МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ ТА МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА ФІНАНСІВ
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни
«Вступ до фаху: «Фінанси, банківська справа та страхування»»
на тему:
«Фінансування охорони здоров’я у Польщі»
ЗМІСТ
1) ВСТУП………………………………………………………………………....ст. 3
2) РОЗДІЛ 1. Види та форми фінансування охорони здоров’я у Польщі…….ст. 4
Географічні, соціально-економічні та економічні характеристики…….ст.4
Система охорони здоров’я до реформи…………………………………..ст.4
Фінансування охорони здоров’я………………………………………….ст.6
Думка поляків щодо їхньої системи охорони здоров’я…………………ст.8
3) РОЗДІЛ 2. Медичне страхування у Польщі……………………..………….ст.10
2.1 Страхування іноземних громадян…………………………..…………...ст.10
2.2 Медичне страхування…………………………………………………….ст.11
2.3 Пенсійне страхування………………………………..………….………..ст.12
4) ВИСНОВОК……………………………………………………………….….ст.14
5) СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………………….....ст.16
ВСТУП
Останніми роками питання про необхідність реформ у галузі охорони здоров'я в Україні постає досить гостро. Для того, щоб розробити ефективний механізм реформ, необхідно ретельно вивчити досвід країн, яким вдалося успішно провести такі реформи. Найбільш доцільним є розгляд реформ охорони здоров’я країни-сусіда, який вступила до Європейського Союзу у 2004 році. Тому короткий огляд реформ, впроваджених у Польщі, є досить корисним для нашої країни.
В даній курсовій роботі досліджуються зміни в медичній сфері в Польщі. Після відновлення незалежності в 1989 році, Польща ініціювала ряд реформ, у тому числі і в сфері охорони здоров'я. Система Семашка була перетворена у соціальне медичне страхування (SHI), яке сьогодні охоплює близько 98% населення країни. З 2020 року Польща планує перейти до системи Беверіджа, яка, на відміну від соціального медичного страхування (SHI), фінансується за рахунок доходів держави. Однак, проблеми, які належить вирішити, все одно існують. Зараз Польща знаходиться серед країн з найнижчими витратами на сферу охорони здоров'я та з довгими чергами в лікарнях. Але незважаючи на ці фактори, Польща може послужити прикладом для України з точки зору реформування системи охорони здоров'я та покращенню стану здоров'я своїх громадян.
Об’єктом курсової роботи є система фінансування охорони здоров’я в Україні та Польщі.
Предметом роботи є теоретичні та практичні засади формування та розвитку фінансування охорони здоров’я в Польщі та Україні.
Мета курсової роботи: розглянути стан функціонування та будову механізму фінансування системи охорони здоров’я Республіки Польща, а також запропонувати шляхи трансформації та покращання функціонування медичної галузі України.
РОЗДІЛ 1. Види та форми фінансування охорони здоров’я у Польщі
Географічні, соціально-економічні та економічні характеристики
Революція 1989 року привела Польщу до встановлення демократії. Країна обрала парламент і перейшла на ринкову економіку. Зараз економіка Польща посідає шосте місце у списку найбільш прибуткових економік в Європейському Союзі, і в 2018 році вона зайняла 22-е місце в світі за обсягом ВВП за Індексом легкості ведення бізнесу. Основний вклад в економіку Польщі роблять сфера послуг, промисловість і сільське господарство. ВВП на душу населення, з поправкою на ПКС (Паритет купівельної спроможності), в 2018 році складав 26 003,01 доларів США.
У 2018 році населення країни складало 38,562 млн (3, 2018) з площею адміністративної зони 312 679 км2. Польща межує з Литвою, Білоруссю та Україною на сході, Чехією і Словаччиною - на півдні, Німеччиною - на заході, а на півночі - з Балтійським морем
1.2 Система охорони здоров'я та реформи
В період 1918-1939 рр. Польща залишалася незалежною, а її система охорони здоров'я була заснована на моделі Бісмарка, яка охоплювала близько семи відсотків населення. Міністерство охорони здоров'я, соціальних послуг і праці, засноване у 1918 році, відповідало за проведення інформаційних кампаній серед населення і боротьби з інфекційними захворюваннями.
