МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА ФІНАНСІВ
КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ
з дисципліни “Податковий менеджмент”
для студентів спеціальності 7.03050801, 8.03050801 “Фінанси і кредит”
Львів - 2013
Конспект лекцій з дисципліни “Податковий менеджмент” студентів спеціальності 7.03050801, 8.03050801 “Фінанси і кредит” Паранчук С.В., к.е.н., професор, Червінська О.С., к.е.н., доцент, Яров О.Ю., асистент – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка” 2013р. - 108 с.
Рекомендовано науково-методичною радою Інституту економіки і менеджменту Національного університету “Львівська політехніка” (протокол №8 від 22.01.13 р.)
Укладачі: Паранчук С.В., к.е.н., професор, Червінська О.С., к.е.н., доцент, Яров О.Ю., асистент
Відповідальний за випуск: к.е.н., доц.. Червінська О.С.
Рецензенти: д.е.н., проф. Мельник О.Г.
к.е.н., доц. Скоропад І.С.
ЗМІСТ
Вступ
5
Тема 1. Сутність податкової роботи органів державної податкової служби
6
1.1. Система органів державної податкової служби України
6
1.2. Функції та права органів державної податкової служби України
11
1.3. Посадові особи органів державної податкової служби та їх правовий і соціальний захист
15
1.4. Податкова міліція та її структура
18
Тема 2. Основи організації податкової роботи платниками податків та органами ДПС
20
2.1. Правове регламентування встановлення та справляння податків і зборів (обов’язкових платежів)
20
2.2. Інструктивно-методичне забезпечення справляння податків і зборів (обов’язкових платежів)
23
2.3. Податкові консультації
26
Тема 3. Методика обчислення податків та види розрахунків із бюджетом
26
Тема 4. Подання податкової звітності платниками податків
40
4.1. Форми податкової звітності
40
4.2. Складання та подання податкової звітності (декларацій) до органів ДПС
42
4.3. Внесення змін до податкової звітності ......................................................................
44
Тема 5. Облік платників податків і зборів (обов’язкових платежів) органами ДПС .............
45
5.1. Загальні положення щодо обліку платників податків ..............................................
45
5.2. Взяття на облік юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів ..........................
47
5.3. Облік самозайнятих осіб……………………………………………………………..
48
5.4. Внесення змін до облікових даних та порядок зняття з обліку платників податків в органах ДПС
50
5.5. Державний реєстр фізичних осіб – платників податків……………………………
53
Тема 6. Облік надходження до бюджету податків і зборів (обов’язкових платежів)
55
6.1. Визначення сум податкових та грошових зобов'язань
55
6.2. Строки сплати податкового зобов'язання
56
6.3.Податкове повідомлення-рішення
61
6.4.Податкова вимога
62
6.5. Відкликання податкового повідомлення-рішення і податкової вимоги
63
Тема 7. Автоматизація процесів оподаткування
63
7.1. Інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності органів ДПС
63
7.2. Автоматизація збору та опрацювання інформації
68
Тема 8. Органзація контролю податкової роботи
69
8.1. Контроль сплати податків і зборів (обов’язкових платежів)
69
8.2. Особливості контролю за дотриманням валютного законодавства
77
8.3. Відповідальність платників податків
83
Тема 9. Погашення податкового боргу платників податків
91
9.1. Джерела сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків
91
9.2. Зміст податкової застави
93
9.3. Адміністративний арешт майна
95
9.4. Продаж майна, що перебуває у податковій заставі
96
9.5. Розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків
97
Тема 10. Організація роботи органів ДПС з платниками податків
99
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
104
ВСТУП
Податки — одне з важливих джерел, що забезпечує державу грошовими коштами для фінансування її видатків і регулювання соціально-економічних процесів. Дієздатність податкової системи залежить від ефективності управління у сфері оподаткування. Податкова система — це сукупність законів та інших нормативно-правових актів з питань оподаткування. Найвищою формою функціонування податкового законодавства як системи є його зведення у Податковий кодекс. Податкові відносини як фінансово-правове явище проявляються в конкретних формах оподаткування. Тому податкова система на рівні господарської практики — сукупність взаємопов’язаних та взаємоузгоджених податків. Особливим елементом податкової системи є наявність Державних інститутів, що здійснюють адміністрування податків. Адміністрування податків є складною справою, яке потребує висококваліфікованих кадрів, спроможних здійснювати планування податків і інших платежів та забезпечувати контроль за правильністю нарахування та своєчасністю їх сплати до бюджету.
