РІВНЕНСЬКИЙ ІНСТИТУТ СЛОВ’ЯНОЗНАВСТВА
КИЇВСЬКОГО СЛАВІСТИЧНОГО УНІВЕРСИТЕТУ
Кафедра філософії і соціальних наук
Навчально-методичний комплекс
навчальної дисципліни
„Правове забезпечення діяльності психолога”
(право у сфері психології)
для студентів очної
та заочної форми навчання
спеціальності психологія (7.040101)
Рівне —2008
УДК
ББК
Навчально-методичний комплекс навчальної дисципліни „Правове забезпечення діяльності психолога” для студентів спеціальності „Психологія” - 7.040101 РІС КСУ денної та заочної форм навчання. – Віленський Г.Л.: Рівне, РІС КСУ, 2008. – 22с.
Розробник Віленський Г.Л., доцент.
Рецензенти: Стоколос Надія Георгіївна, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри філософії і соціальних наук Рівненського інституту слов’янознавства;
Дубей Аркадій Володимирович, доцент. кафедри філософії і соціальних наук Рівненського інституту слов’янознавства.
Навчально-методичний комплекс навчальної дисципліни „Правове забезпечення діяльності психолога” розглянута та схвалена на засіданні кафедри філософії і соціальних наук „ ” _________ 2008 р. (протокол № )
Завідувач кафедри філософії і соціальних наук: проф. __________
Стоколос Н.Г.
Затверджено вченою радою інституту „2” вересня 2008 р. (протокол № 1)
© Віленський Г.Л. 2008р.
Зміст:
Вступ 4
І. Цілі і завдання дисципліни, її місце в навчальному процесі 6
1.1 Мета викладання дисципліни 6
1.2 Завдання вивчення навчальної дисципліни 6
1.3 Перелік знань, вмінь та практичних навичок студентів 6
ІІ. Міждисциплінарні зв’язки 7
ІІІ. Навчально-тематичний план 8
ІV. Зміст навчальної дисципліни 9
4.1. Назви тем лекцій, їх зміст 9
4.2. Зміст практичних і семінарських занять 12
V. Самостійна робота студентів (теми рефератів та доповідей) 16
5.1. Питання для самостійного вивчення 16
5.2. Зміст та форми контролю за самостійною роботою студентів 17
VI. Методичні рекомендації до семінарських занять 17
VІI. Питання до заліку 19
VIIІ. Навчально-методичне забезпечення дисципліни 20
8.1. Нормативні джерела: 20
Вступ
Останнім часом стало модним втілення психології в усі сфери суспільного життя. Зважаючи на сильний вплив цієї науки, а особливо її практичних галузей, на такий тонкий та ламкий інструмент як психіка людини об’єктивно постає необхідність втручання держави у порядок та зміст вивчення психологічних явищ та штучного впливу на психіку людини з метою корегування окремих її параметрів. Державне регулювання у галузі психології повинно базуватися на системному підході та програмно-цільовому методі, що реалізуються шляхом формування та виконання Концепції і Програм її розвитку. На засадах цих первинних правових документів необхідним є розроблення документів нормативного регулювання діяльності усіх суб’єктів діяльності у галузі психології: від психолога, що займається приватною практикою, працівників психологічних служб різних рівнів і до Міністерств освіти і науки, охорони здоров’я, праці та інших. Така робота в Україні успішно і невпинно виконується, хоча й знаходиться на початковому етапі.