При комуністичному режимі система охорони здоров'я Польщі ґрунтувалась на моделі Семашко і фінансувалась за рахунок оподаткування. Система була жорстко централізованою і зосереджувалася на піклуванні про матерей і дітей. Однак, слід зазначити, що приватний сектор охорони здоров'я ніколи не був повністю відкинутий.
До 1989 року існували кілька проблем зі станом польської системи охорони здоров'я. Наприклад, для різних видів послуг в сфері охорони здоров'я не існувало розділення. До 35 відсотків населення платили "подяку" для того, щоб отримати гідний догляд і ліки, доступ до медичного обладнання. Пацієнти також зі своєї кишені оплачували різні види медичних послуг і мали обмежені можливості у виборі лікаря.
Головний крок у реформуванні охороні здоров’я у Польщі був зроблений у 1999 році, коли вступив у силу закон про загальне медичне страхування. Перш за все були створені регіональні фонди охорони здоров’я. Такі фонди збирали внески громадян і укладали договори. З 2003 року ці фонди увійшли у підпорядкування Національному фонду здоров’я, який, своєю чергою, звітує Міністерству охорони здоров’я Польщі. Фонд збирає кошти з громадян у розмірі 9% від заробітної плати, держбюджету, а також із місцевих бюджетів і на основі цього формулює обсяги фінансування сфери охорони здоров’я та встановлює ліміти для медичних установ. Таким чином, реформи такого типу не перетворюють систему охорони здоров’я на окремий бізнес-сегмент, адже сфера досі контрольована державою. Також важливо зазначити, що збір коштів із громадян складає лише частину загального бюджету, що не створює надлишковий тиск на економіку окремих господарств.
Продовжуючи вивчення реформ охорони здоров’я у Польщі, необхідно зазначити, що така система забезпечує лікування всіх громадян, а також дає право на вибір лікарні та лікаря. До того ж, 99% працездатних громадян підпорядковані обов’язковому медичному страхуванню. Обсяг послуг, який забезпечує державний бюджет, є обмеженим: система зорієнтована на наданні первинної допомоги, а тому такі послуги, як стоматологічне протезування, пластична хірургія та вакцинація не входять у покриття.
Незважаючи на це, існує можливість отримати лікування у приватних лікарнях, але для цього лікарня має підписати контракт на дозвіл обслуговування громадян. Звичайно, такі послуги можуть не покриватись бюджетом Національного фонду, але для того, щоб не платити з власної кишені, громадяни можуть підписати договір зі страховою компанією. Також дуже важливою рисою таких реформ є той факт, що працівники державних лікарень не мають права надавати платні послуги пацієнтам, що ліквідує можливості отримання хабарів.
Польща продовжує розвивати свою систему охорони здоров'я. У даний момент Польща перебуває в процесі переходу до системи Беверіджа, приклад якої надає Британська національна служба охорони здоров'я. Британська національна служба охорони здоров'я — це система медичного страхування, що фінансується за рахунок державних доходів. Закон, що забороняє систему Народного фонду охорони здоров'я, набуде чинності 1 січня 2018 року, у зв'язку з чим охорона здоров'я буде фінансуватися за рахунок державних доходів. Такі зміни, безумовно, впливають на ціноутворення щодо лікарських засобів і компенсацій, але поки невідомо, як це вплине на пацієнтів.
Фінансування охорони здоров’я
Польща все ще залишається країною з одним з найнижчих показників витрат на сферу охорони здоров'я у зрізі частки ВВП, порівнюючи з іншими країнами. Таке становище може частково пояснюватися не тільки низьким рівнем ВВП, а також і низькою часткою витрат на охорону здоров'я. Відповідна тенденція представлена на рисунку 1.