Забезпечення вищезазначеної мети можна досягти завдяки оволодінню теоретичними і організаційними основами управління податковою роботою. Наведені вище завдання викладені у навчальному посібнику “Податковий менеджмент”. Дисципліна “Податковий менеджмент” як спецкурс тісно пов’язана з дисциплінами “Податкова система”, “Податковий облік”, “Ревізія і контроль”, “Бухгалтерський облік”.
Особлива увага у посібнику приділяється таким питанням: основи організації податкової роботи платниками податків та органами ДПС, обчисленню і сплаті податків, поданню податкової звітності платниками податків органам державної податкової служби (ДПС), обліку платників і фактичних надходжень до бюджету податків та інших платежів, проведенню документальних перевірок податковою службою роботи суб’єктів підприємництва, автоматизації процесів оподаткування, погашення податкового боргу платників податків, організації роботи органів ДПС з платниками податків тощо.
Мета навчального посібника – допомогти студентам економічного профілю зрозуміти сутність і призначення адміністрування податків, принципи його організації, а також виконання податкової роботи суб’єктами інформаційної взаємодії (платниками податків і органами ДПС).
ТЕМА 1. СУТНІСТЬ ПОДАТКОВОЇ РОБОТИ ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ
1.1. Система органів державної податкової служби України
Ефективність податкової роботи залежить від раціональної побудови податкової системи, рівня дієздатності органів державної податкової служби (ДПС), налагодженості податкової роботи платниками податків і органами ДПС. Податковий менеджмент полягає в управлінні податковою роботою, яке забезпечується за наявності правового регламентування встановлення і справляння податків, тобто законодавчої бази з питань оподаткування та інструктивно-методичного забезпечення. Суб’єктами податкової роботи є платники податку та податкова служба. Платники відповідають за правильність обчислення податків і зборів (обов’язкових платежів) в повному обсязі і у зазначені терміни та подання податкової звітності до органів державної податкової служби (ДПС).
Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з Податковим кодексом (ПК), або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з ПК. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Платник податків зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПК та законами з питань митної справи; подавати на належним чином оформлену письмову вимогу контролюючих органів (у випадках, визначених законодавством) документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів. У письмовій вимозі обов'язково зазначаються конкретний перелік документів, які повинен надати платник податків, та підстави для їх надання; подавати контролюючим органам інформацію, відомості про суми коштів, не сплачених до бюджету в зв'язку з отриманням податкових пільг (суми отриманих пільг) та напрями їх використання (щодо умовних податкових пільг - пільг, що надаються за умови використання коштів, вивільнених у суб'єкта господарювання внаслідок надання пільги, у визначеному державою порядку); подавати контролюючим органам інформацію в порядку, у строки та в обсягах, встановлених податковим законодавством; виконувати законні вимоги контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів з питань оподаткування та митної справи і підписувати акти (довідки) про проведення перевірки; не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи; повідомляти контролюючим органам за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації); повідомляти контролюючі органи про зміну місцезнаходження юридичної особи та зміну місця проживання фізичної особи - підприємця; забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених Податковим кодексом (ПК); допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та інших платежів.
