Конспект лекцій
Корпильова Дмитра Вікторовича
З курсу
Офісні, видавничі та банківські системи
Загальна кількість годин - 135
Лекцій - 32
Практичних занять - 00
Лабораторний практикум - 32
Курсова робота - 81
Самостійна робота - 71
Модульний контроль - 4
2009
Зміст Розділ 1. Типи інформаційних застосувань.
1. Типи інформаційних застосувань
Типові компоненти інформаційних застосувань Централізовані багатотермінальні системи Файл-серверні застосування Застосування клієнт-сервер Розподілені обчислення Розділ 2. Офісні системи.
2. Офіс і автоматизація офісної діяльності - основні поняття
2 Методи автоматизації установ
Класифкація методів інформаційного пошуку Оф.С 2.2 Огляд засобів автоматизації установ
2.2.1. Засоби офісної автоматизації і колективної роботи в мережіMicrosoft Office for Windows
Lotus Notes
Засоби управління електронними документами Система управління документами DOCS OPEN Система управління документами Excalibur EFS
Засоби автоматизації документообороту
Пакет управління документооборотом Action Workflow Пакет електронного документообороту Staffware Додатки
Терміни та визначення
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-3-
Розділ 1. Огляд способів і засобів побудови інформаційних систем
Типи інформаційних систем
Розробка інформаційних прикладних систем стає поширеною задачею, що вирішується різними державними органами управління і комерційними організаціями. Тому важливо розібратися, що собою представляють інформаційні системи, виділити найбільш характерні області їх застосування і співвіднести їх із типами інформаційних систем.
Інформаційна система - прикладна програмна підсистема, яка орієнтована на збирання, зберігання, пошук і обробку текстової і/або фактографічної інформації. Переважна більшість інформаційних систем працює в режимі діалогу з користувачем. У загальному випадку типові програмні компоненти інформаційного застосування включають: діалоговий ввід-вивід, логіку діалогу, прикладну логіку обробки даних, логіку управління даними, операції маніпулювання файлами і/або базами даних. Для мережних інформаційних застосувань важливим елементом є комунікаційний сервіс, що забезпечує взаємодію вузлів мережі при спільному рішенні інформаційної задачі.
Значна частина можливостей системи закладається в системному програмному забезпеченні, в бібліотеках і конструкціях інструментальних засобів розробки. Однак залишається частина застосування, специфічна для конкретної предметної області. Основними об'єктами розробки є компоненти застосування, що визначають логіку діалогу, а також логіку обробки й управління даними. Часто переважаюче значення має діалог, що проходить через усе застосування, тому багато інструментів орієнтовані саме на спрощення й прискорення створення діалогу у застосуванні. Незважаючи на маніпуляційний характер процесу розробки, проміжне представлення застосування оформляється у вигляді мовного опису, що дозволяє швидко розроблений макет надалі наповнювати змістовною обробкою даних, але вже за допомогою мови програмування.
Крім програмної складової системи істотну роль грає інформаційна складова, яка задає структуру, атрибутику й типізацію даних, а також обмеження цілісності для баз даних. Інформаційна складова безпосередньо пов'язана з логікою управління даними. Ось чому засоби автоматизації проектування застосувань віддають пріоритет інформаційної моделі, із якої формується решта, включаючи діалог.
Інформаційні системи насамперед розрізнюються за масштабом на одиночні, групові і корпоративних. Одиночні інформаційні системи реалізовуються на
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-4-
автономному комп'ютері, як правило, ПК. Така система може містити декілька простих додатків, пов'язаних загальним інформаційним фондом, і розрахована на роботу одного користувача або групи користувачів, що розділяють за часом одне робоче місце. Подібні додатки створюються за допомогою так званої "настільної СУБД" (Clarion, Clipper, FoxPro, Paradox, dBase, MS Access) або за допомогою файлової системи і діалогової оболонки для введення, редагування і обробки даних.