/
Рисунок 1. Витрати на сферу охорони здоров'я в Польщі і в ряді країн за 1990-2018 рр.
Близько 70 відсотків витрат на сферу охорони здоров'я у Польщі здійснюється з державних джерел. Основним джерелом є Народний фонд охорони здоров'я (який покрив близько 65,7% витрат у 2008 році), іншими джерелами є державний бюджет та органи місцевого самоврядування. Близько 30 відсотків витрат на сферу охорони здоров'я здійснюється за рахунок приватних ресурсів. Так, частка приватного фінансування охорони здоров'я в Польщі вище, ніж в будь-якій іншій країні ЄС, хоча цей показник і має тенденцію до зниження.
Більшість лікарень в Польщі є державними, але частка приватних підприємств зростає. Недержавні лікарні можуть бути розділені на дві групи: ті, що на 100% знаходяться у приватній власності, та ті, що частково належать органам місцевого самоврядування.
Лікарні відрізняються за розміром, але більшість середніх підприємств є державними, в той час як невеликі лікарні, як правило, є приватними
Таблиця 1. Кількість лікарень за розміром, в середині 2018 року
Кількість ліжок
Державні
лікарні
% державних
Приватні лікарні
% Приватних
Всього
% Всього
До 50
27
4,4
311
61,7
338
30,2
50-150
133
21,6
92
18,3
225
20,1
151-250
138
22,4
43
8,5
181
16,2
251-500
195
31,7
40
7,9
235
21,0
Більше 500
120
19,5
9
1,8
129
11,5
Лікарні тільки з денним стаціонаром
2
0,3
9
1,8
11
1.0
Всього
615
100,0
504
100,0
1119
100,0
Джерело: zdrowiepolski.pl
Всі лікарні, що уклали договір з Народним фондом охорони здоров'я , отримують фінансування від системи Однорідних груп пацієнтів незалежно від їх типу, місця розташування і форми власності.
У жовтні 2020 року закон, який має набути чинності, представить нову модель укладання договорів та ведення бухгалтерії, а також заборонить приватизацію лікарень. Закон спрямований на те, щоб зупинити фокусування лікарень, що фінансуються державою, на отриманні прибутку.
Думка поляків щодо їхньої системи охорони здоров’я
● Стан здоров'я населення
Загальне поліпшення стану здоров'я громадян Польщі визначає значне збільшення середньої тривалості життя до 80,2 року (жінки) і до 71,6 років (чоловіки) в 2018 році. Показники вакцинації населення є високими, особливо для таких хвороб, як туберкульоз та дитячі захворювання. Велика частина населення стверджує, що вони мають хороше здоров'я, але нерівність все ще існує. У 2018 році 70% громадян з високим рівнем доходу стверджували, що вони здорові, хоча тільки 54% громадян загалом повідомляють про гарний стан свого здоров'я.
● Фінансовий захист
В рамках системи Народного фонду здоров'я, більшість громадян застраховані від наслідків катастроф і частка їх готівкових розрахунків з плином часу зменшується. Система страхування є широкою та доплати вимагають лише декілька послуг.
● Задоволеність пацієнтів
Таблиця 2. Задоволеність пацієнтів обслуговуванням
Індикатор
Польща
2010 2018
Україна
2010 2018
Проблеми з місцевими поліклініками або лікарнями протягом останніх 12 місяців, які були вказані респондентами:
–––
–––
–––
–––
Тривалий час очікування
28,65%
66,23%
35,98%
58,01%
Неввічливий персонал
7.98%
13,73%
18,79%
21,19%
Оплата безкоштовних послуг
6,00%
9,97%
28,29%
36,82%
Відсутність лікарів
5,01%
12,51%
13,34%
18,81%
Відсутність чистоти у приміщеннях
2,60%
2,54%
6,16%
7,02%
Відсутність ліків
2,41%
7,15%
31,11%
58,41%
Користувалися послугами в сфері охорони здоров’я протягом останніх 12 місяців
55,88%
70,87%
70,17%
50,10%
Задоволені якістю і ефективністю обслуговування
34,59%
45,72%
32,29%
38,94%
Оцінка поточного стану здоров’я
57,80%
59.80%
31,69%
37,69%
Джерело: Розрахунки авторів а ґрунтувалися на дослідженні II і III опитування "Life in Transition" (Стівс та співавтори. 2018, Європейський банк реконструкції і розвитку 2018).
