Міністерство освіти і науки України
Національний університет "Львівська політехніка"
Кафедра САПР
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до курсової роботи
з дисципліни “ Офісні, видавничі та банківські системи ”
на тему:
“Поняття бази даних
в офісних системах”
Національний Університет “ Львівська політехніка ”
Кафедра: САПР
Дисципліна : “ Офісні, видавничі та банківські системи ”
Курс: 5
Група: ІТПс-11
Семестр: 9
Завдання на курсову роботу :
“ Поняття баз даних в офісних системах ”
Студент: Трофименко О.С.
«Поняття бази даних в офісних системах». Курсовий проект.
НУ «Львівська політехніка», каф.:САПР, дисципліна: «Офісні, видавничі та банківські системи», 2010
Дана курсова робота містить в собі 32 сторінки і 9 малюнків.
Календарний план
№ п/п
Назва етапів курсової роботи
Термін виконання етапів роботи
Примітки
1
Пошук необхідної літератури
25.09 – 4.11
Виконав
2
Пошук необхідної інформації в мережі Internet
4.10 – 15.12
Виконав
3
Обробка відповідної літератури
10.11 – 18.12
Виконав
4
Написання теоретичної частини курсової роботи
05.12 -25.12
Виконав
5
Остаточна перевірка, закінчення курсової роботи
25.01.10
Виконав
Студент:_____________(Трофименко О.С.)
Викладач:____________(Корпильов Д.В.)
Зміст
Завдання на курсову роботу…………………………………………………....2
Анотація………………………………………………………………………….3
Календарний план………………………………………………………………4
Зміст……………………………………………………………………………...5
Вступ……………………………………………………………………………..6
Розділ 1: Бази даних…………………………………….…………………….7
Бази даних………………………………………………..………………….…..7
Система управління базою даних……………………………………………..8
Банк даних………………………………………………………………………9
Системи керування базами даних..………………………………………..…10
Розділ 2: Бази даних в офісних системах…..……………………………...15
Системи управління базами даних в офісних системах..…………………...15
Microsoft Access………………………………………………………………..16
Visual Fox Pro……………………………………………………………….….22
Lotus Notes……………………………….……………………………………..24
1С: Підприємство………………………………………..……………………..28
Висновки…………………………………………………………………….….31
Список використаних джерел…………………………………………….…..32
Вступ
У наші дні люди часто говорять про бази даних. Комп'ютери становлять невід'ємну частину сучасного суспільства, тому нерідко можна почути фрази начебто "Я пошукаю твій запис у базі даних". І мова йде не про великі ящики, де зберігаються купи папок, а про комп'ютерні системи, призначених для прискореного пошуку інформації.
Комп'ютери так міцно ввійшли в наше життя, тому що їх можна запрограмувати на виконання стомлюючих, повторюваних операцій і рішення завдань, які нам самим було б не під силу вирішити без їхньої обчислювальної швидкості і ємності інформаційних носіїв. Розміщення інформації на папері і розробка схеми зберігання паперів у папках і картотеках - досить чітко відпрацьований процес, але багато хто зітхнув з полегшенням, коли завдання звелося до переміщення електронних документів у папки на жорсткому диску.
Однієї з функцій баз даних є впорядкування й індексація інформації. Як й у бібліотечній картотеці, не потрібно переглядати половину архіву, щоб знайти потрібний запис. Усе виконується набагато швидше.
Не всі бази даних створюються на основі тих самих принципів, але традиційно в них застосовується ідея організації даних у вигляді записів. Кожен запис має фіксований набір полів. Записи містяться в таблиці, а сукупність таблиць формує базу даних.
Для роботи з базою даних необхідна СКБД (система керування базами даних), тобто програма, що бере на себе всі турботи, пов'язані з доступом до даних. Вона містить команди, що дозволяють створювати таблиці, вставляти в них записи, шукати й навіть видаляти записи.
Розділ 1: Бази Даних
База даних (БД) - пойменована сукупність структурованих даних предметної області. Іншими словами, база даних - це сукупність взаємозв'язаних даних, що зберігаються разом.
База даних це сукупність взаємозалежних даних на машинних носіях, організована певним способом; інформаційна модель предметної області.
Відповідно до моделей опису даних БД визначають як ієрархічні, мережні, реляційні. У зв'язку з наявністю повного математичного опису реляційної моделі, універсальністю моделі й простотою реалізації найбільший розвиток одержали реляційні бази даних.
