МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Створення бази даних з кадрового обліку в середовищі 1С вер. 7.7.
ІНСТРУКЦІЯ
до лабораторної роботи № 8
з курсу
“Офісні, видавничі та банківські системи”
Спеціальності 60804 „Комп’ютерні науки”
ЗАТВЕРДЖЕНО
На засіданні кафедри “Системи
Автоматизованого проектування”
Протокол №___ від _________
Львів - 2009
Створення бази даних з кадрового обліку в середовищі 1С вер. 7.7. Інструкція до лабораторної роботи №8 з курсу “Офісні, видавничі та банківські системи” для студентів Спеціальності 60804 „Комп’ютерні науки” . Укл. Д.В. Корпильов. Львів НУЛП, 2009.
Укладач: Д.В. Корпильов, асистент.
Відповідальний за випуск С.П. Ткаченко, к.т.н., доцент
Рецензенти
Мета роботи: Створити базу даних з кадрового обліку в середовищі 1С вер. 7.7
Простий кадровий облік
Створимо міні-систему кадрового обліку співробітників підприємства. Вона дозволить приймати і звільняти співробітників, а також працювати з кадровими документами.
Кожна конфігурація повинна зберігатися в окремому каталозі.
1. Створіть нову теку на будь-якому диску, наприклад, "D:\ Учбова"
2. Запустіть 1С:Підприємство. Відкриється список інформаційних баз.
1С:Предприятие може працювати з декількома базами даних на одному комп'ютері. Наприклад, в одній базі ведеться кадровий облік, в іншій базі - облік товарів, в третій - бухгалтерський облік для Фірми А, в четвертій - бухгалтерський облік для фірми Б.
3. Натисніть кнопку Додати. Вкажіть ім'я інформаційної бази, як воно відображатиметься в списку баз, наприклад "Учбова". Ім'я бази може бути довільним, від нього нічого не залежить.
4. У наступному полі вкажіть шлях до каталогу, який ви створили на 1 кроці. Натисніть кнопку ".", увійдіть до каталогу і натисніть Вибрати.
Каталог може розташовуватися на локальному жорсткому диску комп'ютера, наприклад "D:\ Учбова" або на іншому комп'ютері в мережі, наприклад, "\SERVER\KADR". При цьому повинні бути надані повні права доступу до цієї теки (читання, запис і т.д.).
5. Натисніть ОК. У списку інформаційних баз з'явиться новий рядок. Для її редагування можна натиснути кнопку Змінити. Наприклад, інформаційну базу перенесли в інше місце або ви хочете задати іншу назву для інформаційної бази. Для видалення інформаційної бази із списку потрібно натиснути кнопку Видалити. При цьому інформаційна база віддаляється із списку, але не віддаляється фізично з диска.
6. Вкажіть режим запуску Конфігуратор.
1С може запускатися в чотирьох режимах:
Підприємство - режим використання інформаційної бази. У цьому режимі працюють звичайні користувачі, вводять дані, друкують звіти і т.д. У цьому режимі не можна редагувати структуру конфігурації.
Конфігуратор - режим конфігурації (програмування). У цьому режимі працюють програмісти, створюють нові довідники, звіти, пишуть програмні модулі. Вводити дані в інформаційну базу в цьому режимі не можна.
Монітор - режим спостереження за користувачами, що працюють в даний момент з інформаційною базою. Всі операції з інформаційною базою реєструються в Журналі реєстрацій. У режимі Монітор можна одержати протокол всіх операцій здійснених конкретним користувачем, над конкретним об'єктом, а також можна задати інші умови фільтру.
Відладчик - режим для програмістів, коли у них щось не ладнається з програмою. Тут можна відстежити як виконується програма буквально по кроках. При цьому програма виконується в режимі Підприємство.
7. Натисніть ОК для запуску бази в режимі конфігуратор.
8. Оскільки в створеному каталозі поки нічого немає, то 1С запитає в якому форматі зберігатиметься база даних: У файлах DBF або на SQL-Server Вкажіть формат "Файли DBF" і натисніть ОК.
9. Запуститься конфігуратор. Відкрийте дерево конфігурації, в якому ми працюватимемо дуже часто. Для цього клацніть меню Конфігурація => Відкрити конфігурацію або кнопочку . З'явиться вікно дерева конфігурації. Задайте йому нормальні розміри.
У цьому вікні представлені всі об'єкти конфігурації, такі як довідники, документи, звіти і т.д. Для розкриття якоїсь вітки потрібно два рази клацнути на плюсике або двічі клацнути на її назві.
