МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра САПР
Створення та збереження простої тривимірної конструкції
Методичні вказівки
до лабораторної роботи № 2 з курсу:
“Системи автоматизації конструкторського проектування”
для студентів спеціальності 7.080402
“Інформаційні технології проектування””
Мета роботи
Отримання практичних навичок по створенню та збереженню простої тривимірної схеми.
Теоретичні відомості
Головне меню забезпечує доступ до команд 3ds max4, що об’єднані у наступні групи:
File – відкривання, збереження, імпортування та експортування тривимірних сцен, перегляд файлів зображень та анімацій різних форматів, перегляд та корекція довідкових відомостей про сцену. В нижній частині розташований перелік імен файлів, що були збережені.
Edit – забезпечення доступу до команд відмінювання та повторення операцій, виділення, копіювання та знищення об’єктів, налаштування їх властивостей, реєстрація та відновлення поточного стану сцени.
Tools – дозволяє активізовувати різні інструменти перетворення та вирівнювання об’єктів сцени, забезпечує виклик вільних командних палітр керування відображенням та виділенням об’єктів, можливість перегляду всього переліку освітлювачів сцени та їх налаштування.
Group – дозволяє створювати, редагувати та руйнувати іменовані групи об’єктів.
Views – дозволяє керувати всіма аспектами відображення об’єктів, налаштування вікон проекцій, установка допоміжних засобів для точного малювання, забезпечує відміну й повторення команд керування відображенням, перемикання в експертний режим.
Create – надає інструменти створення об’єктів, зокрема, стандартні та покращені примітиви, форми, джерела освітлення, системи часток.
Modifiers – містить команди активізації спеціальних інструментів, так званих модифікаторів, призначених для редагування форми об’єктів різних типів, керування процесом відбивання текстур матеріалів на поверхні об’єктів, деформації оболонок тощо.
Animation – дозволяє створювати специфічні об’єкти 3ds max4 для їх синхронного змінювання.
Graph Editors – містить команди керування вікнами діалогу Track View, призначених для налаштування параметрів анімації об’єктів.
Rendering – надає доступ до команд візуалізації сцен, створення й перегляду ескізів і готових анімацій, налаштування параметрів імітації оптичних ефектів і ефектів зовнішнього середовища, забезпечує доступ до редактора матеріалів.
Customize – призначено для налаштування елементів інтерфейсу й параметрів редактора, керування додатковими модулями.
MaxScript – містить команди, призначені для написання і відлагодження макросів на мові MAXScript
Help – доступ до довідкової системи редактора, можливість оновлення довідкової інформації.
В меню File є наступні пункти:
New – стираються всі об’єкти. Матеріали й настройки розташування зберігаються.
Reset - повне очищення й повернення до розташування по замовчуванню.
Open – відкрити існуючу сцену.
Save/Save as... – зберегти сцену у файлі.
Save Selected – зберегти виділений об’єкт в окрему сцену.
Merge/Replace – вставити або замінити об’єкт з іншої сцени (можна у вигляді посилання – при зміні вихідного об’єкта вони будуть відображені у даній сцені)
В області перегляду можна задати розташування проекцій (контекстне меню проекції → Configure→Layout і вибрати 1 з 14 варіантів), або швидко переключитись між біжучим розташуванням і проекцією на весь екран.
Переключити проекцію можна через контекстне меню → views, або гарячою клавішею: Top, Bottom, Right, Left, Perspective, Camera, і т.д.
Навігація по сцені дозволяє здійснювати: панорамування (pan), поворот (arc rotate), зміну кута огляду (FOV), масштабування (zoom). Ці дії здійснюються за допомогою колеса миші (масштабування) або її середньої кнопки (pan). Alt+середня кнопка – Arc Rotate. Якщо миша лише з двома кнопками, у відповідний режим можна перейти натисканням кнопки в правому нижньому кутку вікна програми. Можливий також вибір режиму, коли всі вікна проекцій масштабуються однаково (zoom all), масштабування щоб вмістилась уся сцена (zoom extends), або виділення (zoom extends selected), а також щоб масштабування відбулося у всіх проекціях одночасно (zoom extends selected all та zoom extends all).
Коли сцена насичена деталями, потужності комп’ютера може не вистачати для оновлення екрану в реальному часі. В таких випадках можна спростити сцену шляхом вибору іншого режиму візуалізації (контекстне меню→ {Smooth+ highlights| Wireframe| Smooth| Smooth| Facets+ highlights| Bounding Box}). Можна також налаштувати адаптивні спрощення (Context Menu→ Configure→ Adaptive Degradation).
Існує 3 види відображення об’єкта: нормальний, заморожений, прихований. В нормальному режимі об’єкт видимий і може бути виділений і відредагований. Заморожений об’єкт видимий, але не виділяється. Прихований об’єкт не видимий. Встановити режим відображення можна на вкладці Display.
Для коректного імпортування об’єктів, розроблених в інженерних пакетах (Autocad, Microstation та ін.) а також для зручності співвідношення проектованої сцени з реальним світом можна налаштувати одиниці виміру (Customize→ Unit Setup), а для більшої наочності також сконфігурувати сітку (Customize→ Grid and snap settings). В тому ж вікні можна виставити параметри прив’язки (до сітки, до об’єктів, до перпендикуляра, вершини, поверхні і т.д.)
Керування прив’язкою здійснюється кнопками під областю перегляду:
2D Snap – прив’язка переносів у межах однієї площини.
2.5D Snap – прив’язка до співпадіння точок у вікні проекції. У просторі точки можуть не співпадати.
3D Snap – повне співпадіння точок у просторі.
Angle Snap – поворот здійснюється кроками.
Percentage Snap – масштабування здійснюється кроками.
Spinner Snap – зміна значень в полях із слайдером при зміні за допомогою миші здійснюється кроками.
3D Studio MAX дозволяє створювати бібліотеки матеріалів, об’єктів, імпортувати об’єкти з інших сцен, із креслень, експортувати сцени та окремі об’єкти у файли інших форматів.
3. Контрольні запитання
Для чого призначена тривимірна графіка?
Алгоритм створення тривимірної сцени?
Області використання тривимірної графіки?
Основні елементи інтерфейсу редактора?
4. Лабораторне завдання
Ознайомитись з основними елементами інтерфейсу 3ds max 4, роботи з вікнами та застосування довідкової системи.
Отримати індивідуальне завдання.
Виконати завдання.
5. Зміст звіту
Мета роботи.
Основні теоретичні відомості.
Результат виконання індивідуального завдання.
Висновок.
6. Список літератури
Маров М. Эффективная работа: 3dsmax 4. – СПб.: Питер, 2002. – 864 с.