Особливих успіхів у справі регулювання суспільних відносин по впровадженню психологічних методів як фактору росту ефективності діяльності досягнуто Міністерством освіти і науки. Особливу увагу це Міністерство приділяє створенню і ефективному функціонуванню психологічної служби в навчальних закладах через створення нормативно-правової бази державного регулювання її діяльності. Достатньо назвати його нормативні документи останніх років: “Про забезпечення розвитку психологічної служби в системі освіти України” Наказ Міністерства освіти і науки України, Академії педагогічних наук України від 15 серпня 2001 року N 592/33; “Положення про психологічну службу системи освіти України”, затверджене Наказом Міністерства освіти України від 3 травня 1999 р. N 127; “Типове положення про центри практичної психології і соціальної роботи”, затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України від 14 серпня 2000 р. N 385; “Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році” Лист Міністерства освіти і науки України від 02.08.2001 р. N 1/9-272; “Про атестацію практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів та центрів практичної психології і соціальної роботи” Лист Міністерства освіти і науки України від 13.12.2001 р. N 1/9-439; “Про план роботи практичного психолога (соціального педагога)” Лист Міністерства освіти і науки України від 27.08.2000 р. N 1/9-352; “Положення про зональну та центральну психолого-медико-педагогічні консультації”, затверджене Наказом Міністерства освіти України від 13 травня 1993 р. N 134; “Положення про шкільну психолого-медико-педагогічну комісію”, затверджене Наказом Міністерства освіти України від 20 серпня 1996 р. N 278; “Положення про експертизу психологічного і соціологічного інструментарію, що застосовується в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України”, затверджене Наказом Міносвіти і науки України від 20 квітня 2001 р. N 330; “Положення про психологічний кабінет дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти”, затверджене Наказом Міносвіти і науки України від 19 жовтня 2001 р. N 691, щоб зрозуміти серйозність постановки питання впровадження психології в навчальний процес.
Але справа правового забезпечення діяльності у тій чи іншій сфері суспільного життя тільки розпочинається розробкою правової бази її регулювання. Наступним, найбільш відповідальним і важким, етапом цієї роботи є впровадження норм правової бази в життя, тобто перенесення правил поведінки розроблених для суб’єктів діяльності у норми їх повсякденного життя, перетворення цих норм у підсвідому потребу правомірної поведінки самих суб’єктів. Ця задача неможлива без доведення до свідомості суб’єктів правовідносин самих правил (юридичних норм) поведінки, а також без виховання суб’єктів у дусі неухильного виконання цих норм.
Основна вага цих завдань при підготовці фахівців усіх сфер суспільного життя традиційно покладається на правові дисципліни. Не повинна бути винятком у цьому плані і галузь підготовки фахівців-психологів. Тому, вважаємо за необхідне запропонувати введення в програму підготовки психологів РІС КСУ дисципліни «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)».
Курс вивчається в ході проведення лекційних, семінарських занять, а головне в ході самостійної роботи при підготовці до семінарів та заліків, підготовці рефератів та повідомлень, підготовці наукових робіт до студентської науково-практичної конференції, виконанні (планується при подальшому розширенні курсу) студентами заочної форми навчання контрольної роботи, і особливо при ознайомленні з поточним законодавством (його конспектуванні) в цій сфері. Теоретичною базою вивчення дисципліни «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» є такі правові дисципліни як “Основи права” та “Основи конституційного права”.
Обсяг рекомендованої для підготовки літератури на цей час практично складається з документів нормативно-правової бази, що вивчаються в ході вивчення конкретних питань по темах. З розвитком законодавства України у сфері психології та теоретичних праць по правовому регулюванню суспільних відносин у галузі психології перелік рекомендованої літератури доцільно корегувати.
І. Цілі і завдання дисципліни, її місце в навчальному процесі
1.1 Мета викладання дисципліни
Метою викладання навчальної дисципліни «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» є формування у студентів правових знань, вмінь і навичок, необхідних для самостійної діяльності за психологічним фахом.
1.2 Завдання вивчення навчальної дисципліни
Завданням навчальної дисциплін «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» є забезпечення:
озброєння студентів правовими знаннями, необхідними для виконання відповідальних ролей в суспільстві по закінченню учбового закладу;
надання випереджаючої первісної правової інформації, закладення основ системи правових поглядів і настанов для правильного сприймання подальшої соціальної інформації, юридичної оцінки своїх і чужих дій, блокування стихійного формування викривленої правосвідомості і формування навичок правомірної поведінки, глибокої особистої переконаності у необхідності побудови правової держави;
виховання у студентів поваги до закону на основі формування відповідних інтересів і потреб до додержання правових норм, на розумінні закону як міри свободи, а не поневолення, як головного засобу захисту людиною своїх прав;
формування у студентів високої правосвідомості.