Групові інформаційні системи орієнтовані на колективне використання інформації членами робочої групи (одного підрозділу), частіше за все будуються як локальна обчислювальна мережа ПК або рідше як багатотермінальна централізована обчислювальна система. Однотипні або спеціалізовані робочі місця забезпечують виклик одного або декількох конкретних застосувань. Спільний інформаційний фонд являє собою базу даних або сукупність файлів документів. Спільне використання інформації організується за допомогою блокування записів і файлів. При розробці таких прикладних застосувань використовуються багатокористувацькі "настільна СУБД", сервери БД для робочих груп (Btrieve, NetWare SQL, Gupta SQLBase, Sybase Anywhere SQL, MS SQL Server, Progress, Informix-SE, Workgroup Oracle і інш.) і відповідні інструменти розробки або системи управління документами і їх інструментальні засоби. Взаємодія користувачів відбувається через централізовану базу даних або за допомогою мережевої файлової системи або через електронну пошту.
Корпоративні інформаційні системи є розвитком систем для робочих груп і орієнтовані на масштаб підприємства, можуть підтримувати територіально рознесені вузли або мережі. Вони можуть мати ієрархічну структуру з декількох рівнів. Головна особливість - забезпечення доступу з підрозділу до центральної або розподіленої бази даних підприємства (організації) крім доступу до інформаційного фонду робочої групи. Для таких систем характерна архітектура клієнт-сервер із спеціалізацією серверів. Вони будуються на корпоративних SQL-серверах БД (Oracle7, Informix-OnLine, Informix-DSA, Sybase, CA-Ingress і інш.) і відповідних інструментальних засобах. Крім власних засобів розробки часто знаходять застосування незалежні багаплатформенні інструментальні засоби, доповнені інтерфейсами, драйверами й шлюзами для зв'язку з різними СУБД.
Для таких систем зростають вимоги до надійності функціонування і збереження даних. Остання властивість забезпечується підтримкою цілісності даних, посилань і
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-5-
транзакцій в серверах баз даних. Транзакція являє собою неподільний набір операцій з БД, вона завершується успішно, коли виконані всі її операції, в іншому випадку відбувається повернення в стан, у попередній стан виконанню транзакції.
Розглянемо основні типи інформаційних систем (малюнок 1) і пов'язані з ними застосування. По оперативності обробки даних розрізнюють пакетні й оперативні інформаційні системи (реального часу). Інформаційні системи з пакетною обробкою в чистому вигляді можна зустріти на великих централізованих ЕОМ. В інформаційних системах організаційного управління переважає режим оперативної обробки транзакцій OLTP (OnLine Transaction Processing) для відображення актуального стану предметної області в будь-який момент часу, а пакетна обробка займає вельми обмежену нішу. Для систем OLTP характерний регулярний (можливо, інтенсивний) потік досить простих транзакцій, що грають роль замовлень, платежів, запитів тощо. Важливими вимогами є висока продуктивність обробки транзакцій і гарантована доставка інформації при видаленому доступі до БД по телекомунікаціях.
Системи підтримки прийняття рішень DSS (Decision Support System) являють собою інший тип інформаційних систем, в яких за допомогою досить складних запитів проводиться відбір і аналіз даних у різних розрізах: тимчасових, географічних і по різних показниках. Крім традиційних засобів доступу до БД розвинені системи DSS включають наступні засоби:
· збір даних із різноманітних джерел, включаючи неструктуровану інформацію;
· багатомірний аналізу даних;
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-6-
Інформаційні системи
Обробка транзакцій
Системи
підтримки
прийняття
рішень
Інформаційно-
довідникові
системи
Офісні
інформаційні
системи
Оперативна
обробка
транзакцій
Оперативна
аналітична
обробка
Системи
електронної
документації
Документальні системи
Пакетна обробка транзакцій
Експертні системи
Географічні
інформаційні
системи
Автоматизація діловиробництва
Гіпертекстові системи
Управління документо-обертом
Рис. 1.1. Класифікація інформаційних систем.
· обробки статистики;
· моделювання правил і стратегії ділової діяльності;
· ділової графіки для представлення результатів аналізу;
· аналізу "що якщо";
· штучного інтелекту.
Засоби штучного інтелекту представляють експертну підсистему, яка базується на правилах або прецедентах з бази знань і відповідних механізмів висновку. У загальному випадку вимога оперативності не є обов'язковою для таких систем з урахуванням складності транзакцій і аналітичної обробки.
