Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
Кафедра САПР
ГРАФІЧНО-РОЗРАХУНКОВА РОБОТА
з курсу: “ Охорона праці в галузі ”
на тему: “ Розрахунок захисного заземлення ”
Мета роботи: вивчення методики розрахунку і вимірювання опору розтікання струму в землі та заземлюючих пристроїв.
Індивідуальне завдання
Варіант № 4
Тип грунту
Дані для вибору опору заземлення Sтр, кВА, U=0.4 кВ
Тип вертикального заземл.
Діаметр заземлювача d,
Довжина вертикального заземлювача в грунті l, м
Глибина розташування заземлювача в грунті h, м
Віддаль між заземлювачами a, м
Ширина смуги сталі горизонтального заземлювача b, м
Глина
40
Сталевий стержень
0.014
5
0.7
5
0.035
Розрахунок заземлюючого пристрою
Питомий опір ґрунту (Глина)
Визначення опору розтікання струму в землі одного вертикального заземлювача, заглибленого на h від поверхні землі.
Визначаємо кількість заземлювачів (приблизна кількість)
Визначення кількості заземлювачів
Визначення довжини горизонтального заземлювача, яке з’єднює вертикальні заземлювачі :
=15,25м
Визначення опору горизонтального заземлювача
Обчислення загального опору заземлюючого пристрою
Параметри заземлюючого пристрою забезпечують опір заземлення 2,56 Ом, що не перевищує норм ПУЕ 1.7.65 і ГОСТ 12.2.007-75, які встановлюють допустимий опір заземлення не більшим 10 Ом.
Питання № 1.
Гігієнічна класифікація праці та показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу. Класи умов праці за ступенями шкідливості та небезпечності.
Для гігієнічної оцінки існуючих умов та характеру праці на робочих місцях розроблена «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я від 31.12.1997 р. № 382. Гігієнічна класифікація заснована на принципі диференціації умов праці залежно від фактично визнаних рівнів чинників виробничого середовища (показники мікроклімату, вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони, рівні шуму, вібрації, інфразвуку та ультразвуку, рівні електромагнітних випромінювань, освітленості та ін.) і трудового процесу (показники важкості праці -фізичне навантаження, піднімання та переміщення вантажів, стереотипні рухи за зміну, статичне навантаження, робоча поза, нахили корпуса, переміщення в просторі та напруженості праці; інтелектуальні навантаження, сенсорні навантаження, емоційні навантаження, монотонність навантажень, режим праці) порівняно з санітарними нормами, правилами, гігієнічними нормативами, а також можливим впливом їх на стан здоров'я працюючих. Відповідно до Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності чинників виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, умови праці поділяються на 4 класи:
1 клас - оптимальні умови праці - такі умови, за яких зберігається не лише здоров'я працюючих, а й створюються передумови для підтримування високого рівня працездатності. Оптимальні гігієнічні нормативи виробничих чинників установлені для мікрокліматичних параметрів і чинників трудового процесу. Для інших чинників за оптимальні умовно приймаються такі умови праці, за яких несприятливі чинники виробничого середовища не перевищують рівнів, прийнятих як безпечні для населення.
2 клас - допустимі умови праці - характеризуються такими рівнями чинників виробничого середовища і трудового процесу, які не перевищують встановлених гігієнічних нормативів для робочих місць, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються за час регламентованого відпочинку або до початку наступної зміни та не чинять несприятливого впливу на стан здоров'я працюючих і їх потомство в найближчому та віддаленому періоді.
3 клас - шкідливі умови праці - характеризуються наявністю шкідливих виробничих чинників, що перевищують гігієнічні нормативи і здатні чинити несприятливий вплив на організм працюючого та/або його потомство.
Шкідливі умови праці за ступенем перевищення гігієнічних нормативів та вираженості змін в організмі працюючих поділяються на 4 ступені:
1 ступінь (3.1) - умови праці, що характеризуються такими відхиленнями від гігієнічних нормативів, які, як правило, викликають функціональні зміни, виходять за межі фізіологічних коливань та найчастіше сприяють зростанню захворюваності з тимчасовою втратою працездатності.
2 ступінь (3.2) - умови праці, що характеризуються такими рівнями чинників виробничого середовища і трудового процесу, які здатні викликати стійкі функціональні порушення, призводять у більшості випадків до зростання захворюваності з тимчасовою втратою працездатності, підвищення частоти загальної захворюваності, появи окремих ознак професійної патології.
3 ступінь (3.3) - умови праці, що характеризуються такими рівнями шкідливих чинників виробничого середовища і трудового процесу, які призводять до підвищення рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності та розвитку, як правило, початкових стадій професійних захворювань.
4 ступінь (3.4) - умови праці, що характеризуються такими рівнями чинників виробничого середовища, які здатні призводити до розвитку виражених форм професійних захворювань, значного зростання хронічних патологій та рівнів захворюваності з тимчасовою втратою працездатності.
4 клас - небезпечні (екстремальні) умови праці - характеризуються такими рівнями чинників виробничого середовища, вплив яких протягом робочої зміни (або ж її частини) створює високий ризик виникнення важких форм гострих професійних уражень, отруєнь, каліцтв, загрозу для життя.
Питання № 2.
Двофазне ввімкнення людини в електричну мережу
При двофазному дотику до дротів трифазної мережі до тіла людини прикладається найбільша в даній мережі напруга - лінійна (рис. 4.2), а сила струму, який проходить через людину, не залежить від схеми мережі, режиму нейтралі та інших чинників і має найбільше значення І :
де U— лінійна напруга, В; U - фазна напруга, В; Rлюд- опір тіла людини, Ом.
Отже, струм, який проходить через людину, перевищує поріг фібриляції, а шлях струму «рука - рука» - один із найнебезпечніших, проходить через серце і легені, що й призводить до смерті.
Дотик до двох фаз небезпечний як для мереж з ізольованою, так і заземленою нейтраллю.
Рис. 4.2. Схема двофазного дотику людини в мережі трифазній тридротовій з ізольованою нейтраллю
Випадки двофазного дотику трапляються дуже рідко. До них можна віднести роботи під напругою на щитах, заміну згорілого запобіжника на розподільчому щиті в будівлі, використання несправних індивідуальних захисних засобів (діелектричні рукавиці з проколами або з розривом гуми), експлуатація електроустановок з неогородженими струмоведучими частинами і т.д.
Дотик до двох фаз електроустановки з низькою напругою теж є дуже небезпечним. Так, при напрузі 12 В через людину буде проходити струм Ілюд = 12/1000 = 12 мА - невідпускаючий струм.
Висновки: в результаті виконання даної розрахункової роботи було проведене ознайомлення з методикою розрахунку опору заземлюючого пристрою.