Змістом курсу охоплено: Основні загальнотеоретичні поняття права та законодавства сфері психології (предмет, завдання, джерела, методи, об`єкт та суб`єкт тощо). Питання правового забезпечення державної політики у сфері психології, правового статусу учасників правовідносин у сфері психології і порядку його набуття; правового регулювання основних видів діяльності у сфері психології. Проблеми правового забезпечення практичного застосування наукових досягнень у сфері психології, охорони прав та забезпечення виконання обов`язків учасниками правовідносин у сфері психології. Відповідальність за правопорушення у сфері психології.
1.3 Перелік знань, вмінь та практичних навичок студентів
В результаті вивчення навчальної дисципліни «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» студенти повинні:
Навчальна дисципліна “Правознавство” забезпечує знання відповідно до змісту курсу, який складають:
зміст основних понять: «право у сфері психології», «права» та «обов’язки» суб’єктів відносин у сфері психології, «законодавство у сфері психології», «норми права у сфері психології», «правопорушення» та «відповідальність» у сфері психології та інші основні терміни спеціального права;
роль права та законодавства у сфері психології в сучасному суспільстві;
склад законодавства у сфері психології, його структуру;
порядок створення (заснування) установ, підприємств, організацій та закладів, що займаються психологічною діяльністю, порядок набуття ними відповідного правового статусу;
порядок правового регулювання діяльності у сфері психології, пов`язаної із психодіагностикою, психологічною консультацією, психокорекцією тощо;
зміст основних нормативно-правових актів законодавства у сфері психології;
свої права та обов`язки як громадянина та фахівця у сфері психології.
Навчальна дисципліна “Правознавство” забезпечує вміння і навички:
відшуковувати необхідні нормативно-правові акти і в системі чинного законодавства, в тому числі за допомогою системи правової інформації;
застосовувати ці нормативно-правові акти або окремі правові норми в своїй практичній діяльності.
Програмою курсу “Спеціальне право (право у сфері психології)” передбачено одержання і засвоєння студентами необхідних знань в ході лекційних, семінарських занять та в ході самостійної роботи студентів з першоджерелами (їх конспектуванні), при підготовці рефератів та повідомлень з рекомендованих питань, а також в ході виконання студентських наукових робіт.
ІІ. Міждисциплінарні зв’язки
Навчальна дисципліна «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» базується на знаннях одержаних при вивченні навчальних дисциплін, «Основи права», «Основи Конституційного права України». Дисципліна «Правове забезпечення діяльності психолога (право у сфері психології)» спрямована на продовження формування високої правосвідомості, забезпечення бази знань, вмінь та навичок для практичної діяльності у сфері психології.
ІІІ. Навчально-тематичний план
№
Назви тем
Кількість годин
Всього
Лекцій
Семінарів
Самост.роб.
Очн.
Заоч
Очн.
Заоч
Очн.
Заоч
Очн.
Заоч
1.
Тема 1. Суспільство, психологія, право.
9
9
2
2
2
5
7
2.
Тема 2. Загальнотеоретичні поняття про спеціальне право у сфері психології.
3.
Тема 3. Законодавство у сфері психології.
4.
Тема 4. Правове забезпечення розвитку психологічної служби в системі освіти України.
5.
Тема 5. Правове забезпечення діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
9
18
2
2
2
2
5
14
6.
Тема 6. Правове забезпечення діяльності практичного психолога (соціального педагога).
9
2
2
5
7.
Тема 7. Правове регулювання проведення експертизи психологічного і соціологічного інструментарію, що застосовується в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, обладнання психологічних кабінетів дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти.
9
9
2
2
2
5
7
8.
Тема 8. Правове регулювання діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
9
9
2
2
2
5
7
9.
Тема 9. Правове регулювання діяльності шкільних психолого-медико-педагогічних комісій.
9
9
2
2
5
9
11
Всього
54
54
12
8
12
2
30
44
ІV. Зміст навчальної дисципліни
4.1. Назви тем лекцій, їх зміст
Лекція 1.
Тема 1. Суспільство, психологія, право.
