МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра САПР
Звіт
Про виконання лабораторної роботи №4
з курсу: “Автоматизовані системи технологічної підготовки виробництва ”
на тему: ”Створення плоских видів з трьохвимірних моделей
в системі KOMPAS”
Львів-2011
Мета роботи
Мета роботи – сформувати згідно ЄСКД креслення плоских видів з твердотільної моделі в системі автоматизованого проектування KOMPAS.
Короткі теоретичні відомості
Перетин - це зображення фігури, що виходить при уявному розтині предмета площиною. На перетині показують тільки те, що знаходиться безпосередньо в січної площини. За розташуванням на кресленні перерізу поділяються на винесені і накладені. Розріз - це зображення предмета, подумки розсіченого площиною (або декількома площинами). При цьому частина предмета, розташована між спостерігачем і січної площиною (або декількома площинами) ніби віддаляється. Розріз відрізняється від перетину тим, що на ньому показують не тільки те, що знаходиться в січної площини, але й те, що знаходиться за нею.
Розрізи на кресленнях
У залежності від положення січної площини розрізняють такі види розрізів:а) горизонтальні, якщо січна площина розташовується паралельно горизонтальній площині проекцій;б) вертикальні, якщо січна площина перпендикулярна горизонтальній площині проекцій;
в) похилі - січна площина нахилена до площин проекцій.
Вертикальні розрізи поділяються на:
• фронтальні - січна площина паралельна фронтальній площині проекцій;
• профільні - січна площина паралельна профільній площині проекцій. Залежно від числа січних площин розрізи бувають:
• прості - при одній січної площини (рис.1);
• складні - при двох і більше січних площинах (рис.2).
Стандартом передбачені наступні види складних розрізів:
• ступінчасті, коли січні площині розташовуються паралельно (рис.2 а) і ламані - січні площини перетинаються (рис.2 б).
Рис.1 Простий розріз
а) б)
Рис.2 Складний розріз
Позначення розрізів
У випадку, коли в простому розрізі січна площина збігається з площиною симетрії предмета, розріз не позначається (рис.1). У всіх інших випадках розрізи позначаються великими літерами російського алфавіту, починаючи з букви А, наприклад А-А.
Положення січної площини на кресленні вказують лінією перерізу - потовщеною розімкнутої лінією.
При складному розрізі штрихи проводять також у перегинів лініїперетину. На початковому і кінцевому штрихах слід ставити стрілки, що вказують на напрямок огляду, стрілки повинні знаходитися на відстані 2-3 мм від зовнішніхрешт штрихів. Із зовнішнього. боку кожної стрілки, що вказує напрям погляду,наносять одну і ту ж велику літеру.Для позначення розрізів і перерізів в системі КОМПАС використовується одна і таж кнопка .
Лінія розрізу, розташована на сторінці Позначення (рис.3).
Рис.3 Кнопка Лінія розрізу
З'єднання половини вигляду з половиною розрізу
Якщо вигляд і розріз представляють собою симетричні фігури (рис.4), то можна з'єднувати половину виду і половину розрізу, розділяючи їх штрих пунктирною тонкою лінією, яка є віссю симетрії.
Лінії невидимого контуру на з'єднуються частинах виду та розрізу зазвичай не показуються. Якщо з осьовою лінією, що розділяє вигляд і розріз,збігається проекція будь-якої лінії, наприклад, ребра фігури, то вигляд і розріз поділяються суцільною хвилястою лінією проведеною лівіше осі симетрії, якщо ребро лежить на внутрішній поверхні, або правіше, якщо ребро зовнішнє.
Рис. 4 З'єднання частини виду та розрізу
Побудова розрізів
Побудова розрізів в системі КОМПАС вивчимо на прикладі побудови креслення призми, завдання для якого зображено на рис.5.
а) б)
Рис. 5Завдання для побудови креслення призми
Послідовність побудови креслення наступна:
За_заданими розмірами побудуємо твердотільну модель призми (рис.5 б).Збережемо модель в пам'яті комп'ютера у файлі з ім'ям «Призма».
Рис.6 Панель Лінії
Для побудови профільного розрізу (рис.7) накреслимо лінію розрізу А-А на головному вигляді за допомогою кнопки Лінія розрізу.
Рис.7 Побудова профільного розрізу
Напрям погляду і текст позначення можна вибрати на панелі управління командою внизу екрану (рис.8). Завершується побудова лінії розрізу натисканням на кнопку Створити об'єкт.