Створення БД складається з наступних етапів:
- розробка концептуальної моделі даних;
- розробка логічної моделі БД;
- конкретне конструювання.
Інструмент для всіх можливих дій із БД — система керування базою даних (СУБД). Коли говорять про БД у загальному випадку, мають на увазі БД разом із системою керування, якщо спеціально не застережене противне.
Розрізняють БД: одно користувацькі й багатокористувацькі, розподілені й централізовані.
Проектування БД для ефективної обробки даних у конкретній предметній галузі - досить складний процес. Тільки в найпростіших випадках досить однієї таблиці для опису предметної області. Звичайно потрібно декілька взаємозалежних таблиць, тобто значення полю чи однієї таблиці використовується в іншій.
Деякі поради по проектуванню БД:
Визначити структуру майбутньої бази даних, визначити джерело даних, обміркувати задачі, які варто вирішити за допомогою створюваної БД;
Визначивши дані і задачі, розділити їх на групи - вони стануть таблицями;
Визначити поля для кожної таблиці;
Виділити ключові поля (загальні для всіх таблиць);
Продумати оформлення форм і звітів;
Визначити умови вибору для запитів.
З поняттям бази даних тісно пов'язані такі поняття:
Система управління базою даних (СУБД) - це комплекс програмних засобів, призначених для створення структури нової бази, наповнення її вмістом, редагування вмісту і візуалізації інформації. Під візуалізацією інформації бази розуміється добір відображуваних даних відповідно до заданого критерію, їхнє упорядкування, оформлення і подальша видача на пристрої виводу інформації або передачі її каналами зв'язку.
Банк даних (БнД) - заснована на технології БД система програмних, мовних, організаційних і технічних засобів, призначених для централізованого нагромадження і колективного використання даних;
Вимоги до БД:
- актуальність;
- повнота;
- вірогідність.
Основними та невід'ємними властивостями БД є такі:
1. Для даних допускається така мінімальна надлишковість, яка сприяє їх оптимальному використанню в одному чи кількох застосуваннях;
2. Незалежність даних від програм;
3. Для пошуку та модифікації даних використовуються спільні механізми;
4. Як правило, у складі БД існують засоби для підтримки її цілісності та захисту від неавторизованого доступу
Системи керування базами даних
Система керування базою даних це сукупність програмних засобів, що забезпечує можливість створення бази даних (БД), доступу до даних і керування базою даних.
Керування — це створення, доповнення, модифікація й формування результуючих документів, підтримка бази в актуальному стані й збереження її цілісності, запобігання несанкціонованого доступу до неї.
До складу системи керування базою даних входять:
- мова програмування;
- генератори програм — полегшують складання програм створення БД і їх обробку;
- компілятори — генерують програми керування в машинних кодах для прискорення роботи програм і їх незалежності від середовища СУБД; - генератори звітів — дозволяють користувачеві оперативно створювати вихідні документи, робити вибірку, сортування й розрахунки;
- засобу документування — дозволяють одночасно зі створенням БД створювати опису її в текстовому й графічному видах, опису програм з лістингами.
Відповідно до типів БД існують ієрархічні, мережні й реляційні СУБД.
Практично всі системи керування базами даних підтримують роботу в мережі з архітектурою «клієнт-сервер».
Програміст, що працює з базою даних, не піклується про те, як ці дані зберігаються, і додатки, взаємодіючі із СКБД, не знають про спосіб запису даних на диск. "Зовні" видимий лише логічний образ даних, і це дозволяє міняти код СКБД, не торкаючись коду самих додатків.
Подібна обробка даних здійснюється за допомогою мови четвертого покоління (4GL), що підтримує запити, які записуються й виконуються негайно. Дані швидко втрачають свою актуальність, тому швидкість доступу до них важлива. Крім того, програміст повинен мати можливість формулювати нові запити. Вони називаються нерегламентованими (ad hoc), оскільки не зберігаються в самій базі даних і служать вузькоспеціалізованим цілям.
Мова четвертого покоління дозволяє створювати схеми - точні визначення даних і відносин між ними. Схема зберігається як частина бази даних і може бути змінена без шкоди для даних.
Схема призначена для контролю цілісності даних. Якщо, приміром, оголошено, що поле містить ціле значення, то СКБД відмовиться записувати в нього числа із плаваючою комою або рядки. Відносини між записами теж чітко контролюються, і неузгоджені дані не допускаються. Операції можна групувати в транзакції, виконувані за принципом "все або нічого".
