Міністерство науки і освіти України
Національний університет “Львівська політехніка”
Кафедра “Системи Автоматизованого Проектування”
ФОРМАТУВАННЯ ТА ЗАХИСТ ДАНИХ У СИСТЕМІ EXCEL
Методичні вказівки
до лабораторної роботи № 2
по курсу: “Комп’ютерні системи менеджменту в малому та середньому бізнесі”
Для фахової підготовки інженерів за спеціальністю
„Комп‘ютерні системи проектування” – 7.080402
Львів 2002
Мета роботи: отримання практичних навичок в проведенні операцій форматування в табличному процесорі Excel .
Теоретичні відомості
1.Автоформатування таблиць .
Excel надає широкі можливості для форматування документів . Це необхідно для кращого сприймання даних користувачем . Для форматування таблиці достатньо помістити курсор АК в межах таблиці . Тоді під час автоформатування область , що відноситься до таблиці , буде визначена автоматично . Якщо ж потрібно відформатувати лише частину таблиці , то необхідно виділити її . Далі слід вибрати пункт Автоформат у меню Формат (рис. 1)
Рис. 1
Тепер у вікні діалогу автоформатування можна вибрати із списку потрібний стиль , а також задати деякі параметри (натиснувши кнопку Параметры >>) .
2. «Ручне» форматування.
Можна також поправити формат «вручну» . Для цього потрібно виділити потрібну область і змінити для неї відповідний параметр - розмір (ширина , висота) , формат даних і спосіб вирівнювання , атрибути шрифта (в тому числі й колір), та інше .
2.1 Розміри комірок . Для того , щоб змінити висоту стрічки , потрібно перемістити АК на будь-яку комірку в цій стрічці та вибрати пункт Формат\Строка\Высота , а тоді задати висоту в мм. Так само для зміни ширини стовпця треба вибрати Формат\Столбец\Ширина . Окрім того , в обох підменю є пункт «Автоподбор ...» . Цей пункт надає можливість автоматично підібрати параметри комірок так , щоб дані , що в них містяться , були повністю видимі . Пункт Формат\Столбец\Стандартная Ширина призначений для зміни стандартної ширини стовпців на листі . Є також можливість «заховати» стрічку чи стовпець (Скрыть) .
Якщо розміри висоту стрічки потрібно змінити «вручну» , не вказуючи числове значення , то для цього достатньо встановити курсор мишки на колонку з номерами стрічок (зліва) на межу - так , щоб курсор набув наступного вигляду . Тоді , натиснувши праву кнопку миші Ви маєте змогу власноручно «перетягнути» верхню чи нижню межу стрічки . Аналогічно можна змінити розміри стовпця .
2.2 Формат даних . Якщо натиснути праву кнопку мишки , коли її курсор знаходиться в межах виділеного блоку комірок , і з контекстного меню вибрати Формат ячеек , то Вам буде надано можливість у діалоговому вікні (рис. 2) змінити цілий ряд параметрів для формату цих комірок .
Рис. 2
Діалог має шість закладок , на кожній з яких користувачеві пропонується вибір множини значень відповідного набору параметрів . При цьому майже завжди можна бачити зразок , який покаже , як внесені зміни відіб’ються на вмісті комірки .
3. Захист . Однією з найважливіших є можливість встановлення захисту даних в ЕТ . Excel дозволяє захистити від вміст комірок , листів ,книг , макросів та графічних об’єктів . Дані можуть бути захищені від зміни або ж взагалі від несанкціонованого доступу (читання) . Розглянемо деякі види захисту даних .
Для захисту комірки чи групи комірок необхідно виконати дії , вказані в п.2.2 , і вибрати закладку «Защита» (рис. 3) . Флажок «Защищаемая ячейка» забороняє вносити зміни в комірці (немає доступу до редагування та форматування комірки) . Якщо встановити флажок «Скрыть формулы» , то стрічка формул не відображатиме вміст комірки . Однак для того , щоб захист подіяв , необхідно попередньо захистити лист через підменю Сервис/Защита/Защитить лист . При цьому можна встановити пароль та вибрати тип об’єктів , які мають бути захищені . Таким же чином можна захистити цілу книгу .
Рис.3
Приклад завдання для виконання лабораторної роботи
Порядок виконання роботи
Запустіть ЕТ Excel .
Зчитайте створену Вами книгу (таблицю) .
Відформатуйте набраний масив даних так , щоб він легше сприймався , виконавши рекомендації , дані вище .
Змініть формат комірок з числами на грошовий (якщо замість чисел у комірках відображаються символи «#####» , спробуйте збільшити ширину колонок - можливо , не вистарчає місця) .
Встановіть захист книги і листа (будьте обережні , бо якщо втрачено пароль , доступ до книги відновити неможливо !) .
Оформіть результати роботи.
Література .
1.О.Колесников,А.Пробитюк «Excel 7.0 для Windows 95» Київ , BHV , 1996 рік .