У класі систем підтримки прийняття рішень виділяється окремий клас системоперативної аналітичної обробки OLAP (OnLine Analysis Processing). Тутоперативність обробки досягається за рахунок застосування потужної
багатопроцесорної обчислювальної техніки, спеціальних OLAP-серверів, витончених
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-7-
методів багатомірний аналізу і спеціальних сховищ даних Data Warehouse, що
нагромаджує інформацію (з різних джерел за великий період часу) і що забезпечує до них оперативний доступ. Крім готових OLAP-систем для конкретних областей, наприклад, фінансової, існують інструментальні набори для розробки подібних прикладних застосувань на базі СУБД або OLAP-серверів і сховищ даних.
Існує великий клас інформаційно-довідкових систем, які базуються на гіпертексті і мультимедіа. Гіпертекст (гіпермедіа) представляє собою сукупність логічно пов'язаних текстових, графічних, аудіо- і відеоматеріалів. Велика кількість яких програмних продуктів постачаються з довідковими системами або електронною документацією, організованою схожим образом. У навчальних програмах також часто використовується принцип гіпертексту. Подальший розвиток такі інформаційні системи отримали в мережі Internet, зокрема в світовій мережі WWW. Тут поняття гіпертекстового посилання було розширене на глобальну мережу, вона включає ім'я вузла, ім'я файла і позицію всередині файла. Спеціальні WWW-сервери є сховищем такого гіпертексту, клієнти мають програми перегляду (браузери). Останнім часом пасивний характер подібних систем змінився, в них з'явилися засоби діалогу для формування замовлень на продукцію і для проведення оплати товару. Перспективи розвитку при цьому зв'язують з мовою Java (запропонований Sun), орієнтованою на розробку інформаційних прикладних застосувань для Internet.
Самостійний підклас інформаційно-довідкових систем складають географічні інформаційні системи GIS. Тут інформація, прив'язана до точок на карті або плані місцевості. Для однієї географічної області можуть бути представлені декілька картографічних шарів з різними об'єктами і відповідно різною інформацією по цих об'єктах, наприклад міські комунікації, транспортні зв'язки, лісові масиви, водоймища й Шари можуть накладатися, утворюючи карту, орієнтовану на рішення конкретних задач.
Значна частка інформації, циркулюючої в установах, являє собою
неструктуровані дані з паперових документів. Сучасні системи управління
електронними документами EDMS націлені на переклад паперових документів в електронний вигляд, забезпечуються засобами індексування й пошуку, деякі з них володіють властивостями гіпертекста. Розвинені офісні системи включають засоби колективної роботи Groupware, що забезпечують автоматизацію діловодства з використанням електронної пошти, коштів заповнення бланків, електронних таблиць і текстових редакторів.
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-8-
Для автоматизації документообігу і контролю виконавської дисципліни застосовуються методи й засоби Workflow. У систему закладаються графи взаємовідносин працівників установи, завдання, прив'язка до документів і БД, маршрути руху документів. Предметом розробки в таких системах служать діалогові форми у вузлах грабових моделей. Спеціальні засоби допомагають згенерувати прототип форми, а розробник лише розширює її для обробки нетривіальних ситуацій. Тут основна трудність полягає в побудові цілісної системи графів, що описують ділову діяльність установи.
У даному огляді детально розглядаються питання побудови інформаційних додатків класу OLTP на основі реляційних баз даних.
Варіанти побудови інформаційних застосувань
Групові і корпоративні інформаційні системи і відповідні застосування можуть будуватися різними способами:
· багатотермінальні централізовані обчислювальні системи;
· системи на основі локальної мережі ПК (файл-серверний додатки);
· системи з архітектурою клієнт-сервер;
· системи з розподіленими обчисленнями;
· офісні системи;
· системи на основі Internet/Intranet-технологія.
Для кращого розуміння обмежень різної архітектури інформаційних систем, розділимо додатки на типові компоненти.
Типові компоненти інформаційних застосувань
Виділимо в інформаційному системі типові функціональні компоненти, достатні для формування будь-якого системи на основі БД.
PS (Presentation Services) - засоби представлення. Забезпечуються
пристроями, що приймають введення від користувача і що відображає те, що повідомляє йому компонент логіки уявлення PL, плюс відповідна програмна підтримка. Може бути текстовим терміналом або Х-терміналом, а також ПК або робочою станцією в режимі програмної емуляції термінала або Х-термінала.