На основі даних дослідження "Life in Transition" (див. табл. 2) можна констатувати, що протягом 2010-2018 рр. рівень задоволеності пацієнтів в Польщі в цілому зменшився. Головною проблемою в цей період було тривале очікування в місцевих поліклініках або лікарнях через нестачу фінансування і поганий організаційний рівень лікарень. В основному це є причиною збільшення показників в таких питаннях, як неввічливість персоналу і відсутність лікаря або лікарських препаратів. У той же період часу в Україні було набагато більше проблем з нестачею лікарських препаратів і з існуванням практики оплати безкоштовних послуг; аналогічним чином поставало і питання
РОЗДІЛ 2. Медичне страхування у Польщі
Страхування іноземних громадян
Згідно з законом, кожен іноземець, який працює у Польщі на підставі трудового договору або договору-доручення, має бути застрахований. Подбати про це повинен роботодавець. Залучивши працівника, власник фірми зобов’язаний передати його дані в Управління соціального страхування (пол. ZUS) і щомісяця виплачувати внески до Національного фонду здоров’я (пол. NFZ). В страховий поліс іноземця можна вписати також дітей, дружину чи чоловіка. Тоді вони також зможуть користуватися послугами медичних закладів, які співпрацюють з NFZ. Тому, підписуючи договір страхування, необхідно вказати особисті дані членів сім’ї, які його не мають, при цьому страхові внески за них не сплачуються.
Крім обов’язкових видів соціального страхування, якими охоплено більшість працюючих громадян, у Польщі існують також добровільні види страхування. Ними можуть скористатися інші категорії громадян, які проживають у Польщі (наприклад, студенти, підприємці, непрацюючі громадяни та ін.), а також ті, хто застрахований обов’язковим видом страхування.
Студенти-іноземці або мігранти, які приїжджають до Польщі на стажування, на курси іноземної мови і т. д. і не отримують безкоштовне страхування, можуть добровільно подати заявку до NFZ, така страховка коштуватиме 46,80 злотих за місяць. Для студентів, які мають Карту Поляка, страхування від університету безплатне.
Іноземці, які законно проживають у Польщі, можуть також користуватися недержавним медичним обслуговуванням. Існують безліч приватних компаній, які пропонують медичну страховку, прописавши у договорі список страхових випадків. Якщо хвороба, якою ви захворієте, або медичні послуги, які вам знадобляться, не вказані в договорі, то доведеться їх оплачувати додатково. Існує можливість покупки абонемента на рік або на півроку, або, наприклад, на час
Медичне страхування
Медичне страхування в РП можна розуміти як умовно обов’язкове. Це означає, що його мають практично всі, але це не є обов’язковою нормою закону. Якщо іноземцю потрібна допомога, її обов’язково нададуть. Але коштуватиме це досить дорого оскільки лікування без страховки коштує набагато дорожче. А несплата рахунків може призвести до судових розглядів. При цьому, якщо ви працюєте офіційно, внески з вас будуть списуватися автоматично. А якщо ви студент — то на ваш розсуд.
Будь-яка людина (в тому числі іноземець) може користуватися медичними послугами в Польщі бесплатно, якщо він має медичну страховку. Медичним страхуванням в Польщі забезпечені практично всі її громадяни.
Якщо іноземний громадянин працевлаштований і перераховує внески на медичне страхування, то він має право отримувати державну медичну допомогу безкоштовно в будь-якій поліклініці чи лікарні, в тому числі і недержавній, яка співпрацює з NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia – Національний Фонд Охорони здоров’я). Якщо виникне необхідність в його госпіталізації, він має безкоштовний доступ до послуг охорони здоров’я на таких же умовах, як і громадянин Польщі.