Створення об'єктів конфігурації
10. Встановіть курсор на рядок Довідники і клацніть кнопку (або клацніть правою кнопкою миші і виберіть Новий довідник). При цьому відкриється вікно Конструктора довідників.
Конструктури призначені для допомоги програмісту у виконанні певних дій. Тільки що ми побачили конструктор довідників. У 1С є ще конструктур документів, конструктор звітів, конструктор запитів і т.д. Всі дії, які робить конструктор, можна виконати уручну, але можливо, що з конструктором буде швидший. Якщо вам конструктор не потрібен (або не подобається), тоді зніміть прапорець "Використовувати конструктори при створенні нових об'єктів". У даному Підручнику ми всі робитимемо уручну, оскільки тільки так можна стати справжнім програмістом і вичавити з 1С все, на що вона здатна (або він? до речі, якого роду слово "1С". Це він, вона або воно?).
11. Зніміть прапорець "Використовувати конструктори при створенні нових об'єктів" і натисніть кнопку Відміна для закриття конструктора. Він чинитиме опір, але ви будьте наполегливі!
Потім ви завжди можете знову запустити конструктор з меню Конструктори, але ми старатимемося робити все ручками.
12. Знову встановите курсор на рядок Довідники і клацніть кнопку (або клацніть правою кнопкою миші і виберіть Новий довідник). При цьому відкриється вікно Конструктора довідників вже не відкриється, а з'явиться звичайне вікно для редагування структури довідника.
13. Задайте ідентифікатор довідника (ім'я), наприклад зараз ми створимо довідник "Посади".
Ідентифікатор довідника дуже важливий, оскільки він використовуватиметься при програмуванні. Його не можна буде виправити просто так, оскільки доведеться також виправити всі місця в програмі, де використовується цей довідник. Відносьтеся до ідентифікатора довідника дуже серйозно. Ідентифікатор повинен бути лаконічним, зрозумілим, таким, що відображає вміст довідника, наприклад: "Країни", "Співробітники", "Товари" і т.д.
Відмітьте, що загальноприйнятим правилом є множина в імені довідника, але це не обов'язково. Наприклад, ви можете створити довідник "АдреснаяКніга". У ідентифікаторах об'єктів, а також в назвах змінних не може бути пропусків, але можуть бути цифри і знак підкреслення. Ідентифікатор не може починатися з цифри. Правильна назва об'єктів, змінних - ознака хорошого стилю програмування і запорука успіху. Будьте професіоналами в цій справі!
14. Задайте довжину найменування 30 символів.
У кожного довідника є вже наперед задані два поля "Код" і "Найменування". Ви можете редагувати довжину найменування, довжину коду, а тажке тип коду: Числовой/Текстовый.
15. Закрийте вікно структури довідника Посади.
14. Про всяк випадок збережете конфігурацію, щоб ваша праця не пропала дарма, якщо раптом відключиться електрика або прямо зараз наступить кінець світу.
1С виявить, що конфігурація абсолютно нова і у неї немає навіть такої речі, як словника даних! Хай створює цей словник, якщо він їй дуже потрібен.
Натисніть Так.
Оскільки ми редагували структуру інформаційної бази, то 1С попросить дозвіл на реорганізацію інформаційної бази. У великих конфігураціях (програмах) це може бути дуже тривалий і складний процес, у нас поки все просто.
Натискаємо Так.
1С проаналізує структуру бази і покаже вікно із списком змін.
Натисніть кнопку "Прийняти".
Після реорганізації бази з'явиться повідомлення "Реорганізація информациии закінчена ".
15. Створимо довідник Співробітники. (Встановіть курсор на Довідники і клацніть кнопку Новий). Задайте ім'я довідника (ідентифікатор) "Співробітники".
16. Задайте довжину найменування 100 символів.
У найменуванні у нас зберігатиметься ФІО співробітника. Іноді бувають досить довгі імена, наприклад "Александровській-Петровській Олександр Олександрович".
17. У цьому довіднику у нас буде ще одне поле (реквізит, атрибут) Посада. Список реквізитів зараз порожньої. Натисніть кнопку Додати, відкриється вікно редагування властивостей реквізиту. До речі, реквізит, атрибут і поле - це у принципі одне і те ж. Просто потрібно звикнути до слова "реквізит".