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-9-
PL (Presentation Logic) - логіка представлення. Управляє взаємодією між користувачем і ЕОМ. Обробляє дії користувача по вибору альтернативи меню, по натисненню кнопки або при виборі елемента з списку.
BL (Business or Application Logic) - прикладна логіка. Набір правил для прийняття рішень, обчислень і операцій, які повинно виконати застосування.
DL (Data Logic) - логіка управління даними. Операції з базою даних (SQL-оператори SELECT, UPDATE і INSERT), які треба виконати для реалізації прикладної логіки управління даними.
DS (Data Services) - операції з базою даних. Дії СУБД, що викликаються для виконання логіки управління даними, такі як маніпулювання даними, визначення даних, фіксація або відкат транзакцій і СУБД звичайно компілює SQL-пропозиції.
FS (File Services) - файлові операції. Дискові операції читання і записи даних для СУБД і інших компонент. Звичайно є функціями ОС. Можна привести декілька схем побудови інформаційних систем (таблиця 1) в залежності від розміщення типових компонентів додатку по вузлах мережі.
Таблиця 1.
Сервер-1
Сервер-2
Приклад реалізації
Ц1 ентралізована багатотермінальна система
PS
PL, BL, DL, DS, FS
-
Сервер Sun з X-терміналами в середовищі ОС Solaris
Л2 окальна мережа ПК з файл серверний системою
PS, PL, BL, DL, DS
FS
-
Локальна мережа ПК в середовищі NetWare, програми на FoxPro, Clipper і інш.
В3 іддалений доступ до даних на сервері БД
PS, PL, BL, DL
DS, FS
-
Система клієнт-сервер з доступом ПК до сервера БД Informix (NetWare)
В4 іддалений доступ до
PS, PL, DL
BL, DS, FS
-
Система клієнт-сервер,
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-10-
БД з використанням процедур, що зберігаються
доступ ПК до сервера ORACLE в середовищі SCO Unix
В5 іддалений доступ до БД з розділенням логіки додатку
PS, PL, BL, DL
BL, DL, DS, FS
-
Система клієнт-сервер, доступ ПК до сервера ORACLE на Sun (Solaris)
В6 іддалене представлення даних з доступом до Unix-системи
PS, PL
BL, DL, DS, FS
-
Мережа ПК/станція, додатки на моніторі транзакцій і СУБД в Unix
В7 іддалене управління файлом-серверний системою в мережі
PS
PL, BL, DL, DS
FS
Зв'язок віддалених ПК з сервером доступу WinView в мережі для роботи з СУБД FoxPro
Б8 агатотермінальний сервер застосувань для доступу до СУБД
PS
PL, BL, DL
DS, FS
Сервер додатків на SCO Unix, доступ терміналів до ORACLE на HP
39 - х ланкова система на Unix з монітором транзакцій
PS, PL
BL, DL
DS, FS
Мережа ПК, сервер додатків на TUXEDO і СУБД ORACLE в середовищі Solaris на Sun
0
31 - х ланкова система з монітором транзакцій і розділенням логіки
PS, PL, BL
BL, DL
DS, FS
Аналогічно
попередньому, але контроль даних виконується на клієнтських вузлах
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-11-
Централізовані багатотермінальні системи
У централізованій системі, характерній для Unix, термінал реалізовує лише функції представлення даних PS, тоді як інші функції забезпечує центральний вузол. Центр повинен реагувати на кожний запит користувача (PL), виконувати логіку застосування (BL, DL) і збирати дані з БД (DS, FS). Є дві серйозні проблеми для централізованої схеми: важко забезпечити графічний інтерфейс; кожний додатковий користувач і застосування вносять істотне навантаження на сервер, втрачається масштабованість.
Файл-серверні застосування
На відміну від централізованої системи архітектура "файл-сервер" (таблиця 1 і малюнок 1.2.) не має мережевого розділення компонентів діалогу PS і PL, використовує ПК для функцій відображення, що полегшує побудову графічного інтерфейсу. Файл-сервер тільки збирає дані з файлів, так що додаткові користувачі і застосування додають лише незначне навантаження на ЦП. Кожний новий клієнт додає обчислювальну потужність до мережі.