СКБД забезпечує безпеку даних. Користувачам надаються певні права доступу до інформації. Деяким користувачам дозволено лише переглядати дані, тоді як інші користувачі можуть міняти вміст таблиць.
СКБД підтримує паралельний доступ до бази даних. Додатки можуть звертатися до бази даних одночасно, що підвищує загальну продуктивність системи. Крім того, окремі операції можуть розпаралелюватися для ще більшого поліпшення продуктивності.
Нарешті, СКБД допомагає відновлювати інформацію у випадку непередбаченого збою, непомітно для користувачів створюючи резервні копії даних. Всі зміни, внесені в базу даних, реєструються, тому багато операцій можна скасовувати й виконувати повторно.
Головним призначенням будь-якої системи баз даних є підтримка функцій локалізації даних, що зберігаються, але дуже важливою властивістю, що може значно підняти інтерфейсний рівень системи, є наявність пост обробки даних після їх локалізації в базі даних, чи попередньої обробки.
За структурами даних (ієрархічні, мережного типу, реляційні). Структури даних, що підтримуються в системі бази даних, - це важливий фактор, що впливає, як на виразову потужність, так і на ефективність функціонування.
Для систем з ієрархічною структурою базовою структурою даних є дерево; як правило, вони мають найвищу ефективність функціонування, але виразові можливості їх відносно низькі.
Системи з структурами даних типу мережа мають значно кращі виразові можливості, але дещо програють у ефективності функціонування, точніше, від користувача вимагається значно вищий рівень кваліфікації для ефективної експлуатації таких систем.
В останні десятиріччя найбільшого розповсюдження (особливо для персональних ЕОМ) зазнали СУБД реляційного типу, для яких характерно щонайпростіша структура даних - вони представлені у вигляді двовимірних таблиць, за допомогою яких можна описати предметну область.
Запис БД - це рядок таблиці, конкретна реалізація (значення) поняття предметної області.
Поле БД - це стовпець у таблиці даних, властивість (атрибут) певного поняття предметної області.
Для кожного поля задається тип даних, які можуть знаходитися в ньому. Запису в таблиці відрізняються значеннями своїх полів.
Ключове поле БД (ключ БД) - поле або декілька полів, які однозначно визначають (ідентифікують) запис.
Системи управління базами даних – це програмні засоби, за допомогою яких можна створювати бази даних, заповнювати їх та працювати з ними. У світі існує багато різноманітних систем управління базами даних. Багато з них насправді є не закінченими продуктами, а спеціалізованими мовами програмування, за допомогою яких кожний, хто вивчить дану мову, може сам створювати такі структури, які йому потрібні, і вводити в них необхідні елементи управління. До таких мов відносяться Clipper, Paradox, FoxPro та інші.
Необхідність програмувати завжди утримувала устаткування баз даних в малому бізнесі. Великі підприємства могли дозволити собі зробити наказ на програмування спеціальної системи „під себе”. Малим підприємствам звичайно не по силам було не тільки вирішити, але й правильно сформулювати цю задачу.
Становище покращилось з появою у складі пакета Microsoft Office системи управління базами даних Access. Ранні версії цієї програми мали номери Access 2.0 та Access 95.
За допомогою Access 9x звичайні користувачі отримали зручний засіб для створення та експлуатації досить міцних баз даних без необхідності щось програмувати. У той же час робота з Access 9x не викреслює можливості програмування. За бажанням систему можна розвивати та настроювати своїми силами. Для цього треба володіти основами програмування на мові Basic.
Ще одним додатковим досягненням Access 9x є інтегрованість цієї програми з Excel 9x, Word 9x та іншими програмами пакета Office 9x. Данні, створені в різних додатках, утворюючих цей пакет, легко імпортуються та експортуються з одного додатка в інший.
Системи управління базами даних (СУБД) є набором програмних засобів, необхідних для створення, використання і підтримки баз даних.
Система управління базами даних (СУБД) поєднує відомості з різних джерел в одній реляційній базі даних. Створювані форми, запити і звіти дозволяють швидко й ефективно обновляти дані, отримувати відповіді на питання, здійснювати пошук потрібних даних, аналізувати дані, друкувати звіти, діаграми і поштові наклейки.
Організація єдиної бази даних стала можливою лише завдяки тому, що були створені спеціальні програмні продукти — системи управління базами даних (СУБД).