18. Задайте ім'я реквізиту "Посада". Вкажіть тип реквізиту "Довідник.Должности", який ми створили раніше. Це говорить про те, що значення даного реквізиту вибиратимуться з довідника Посади. Натисніть ОК.
19. Створіть реквізит Оклад (тип Число, Точність 2 знаки після коми)
20. Створіть реквізити ДатаПрієма і ДатаУвольненія (тип Дата)
21. Збережіть конфігурацію (про всяк випадок).
Тепер у нас є два довідники і можна ввести деякі дані.
22. Запустіть 1С:Предприятие в режимі Підприємство. Це можна зробити прямо з Конфігуратора, натиснувши кнопку . З'явиться вікно 1С:Предприятие.
23. Відкрийте довідник Посади. Для цього щеклните меню Операції => Довідники => Посади. Відкриється вікно довідника.
Для швидшого доступу до довідника пізніше ми створимо меню, а поки тільки так.
24. Введіть декілька посад, використовуючи кнопку або клавішу INS. Наприклад, Директор, Бухгалтер, Програміст.
Відмітьте, що коди привласнюються автоматично, хоча їх можна редагувати. При цьому необхідно дотримувати унікальність кодів. Параметри унікальності можна настроювати в конфігураторі, наприклад можна її взагалі відключити, якщо вона не потрібна.
За умовчанням встановлене сортування по Найменуванню. Це дозволяє набрати перші букви назви посади і курсор автоматично перейде на потрібну посаду. Можна встановити і інший тип сортування: за кодом або по реквізиту. Для цього потрібно клацнути правою кнопкою і вибрати Сортування. Ми цього робити не будемо і залишимо все, як є.
25. Закрийте довідник Посади і відкрийте довідник Співробітники. (Щеклніте меню Операції => Довідники => Співробітники).
26. Заведіть декілька співробітників. Наприклад, Іванов - директор, Петров - Бухгалтер, Сидоров - Програміст.
Відмітьте, що при вказівці посади відкривається довідник Посади. Для вибору посади вам потрібне двічі на неї клацнути.
У реальному житті ухвалення співробітника на роботу проводиться кадровим документом "Наказ про прийом на роботу". Тому зараз ми це організуємо.
27. Закрийте 1С:Предприятие і запустіть базу в режимі Конфігуратор.
28. Тепер створіть новий документ "ПріємНаРаботу". (встановіть курсор на Документи і клацніть Новий). Задайте ім'я документа ПріємНаРаботу.
29. Додайте реквізит шапки "Співробітник", вкажіть йому тип значення Рядок і довжина 100 символів. Натисніть ОК.
У документа є шапка і таблична частина. У шапці містяться реквізити, які відносяться до документа в цілому, наприклад НомерДок, ДатаДок і т.д. У табличній частині містяться рядки. Наприклад, один документ Накладна містить інформацію по декількох товарах. Така ситуація в 1С передбачена. (правда не передбачена ситуація, коли в документі є дві або навіть декілька табличних частин)
До речі, у будь-якого документа вже є два наперед задані реквізити шапки "НомерДок" і "ДатаДок".
30. У документа повинна бути зручна форма для введення даних. Натисніть кнопку "Форма" в нижній частині вікна.
31. Оскільки ми сюди зайшли вперше, то 1С пропонує автоматично створити форму документа.
Ми домовилися всі робити уручну, тому натискаємо Відміна.
32. Нам потрібно створити форму наступного вигляду:
Встановіть відповідні розміри форми. Розмістіть на формі текстовий напис "Прийом на роботу". Для цього клацніть на кнопку внизу і потім на формі.
До речі, поряд з цією кнопкою є і інші елементи управління, якими ми користуватимемося надалі: кнопки, поля, перемикачі, прапорці і т.д.
· Вкажіть розмір шрифту більше, це ж все-таки заголовок. Для цього клацніть правою кнопкою на написі, виберіть Властивості, клацніть вкладку Шрифт, зніміть прапорець "Шрифт за умовчанням" і вкажіть розмір шрифту 12, Можете ще що-небудь вказати, наприклад Колір, жирність і т.д. Не бійтеся експериментувати, ми ж поки тільки вчимося. натисніть ОК.
Додайте поле НомерДок на форму. Для цього клацніть кнопку з'явиться вікно. У ньому встановіть прапорець у реквізиту шапки НомерДок, натисніть ОК і клацніть в якому-небудь місці форми. Там з'явиться поле НомерДок. Задайте йому розміри і перетягнете в потрібне місце форми.