Файл - Сервер
Управління файлами
FS
*
'
І
ї
Діалог PS,PL
Логіка обробки
і
BL,DL
*
Управління даними
DS
Корпильов Д.В. 22.10.2009
застосувань
Рис 1.2. Варіанти побудови файл-серверних застосувань.
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-12-
Об'єктами розробки в файл-серверному застосуванні є компоненти
застосування, що визначають логіку діалогу PL, а також логіку обробки BL і управління даними DL. Розроблене застосування реалізовується або у вигляді закінченого завантажувального модуля або у вигляді спеціального коду для інтерпретації.
Однак така архітектура має два основних недоліки: деякі запити до БД можуть перекачувати всю БД клієнту, завантажуючи мережу і маючи непередбачуваний час реакції, тим самим, створюючи значний мережевий трафік, а також виникаюча проблема "товстого клієнта" - Windows-інтерфейс, коди застосування і СУБД можуть перевантажити навіть потужний ПК.
Перший недолік особливо позначається при організації видаленого доступу до баз даних на файл-сервері через низькошвидкісні канали зв'язку. У цьому випадку система з віддаленими робочими станціями виявляється практично непрацездатною. У даним випадку єдине рішення - віддалене управління файл-серверним застосуванням в мережі (таблиця 1 малюнок 2). У локальній мережі ставиться сервер застосувань, суміщений з телекомунікаційний сервером (сервер доступу). У багатозадачному середовищі цього сервера виконуються звичайні файл-серверні застосування. Особливість полягає в тому, що діалоговий ввід-вивід поступає через телекомунікації від віддалених клієнтів. Застосування/Додатки не повинні бути дуже складними, інакше шанси перевантаження сервера збільшуються, або ж потрібна дуже потужна платформа для сервера застосувань/додатків. На клієнтських вузлах працюють програми віддаленого управління або емуляції терміналів, які передають сигнали від клавіатури і миші серверу застосування/додатків, а у відповідь отримують копії екранів і відображають їх на відеомоніторі. Крім перерахованих недоліків треба відмітити, що "настільна СУБД", як традиційний інструмент файл-серверних застосувань/додатків, не відповідають вимогам збереження даних, зокрема не підтримують транзакції. Однак СУБД для ПК приваблює простотою використання і доступністю, тому файл-серверні застосування/додатки ще будуть використовуватися для робочих груп.
Застосування клієнт-сервер
Архітектура клієнт-сервер призначена для вирішення проблем файл-серверних застосувань шляхом розділення компонентів застосування і розміщення їх там, де вони будуть функціонувати більш ефективно. Особливістю архітектури клієнт-сервер є
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-13-
використання виділених серверів баз даних, що розуміють запити на мові структурованих запитів SQL і що виконують пошук, сортування і агрегирування інформації на місці без зайвої передачи даних на робочі станції.
Іншою характерною рисою серверів БД - наявність довідника даних, в якій записані структура БД, обмеження цілісності даних, формати і навіть серверний процедури обробки даних по виклику або по подіях в програмі. Об'єктами розробки в таких додатках крім діалогу і логіки обробки є передусім реляційна модель даних і пов'язаний з нею набір SQL-операторів для типових запитів для цієї БД.
Більшість конфігурацій клієнта-сервер використовує двохланкову модель, що складається з клієнта, який звертається до послуг сервера (сх. 3-6 в таблиці 1, малюнок 1.3.). Для ефективної реалізації такої схеми часто застосовують неоднорідну мережу. Як мінімум, передбачається, що діалогові компоненти PS і PL розміщуються на клієнтові, що дозволяє забезпечити графічний інтерфейс. Далі можливо розмістити компоненти управління даними DS і FS на сервері, а діалог (PS, PL), логіку BL і DL на клієнтові - сх. 3 в таблиці 1). Типове визначення архітектури клієнт-сервер – застосування/додаток на клієнтові, СУБД - на сервері - використовує цю схему.
*
*-
k
*
Діалог
PS,PL
Логіка обробки
BL,DL
Діалог
PS,PL
Логіка обробки
BL
Процедури
BL,DL
Управління даними
DS,FS
Л
1
1
Логіка обробки
BL,DL
Сервер застосувань
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Рис. 1.3. Варіанти побудови застосування клієнт-сервер.