Платник податків має право: безоплатно отримувати в органах державної податкової служби та в органах митної служби, у тому числі і через мережу Інтернет, інформацію про податки та збори і нормативно-правові акти, що їх регулюють, порядок обліку та сплати податків та зборів, права та обов'язки платників податків, повноваження контролюючих органів та їх посадових осіб щодо здійснення податкового контролю; представляти свої інтереси в контролюючих органах самостійно, через податкового агента або уповноваженого представника; обирати самостійно методи ведення обліку доходів і витрат; користуватися податковими пільгами за наявності підстав; одержувати відстрочення, розстрочення сплати податків або податковий кредит в порядку і на умовах, встановлених ПК; бути присутнім під час проведення перевірок, ознайомлюватися та отримувати акти (довідки) перевірок, проведених контролюючими органами, перед підписанням актів (довідок) про проведення перевірки, у разі наявності зауважень щодо змісту (тексту) складених актів (довідок) підписувати їх із застереженням та подавати контролюючому органу письмові заперечення у встановленому порядку; оскаржувати рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами роз'яснення; вимагати від контролюючих органів проведення перевірки відомостей та фактів, що можуть свідчити на користь платника податків, а саме: нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами; повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів; повне відшкодування збитків (шкоди), заподіяних незаконними діями (бездіяльністю) контролюючих органів (їх посадових осіб), у встановленому законом порядку, за методикою, затвердженою Міністерством фінансів України тощо.
Податковим агентом визнається особа, на яку покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків. Податкові агенти прирівнюються до платників податку і мають права та виконують обов'язки, встановлені для платників податків.
Представники платника податків
Платник податків веде справи, пов'язані зі сплатою податків, особисто або через свого представника. Особиста участь платника податків в податкових відносинах не позбавляє його права мати свого представника, як і участь податкового представника не позбавляє платника податків права на особисту участь у таких відносинах. Представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства. Представник платника податків користується правами для платників податків.
Контролюючі органи та органи стягнення
Контролюючими органами є:
а) органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті б) цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби;
б) митні органи - щодо мита, акцизного податку, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України або територію спеціальної митної зони або вивезення (пересилання) товарів і предметів з митної території України або території спеціальної митної зони. ( Документ отримано з офіційного джерела - http://zakon.rada.gov.ua ). Порядок контролю митними органами за сплатою платниками податків податку на додану вартість та акцизного податку встановлюється спільним рішенням центрального органу державної податкової служби та спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади в галузі митної справи.
Інші державні органи не мають права проводити перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків, у тому числі на запит правоохоронних органів.
Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Державна податкова служба України забезпечує адміністрування податків і зборів (обов’язкових платежів). Податкова служба — це сукупність державних органів, які організовують і контролюють надходження податків і зборів (обов’язкових платежів) та неподаткових платежів до відповідних бюджетів. Вона виконує встановлені їй функції та процедури, відповідно до наказу Державної податкової адміністрації (ДПА) України № 207 від 20.04.2000 року “Про організаційну структуру державної податкової служби”.
Створення державної податкової служби зумовлено переходом від системи платежів у бюджет до системи формування доходів бюджетів на основі застосування податкового методу, а також необхідністю здійснення контролю у сфері оподаткування. Основними завданнями державної податкової служби є:
— забезпечення дотримання податкового законодавства, здійснення контролю за правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством;
— внесення у встановленому порядку пропозицій щодо вдосконалення податкового законодавства;
— прийняття у випадках, передбачених законодавством, нормативно-правових актів і методичних рекомендацій з питань оподаткування;
— формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, інших обов’язкових платежів та Єдиного банку даних про платників податків — юридичних осіб;
— роз’яснення законодавства з питань оподаткування серед платників податків;
— запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх розкриття, припинення розслідування та провадження у справах про адміністративні правопорушення тощо.
До системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація (ДПА) України, Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. До складу органів державної податкової служби включено також відповідні спеціальні підрозділи для боротьби з податковими правопорушеннями — податкову міліцію.
