144
52
62
71
73
83
90
109
35
E
56
152
59
58
71
79
89
98
108
39
46
59
65
77
85
98
101
123
126
138
57
153
57
56
74
72
89
99
107
34
F
27
162
62
62
68
81
88
99
102
41
51
59
69
81
81
102
107
119
131
141
28
164
60
60
69
84
86
95
105
40
P
12
13
12
11
10
15
12
13
10
11
8
9
14
16
13
12
10
11
13
9
13
15
10
9
12
17
12
11
11
10
G
11
13
8
10
9
14
11
12
9
10
7
8
13
15
12
11
9
10
12
8
12
14
6
8
11
12
16
16
9
11
R
3
15
9
12
13
9
11
15
16
8
7
6
11
13
18
9
10
8
13
9
4
15
7
10
15
11
11
14
14
7
N
3
11
12
10
11
9
12
10
14
7
6
5
10
12
17
8
9
7
12
8
4
12
10
8
12
14
14
9
12
2
L
7
11
9
12
11
15
9
8
7
14
12
10
9
13
15
8
12
11
14
13
8
10
8
10
13
16
10
12
6
3
W
4
6
8
9
3
5
6
7
9
8
10
11
6
8
7
4
8
9
10
6
5
8
6
7
5
7
6
5
9
6
S
36
59
42
56
61
66
68
72
78
25
36
44
49
59
65
81
88
91
82
92
35
61
40
54
62
68
69
76
73
15
T
84
211
102
114
121
141
151
168
188
74
78
82
91
135
146
165
198
208
215
245
85
214
100
112
124
143
156
162
180
70
Y
95
212
116
119
122
143
156
167
187
77
81
84
94
139
151
161
192
201
211
241
96
215
114
117
123
145
151
160
182
72
U
99
208
112
112
128
145
149
169
189
75
77
88
95
141
149
170
190
199
214
239
100
210
110
110
129
148
140
168
189
74
I
79
234
99
118
129
139
155
172
192
76
76
89
99
138
153
169
183
205
217
244
80
236
97
116
131
141
152
172
190
77
X
110
238
122
121
124
142
159
173
176
78
73
81
102
134
150
164
191
211
219
238
111
240
120
119
127
144
156
178
179
76
Z
92
241
119
123
122
138
163
174
183
81
71
80
93
136
148
165
196
212
223
243
93
243
118
120
129
139
160
174
183
81
Q
12
26
9
5
8
11
21
14
16
19
25
24
23
12
25
11
13
18
16
11
13
28
8
3
10
14
19
12
15
18
2.3. Етапи виконання роботи
Студенти визначають номер варіанта та формують бланк індивідуального завдання відповідно до варіанту (табл. 2.1, 2.2).
Ознайомлення із плановою виробничо-господарською ситуацією на підприємстві.
Для забезпечення необхідного рівня платоспроможності та запобіганню касовим розривам, що призводить до необхідності сплати додаткових штрафів, пені та різноманітних санкцій на ТзОВ «Ласунчик», яке займається виробництвом кондитерських виробів, директором підприємства було прийнято рішення про розроблення на наступних 6 місяців з помісячною деталізацією бюджету руху грошових коштів. Залишок коштів у підприємства на початок планового бюджетного періоду становитиме V тис. грн. При цьому відповідно до укладених контрактів на постачання сировини з-за кордону (базисна умова поставки - EXW) підприємство протягом шести місяців бюджетного періоду планує придбати сировини в обсягах A, B, C, D, E, F тис. грн. (без ПДВ) відповідно. Відповідно до умов оплати за сировину воно повинно сплатити за придбання кожного обсягу сировини 50% у цьому ж місяці, 30% - у наступному та 20% - у другому місяці після отримання сировини. При цьому першого місяця планового бюджетного періоду підприємство планує сплатити за куплену раніше сировину P тис. грн. з ПДВ. Щомісяця підприємство планує сплачувати транспортній організації, яка його обслуговує, G% від обсягу придбаної сировини (з урахуванням ПДВ) за надані послуги з перевезення вантажів. При цьому щомісяця підприємство планує сплачувати орендні платежі у сумі R тис. грн., комунальні платежі у сумі N тис. грн., рекламні платежі – L тис. грн., та витрачати на ремонтно-обслуговуючі роботи – W тис. грн. з ПДВ. Необхідно зазначити, що місячний фонд оплати праці на підприємстві у плановому бюджетному періоді становитиме S тис. грн., при цьому планується здійснювати оплату праці таким чином: 40% виплачується авансом у