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-14-
Оскільки ця схема пред'являє найменші вимоги до сервера, вона володіє найкращою масштабованість. Однак складні застосування/додатки, що викликають велику взаємодію з БД, можуть жорстко завантажити як клієнта, так і мережу. Результати SQL-запиту повинні повернутися клієнту для обробки, тому що там знаходиться логіка прийняття рішення. Така схема покладає додатковий тягар адміністрування застосувань/додатків, розкиданих по різних клієнтських вузлах.
Можна скоротити навантаження на клієнта і мережу, перемістивши цілком компонент BL на сервер, при цьому вся логіка прийняття рішень оформлена у вигляді процедур, що зберігаються і виконується на сервері БД. Процедура, що Зберігається -процедура з операторами SQL для доступу до БД, що викликається на ім'я з передачею необхідних параметрів і що виконується на сервері БД. Компіляція підвищує швидкість виконання процедур, що зберігаються і скорочує навантаження на сервер. Але, перевантаживши процедури, що зберігаються прикладною логікою, можна втратити переваги по продуктивності. Процедури, що Зберігаються поліпшують цілісність додатків і БД, гарантують актуальність операцій, що колективно використовуються і обчислень. Поліпшується супровід таких процедур, а також безпека (немає прямого доступу до даних).
Перемістивши з клієнта частину логіки застосування/додатку на сервер, отримаємо систему клієнт-сервер з розділеною логікою. Частина прикладної логіки може бути реалізована на клієнтові, а інша частина логіки - у вигляді обробників подій (тригерів) і процедур, що зберігаються на сервері БД. Така схема при вдалому розділенні логіки приводить до збалансованого завантаження клієнтів і сервер, але при цьому утрудняється супровід застосувань/додатків.
На основі багатотермінальні системи як сервер застосувань/додатків також можливо створення архітектури клієнт-сервер (малюнок 1.4). У цьому випадку в багатозадачному середовищі сервера застосувань/додатків виконуються програми користувачів, а клієнтські вузли вироджені і представлені терміналами. Подібна схема інформаційної системи характерна для Unix.
Двохланкові схеми приводять до деяких проблем в складних
застосуваннях/додатках з великою кількісттю користувачів, із заплутаною логікою, з неоднорідною БД і різнорідними входами в БД:
· необхідність адміністрування застосувань/додатків для великого числа клієнтів при відсутності уніфікації в конфігураціях клієнтів і засобів управління змінами;
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-15-
· надмірне використання процедур, що зберігаються для реалізації прикладної логіки знижує масштабованість сервера і не сприяє переносимості додатків;
*
I
Діалог
PS
Сервер застосувань
Сервер БД
Рис. 1.4. Застосування клієнт-сервер на основі багатотермінальної системи.
· зростає час реакції через очікування завершення пакетного завдання насервері і впливу таких завдань на діалогових користувачів;
· проблема забезпечення цілісності розподіленої транзакції в неоднорідноїрозподіленої БД.
Ряд перерахованих проблем може бути вирішені при використанні режиму розподілених обчислень.
Розподілені обчислення
Віддалений доступ до баз даних є окремим випадком режиму розподілених обчислень, при якому клієнт запитує виконання операторів або процедур управління даними (процедур, що зберігаються і тригерів) на віддаленому сервері баз даних. Розподілені обчислення являють собою процедурний підхід до реалізації розподілених додатків, при цьому клієнт спричиняє видалене виконання процедур, запитів і завдань на сервері додатків. Розподілені обчислення з'являються в тому випадку, коли явно
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-16-
виділяється сервер додатків, який забезпечує прикладну логіку обробки даних, що властиво трьохланкової архітектури клієнт-сервер.
Трьохланкова архітектура дозволяє балансувати навантаження на різні вузли і мережу, а також сприяє спеціалізації інструментів для розробки прикладних застосувань. Збалансована трьохланкова архітектура усуває недоліки двохланкової моделі. У цих схемах клієнт виділений для виконання функцій і логіки представлень PS і PL, має програмний інтерфейс для виклику додатку на середньому рівні. Сервер БД виділений для послуг обробки даних DS і файлових операцій FS (без ризику використання процедур, що зберігаються ). Середній рівень являє собою сервер додатків, на якому виконується прикладна логіка BL і з якої логіки обробки даних DL викликає операції з БД DS. Прикладом такої системи є неоднорідна архітектура клієнт-сервер на основі ПК в локальній мережі NetWare, Unix-сервера додатків з монітором транзакцій Tuxedo на Sun SPARCserver 20 MP і сервера баз даних Oracle7 в середовищі Solaris на Sun SPARCserver 1000.