Основне призначення СУБД — створення та підтримка в актуальному стані бази даних, а також зв'язок її з програмами розв'язування економічних завдань (прикладні програми користувачів).
База даних – це комп’ютерний термін, який використовується для позначення сукупності інформації з окремої теми або відомостей, пов’язаних з деякою прикладною задачею. Зберігання інформації у вигляді бази даних полегшує доступ до неї, пошук та вилучення потрібних фрагментів.
На магнітному диску база даних може зберігатись у вигляді одного файла (бази даних MS Access, Informix та ін.) або у вигляді папки з файлами (бази даних Interbase, Paradox та ін.).
Розділ 2: Бази даних в офісних системах
Системи управління базами даних в офісних системах
Сучасні СУБД в основному є додатками Windows, тому що це середовище дозволяє більш повно використовувати можливості персональної ЕОМ, ніж середовище DOS. Зниження вартості високопродуктивних ПК обумовили не тільки широкий перехід до середовища Windows, де розроблювач програмного забезпечення може в меншому ступені піклуватися про розподіл ресурсів, але також зробив програмне забезпечення ПК у цілому і СУБД зокрема менш критичними до апаратних ресурсів ЕОМ.
Серед найбільш яскравих представників систем управління базами даних можна відзначити: Lotus Approach, Microsoft Access, Borland dBase, Borland Paradox, Microsoft Visual FoxPro, Microsoft Visual Basic, а також баз даних Microsoft SQL Server і Oracle, побудованих за технологією "клієнт-сервер". Фактично, у будь-якої сучасної СУБД існує аналог, який випускається іншою компанією, що має аналогічну область застосування і можливості, будь-який додаток здатний працювати з багатьма форматами представлення даних, здійснювати експорт і імпорт даних завдяки наявності значного числа конвертерів. Загальноприйнятими також, є технології, що дозволяють використовувати можливості інших додатків, наприклад, текстових процесорів, пакетів побудови графіків і т.п., і вбудовані версії мов високого рівня і засобу візуального програмування інтерфейсів розроблювальних додатків.
Розповсюджена СУБД - Microsoft Access
Microsoft Access - це функціонально повна реляційна СУБД. У ній передбачені всі необхідні засоби для визначення й обробки даних, а також для керування ними при роботі з великими обсягами інформації. Що стосується легкості використання, то Microsoft Access зробив тут справжній переворот, і багато хто для створення своїх власних баз даних і додатків звертаються саме до нього.
Система управління базами даних надає можливість контролювати завдання структури й опис своїх даних, роботу з ними й організацію колективного користування цією інформацією. СУБД також істотно збільшує можливості і полегшує каталогізацію і ведення великих обсягів інформації, що зберігається в численних таблицях. СУБД містить у собі три основних типи функцій: визначення (завдання структури й опис) даних, обробка даних і управління даними. Усі ці функціональні можливості повною мірою реалізовані в Microsoft Access.
Похідне вікно Microsoft Access відрізняється простотою і лаконічністю. Вкладки цього вікна представляють основні види об'єктів, з якими працює програма.
1. Таблиці.
Таблиці - це основні об'єкти будь-якої бази даних. По-перше, у таблицях зберігаються всі дані, що містяться в базі, а по-друге, таблиці зберігають і структуру бази. Реляційна база даних може мати декілька взаємопов’язаних таблиць.
2. Запити.
Ці об'єкти служать для витягу даних з таблиць і надання їх користувачу в зручному вигляді. За допомогою запитів виконують такі операції, як добір даних, їхнє сортування і фільтрацію. За допомогою запитів можна виконувати перетворення даних за заданим алгоритмом, створювати нові таблиці, виконувати автоматичне наповнення таблиць даними, імпортованими з інших джерел, виконувати найпростіші обчислення в таблицях та ін.
3. Форми.
Якщо запити - це спеціальні засоби для добору й аналізу даних, то форми - це засіб для введення даних. Зміст їх такий самий - надати користувачу засіб для заповнення тільки тих полів, що йому заповнювати покладено. Одночасно з цим у формі можна розмістити спеціальні елементи керування (лічильники, що розкриваються списки, перемикачі, прапорці та інше) для автоматизації введення даних. Переваги форм розкриваються особливо наочно, коли відбувається введення даних із заповнених бланків. У цьому випадку форму роблять графічними засобами так, щоб вона повторювала оформлення бланка - це помітно спрощує роботу укладача, знижує його стомлення і запобігає появі друкованих помилок.
