Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
кафедра САПР
Звіт
до лабораторної роботи №1
з предмету:
«Проектування банків даних для компютерних систем проектування»
на тему:
«Інфологічна модель бази даних студентів кафедри»
Опис бази даних «Студенти кафедри»
База даних студентів кафедри має на меті автоматизувати інформацію про студентів кафедри. Вона повинна містити інформацію про студентів, викладачів та дисципліни. Саме з такою метою було спроектовано наступні таблиці бази даних «Кафедра», «Студент», «Викладач», «Місце проживання», «Група», «Дисципліна».
Таблиця «Кафедра» містить інформацію про назву кафедри, телефон, відомості про завідуючого кафедри.
Таблиця «Студент» буде містити інформацію про номер залікової книжки, прізвище, ім’я, по-батькові, та групу, в якій студент вчиться.
Таблиця «Викладач» передбачена для вмісту інформації про табельний номер викладача, прізвище, ім’я, по-батькові, домашню адресу та займану посаду.
Таблиця «Місце проживання» містить інформацію про домашню адресу, мобільний та домашній телефони.
Таблиця «Група» містить інформацію про код групи, назву та кількість студентів.
Таблиця «Дисципліна» містить інформацію про код дисципліни, назву, час, вид заняття, вид здачі.
Як будь-яка модель, модель «сутність-зв'язок» має кілька базових понять, які утворюють вихідні цеглинки, з яких будуються вже більш складні об'єкти за наперед визначеними правилами.
Ця модель найбільшою мірою узгоджується з концепцією об'єктно-орієнтованого проектування, яка зараз, безсумнівно, є базовою для розробки складних програмних систем, тому багато понять вам можуть здатися знайомими, і якщо це дійсно так, то тим простіше вам буде освоїти технологію проектування баз даних, засновану на ER-моделі.
Сутність, за допомогою якої моделюється клас однотипних об'єктів. Сутність має ім'я, унікальне в межах модельованої системи. Так як сутність відповідає деякому класу однотипних об'єктів, то передбачається, що в системі існує безліч екземплярів даної суті. Об'єкт, якому відповідає поняття сутності, має свій набір атрибутів - характеристик, що визначають властивості даного представника класу. При цьому набір атрибутів повинен бути таким, щоб можна було розрізняти конкретні екземпляри сутності.
Розглянемо сутності «Кафедра» (рис.1), «Студент» (рис.2), «Викладач» (рис.3), «Місце проживання» (рис.4), «Група» (рис.5), «Дисципліна» (рис.6).
Рис. 1. Визначення сутності «Кафедра»
Рис. 2. Визначення сутності «Студент»
Рис. 3. Визначення сутності «Викладач»
Рис. 4. Визначення сутності «Місце проживання»
Рис.5. Визначення сутності «Група»
Рис.6. Визначення сутності «Дисципліна»
Рис. 7. Моделювання звязківтміж сутностями предметної області «Студенти кафедри»
Висновок
Процес проектування БД на основі принципів нормалізації ставлять перед собою послідовність переходів від неформального словесного опису інформаційної структури предметної області до формалізованого опису об'єктів предметної області в термінах деякої моделі.
Інфологічна модель застосовується на другому етапі проектування БД, тобто після словесного опису предметної області. На цій лабораторній роботі я наочно показав приклад розроблення інфологічної моделі бази даних.