Централізація логіки додатку спрощує адміністрування і супровід, а також забезпечує доступ до ресурсів по іменах. Чітко розділяються платформи і інструменти для реалізації інтерфейсу і прикладної логіки, що дозволяє з найбільшою віддачею реалізувати їх фахівцям вузького профілю. І, нарешті, зміни прикладної логіки не зачіпають інтерфейсу, і навпаки. Але оскільки кордони між компонентами PL, BL і DL розмиті, прикладна логіка може з'явитися на всіх трьох ланках. Сервер додатків за допомогою монітора транзакцій забезпечує інтерфейс з клієнтами і іншими серверами, може керувати транзакціями і гарантувати цілісність розподіленої БД шляхом двофазної фіксації в неоднорідному середовищі. Засоби віддаленого виклику процедур найбільш відповідають ідеї розподілених обчислень, вони забезпечують виклик з будь-якого вузла мережі прикладної процедури, розташованої на іншому вузлі, передачу параметрів, віддалену обробку і повернення результатів. Сервер додатків може також управляти асинхронними чергами повідомлень, які забезпечують надійне завершення транзакцій. З зростанням систем клієнт-сервер необхідність трьох ланок ставати більш очевидною. Продукти для трьохланковою архітектури є відносно новими. Трохи виробників продають монітори транзакцій для побудови таких систем: Tuxedo (BEA System), Encina TP monitor (IBM), TopEnd (NCR) і ACMS TP monitor (DEC). Ці інструменти в основному орієнтовані на середовище Unix, однак прикладні сервери можна будувати на MS Windows NT з використанням виклику віддалених процедур
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-17-
RPC і протоколу Named Pipes для організації зв'язку клієнтів з сервером додатків. На практиці в локальній мережі можуть використовуватися змішана архітектура двохланкова і трьохланкова з одним і тим же сервером БД. З урахуванням глобальних зв'язків архітектура може мати більше трьох ланок. Зараз з'являються нові інструментальні засоби для гнучкої сегментації застосувань клієнт-сервер по різних вузлах мережі.
Офісні системи
Архітектура офісних систем може бути вельми різноманітною. У простому випадку схема подібна файлу-серверний додаткам, при цьому використовуються файловий або поштовий сервери для зберігання інформації, що колективно обробляється за допомогою засобів офісної автоматизації (текстових процесорів і електронних таблиць). У системах управління електронними документами частіше за все файл-сервер використовується для зберігання документів, а сервер БД служить для ведіння бібліотеки карток документів. Існують універсальні сервери БД, які інтегрують фактографічну і неструктуровану інформацію.
Інформаційні системи на основі Internet/Intranet-технологія
Спочатку технологія Internet/Intranet/ WWW призначалася для полегшення доступу до інформації і публікації документів. Програма-клієнт виконує функції інтерфейсу користувача і забезпечує доступ практично до всіх інформаційних ресурсів Internet. База даних HTML-документів - це частина файлової системи, яка містить текстові файли в форматі гіпертекста і пов'язані з ними графіку і інші ресурси. Фактично браузер є інтерпретатором HTML-тексту. І, як типовий інтерпретатор, клієнт в залежності від команд розмітки виконує різні функції. У коло цих функцій входить не тільки розміщення тексту на екрані, але і обмін інформацією з сервером по мірі аналізу отриманого HTML-тексту, що найбільш наочно відбувається при відображенні вбудованих графічних образів. При аналізі URL-специфікацій або по командах сервера клієнт запускає додаткові зовнішні програми для роботи з документами в форматах, відмінних від HTML, наприклад GIF, JPEG, MPEG, Postscript і Останнім часом все більше поширення отримує механізм узгодження програм, що запускаються через MIME-типи.
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій.
-18-
Донедавна мережа Internet була "вулицею з одностороннім рухом" - інформація з Web-сторінок поступала до користувача від Web-сервера при наявності запиту. Зворотний зв'язок з користувачем - анкетні листи і параметри запиту для роботи пошукових систем. При цьому програмування серверний частини здійснюється з використанням CGI-скриптів.