1. Нормативно-правове забезпечення психологічної сфери.
2. Проблеми правового регулювання в психологічній сфері.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 2. Загальнотеоретичні поняття про спеціальне право у сфері психології.
1. Поняття права у сфері психології, його завдання, структура.
2. Предмет та методи права в психологічній сфері.
3. Функції права у сфері психології.
4. Норми права у сфері психології, їх класифікація.
5. Джерела (форми викладу) права в психологічній сфері.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 3.
Законодавство у сфері психології.
1. Поняття та предмет законодавства сфери психології.
2. Нормативно-правові акти законодавства психологічної сфери: поняття і види.
3. Система законодавства психологічної сфери.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 4. Правове забезпечення розвитку психологічної служби в системі освіти України.
1. Поняття психологічної служби.
2. Правова база діяльності психологічної служби.
Література:
Основна: 1,5,11,17,18,20
Додаткова: 19
Лекція 2.
Тема 5. Правове забезпечення діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
1. Види центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України.
2. Правова база діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
3. Завдання центрів практичної психології і соціальної роботи.
4. Головні напрямки роботи центрів практичної психології і соціальної роботи.
5. Основні функції діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
6. Структура і управління центрами практичної психології і соціальної роботи.
7. Права та обов’язки центрів практичної психології і соціальної роботи.
8. Міжнародне співробітництво центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України.
Література:
Основна: 1,5,11,19,20
Лекція 3.
Тема 6. Правове забезпечення діяльності практичного психолога (соціального педагога).
1. Завдання діяльності практичного психолога навчального закладу (відповідно до Листа Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році).
2. Напрями діяльності практичного психолога навчального закладу (відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України).
3. Обов’язки практичного психолога навчального закладу (відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України.
4. Робочий час практичного психолога навчального закладу.
5. Умови роботи психолога навчального закладу.
6. Нормативи чисельності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх шкіл I - III ступеня.
7. Документація практичного психолога (відповідно до Листа Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році).
8. Робоче місце практичного психолога (психологічний кабінет).
Література:
Основна: 20,21,22,25
Додаткова: 23,24,27
Лекція 4.
Тема 7.
Правове регулювання проведення експертизи психологічного і соціологічного інструментарію, що застосовується в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, обладнання психологічних кабінетів дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти.
1. Суб’єкти, що мають право на Експертизу психологічного і соціологічного інструментарію.
2. Завдання суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
3. Повноваження суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
4. Компетенція, права та обов’язки суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
5. Правове оформлення результатів експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Література:
Основна: 26
Додаткова: 17,18,19,20
Лекція 5.
Тема 8.
Правове регулювання діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
1. Правові засади діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
2. Основні завдання здійснення психолого-медико-педагогічного обстеження підлітків.
3. Склад зональної і центральної психолого-медико-педагогічних консультацій.
Література:
Основна: 28
Додаткова: 17,18,
Лекція 6.
Тема 9.
Правове регулювання діяльності шкільних психолого-медико-педагогічних комісій.
1. Призначення психолого-медико-педагогічної служби.
2. Зміст роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
3. Основні завдання комісій психолого-медико-педагогічної служби.
4. Склад комісій психолого-медико-педагогічної служби.
Література:
Основна: 29
Додаткова: 17,18,
4.2. Зміст практичних і семінарських занять
Семінар 1.
Тема 1. Суспільство, психологія, право.
1. Нормативно-правове забезпечення психологічної сфери.
2. Проблеми правового регулювання в психологічній сфері.
Повідомлення:
1. Суспільство, його структура.
2. Поняття психологічної сфери.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 2. Загальнотеоретичні поняття про спеціальне право у сфері психології.
1. Поняття права у сфері психології, його завдання, структура.
2. Предмет та методи права в психологічній сфері.
3. Функції права у сфері психології.
4. Норми права у сфері психології, їх класифікація.
5. Джерела (форми викладу) права в психологічній сфері.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 3.
Законодавство у сфері психології.
1. Поняття та предмет законодавства сфери психології.
2. Нормативно-правові акти законодавства психологічної сфери: поняття і види.