4. Звіти.
За своїми властивостями і структурі звіти багато в чому схожі на форми, але призначені тільки для виведення даних, причому не на екран, а на принтер. У зв'язку з цим звіти відрізняються тим, що в них передбачені спеціальні засоби для групування виведених даних і для виводу спеціальних елементів оформлення, характерних для друкованих документів.
5. Сторінки.
Це спеціальні об'єкти баз даних, реалізованих у версії СУБД Microsoft Access 2000. Однак, більш коректно їх називати сторінками доступу до даних. Фізично це особливий об'єкт, виконаний у коді HTML, розташований на Web-сторінці і переданий клієнту разом з нею. Сам по собі цей об'єкт не є базою даних, але містить компоненти, через які здійснюється зв'язок переданої Web-сторінки з базою даних, яка залишається на сервері. Користуючись цими компонентами, відвідувач Web-вузла може переглядати запису бази в полях сторінки доступу. Таким чином, сторінки доступу до даних здійснюють інтерфейс між клієнтом, сервером і базою даних, розміщеної на сервері. Ця база даних не обов'язково повинна бути базою даних Microsoft Access. Сторінки доступу, створені засобами Microsoft Access, дозволяють працювати також з базами даних Microsoft SQL Server.
6. Макроси і модулі.
Ці категорії об'єктів призначені як для автоматизації повторюваних операцій при роботі із СУБД, так і для створення нових функцій шляхом програмування. У СУБД Microsoft Access макроси складаються з послідовності внутрішніх команд СУБД і є одним із засобів автоматизації роботи з базою. Модулі створюються засобами зовнішньої мови програмування, у даному випадку мови Visual Basic for Applications. Це один із засобів, за допомогою яких розроблювач бази може закласти в неї нестандартні функціональні можливості, задовольнити специфічну вимогу замовника, підвищити швидкодію системи керування, а також рівень її захищеності.
Властивості полів бази даних.
Поля бази даних не просто визначають структуру бази - вони ще визначають групові властивості даних, записуваних в осередки, що належать кожному з полів. Нижче перераховані основні властивості полів таблиць баз даних СУБД Microsoft Access.
· Ім'я поля - визначає, як варто звертатися до даних цього поля при автоматичних операціях з базою (за замовчуванням імена полів використовуються як заголовки стовпців таблиць).
· Тип поля - визначає тип даних, що можуть міститися в даному полі.
· Розмір поля - визначає граничну довжину (у символах) даних, що можуть розміщатися в цьому полі.
· Формат поля - визначає спосіб форматування даних в осередках, що належать полю.
· Маска введення - визначає форму, у якій вводяться дані в поле (засіб автоматизації введення даних).
· Підпис - визначає заголовок стовпця таблиці для даного поля (якщо підпис не зазначений, то як заголовок стовпця використовується властивість Ім'я поля).
· Значення за замовчуванням - те значення, що вводиться в осередки поля автоматично (засіб автоматизації введення даних).
· Умова на значення - обмеження, що використовується для перевірки правильності введення даних (засіб автоматизації введення, що використовується, як правило, для даних, що мають числовий тип, грошовий чи тип дати).
· Повідомлення про помилку - текстове повідомлення, що видається автоматично при спробі введення в поле помилкових даних.
· Обов'язкове поле - властивість, що визначає обов'язковість заповнення даного поля при наповненні бази.
· Порожні рядки - властивість, що дозволяє введення порожніх строкових даних (від властивості Обов'язкове поле відрізняється тим, що відноситься не до всіх типів даних, а лише до деяких, наприклад до текстового).
· Індексоване поле - якщо поле має цю властивість, всі операції, пов'язані з пошуком або сортуванням записів за значенням, які зберігаються в цьому полі, істотно прискорюються. Крім того, для індексованих полів можна зробити так, що значення в записах будуть перевірятися по цьому полю на наявність повторів, що дозволяє автоматично виключити дублювання даних.
Оскільки в різних полях можуть міститися дані різного типу, то і властивості полів можуть розрізнятися залежно від типу даних. Так, список вказаних вище властивостей полів відноситься в основному до полів текстового типу. Поля інших типів можуть мати чи не мати ці властивості, але можуть додавати до них і свої. Наприклад, для даних, що представляють дійсні числа, важливою властивістю є кількість знаків після десяткової коми. З іншого боку, для полів, використовуваних для збереження малюнків, звукозаписів, відео кліпів та інших об'єктів OLE, більшість вищевказаних властивостей не мають змісту.