Державна податкова адміністрація України, залежно від кількості платників та інших чинників, може утворювати міжрайонні (два і більше районів), об’єднані (місто і район) Державні податкові інспекції та у їх складі відповідні підрозділи податкової міліції. Державна податкова адміністрація України (вища ланка) є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (середня ланка) підпорядковані Державній податковій адміністрації України. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міста Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об’єднані Державні податкові інспекції низова (базова) ланка, підпорядковані відповідним Державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Органи державної податкової служби України координують свою діяльність з фінансовими органами, органами Державного казначейства України, органами служби безпеки, внутрішніх справ, прокуратури, статистики, державними митною та контрольно-ревізійною службами, іншими контрольними органами, установами банків, а також з податковими службами інших держав.
Державну податкову службу України очолює Голова Державної податкової адміністрації України, якого призначає на посаду та звільняє з посади Президент України за поданням прем’єр-міністра України. Заступників Голови Державної податкової адміністрації України призначає на посаду і звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Голови Державної податкової адміністрації України. Кількісний склад заступників Голови Державної податкової адміністрації України встановлює Кабінет Міністрів України. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі очолюють голови, яких призначає на посаду та звільняє з посади Кабінет Міністрів України за поданням Голови Державної податкової адміністрації України. Державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об’єднані податкові інспекції очолюють начальники, які призначає на посаду і звільняє з посади Голова Державної податкової адміністрації України за поданням Голів відповідних Державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Начальників управлінь податкової міліції призначає Голова Державної податкової адміністрації України.
Видатки на утримання органів державної податкової служби визначає Кабінет Міністрів України і фінансуються з Державного бюджету. Тридцять відсотків додатково нарахованих і стягнутих за результатами документальних перевірок сум податків, та інших платежів, фінансових санкцій (за вирахуванням сум, які необхідно повернути платникам за їх позовами до органів державної податкової служби на підставі рішень суду чи арбітражного суду та в інших випадках, передбачених законодавством) органи державної податкової служби спрямовують на розвиток матеріально-технічної бази.
У Державній податковій адміністрації України та Державних податкових адміністраціях в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворені колегії. Чисельність і склад колегії ДПА України затверджує Кабінет Міністрів України, а колегії Державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі — Державна податкова адміністрація України. Колегії є дорадчими органами і розглядають найважливіші напрями діяльності підпорядкованих Державних податкових адміністрацій. Структуру Державної податкової адміністрації України затверджує Кабінет Міністрів України.
Органи державної податкової служби України є юридичними особами, мають власну печатку із зображенням Державного герба України, штампи, бланки, рахунки в установах банків.
1.2. Функції та права органів державної податкової служби України
Відповідно до чинного законодавства Державна податкова адміністрація України (вища ланка) виконує такі функції:
1) проводить безпосередньо і організовує роботу Державних податкових адміністрацій та Державних податкових інспекцій, пов’язаних із здійсненням контролю за додержанням податкового законодавства, валютних операцій, порядку розрахунків зі споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, комп’ютерних систем і товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та їх використанням для розрахунків за товари (роботи, послуги), а також контролю за наявністю документів про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності та ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької діяльності; облік платників податків, інших платежів; виявлення і ведення обліку надходжень податків, інших платежів;
2) видає у випадках, передбачених законом, нормативно-правові акти і методичні рекомендації з питань оподаткування;
3) затверджує форми податкових розрахунків, звітів, декларацій та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, декларацій про валютні цінності, зразок картки фізичної особи-платника податків та інших обов’язкових платежів, форму повідомлення про відкриття або закриття юридичними особами, фізичними особами — суб’єктами підприємницької діяльності банківських рахунків, а також форми звітів про роботу, проведену органами державної податкової служби;
4) роз’яснює через засоби масової інформації порядок застосування законодавчих та інших нормативно-правових актів про податки, інші платежі та організовує виконання цієї роботи органами державної податкової служби;
5) здійснює заходи щодо збору, розстановки, професійної підготовки та перепідготовки кадрів для органів державної податкової служби;
6) надає органам державної податкової служби методичну і практичну допомогу в організації роботи, обстежує та перевіряє її стан;
7) організовує роботу над створенням інформаційної системи автоматизованих робочих місць та інших засобів автоматизації й комп’ютеризації робіт органів державної податкової служби;
8) розробляє основні напрями, форми і методи проведення перевірок додержання податкового та валютного законодавства;
9) у разі виявлення фактів, що свідчать про організовану злочинну діяльності, скеровує матеріали з цих питань відповідним спеціальним органам по боротьбі з організованою злочинністю;
10) передає відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами
правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;
На вищу ланку покладено завдання організації та інструктивного і методичного забезпечення податкових органів.
Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та Державні податкові інспекції в містах з районним поділом (середня ланка) виконують функції, передбачені статтею 8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 р. № 509-XII із змінами і доповненнями.
Функції Державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об’єднаних державних податкових інспекцій — низова (базова) ланка. На базову ланку покладено безпосереднє ведення податкової роботи. Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об’єднаних державних податкових інспекціях виконують такі функції:
1) здійснюють контроль за дотриманням законодавства про податки, інші платежі;
2) забезпечують облік платників податків, інших платників, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів;
3) контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності і визначення об’єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів;
4) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, дотриманням установленого порядку розрахунків зі споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використання для розрахунків за товари, роботи і послуги, а також за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів;
5) ведуть облік векселів, які видають суб’єкти підприємницької діяльності, здійснюючи операції з давальницькою сировиною у зовнішньоекономічних відносинах, та щомісяця подають інформацію про це місцевим органам державної статистики, здійснюють контроль за погашенням векселів, видають суб’єктам підприємницької діяльності дозволи на відтермінування оплати (погашення) векселів із зазначених операцій;
6) забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачені законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами;
7) аналізують причини і оцінюють дані про факти порушень податкового законодавства;
8) проводять перевірки фактів приховування і заниження податків, інших платежів;
9) за дорученням спеціальних підрозділів боротьби з організованою злочинністю проводять перевірки своєчасності подання та достовірності документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів;
10) передають відповідним правоохоронним органам матеріали за фактами правопорушень, за які передбачено кримінальну відповідальність, якщо їх розслідування не належить до компетенції податкової міліції;
Структурна побудова податкових інспекцій базового рівня відображає їх основну функцію — ведення податкової роботи. Податкова служба є однією із ключових у Державній адміністрації, вона наділена широкими повноваженнями. Для виконання покладених на державну податкову службу України функцій їй надано такі права:
1) здійснювати на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, та у громадян, в тому числі громадян — суб’єктів підприємницької діяльності, перевірки грошових документів, бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, декларацій, товарно-касових книг, показників електронних контрольно-касових апаратів і комп’ютерних систем, застосовуваних для розрахунків за готівку зі споживачами, та інших документів, незалежно від способу подання інформації (включаючи комп’ютерний), пов’язаних з обчисленням і сплатою податків, інших платежів, наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, спеціальних дозволів (ліцензій, патентів тощо) на її здійснення, а також одержувати від посадових осіб і громадян у письмовій формі пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час перевірок; перевіряти у посадових осіб, громадян документи, що засвідчують особу, під час проведення перевірок з питань оподаткування; викликати посадових осіб, громадян для пояснень щодо джерела отримання доходів, обчислення і сплати податків, інших платежів, а також проводити перевірки достовірності інформації, одержаної для занесення до Державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів. Періодичність таких перевірок та проведення обстежень виробничих, складських, торговельних та інших приміщень встановлює Державна податкова адміністрація України. Орган державної податкової служби може запрошувати громадян — суб’єктів підприємницької діяльності для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати ними податків, інших платежів. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилають громадянам рекомендованими листами, в яких зазначають підстави виклику, дату і годину, на яку викликають громадянина;
2) одержувати безоплатно від підприємств, установ, організацій, включаючи Національний банк України та його установи, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, від громадян — суб’єктів підприємницької діяльності довідки, копії документів про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, та громадян про розрахункові, валютні та інші рахунки, інформацію про наявність та обіг коштів на цих рахунках, у тому числі про ненадходження у встановлений термін валютного виторгу від суб’єктів підприємницької діяльності, та іншу інформацію, пов’язану з обчисленням та сплатою податків, інших платежів у порядку, визначеному законодавством, входити в будь-які інформаційні системи, зокрема комп’ютерні, для визначення об’єкта оподаткування;