Додайте поряд текстове поле з написом "№".
Аналогічним чином розмістите на формі решту реквізитів: ДатаДок, Співробітник, Посада. Не забудьте поряд з ними розмістити текстові написи.
Кнопки ОК і Закрити розмістите по центру форми (по горизонталі). Для цього виділите їх мишкою (обидві одночасно) і клацніть кнопку . Спробуйте там і інші кнопки ради інтересу.
Тепер в цей документ можна буде вводити дані про нового співробітника. Потім користувач натисне кнопку ОК і ваша програма повинна додати в довідник Співробітники новий елемент (новий рядок). При натисненні ОК документ спочатку буде записаний, а потім буде проведений.
Проведення документів - дуже важливе поняття. Провести документ для користувача означає пустити його в справу. При проведенні документа здійснюються зміни в інформаційній базі: добавлются дані в таблиці, збільшуються або зменшуються залишки товарів на складі, створюються нові бухгалтерські проводки і т.д.
Що конкретно відбудеться при проведенні документа визначається програмістом. При проведенні виконається зумовлена процедура ОбработкаПроведенія(). Саме в цій процедурі програміст пише програму, яка і здійснює всі зміни в системі. Зараз нам потрібне до неї добратися. Вона зберігається в "Модулі документа".
Для відкриття модуля документа закрийте екранну форму документа. На екрані залишиться вікно структури документа. Внизу є кнопка "Модуль документа", ось на неї і натисніть. Відкриється вікно для редагування тексту програми.
Там вже є процедура ОбработкаПроведенія, але усередині неї поки нічого істотного. Напишіть там наступний текст, поки не вникаючи в його сенс.
СпрСотр = СоздатьОб'ект("Довідник.Сотрудники");СпрСотр.Новый();СпрСотр.Наименование = Співробітник;СпрСотр.Должность = Посада;СпрСотр.Оклад = Оклад;СпрСотр.ДатаПриема = ДатаПрієма;СпрСотр.Записать();
Хоча, якщо придивитися, то можна дещо зрозуміти. Перший рядок звертається до довідника Співробітники. Другий рядок створює новий елемент, поки порожній. Потім заповнюються реквізити довідника, дані беруться з документа і переносяться в довідник. І в кінці відбувається запис зміненого елементу в довідник.
До речі, програмісти, що часто починають, забувають викликати Записати(). Не потрапляйте в цю пастку! Якщо ви не викличете метод Записати(), то всі ваші зміни не збережуться в базі.
Зверніть увагу, що кожен оператор в мові 1С закінчується символом ";" (крапка з комою). Після слова КонецПроцедури крапки з комою не, тому що це не оператор, а операторна дужка (є таке поняття в 1С). Крапки з комою немає також після слів Цикл і тоді, але після слів КонецЦикла і КонецЕслі обов'язково ставте крапку з комою. У даній програмі ми не використовували ні цикли, ні умови.
Також звернете увагу як оформляються коментарі.
// це коментар
Коментарі не враховуються компілятором і призначені для людини, якій потрібно розібратися в програмі. Коментарів не повинне бути дуже багато і дуже мало. Програма сама по собі повинна бути зрозуміла, без коментарів. Але в складних місцях в коментарях можна пояснити логіку роботи програми. Написання коментарів і зрозумілих програм - теж ознака хорошого тону. Будьте в цій справі професіоналами!
Закрийте вікно модуля і вікно структури документа. Збережіть конфігурацію.
Тепер можна спробувати прийняти нового співробітника по всій формі.Запустіть 1С в режимі Підприємство.
Всі документи зберігаються в журналах документів. Може бути ви не звернули увагу, але для документа "ПріємНаРаботу" був заданий журнал за умовчанням "Інші". Потім ми створимо спеціальний журнал для всіх кадрових документів, а поки користуватимемося тим, що є.
Для відкриття журналу документів Інші клацніть Операції => Журнали документів => Інші. Відкриється журнал документів.
Клацніть кнопку або натисніть клавішу INS. Відкриється форма документа "Прийом на роботу" для введення даних. Номер документа привласниться автоматично, дата документа - сьогоднішнє число.
Введіть всі дані: ФІО співробітника, вкажіть йому посаду і оклад.
Натисніть кнопку ОК. Спочатку документ буде записаний, а потім проведений. При проведенні спрацює процедура ОбработкаПроведенія і в довідник Співробітники додасться новий рядок. Перевірте це.