Таблиці баз даних, як правило, допускають роботу з великою кількістю різних типів даних. Бази даних Microsoft Access працюють з такими типами даних:
- текстовий - тип даних, використовуваний для збереження звичайного неформатованого тексту обмеженого розміру (до 255 символів).
- числовий - тип даних для збереження дійсних чисел.
- поле Мемо - спеціальний тип даних для збереження великих обсягів тексту (до 65 535 символів). Фізично текст не зберігається в полі, а в іншому місці бази даних, а в поле зберігається покажчик на нього, але для користувача такий поділ помітний не завжди.
- Дата/час - тип даних для збереження календарних дат і поточного часу.
- грошовий - тип даних для збереження грошових сум. Теоретично для їхнього запису можна було б скористатися і полями числового типу, але для грошових сум є деякі особливості (наприклад, зв'язані з правилами округлення), що роблять більш зручним використання спеціального типу даних, а не настроювання числового типу.
- лічильник - спеціальний тип даних для унікальних (не повторюваних у полі) натуральних чисел з автоматичним нарощуванням. Природне використання - для порядкової нумерації записів.
- логічний - тип для збереження логічних даних (можуть приймати тільки два значення "Так" чи "Ні").
- гіперпосилання - спеціальне поле для збереження адрес URL Web-об'єктів Інтернету. При щиглику на посиланні автоматично відбувається запуск браузера і відтворення об'єкта в його вікні.
- майстер підстановок - це не спеціальний тип даних. Це об'єкт, настроюванням якого можна автоматизувати введення даних у поле так, щоб не вводити їх вручну, а вибирати зі списку, що розкривається.
Існують два способи створення бази даних:
o створення порожньої БД, а потім додавання до неї об'єктів. Такий спосіб є найбільш гнучким, але вимагає окремого визначення кожного елемента БД.
o створення за допомогою Майстра бази даних визначеного типу з усіма необхідними об'єктами - це найпростіший спосіб створення бази даних.
В обох випадках є можливість змінити і розширити створену БД.
Система управління базами даних VISUAL FOX PRO (VFP)
СУБД VFP — це реляційна база даних. Кожна таблиця зберігається в окремому файлі з розширенням dbf. Усі інші об'єкти — форми (form), запити (query), звіти (report), програми (program), меню (menu), уявлення (view) теж зберігаються в окремих файлах з відповідними типами.
Дані поділяються на змінні бази даних (поля), змінні пам'яті (використовуються для проміжного зберігання даних) та масиви змінних пам'яті. Ім'я змінної може мати довжину до 10 символів, містити літери від А до Z, всі цифри та знак підкреслювання (—). У таблиці 1 перелічені типи даних, які можуть приймати змінні.
Оглянемо більш детальніше типи даних та їх характеристики:
Character
Може містити всі символи клавіатури, максимальна довжина — 254
Currency
Грошовий тип, може приймати значення від -900Е8 до +900Е8, містить 4 дробові розряди •
Float
Може містити цифри, десяткову крапку. Максимальна довжина поля — 20 символів
Numeric
Може містити цифри, десяткову крапку. Максимальна довжина поля — 20 символів (ціла частина + дробова частина + 1, якщо є десяткова крапка)
Date
Містить дату в такому вигляді: місяць/число/рік, наприклад, 10/31/01
Date Time
Містить дату та час, наприклад, 10/31/01 11:59 РМ
Double
Може містити числові дані, але обчислення виконуються з більшою точністю, ніж з даними типу Numeric
Logical
Логічний тип даних. Може приймати два значення Т (True) та F (False)
Memo
Дозволяє зберігати текст необмеженого розміру. Дані у цьому випадку зберігаються в іншому файлі
General
Може містити OLE-об'єкти, компоненти Windows, об'єкти, що створені в інших додатках
Character (binary)
Може містити будь-які 8-бітні значення та символ null (0)
Memo (binary)
Дозволяє зберігати відскановані зображення, о цифровану музику тощо.
СУБД FoxPro – це реляційна СУБД. При роботі в СУБД FoxPro користувач може працювати в інтерактивному і програмному режимах. В пам’яті зберігаються бази даних і змінні які можуть бути записані у файлах.