одержувати безоплатно необхідні відомості для формування інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб — платників податків та інших обов’язкових платежів від підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, включаючи Національний банк України та його установи, комерційні банки, та громадян — суб’єктів підприємницької діяльності — про суми доходів, виплачених фізичними особам, і утриманих з них податків, інших платежів, від органів, уповноважених проводити державну реєстрацію, а також видавати спеціальні дозволи (ліцензії, патенти тощо) на здійснення деяких видів підприємницької діяльності, — про видачу таких дозволів суб’єктам підприємницької діяльності, від органів внутрішніх справ — про громадян, які прибули на проживання до відповідного населеного пункту чи вибули з нього, від органів реєстрації актів громадського стану — про громадян, які померли;
одержувати безоплатно від митних органів щомісяця звітні дані про ввезення на митну територію України імпортних товарів і справляння при цьому податків, інших платежів та інформацію про експортно-імпортні операції, що здійснюють резиденти і нерезиденти, за формою, погодженою з Державною податковою адміністрацією України, та від органів статистики — дані, необхідні для використання їх у проведенні аналізу фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій всіх форм власності;
3) обстежувати будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, та житло громадян, якщо їх використовують як юридичну адресу суб’єкта підприємницької діяльності, а також для отримання доходів. У разі відмови керівників підприємств, установ, організацій і громадян допустити посадових осіб органів державної податкової служби для обстеження зазначених приміщень і обладнання та неподання документів про отримані доходи і проведені витрати, органи державної податкової служби мають право визначити оподаткований дохід (прибуток) таких підприємств, установ, організацій та громадян на підставі документів, що свідчать про одержані ними доходи (прибутки), а стосовно громадян — також із урахуванням оподаткування осіб, які займаються аналогічною діяльністю тощо.
Обов'язки і відповідальність посадових осіб контролюючих органів
Посадові особи контролюючих органів зобов'язані:
дотримуватися Конституції України ( 254к/96-ВР ) та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами;
забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій;
забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень;
не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій;
коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності;
не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи;
надавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування на їх письмовий запит відкриту податкову інформацію в порядку, встановленому законом.
За невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків посадові особи контролюючих органів несуть відповідальність згідно із законом. Шкода, завдана неправомірними діями посадових осіб контролюючих органів, підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету, передбачених таким контролюючим органам.
1.3. Посадові особи органів держаної податкової служби та їх правовий і соціальний захист
Посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим Державною податковою адміністрацією України. У разі прийняття на роботу посадовій особі може бути встановлено випробувальний термін від шести місяців до одного року. На роботу до органів державної податкової служби не приймають осіб, яких було засуджено за вчинення корисливих злочинів. Посадові особи не мають права здійснювати підприємницьку діяльність, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах, організаціях (крім наукової і викладацької діяльності). Посадові особи підлягають атестації. Порядок атестації визначає Державна податкова адміністрація України. Посадовим особам державної податкової служби присвоюють спеціальні звання:
— головний державний радник податкової служби;
— державний радник податкової служби I рангу;
— державний радник податкової служби II рангу;
— державний радник податкової служби III рангу;
— радник податкової служби I рангу;
— радник податкової служби II рангу;
— радник податкової служби III рангу;
— інспектор податкової служби I рангу;
— інспектор податкової служби II рангу;
— інспектор податкової служби III рангу.
Положення про спеціальні звання та порядок їх присвоєння, розмір надбавок за звання затверджує Кабінет Міністрів України.