Рис.8 Панель управління командою побудови розрізів і перерізів
На панелі Асоціативні види (рис.9) виберемо кнопку Лінія розрізу, потім з'явилася на екрані пасткою вкажемо лінію розрізу. Якщо все зроблено вірно (лінія розрізу повинна бути обов'язково побудована в активному стані), то лінія розрізу забарвиться в червоний колір. Після вказівки лінії розрізу А-А на екрані з'явиться фантом зображення у вигляді габаритного прямокутника.
Рис.9 Панель Асоціативні види
За допомогою перемикача Розріз / розтин на Панелі властивостей вибирається тип зображення - Розріз (рис.10) і масштаб відображуваного розрізу.
Рис.10 Панель управління командою побудови розрізів і перерізів
Профільний розріз побудується автоматично в проекційної зв'язку та зі стандартним позначенням. При необхідності проекційну зв'язок можна відключати перемикачем Проекційна зв'язок (рис.10). Для налаштування параметрів штрихування, яка буде використана в створюваному розрізі (перетині) використовується елементи керування на вкладці Штрихування.
Рис.11 Побудова горизонтального розрізу Б-Б і перетину В-В
Якщо вибрана січна площина при побудові розрізу збігається з площиною симетрії деталі, то відповідно до стандарту такий розріз не позначається. Але якщо просто стерти позначення розрізу, то через те, що вигляд і розріз у пам'яті комп'ютера пов'язані між собою, то зітреться і весь розріз. Тому для того, щоб видалити позначення, спочатку слід зруйнувати зв'язок виду та розрізу. Для цього клацанням лівої кнопки миші виділяється розріз, а потім клацанням правої кнопки миші викликається контекстне меню, з якого вибирається пункт Зруйнувати вигляд. Тепер позначення розрізу можна видалити.
Для побудови горизонтального розрізу проведемо через нижню площину отвору на вигляді спереду лінію розрізу Б-Б. Попередньо обов'язково двома клацаннями лівої кнопки миші вид спереду слід зробити поточним. Потім будується горизонтальний розріз (рис.11).
При побудові фронтального розрізу сумісний частина виду і частина розрізу, тому що це симетричні фігури. На лінію розділяє вигляд і розріз проектується зовнішнє ребро призми, тому розмежуємо вигляд і розріз суцільною тонкою хвилястою лінією, проведеної правіше осі симетрії, тому що ребро зовнішнє. Для побудови хвилястої лінії використовується кнопка Крива Безьє, розташованої на панелі Геометрія, викреслюється стилем Для лінії обриву (рис.11). Послідовно вказуйте точки, через які має пройти крива Безьє. Закінчити виконання команди слід натисканням на кнопку Створити об'єкт.
Рис.12 Вибір стилю лінії для обриву
Побудова перерізів
Перетином називається зображення предмета, які виходять при уявному розтині предмета площиною. На перетині показують тільки те, що розташоване в січної площини.
Положення січної площини, за допомогою якої утворюється перетин, на кресленні вказують лінією перерізу, так само як для розрізів.
Перерізу залежно від розташування їх на кресленнях поділяються на винесені і накладені. Винесені перерізу розташовуються найчастіше на вільному полі креслення і обводяться основною лінією.Накладені перетину розташовують безпосередньо на зображенні предмета і обводять тонкими лініями (рис.13).
Рис.13 Побудова перерізів
Розглянемо послідовність побудови креслення призми з винесеним похилим перетином Б-Б (рис.13).
Зробимо вигляд спереду активним подвійним клацанням лівою кнопкою миші по вигляду і накреслимо лінію розрізу за допомогою кнопки Лінія розрізу. Виберемо текст напису В-В.
За допомогою кнопки Лінія розрізу, розташованої на панелі Асоціативні види (рис.11), що з'явилася пасткою вкажемо лінію січної площини В-В. За допомогою перемикача Розріз / розтин на Панелі властивостей слід вибрати тип зображення - Перетин (рис.13), масштаб відображуваного перерізу вибирається з вікна Масштаб.
Побудоване перетин розташовується в проекційної зв'язку, що обмежує його переміщення по кресленню, але проекційну зв'язок можна відключати за допомогою кнопки Проекційна зв'язок.
На готовому кресленні слід прокреслити осьові лінії, при необхідності проставити розміри.
Висновок: Виконавши цю лабораторну роботу я сформулював та оформив згідно ЄСКД креслення плоских видів з твердотільної моделі в системі автоматизованого проектування KOMPAS V12.