Якщо Web-сервер використовує традиційні статичні Web-сторінки, то у відповідь на запит клієнта Web-сервер передає сторінку в форматі HTML. Однак при роботі з додатками бази даних адреса URL вказує не на Web-сторінку, а на програму або сценарій, який запускає запит до бази даних і перетворює результати в формат HTML. Потім Web-сервер посилає отриману HTML-сторінку Web-клієнту. Оскільки цей процес заснований на технології Web, клієнтською платформою може стати будь-який комп'ютер, на якому виконується Web-браузер, а серверний платформою - будь-яка ЕОМ під управлінням Web-сервера.
Використання CGI-скриптів має ряд недоліків - статичне представлення інформації, перетворення результату запиту - звіту в HTML-файл, відсутність динамічного перегляду зміни інформації в базі даних. Крім того, такий принцип роботи перевантажує канали зв'язку.
Запропонована фірмою Sun технологія Java орієнтує взаємодію між клієнтом і сервером на потік команд, а не даних. У ході сеансу забезпечується фонова подкачка через мережу на комп'ютер клієнта програмних агентів - аплетів, які бере на себе функції забезпечення гнучкої взаємодії. Все, що треба для цього, - вбудувати в Web-браузер виконуючу систему для аплетів.
Для виконання аплетів на будь-якій архітектурі необхідно забезпечити їх виконання на абстрактній архітектурі. Конкретизацією займається Web-браузер. Аплети являють собою переносимий бінарний код, здатний функціонувати на будь-якій архітектурі, де реалізована віртуальна Java-машина, що інтерпретує байт-коди, породжені відповідним компілятором. Байт-коди були уперше реалізовані при створенні переносимих Pascal-програм і отримали назву Р-кодів.
Схема, що використовується при реалізації мови Java, багато в чому схожа з принципами Р-кодів. Початковий текст на мові Java транслюється спеціальним конвертером (Java Compiler) в Java-байт-код. При використанні в Internet/Intranet цей код передається по каналах зв'язку на видалену машину, де попадає в завантажувач байта-кодів (Bytecode Loader). Потім він зазнає спеціальної динамічної перевірки, яку
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Офісні, видавничі та банківські системи. Конспект лекцій. -19-
здійснює верифікатор байта-кодів (Bytecode Verifier). Попередні перевірки, покладені на верификатор, гарантують коректність типів параметрів всіх байта-інструкцій, що прийшли, відсутність переповнення стека операндів і, нарешті, коректність доступу до полів об'єкта з урахуванням атрибутів. Це зроблене з метою забезпечити безпеку коду, що виконується, а також для проведення прихованої оптимізації.
Потім перевірений байт-код передається інтерпретатору, який за допомогою виконуючої системи віртуальної Java-машини здійснює прив'язку до конкретної архітектури.
Корпильов Д.В. 22.10.2009
Розділ 2. Офіс і автоматизація офісної діяльності - основні поняття
Офіс - це організація, на вході і виході якої папери (на відміну від матеріальних виробів, сировини, напівфабрикатів, інструментів, комплектуючих, може навіть бути на відміну від паперів типу “науково-дослідного звіту”, “проектна інженерна документація”), причому не любі папери, але які є:
- листом або заключенням, яке фіксує рішення, яке прийняла посадова особа або організація в цілому у відповідь на запит до цієї організації (лист, або заява частної особи, розпорядження державного органу та інше), форма: документ або віза на іншому документі;
- договір (контракт, угода, додаткова угода та інше) з деякими юридичними або фізичними особами;
- разпоряджувальним або обліковим документом, який вийшов для фіксації і юридичного оформлення дій в межах договору або вільної ініціативи (замовлення на покупку, рахунок за оплату, запит на виконання послуг та інше), тощо.
Офіс - це організація типу канцелярії, функції якої - отримувати і випускати документи, а також - відслідковувати їх рух; часто ця думка часто використовується з достатньо широким тлумаченням поняття документ: любе повідомлення, яке передається один одному учасниками бізнес-процеса.
Розповсюджена точка зору, передбачає виділення в якості задач автоматизації офіса задачі, які характерні для офісів усіх видів, як механізмів, які переробляють документи. До них в першу чергу відносяться