Посадовим особам і працівникам органів державної податкової служби видають службове посвідчення, зразок якого затверджує державна податкова адміністрація України. Покладення на посадових осіб органів державної податкової служби обов’язків, не передбачених Законом “Про державну податкову службу в Україні” та іншими законодавчими актами України, заборонено.
Держава гарантує захист життя, здоров’я, гідності та майна посадових осіб органів державної податкової служби та членів їх сімей від злочинних посягань та інших протиправних дій.
Невиконання законних вимог посадової особи, її образа, погроза вбивством, насильством, дії щодо посадової особи, а також умисне знищення та інші протиправні дії тягнуть за собою встановлену законом відповідальність. У разі загибелі посадової особи органу державної податкової служби у зв’язку з виконанням службових обов’язків, сім’ї загиблого або його утриманцям виплачують одноразову допомогу в розмірі десятирічної заробітної плати загиблого за останньою посадою, яку він займав, за рахунок коштів Державного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб.
У разі заподіяння посадовій особі органу державної податкової служби тяжких тілесних ушкоджень під час виконання нею службових обов’язків, що перешкоджають надалі займатися професійною діяльністю, їй виплачують одноразову допомогу в розмірі п’ятирічної заробітної плати за її останньою посадою, за рахунок коштів Державного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб.
У разі заподіяння посадовій особі органу державної податкової служби не надто тяжких тілесних ушкоджень під час виконання нею службових обов’язків їй виплачують одноразову допомогу в розмірі однорічної заробітної плати за її останньою посадою за рахунок коштів державного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб. Рішення про виплату одноразової допомоги приймає начальник органу державної податкової служби за місцем роботи потерпілого на підставі обвинувального вироку суду або постанови слідчих органів чи прокурора про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами або про припинення попереднього слідства.
Шкоду, завдану майну посадової особи органу державної податкової служби або членів її сім’ї у зв’язку з виконанням нею своїх обов’язків, відшкодовують у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету з подальшим стягненням цієї суми з винних осіб. Відшкодування витрат, завданих майну посадової особи органу державної податкової служби або членів її сім’ї, проводять на підставі рішення або вироку суду. Для обліку фактичних витрат, пов’язаних з виплатою сум одноразової допомоги та відшкодування втрат, завданих майну посадової особи органу державної податкової служби або членів її сім’ї, для органів державної податкової служби в установах банків відкривають спеціальні рахунки.
Посадові особи органів державної податкової служби зобов’язані дотримуватися Конституції України і законів, інших нормативних актів, охороняти права та законні інтереси громадян, що охороняються законом, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права. За невиконання або неналежне виконання посадовими особами органів державної податкової служби своїх обов’язків їх притягують до дисциплінарної, адміністративної, кримінальної та матеріальної відповідальності згідно з чинним законодавством. Збитки, завдані неправомірними діями посадових осіб органів державної податкової служби, підлягають відшкодуванню за рахунок коштів Державного бюджету. Рішення, дії або бездіяльність органів державної податкової служби та їх посадових осіб можуть бути оскаржені у встановленому законом порядку. Скарги на дії посадових осіб державної податкової служби подають до тих податкових інспекцій, яким вони безпосередньо підпорядковані. Скарги розглядають і рішення приймають у місячний термін з дня їх надходження. Рішення за скаргами можна оскаржувати протягом місяця до вищої податкової інспекції чи адміністрації.
Посадові особи органів державної податкової служби підлягають обов’язковому державному особистому страхуванню за рахунок коштів Державного бюджету на випадок загибелі або смерті на суму десятирічної заробітної плати за їх останньою посадою, а в разі поранення, контузії, травми або каліцтва, захворювання чи інвалідності, що сталися у зв’язку з виконанням службових обов’язків, — у розмірі від шестимісячної до п’ятирічної заробітної плати за їх останньою посадою (залежно від ступеня втрати працездатності). Порядок та умови страхування посадових органів державної податкової служби встановлює Кабінет Міністрів України.
1.4. Податкова міліція та її структура
Податкова міліція складається із спеціальних підрозділів боротьби з