3. Система законодавства інформаційної сфери.
Реферати:
1. Правове регулювання дії міжнародних договорів та інших міжнародних нормативних актів на території України.
Література:
Основна: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27,28,29
Додаткова: 12,13,14,15
Тема 4. Правове забезпечення розвитку психологічної служби в системі освіти України.
Міністерство освіти України спільно з Академією педагогічних наук України створили Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи (наказ від 07.07.98 р. N 254/24) як наукову установу Академії педагогічних наук України і як головну організацію психологічної служби системи освіти України.
Основне завдання: вжити організаційних заходів щодо створення та функціонування обласних, районних (міських) центрів практичної психології і соціальної роботи або введення відповідних посад методистів, які відповідають за психологічну службу, згідно з Типовим положенням (до 01.09.2000 р.).
1. Поняття психологічної служби.
2. Правова база діяльності психологічної служби.
Реферати:
1. Завдання психологічної служби системи освіти України.
2. Основні види та напрямки діяльності психологічної служби.
Повідомлення:
1. Структура та управління психологічною службою.
2. Зміст діяльності основних органів психологічної служби.
Література:
Основна: 1,5,11,17,18,20
Додаткова: 19
Семінар №2
Тема 5. Правове забезпечення діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
Питання:
1. Правова база діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
2. Завдання центрів практичної психології і соціальної роботи.
3. Головні напрямки роботи центрів практичної психології і соціальної роботи.
4. Основними функціями діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
5. Права та обов'язки центрів практичної психології і соціальної роботи.
Реферати:
1. Види центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України.
2. Структура і управління центрами практичної психології і соціальної роботи.
Повідомлення:
1. Порядок створення центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України, їх установчі документи.
Література:
Основна: 1,5,11,19,20
Семінар №3
Тема 6. Правове забезпечення діяльності практичного психолога (соціального педагога).
Питання:
1. Напрями діяльності практичного психолога навчального закладу (відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України).
2. Обов’язки практичного психолога навчального закладу (відповідно до Положення про психологічну службу системи освіти України.
3. Робочий час практичного психолога навчального закладу та умови роботи психолога навчального закладу.
4. Документація практичного психолога (відповідно до Листа Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році).
5. Робоче місце практичного психолога (психологічний кабінет).
Реферати:
1. Завдання діяльності практичного психолога навчального закладу (відповідно до Листа Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році).
2. Атестація практичних психологів.
Повідомлення:
1. Нормативи чисельності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх шкіл I - III ступеня.
Література:
Основна: 20,21,22,25
Додаткова: 23,24,27
Семінар №4
Тема 7. Правове регулювання проведення експертизи психологічного і соціологічного інструментарію, що застосовується в навчальних закладах Міністерства освіти і науки України, обладнання психологічних кабінетів дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної середньої освіти.
Питання:
1. Суб’єкти, що мають право на Експертизу психологічного і соціологічного інструментарію.
2. Завдання суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
3. Повноваження суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
4. Компетенція, права та обов’язки суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Реферати:
1. Правове регулювання діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
2. Правове регулювання діяльності шкільних психолого-медико-педагогічних комісій.
Повідомлення:
1. Правове оформлення результатів експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
2. Програма вивчення особливостей інтелектуального розвитку особистості школяра
Література:
Основна: 26
Додаткова: 17,18,19,20
Семінар 5.
Тема 8.
Правове регулювання діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
1. Правові засади діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
2. Основні завдання здійснення психолого-медико-педагогічного обстеження підлітків.
3. Склад зональної і центральної психолого-медико-педагогічних консультацій.
Реферати:
1. Організація роботи зональної і центральної психолого-медико-педагогічних консультацій.
Література:
Основна: 28
Додаткова: 17,18,
Семінар 6.
Тема 9.
Правове регулювання діяльності шкільних психолого-медико-педагогічних комісій.
1. Призначення психолого-медико-педагогічної служби.
2. Зміст роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
3. Основні завдання комісій психолого-медико-педагогічної служби.
4. Порядок роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
5. Склад комісій психолого-медико-педагогічної служби.