Медичними послугами можуть також користуватися близькі члени сім’ї застрахованої особи після реєстрації в NFZ. Для цього необхідно передати їх дані роботодавцю або ж самостійно укласти договір про добровільне медичне страхування з воєводським відділенням NFZ і зареєструвати його в Управлінні соціального страхування (ZUS).
Державним медичним обслуговуванням також можуть користуватися діти шкільного віку, в рамках опіки, яку гарантує школа, навіть якщо перебування їхніх батьків у Польщі незаконно.
Особи, які застраховані в державах Європейського Союзу або Європейської Асоціації Вільної Торгівлі (до складу якої входять Ліхтенштейн, Ісландія, Швейцарія і Норвегія) і знаходяться на території Польщі, також можуть скористатися державним медичним обслуговуванням.
Добровільно застрахуватися в NFZ і мати право користуватися державним медичним обслуговуванням можуть також непрацюючі іноземці, які мають дозвіл на тимчасове або постійне проживання (карту побиту), дозвіл довготермінового резидента ЄС, статус біженця.
Головний мінус державного медичного страхування – черги на отримання медичних послуг.
Державні органи страхування:
Назва організації:
Коротке роз’яснення
NFZ
державна установа, що фінансує надання медичної допомоги за рахунок внесків, що сплачують страхувальники у NFZ (тобто страхувальники сплачують внесок в NFZ, і за це отримують безкоштовну медичну опіку)
ZUS
правління соціального страхування, відомство, в зону відповідальності якого входять всі типи соціального страхування, нарахування, посібники.
Пенсійне страхування
Громадянин може розраховувати на отримання пенсії в Польщі, якщо він відраховував пенсійні внески і досяг пенсійного віку. Пенсійною системою Польщі покриваються також випадки втрати працездатності (отримання інвалідності).
Право отримувати пенсію за віком має той, хто робив щомісячні відрахування в ZUS (składka emerytalna) і досяг пенсійного віку. З 1 жовтня 2017р. пенсійний вік у Польщі був знижений і на сьогоднішній день становить 60 років – для жінок і 65 років – для чоловіків.
З 1 січня 2014 року набула чинності Умова про соціальне забезпечення між Польщею та Україною, підписаний 18 травня 2012 року в Києві (Dz.U. z dnia 25 listopada 2013 r., poz. 1373). Ця умова регулює отримання пенсій і грошової допомоги для громадян, які мають періоди страхування за кордоном.
Людям, які мають недостатній страховий стаж для набуття права на пенсію у Польщі чи в Україні, умова гарантує підсумовування періодів страхування в обох країнах. Страховий стаж, набутий за законодавством кожної з договірних країн, враховується, у разі необхідності, іншою договірною стороною для отримання права на пенсію.
Особа, яка має право на польську пенсію, може отримувати її або в Польщі шляхом перерахування на особисту банківську картку чи банківську картку уповноваженої особи, або на банківську картку в українському банку, або ж ZUS може перенести пенсію на Україну.
Висновок
Польща пройшла довгий шлях, щоб залишити систему Семашка в минулому. Заробітна плата працівників сфери охорони здоров'я збільшилася (з 2000 до 2017 року зростання заробітної плати склало близько 15 процентних пунктів). Зазнала змін бюджетна система (перехід від однієї терапевтичної сфери до іншої за умови надання фінансування або перерозподілу коштів), а також були реорганізовані лікарні (скорочення кількості підрозділів або зміна профілю лікарні).
Україна схожа на Польщу, оскільки страждає від застарілої системи Семашка. Ставлення до безоплатного медичного обслуговування і відсутність особистої відповідальності у збереженні здорового способу життя — це лише декілька прикладів із багатьох інших. Інші можуть включати корупцію серед лікарів і так звані «подяки», коли пацієнт дякує лікаря, віддаючи йому конверт з грошима.