СУБД Lotus Notes
Lotus Notes — це клієнт-серверна СУБД, що має нереляційну структуру. У одному документі Notes можуть зберігатися поля різних типів. Тобто поле може містити дані стандартних типів, форматований текст, будь-які файли, OLE-объекты і навіть форму і програмний код для цієї форми.
Якщо дати формальне визначення Lotus Notes – те це засіб, призначені для збору, організації і розподілу інформації і знань.
Основу Lotus Notes складають наступні три технології:
Електронна пошта і системи пересилки повідомлень
Бази даних колективного доступу
Засоби автоматизації ділових процедур (workflow)
Lotus Notes можна було б охарактеризувати як систему розподілених баз даних колективного доступу, інтегровану з можливостями електронної пошти. База даних колективного доступу має на увазі можливості великої кількості користувачів одночасно здійснювати доступ і оновлювати зміст баз. Під розпроділеністю мається на увазі те, що бази даних можуть розташовуватися одночасно на великій кількості серверів, які періодично пересилають один одному оновлення так, що через певний час зміни в даних, зроблені на одному сервері досягнуть будь-якого іншого. Цей процес називається реплікацією.
Під базами даних, інтегрованими з можливостями електронної пошти, маються на увазі те, що не лише користувачі Notes можуть обмінюватися поштовими повідомленнями, але і бази даних і додатка Notes можуть посилати документи і повідомлення, як людям, так і іншим базам даних Notes.
Lotus Notes забезпечують повноцінне рішення в області систем колективної роботи, і дозволяють вирішувати технологічно складні завдання на будь-якому організаційному рівні.
Lotus Notes як сукупність восьми ключових технологій
Якщо говорити про ключові технології, важливі з погляду розуміння архітектури продукту і можливостей його застосування, то можна виділити наступні:
Документо-орієнтована база даних
Засоби розробки додатків
Система електронної пошти
Система реплицировання (тиражування) документів, інформації і додатків
Засоби захисту інформації і розмежування доступу
Засоби календарного планерування і складання розкладів
Web-технології і технології Internet/intranet
Засоби інтеграції з реляційними базами даних, системами управління ресурсами підприємств (ERP) і транзакційними системами
Багато з цих технологій, узяті окремо, досить добре були відомі і до появи Notes. Але об'єднані разом в рамках єдиної системи вони дали абсолютно нову якість, яка дозволяє стверджувати, що в даний час на ринку немає аналога даному програмному продукту.
Основною часткою Notes є сховище об'єктів, відоме як NSF (Notes Storage File), в яким і зберігаються дані.
Бази даних Notes відрізняються від реляційних СУБД. У реляційних СУБД дані описуються за допомогою таблиць, жорстко задаючих формат даних. Основою одиницею зберігання інформації в базі даних Lotus Notes є окремий документ. Структура документа Notes визначається формою, що містить в собі набір полів різних типів.
Реляційна база даних, як правило, жорстко структурована, і кожен запис в таблиці має один і той же набір полів, простір, який виділяється заздалегідь. Окремий документ Notes не обов'язково має все ті ж поля, що і решта документів, під поле виділяється стільки пам'яті, скільки це необхідно для зберігання конкретних даних.
База даних Notes може зберігати будь-яких типів даних, починаючи від простого тексту, чисел, часу і дати, до форматованого тексту, графічних образів, звуку, відео і довільних даних, які можуть зберігатися у вигляді приєднаних об'єктів в своєму рідному форматі.
Так, щоб створити працездатну базу даних в Notes, досить виконати наступні дії:
Вирішити, які типи документів в ній зберігатимуться і створять відповідний набір форм
Вирішити, які режими проглядання документів будуть зручні користувачеві цієї бази даних і створити відповідний набір режимів перегляду
Створивши ці елементи, можна починати вводити документи і працювати з базою даних.
Засоби інтеграції з реляційними базами даних і системами управління ресурсами підприємства
Lotus розробив цілий спектр технологій інтеграції, що дозволяють розробникам додатків повною мірою використовувати всю потужність і Lotus Notes, і реляційних баз даних (РСУБД). У число продуктів і технологій інтеграції, що дозволяють розробникам додатків використовувати Notes і РСУБД, входить бібліотека LotusScript Data Object. LotusScript Data Object (LS:DO) — це набір класів, методів, властивостей і подій LotusScript, що забезпечують доступ до реляційних і традиційних баз даних з використанням ODBC. LS:DO дозволяє розробникам об'єднати Notes із зовнішніми базами даних для зв'язку додатків Notes з операційними системами. Таким чином, за допомогою LS:DO можна ефективно реалізувати розподілений зовнішній інтерфейс для традиційних систем. Оскільки LS:DO надає доступ до баз даних як для читання, так і для запису, у розпорядженні розробників є всі функції робочих потоків і реплікації Notes, що дозволяє створювати розширені застосування, об'єднуючі реляційні бази даних з Notes.