Реферати:
1. Порядок роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
2. Програма вивчення особливостей
інтелектуального розвитку особистості школяра.
Література:
Основна: 29
Додаткова: 17,18,
V. Самостійна робота студентів (теми рефератів та доповідей)
5.1. Питання для самостійного вивчення
Теми рефератів:
Правове регулювання дії міжнародних договорів та інших міжнародних нормативних актів на території України.
Завдання психологічної служби системи освіти України.
Основні види та напрямки діяльності психологічної служби.
Види центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України.
Структура і управління центрами практичної психології і соціальної роботи.
Завдання діяльності практичного психолога навчального закладу (відповідно до Листа Про особливості діяльності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх навчальних закладів в 2001/2002 навчальному році).
Атестація практичних психологів.
Правове регулювання діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
Правове регулювання діяльності шкільних психолого-медико-педагогічних комісій.
Організація роботи зональної і центральної психолого-медико-педагогічних консультацій.
Порядок роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
Програма вивчення особливостей
інтелектуального розвитку особистості школяра.
Теми повідомлень:
Суспільство, його структура.
Поняття психологічної сфери.
Структура та управління психологічною службою.
Зміст діяльності основних органів психологічної служби.
Порядок створення центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України, їх установчі документи.
Нормативи чисельності практичних психологів (соціальних педагогів) загальноосвітніх шкіл I - III ступеня.
Правове оформлення результатів експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Програма вивчення особливостей інтелектуального розвитку особистості школяра
5.2. Зміст та форми контролю за самостійною роботою студентів
Опитування в ході семінарських занять.
Обговорення доповідей (повідомлень і рефератів) на семінарських заняттях.
Рецензування керівником повідомлень і рефератів.
Обов’язкове комп’ютерне тестування після вивчення тем розділів дисципліни із обов’язковою здачею результатів тестування на дискеті.
Виконання практичної індивідуальної роботи.
Контрольним тестування по кожному модулю програми.
Залік - тестуванням по усім модулям програми або традиційним способом - із використанням переліку питань до заліку.
VI. Методичні рекомендації до семінарських занять
При підготовці до семінарських занять Вам необхідно:
Уважно ознайомитись з планом проведення семінарського заняття.
Вивчити по конспекту лекцій основні положення з питань, що виносяться на обговорення.
Ознайомитись з рекомендованою літературою, нормативними актами. Не забудьте прочитати матеріал, що стосується питань рефератів та повідомлень.
Занотувати в конспект лекцій те, що Ви не встигли записати на лекції, а також те, що Ви вважаєте для себе корисним.
Підготувати письмові питання, що зосталися для Вас незрозумілими і які треба з`ясувати в ході семінару.
Якщо Вам доручено зробити доповідь по темі реферату або повідомлення, то напишіть його повний текст на аркушах формату А-4, з розрахунку: на 10-12 хвилин для доповіді по темі реферату і на 3-5 хвилин для повідомлення. На титульному аркуші вкажіть назву теми, свої реквізити. На другій сторінці - план. На передостанній вкажіть літературу, якою Ви користувались при підготовці реферату або повідомлення. Останню сторінку залиште чистою для рецензії викладача. По тексту в квадратних дужках вказуйте номер літературного джерела, з якого виписана цитата, і через кому номер сторінки де вона знаходиться. Наприклад, … нормою права [3,137]. Текст пишіть чітко, розбірливо, чорною (синьою, фіолетовою) пастою або чорнилом. Допускається виконання засобами друку.
Рекомендована для підготовки до семінару основна література підлягає обов`язковому конспектуванню в частині, що стосується питань цього семінару. Конспектування нормативного акта рекомендується починати із визначення його загальної характеристики (назва нормативного акта, дата його прийняття, чинність, згідно, або на виконання яких нормативних актів прийнято даний нормативний акт, суспільні відносини або основні питання що врегульовані цим нормативним актом, перелік додатків до нього). Конспект першоджерел рекомендується використовувати при виступах на семінарських заняттях, а з дозволу викладача (в кожному конкретному випадку) і при підготовці до відповіді на заліку.