Приватний сектор домінує у більшості сфер медичного обслуговування, а державний сектор в основному покриває стаціонарне лікарняне обслуговування. Це дозволяє покращити управління ефективністю лікарень і покращити розподіл методів лікування. Це чудовий приклад для України, який показує, що приватна медицина не тільки перевищує потреби пацієнтів, а також забезпечує ефективний довготривалий догляд.
Медичний туризм є ще однією перспективною сферою, в якій Польща активно розвивається. Оскільки вартість лікування в Польщі нижча, ніж у більшості країн ЄС, велика кількість іноземців приїжджають лікуватися або відпочивати до медичних установ Польщі. Такий вид туризму є дуже сучасним і має великий потенціал в Україні.
Також зазнало змін сприйняття сфери охорони здоров'я і лікарів пацієнтами. Тепер громадяни Польщі мають більше шансів побачити кваліфікованого лікаря у клініці з високою якістю обслуговування, ніж просто звернутися до випадкового лікаря.
Тому Польща, яка пережила аналогічну українській систему охорони здоров'я, може слугувати чудовим прикладом поступового і ефективного реформування системи охорони здоров'я, який повинен бути прийнятий до уваги для подальших змін у системі охорони здоров'я України.
Досвід Польщі показує, що механізми фінансування соціальних систем охорони здоров’я можна успішно удосконалювати і в рамках бюджетного фінансування, і в рамках соціального медичного страхування. У багатьох країнах Європейського Союзу держава бере участь у системі обов’язкового медичного страхування через бюджетні внески в тому чи іншому вигляді (або від імені певних категорій громадян, або у вигляді капітальних інвестицій, або іншим чином).
Отже, вибір, який належить зробити Україні, полягає в наступному:
1) зберегти бюджетну систему фінансування;
2) запровадити систему обов’язкового медичного страхування;
3) створити змішану систему, запровадивши обов’язкове медичне страхування і зберігши при цьому роль уряду у фінансуванні певних елементів медичної допомоги.
Отримуючи потрібні уроки з досвіду реформування сектору охорони здоров’я європейських країн, зокрема Польщі, Україна може і повинна побудувати власну ефективну модель, яка забезпечить справедливість і рівність у доступності якісної медичної допомоги для усіх верств населення. Перспективами подальших досліджень є пошук нових, максимально ефективних механізмів регулювання та фінансування системи охорони здоров’я України, доступність та якість надання медичної допомоги, забезпеченість населення ліками, а також сучасних підходів до регулювання фармацевтичного ринку в умовах реформування галузі охорони здоров’я.
Електронні ресурси
Медичне страхування в Польщі для іноземців — що варто знати? - http://vk-kp.info/novyny-ukrainy-ta-svitu/6293-medychne-strakhuvannia-v-polshchi-dlia-inozemtsiv-shcho-varto-znaty
Страхування іноземних громадян у Польщі https://www.amadej.com.ua/ua/poleznaja-informacia/strahovanie-dlja-inostrancev-v-polshe
Види та форми фінансування охорони здоров’я Польщі https://www.wikipedia.org/
Пенсійна система в Польщі - https://www.amadej.com.ua/ua/poleznaja-informacia/pensionnaja-sistema-v-polshe
Медична страховка NFZ в Польщі - https://multi-viza.com.ua/pmzh-polshhi/zdorovya/medichna-strahovka-nfz-v-polshhi-skilki-dovedetsya-zaplatiti-ukrayintsyu/
— Систем. вимоги: Pentium-266 ; 32 Mb RAM ; CD-ROM Windows 98/2000/NT/XP/7/8/10
Без автора
СУЧАСНІ ЕКОНОМІЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ, НОМЕР 1, ВИПУСК 1, 2018, c. 13-20
Один автор
ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я ПОЛЬЩІ: ДОСВІД ДЛЯ УКРАЇНИ Д. С. Гайдаш