1С: Підприємство
Система програм "1С: Підприємство" призначена для комплексної автоматизації економічної діяльності підприємств різних напрямів діяльності і форм власності. "1С: Підприємство" дозволяє організувати в єдиній системі ефективний бухгалтерський, кадровий, оперативний торговий облік, а також розрахунок заробітної плати.
У даний пакет входять компоненти "Бухгалтерський облік", "Оперативний облік" і "Розрахунок", працюючий з єдиною конфігурацією.
1С:Підприємство 7.7 + MS SQL Server 7.0 (5 користувачів).Комплексна конфігурація "Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри"" дає можливість зберігання таблиць бази даних на спеціалізованому сервері (MS SQL Server 7.0), що дозволяє досягнути більшої надійності зберігання даних, звести до мінімуму ризик їх пошкодження або втрати у разі виникнення неполадки в роботі комп'ютерної мережі, аварій джерел живлення і т.п., а також зменшити простої системи, викликані згаданими причинами.
Крім того, при одночасній роботі великого числа користувачів з великими об'ємами даних поліпшуються показники продуктивності системи.
Разом з продуктом "1С:Підприємство 7.7 + MS SQL Srv 7.0 (5 користувачів). Комплексна конфігурація "Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри" постачається MS SQL Server, а також ліцензії на MS SQL Server і клієнтська ліцензія на 5 користувачів, яка дає право на доступ до MS SQL Server для 5 користувачів.
Так само можна окремо придбати додаткові клієнтські ліцензії на п'ять і одного користувача.
Комплексна конфігурація "1С: Підприємство 7.7" забезпечує інтегроване ведення обліку, яке включає єдину систему ведення нормативно-довідкової інформації, автоматичне відображення торгово-складських операцій і розрахунку заробітної плати в бухгалтерському обліку, фінансовий облік по декількох юридичних особах, консолідований управлінський облік.
Передбачається, що таке програмне забезпечення буде використовуватися насамперед для автоматизації діяльності торгових підприємств і організацій.
Компонента "Бухгалтерський облік" може бути використана для реалізації будь-якої схеми бухгалтерського обліку і надає гнучкі можливості обліку (декілька планів рахунків, багаторівневий і багатомірний аналітичний облік, складні проводки і можливість як ручного, так і автоматичного введення бухгалтерських операцій, виведення, і роздруку різних первинних документів, а також формування і печатей різноманітних звітів.
Можливості компоненти оперативний (торговий) облік включають ведення обліку складських запасів товарів і їх рухи; облік комплектації і розукомплектації товарів, оформлення рахунків, резервування товарів і контроль оплати, відстеження стану взаєморозрахунків з контрагентами, формування необхідних первинних документів, рахунків-фактур, книг продажу і купівель і т. д., ведення обліку купівлі і продажу товарів, грошових коштів на розрахункових рахунках і в касі, відстеження товарних кредитів і товарів на реалізації, автоматизація розрахунку цін списання товарів, облік товарів в різних одиницях вимірювання, а грошових коштів у різних валютах; отримання різноманітної аналітичної звітної інформації про фінансові і товарні рухи.
Компонента "Розрахунок", нарівні з розрахунком заробітної плати, дозволяє автоматизувати проведення і інших складних періодичних розрахунків.
Комплексна конфігурація "Бухгалтерія + Торгівля + Склад + Зарплата + Кадри" "1С: Підприємства" реалізовує найбільш загальні схеми обліку і може використовуватися в більшості організацій. "1С: Підприємство" також має режим запуску "Конфігуратор", який дозволяє настроювати систему на різні види обліку і реалізувати будь-яку методологію обліку.
Висновки:
В результаті виконання цієї курсової роботи були розглянуті такі поняття, як бази даних, види етапи розробки баз даних. Дізнались що існують спеціалізовані системи керування базами даних. Оглянули сучасні системи управління базами даних. Розглянули детально