Рекомендовані для підготовки нормативно-правові акти можна знайти в офіційних виданнях (газетах «Голос України», «Урядовий кур`єр», у «Відомостях Верховної Ради України», в «Інформаційному збірнику Міністерства освіти і науки України»), а також в комп`ютерних інформаційно-правових системах “Консультант”, „Ліга”, на сайтах Інтернет Верховної Ради України та інших
При підготовці до заліку Вам необхідно:
Проаналізувати прогалини знань у відповідності до переліку питань для підготовки до заліку.
Проаналізувати обсяг матеріалу в конспектах лекцій та першоджерел.
Доповнити конспекти лекцій та першоджерел матеріалами відсутніми в них.
Повторити матеріал усього обсягу курсу.
Виявити незрозумілі для себе питання курсу.
Обсудити їх з викладачем на консультації до заліку.
Пам`ятайте, що при умові постійного відвідування планових занять, активної участі в обговоренні питань на семінарських заняттях, своєчасного освоєння матеріалу, вивчаємого на заняттях, які Ви пропустили по поважній причині, ретельного конспектування лекційного матеріалу та рекомендованих першоджерел, творчого підходу до підготовки рефератів та повідомлень; на фоні високої особистої дисципліни під час занять і особистої зацікавленості в оволодінні знаннями Ви готові не тільки до заліку по курсу, але й до успішної практичної правомірної діяльності в психологічній сфері суспільного життя.
VІI. Питання до заліку
Нормативно-правове забезпечення психологічної сфери.
Поняття права у сфері психології, його завдання, структура.
Предмет та методи права в психологічній сфері.
Функції права у сфері психології.
Джерела (форми викладу) права в психологічній сфері.
Поняття та предмет законодавства сфери психології.
Нормативно-правові акти законодавства психологічної сфери: поняття і види.
Правове регулювання дії міжнародних договорів та інших міжнародних нормативних актів на території України.
Поняття психологічної служби.
Правова база діяльності психологічної служби.
Завдання психологічної служби системи освіти України.
Основні види діяльності психологічної служби.
Напрямки діяльності психологічної служби.
Зміст діяльності основних органів психологічної служби.
Види центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України.
Правова база діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
Завдання центрів практичної психології і соціальної роботи.
Головні напрямки роботи центрів практичної психології і соціальної роботи.
Основні функції діяльності центрів практичної психології і соціальної роботи.
Права та обов'язки центрів практичної психології і соціальної роботи.
Порядок створення центрів практичної психології і соціальної роботи в системі освіти України, їх установчі документи.
Завдання діяльності практичного психолога навчального закладу.
Напрями діяльності практичного психолога навчального закладу.
Обов’язки практичного психолога навчального закладу.
Робочий час практичного психолога навчального закладу. Умови роботи психолога навчального закладу.
Документація практичного психолога.
Робоче місце практичного психолога (психологічний кабінет).
Атестація практичних психологів.
Суб’єкти, що мають право на Експертизу психологічного і соціологічного інструментарію.
Завдання суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Повноваження суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Компетенція, права та обов’язки суб’єктів при проведенні експертизи психологічного і соціологічного інструментарію.
Правові засади діяльності зональних та центральної психолого-медико-педагогічної консультацій.
Основні завдання здійснення психолого-медико-педагогічного обстеження підлітків.
Призначення психолого-медико-педагогічної служби.
Зміст роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
Основні завдання комісій психолого-медико-педагогічної служби.
Порядок роботи комісій психолого-медико-педагогічної служби.
VIIІ. Навчально-методичне забезпечення дисципліни
8.1. Нормативні джерела:
Конституція України (1996р.)
Декларація прав людини (ООН 1948р.)
Конвенція про права дитини. Резолюція 1386 (XIV) Генеральної Асамблеї ООН от 20.11.1959 р.
Про охорону дитинства. Закон України від 26 квітня 2001 року N 2402-III
Про освіту. Закон України 1996р.
Про вищу освіту. Закон України від 17 січня 2002 року N 2984-III
Про загальну середню освіту. Закон України від 13 травня 1999 року N 651-XIV
Про дошкільну освіту