МIНIСТЕРСТВО ОСВIТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний унiверситет "Львiвська полiтехнiка"
Лабораторна робота № 1
Технологія програмування і відлагоджування програм на мові Java.
Львiв 2008 р.
Мета роботи
Ознайомитися з технологією програмування і відлагоджування програм з використанням пакета SDK фірми Sun.
Теоретичні відомості
Всі Java-програми містять в собі чотири основні елементи:
класи (classes) – елементи програми, що містять в собі змінні та методи;
інтерфейси (interfaces) – різновид класів, який викокритосвується в спеціальних випадках (реалізація множинного наслідування і протоколів);
змінні (variables) – елементи програми, в яких зберігаються дані;
методи (methods) – елементи програми, які виконують дії над даними (аналогічні функціям процедурам і підпрограмам в інших мовах програмування);
пакети (packages) – група зв’язаних по змісту класів та інтерфейсів.
Для того, щоб використовувати класи та інтерфейси, що містяться в пакетах, необхідно зробити їх доступними в програмі на мові Java. Для цього використовується оператор чи оператори import з іменем пакету та іменем класу даного пакету, що буде використовуватись, наприклад:
import java.util.Date;
виконує імпорт класу Date з пакету java.util.
Якщо необхідно використовувати декілька класів чи інтерфейсів з пакету, зазвичай замість імені класу чи інтерфейсу ставиться символ "*", що вказує на те, що в даній програмі доступні всі класи та інтерфейси даного пакету, наприклад:
import java.awt.*;
виконує імпорт всіх класів з пакету java.awt.
Варто відмітити, що імпорт пакету java.lang задавати не треба, оскільки цей пакет імпортується в програми на мові Java по замовчуванню.
Якщо програма є додатком, вона повинна містити у файлі оголошення класу, ім'я якого співпадає з ім'ям файлу програми, та статичний public-метод з ім'ям main, який не повертає значення:
public final static void main(String args[])
{
методу тіла
}
Цей метод запускається першим при виконанні програми. У масиві рядкових змінних args в програму передаються параметри, задані при запуску програми (перший параметр - в нульовому елементі масиву, другий в першому і т.д.). Опис масиву в параметрах методу main є обов'язковим, навіть якщо параметри не обробляються в програмі.
Параметри, що задаються в командному рядку, можна використовувати для введення даних в програму. Параметри, що вводяться, відділяються один від одного, принаймні, одним пропуском. Якщо параметри, що вводяться, містять пропуски, то параметри полягають в подвійні апострофи (") (ці апострофи не передаються програмі Java). Якщо в параметрі, поміщеному в подвійні апострофи, необхідно задати символ подвійного апострофа, то усередині параметра він записується як (\").
Якщо як параметр задається символ зірочки (*), то програмі передаються імена файлів поточного каталога (кожне ім'я як окремий параметр). Якщо необхідно передати зірочку як значення параметра, її необхідно також укласти в подвійні апострофи.
Для виведення результатів виконання програми і діагностичних повідомлень на дисплей в класі System пакету java.lang описані два потокові об'єкти класу PrintStream:
public static final PrintStream out
і
public static final PrintStream err
Оскільки це статичні об'єкти, їх можна використовувати в програмах, не створюючи власних потокових об'єктів, і в той же час їм доступні методи класу для виведення даних (звичайно використовуються методи print() і println()).
При виклику методів print() і println() може бути заданий аргумент типу String, char char[], int, long, float, double, boolean і Object.
Єдина відмінність між методами print() і println() полягає в тому, що останній завжди додає символ перекладу рядка до всього, що друкує, а перший залишається на тому ж рядку. Якщо потрібно перейти на новий рядок, можна викликати println() без параметрів.
Виконання програми закінчується, коли виконаний останній оператор програми або якщо в програмі відбулася помилка (в цьому випадку об'єкт System.err виводить на дисплей діагностичні повідомлення).
Виконання програми можна також завершити за допомогою наступного методу класу System:
public static void exit(int status)
Параметр status задає значення коду завершення програми. За умовчанням програма закінчується з нульовим кодом завершення. Можна вказати ненульовий код завершення, який може бути проаналізований операційною системою або командним файлом.
Індивідуальне завдання
Програма 1
public class Laba1 {
/**
* @param args
*/
public static void main(String[] args) {
System.out.println("Sushko Nazar");
// TODO Auto-generated method stub
}
}
Результат
Sushko Nazar
Програма 2
public class Laba1 {
/**
* @param args
*/
public static void main(String[] args) {
int nArgsNumber = args.length;
System.out.println("Namber of parametrs: " + nArgsNumber);
for (int i=0; i<nArgsNumber; ++i)
{
System.out.println(args[i]);
}
// TODO Auto-generated method stub
}
}
Результат
Namber of parametrs: 3
param1
param2
param3
Висновок: Ознайомитися з технологією програмування і відлагоджування програм з використанням пакета SDK фірми Sun.