МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра САПР
ЗВІТ
До лабораторної роботи № 6
«СТВОРЕННЯ ФОРМ У СЕРЕДОВИЩІ MS ACCESS»
з дисципліни: «Організація баз даних»
ЛЬВІВ 2009
Тема роботи
Форми в базах даних.
Мета роботи
Навчитися створювати та працювати з формами.
Завдання
Створити головну та підпорядковану форми до кожної з таблиць.
Короткі теоретичні відомості
Форми – осоновний засіб побудови інтерфейсу користувача, що забезпечує найбільш зручний спосіб перегляду та редагування даних а також контроль за ходом виконання прикладної програми. Таким чином, форми будуються для:
Виведення та редагування даних. Це найбільш поширений спосіб використання форм. Вони забезпечують виведення на екран монітору даних у необхідному вигляді. Використання таких форм значно спрощує редагування даних, їх введення та видалення з бази даних. При цьому деякі дані можна зробити доступними лише для перегляду, а деякі – зовсім не демонструвати. Крім цього є можливість в таких формах забезпечити процес обчислення полів в залежності від параметрів, які задає користувач.
Керування ходом виконання прикладної програми. Сучасні прикладні програми, як правило, мають оболонку для надання користувачеві можливості виконувати ті чи інші дії у певній послідовності. Таку оболонку можна побудувати за допомогою форм, а саме – кнопкових форм. Такі форми містять кнопки, що викликають при їх виборі дію певного макроса або процедури VBA. Ці кнопки називаються командними. Командні кнопки можуть використовуватись і для виклику іншої форми, а також багатьох інших дій, що пов(язані з ходом виконання прикладної програми, а саме, виконувати запити, команди меню, фільтрувати дані, друкувати звіти тощо.
Введення даних. Можна побудувати форми, які призначені лише для введення в базу даних нових значень, які автоматизують виконання програми за певним алгоритмом.
Виведення повідомлень. Такі форми забезпечують інформацією події, що пов(язані з виконанням прикладної програми, наприклад, повідомлення про різноманітні помилки.
Друк інформації. Як правило для друку призначені звіти, але надрукувати інформацію можна і за допомогою форм. Очевидно для введення та виведення даних діють різні параметри, тому в таких формах інструментально підтримується їх подвійна роль.
Види форм
За своїм видом форми поділяються на:
Прості форми - форми, вигяд яких практично не відрізняється від зображення при звичайному перегляді таблиць.
Багатосторінкові форми - форми, які використовуються у випадку, коли записи містять велику кількість інформації, що не може розміститись на одному екрані монітора.
Стрічкові форми - форми, які використовуються у випадку, коли записи містять невелику кількість інформації, наприклад у разі малої кількості полів. На відміну від простої форми, яка демонструє лише один запис, в стрічковій формі записи виводяться одни за одним, як в таблиці.
Підлеглі форми - форми, які використовуються у випадку, коли демонструються записи двох або більше таблиць, що пов'язані між собою відношенням "один до багатьох".
Спливаючі форми - форми, які після свого виведення на екран монітору, залишаються на передньому плані; лише з безпосереднім їх закриттям ці форми уступають передній план іншим формам.
Монопольні форми - форми, що не дають діяти жодним іншим об'єктам, поки самі активні.
Проектування та побудова форм
Проектування форм для таблиць основано перш за все на первинних документах введення інформації. Розміщення інформації, стиль, фон, які використані у первинному документі, беруться за основу розробки форми. Інформація у формі міститься у так званих елементах управління. Наприклад, елементом управління може бути надпис, поле таблиці, кнопка, перемикачі, прапорці, вимикачі, групи, список, поле із списком, об'єкти OLE. Елемент управління надпис має такі основні властивості як шрифт, його розмір та колір, колір фону. Поле - елемент управління, що використовується найчастіше. В цей елемент виводяться дані з базових таблиць, запитів, а також значення, що обчисленні безпосередньо у самій формі. Кнопки найчастіше використовуються для виконання окремих дій, наприклад, для виклика макросу, іншої форми, звіту тощо. Перемикачі, прапорці, вимикачі використовуються тоді, коли необхідно вибрати з деякої множини необхідний елемент. У разі, коли для декількох елементів управління відповідні дані розміщуються на значній площині екрану, використовують групу з цих елементів управління. При виборі елемента групи відповідна інформація виводиться на екран в підлеглій формі. Якщо необхідно вивести в формі перелік значень, який залишається на час роботи форми завжди відкритим, то використовують елемент управління список. Так, список можна використовувати для перегляду таблиць у вікні бази даних, що приводить до підстановки значень полів цих таблиць у поля поточних таблиць. Поля із списком схожі на список, за винятком того що для розміщення цього елементу управління на відміну від списку необхідно значно менше місця на екрані монітору, а саме один рядок. Об'єкти OLE використовуються для відображення фотографій, електроних таблиць, текстових документів тощо.
Як правило, побудова форми відбувається після її проектування, коли вже побудовані відповідні таблиці. Для цього необхідно у вікні бази даних в закладці Формы натиснути кнопку Создать, вибрати той чи інший режим побудови форми а в якості джерела даних таблицю (або запит). Якщо вибрати режим Конструктор, то MS Access відчиняє відповідне вікно форми. У тому випадку, коли форма нова, на користувача чекає лише порожня область даних з сірою сіткою для зручності подальшого розміщення елементів управління. Крім вікна форми відчиняється, як правило, і панель елементів для розміщення вибраних в цій панелі елементів управління в області даних форми. Якщо панель елементів не відчинена, то відчинити її можна через меню MS Access, або піктограму . Вигляд панелі наведений нижче. Кнопки позначені номерами. Розмір форми можна змінити безпосередньо мишею так, як це звичайно можна зробити у Windows (встановити вказівник миши на край та потягнути) або через властивості форми (клацнути правою кнопкою миши, коли її вказівник знаходиться в заголовку форми). За допомогою панелі елементів в формі розміщуються вказані користувачем елементи. Це відбувається так: спочатку необхідно клацнути мишею необхідну кнопку панелі, а потім вказати мишею місце на формі, де буде розташований відповідний елемент. Розмір елемента можна змінювати під час його розміщення (тягнути мишею), або пізніше звичайним способом зміни розмірів.
Завдання:
Створити по одній формі для кожної з таблиць бази даних у середовищі MS Access на тему «Ветеринарна лікарня».
Результати роботи:
Форма Меню забезпечує швидкий доступ до головних форм бази даних, забезпечує зручність у користуванні:
Форма Кабінети показує інформацію про кабінети поліклініки; за допомогою зв’язаної структури бази даних можна дізнатись додаткову інформацію про характеристики кабінету та Тварин у них:
Форма Лікарі дає змогу переглядати дані про характеристики лікарів в базі даних, а також виконувати різні операції: видалення, додавання і пошуку:
4. Форма Тварини відображає через графічний інтерфейс інформацію про записи таблиці Тварини і дозволяє виконувати різні операції :
Форма Хвороби дає змогу переглядати дані про хвороби тварин в базі даних, а також має функцію додаванн(рахує віртість лікування з надбавкою за додаткові функції):
Форма Стан Кабінетів відображає через графічний інтерфейс інформацію про записи таблиці Стан Кабінетів, дозволяє виконувати функції, а також показує записи лікарів які там знаходяться.
Висновок.На цій лабораторній роботі я набув практичних навиків у створенні форм для бази даних у середовищі Microsoft Access.