Якщо раптом вискочить помилка, означає ви неправильно написали програму. Знову запускайте Конфігуратор і все перевіряйте ще раз.
Можна зробити так, щоб 1С перевіряла програму на синтаксичні помилки автоматично при збереженні конфігурації. Для цього в Конфігураторі клацніть меню Сервіс => Параметри і встановите прапорець "Перевіряти помилки автоматично".
Відмітьте, що відсутність синтаксичних помилок не гарантує того, що програма правильна. У ній як і раніше можуть бути помилки. Такі помилки можуть вискочити при виконанні програми, а можуть бути дуже приховані. Помилки - головна біда програмістів. Але ще більша біда - неправильне розуміння вимог замовника.
Тепер організуємо правильне звільнення співробітників за допомогою кадрового наказу.
Створіть в Конфігураторі новий документ "Звільнення".
Вкажіть, що він містить реквізити шапки "Співробітник" тип "Довідник.Сотрудники і "Дата звільнення" тип Дата.
Створіть для нього зручну форму для введення даних.
Напишіть наступний текст в модулі документа в процедурі ОбработкаПроведенія():
СпрСотр = СоздатьОб'ект("Довідник.Сотрудники");СпрСотр.НайтиЭлемент(Співробітник);СпрСотр.ДатаУвольнения = ДатаУвольненія;СпрСотр.Записать();
Перший рядок створює посилання на довідник Співробітники. Другий рядок шукає в довіднику того співробітника, який буде звільнений. Наступний рядок встановлює йому дату звільнення. І останній рядок записує зроблені зміни в довіднику.
Створимо журнал "КадровиєДокументи". Для цього встановите курсор на "Журнали документів" в дереві конфігурації і клацніть Новий. Задайте ім'я журналу. Тут більше нічого не трубуется.
Тепер відкрийте вікно для редагування структури документа "ПріємНаРаботу". У верхній частині вікна зрадите журнал "Інші" на журнал "КадровиєДокументи"
Те ж саме виконайте для документа Звільнення.
Збережіть конфігурацію про всяк випадок.
Тепер створимо призначене для користувача меню. У вікні конфігурації внизу є вкладка Інтерфейси.
Для кожної категорії користувачів програми може бути заведений свій власний інтерфейс. Інтерфейс включає пункти меню і кнопки на панелі інструментів. Наприклад, кадровику необов'язково залізати в зарплату співробітників.
Створіть новий Інтерфейс і назвіть його Адміністратор. Інтерфейс з'явиться в списку інтерфейсів.
Клацніть двічі на інтерфейсі і виберіть "Редагувати меню". Відкриється вікно редактора меню.
У нього є чудова кнопка, яка автоматично створює всі пункти меню. Зробимо виключення і скористаємося допомогою конструктора меню, тому що нам потрібно створити звичайне меню для доступу до всіх об'єктів без жодних заморочек. Якщо потрібно зробити що-небудь цікавіше, наприклад, додати роздільники, перегрупувати пункти меню, то це потрібно буде робити уручну.
Натисніть кнопку і потім "Побудувати". Конструктур автоматично створить всі пункти меню.
Меню можна відразу протестувати, як воно виглядатиме для користувача. Для цього натисніть кнопку "Пуск", з'явиться тестове вікно. Подивіться на меню і закрийте тестове вікно.
До речі, ви можете спробувати навчитися редагувати пункти меню. Сміливіше експериментуйте. Наприклад, перетягніть пункт меню Кадрові документи в пункт Документи, а пункт Журнали документів видалите. Відокремте журнал від документів роздільником. Мені здається, так буде зручніший.
Закрийте редактора меню.
Збережіть конфігурацію і запустіть її. Перевірте роботу документа Звільнення і поклацуйте меню.
На цьому створення простої системи для кадрового обліку завершене. Вона дозволяє приймати і звільняти співробітників. Звичайно, все дуже незручно. Звільнені зберігаються разом з тими, що працюють в одному списку. Реквізитів для зберігання інформації дуже мало, немає друкарських форм документів, немає кнопочок на панелі інструментів, немає кадрового переміщення - купа пропусків в нашій системі. Але це ж тільки проста кадрова система і вона вже працює!
Питання для самоперевірки
Режими роботи 1С?
З яких файлів складається 1С..
Які конфігураціїї 1С існують.
.
5. .
Зміст звіту
Титульна сторінка.
Мета роботи.
Теоретичні відомості.
Приклад створеної бази.
Вихідні результати.
Висновок.