Міністерство освіти і науки України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут енергетики та систем керування
Кафедра охорони праці
Лабораторна робота №4
з дисципліни: «Охорона праці в галузі»
на тему: «Розслідування нещасного випадку на виробництві
та компенсація потерпілому»
Варіант – 2-4
Теоретичні відомості.
Відповідно до ЗУ „Про охорону праці” (ст. 22) роботодавець повинен проводити розслідування та вести облік нещасних випадків, профзахворювань і аварій згідно з ДНАОП 0.00-4.03-01 „Положення про розслідування та облік НВ, профзахворювань і аварій на виробництві”.
Положення про розслідування визначає, які ушкодження здоров’я працівників належать до НВ. Розслідування проводиться у разі раптового погіршення стану здоров’я працівника або особи , яка забезпечує себе роботою самостійно , одержання ними поранення , травми , у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі профзахворювання і гострі профотруєння та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, ушкодження отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха, контакту з тваринами, комахами, та іншими представниками фауни і флори (далі – НВ), що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності потерпілого перевести на іншу (легшу) роботу терміном не менше, як на один робочий день, а також випадкової смерті на виробництві.
Положення про розслідування передбачає, що про кожний НВ на виробництві потерпілий, свідок або очевидець повинен терміново повідомити безпосередньо керівників робіт (бригадира, майстра) або інше керівництво (диспетчера, інженера зміни) і вжити заходів для надання першої медичної допомоги.
Керівник робіт (посадова особа), який одержав повідомлення, зобов’язаний:
- терміново організувати медичну допомогу потерпілому, а у разі необхідності доставити його до лікувально–профілактичного закладу;
- повідомити про те, що сталося, роботодавця, а також відповідну профспілкову організацію підприємства;
- зберегти до прибуття комісії з розслідування обстановку на робочому місці та устаткуванні у такому стані, в якому вони були на момент події (якщо це не загрожує життю та здоров’ю інших працівників і не призведе до більш важких наслідків), а також вжити заходи до недопущення подібних випадків .
Роботодавець, одержавши повідомлення про НВ, крім випадків із смертельним наслідком та групових НВ, здійснює такі дії :
- повідомляє про нещасний випадок відповідний робочий орган виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків ( далі Фонду ). Якщо потерпілий є працівником іншого підприємства, повідомляє власника цього підприємства; у разі нещасного випадку, що стався внаслідок пожежі місцеві органи державної пожежної охорони, а при гострих професійних захворюваннях (отруєннях) – санепідемстанцію.
- організовує розслідування нещасного випадку і наказом призначає комісію з розслідування у складі: керівник (спеціаліст) служби ОП підприємства – голова комісії; керівник структурного підрозділу (начальник цеху), або головний спеціаліст; представник профспілкової організації або уповноважений трудового колективу з питань охорони праці.
На підприємстві, де не має спеціаліста з ОП головою комісії з розслідування НВ призначається посадова особа (спеціаліст), на яку наказом роботодавця покладені функції з питань ОП за сумісництвом.
У разі настання НВ з можливою інвалідністю до складу комісії з розслідування включається також представник відповідного робочого органу виконавчої дирекції Фонду.
Комісія з розслідування НВ зобов’язана протягом трьох діб:
- обстежити місце НВ, опитати свідків та одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- розглянути і оцінити відповідність умов праці вимогам нормативних актів про ОП;
- встановити обставини і причини, що призвели до НВ, визначити чи пов’язаний цей випадок з виробництвом ;
- визначити осіб, які порушували нормативні акти, а також розробити заходи, щодо запобігання подібним нещасним випадкам;
- скласти акт розслідування за формою Н–5 у трьох примірниках , а також акт про НВ, пов’язаний з виробництвом за формою Н-1 у шести примірниках, якщо цей НВ визнано таким , що пов’язаний з виробництвом , або акт про НВ не пов’язаний з виробництвом за формою НПВ, якщо цей НВ визнано таким , що не пов’язаний з виробництвом, і передати його на затвердження роботодавцю;
Акти форми Н-5 і форми Н-1 (або форми НПВ ) підписуються головою і всіма членами комісії . У разі незгоди із змістом зазначених актів член комісії письмово викладає свою окрему думку , яка додається до акта форми Н-5 і є його невід’ємною частиною про що робиться запис в акті форми Н-5 .
До першого примірника акта розслідування НВ (акт за формою Н-5) додаються акт про НВ на виробництві (акт за формою Н-1) або акт про НВ невиробничого характеру (акт за формою НПВ), пояснення свідків, потерпілого, а у разі необхідності витяги з експлуатаційної документації, схеми, фотографії та інші документи, що характеризують стан робочого місця, медичний висновок щодо діагнозу ушкодження здоров’я потерпілого у результаті НВ. НВ, про які складають акти за формою Н–1 або НПВ беруться на облік і реєструються на підприємстві у спеціальному журналі за встановленою формою.
Роботодавець повинен розглянути і затвердити акти за формою Н–1 або НПВ протягом доби після завершення розслідування, а щодо випадків , які сталися за межами підприємства – протягом доби після одержання необхідних матеріалів.
Затверджені акти протягом трьох діб надсилаються:
- потерпілому або особі, яка представляє його інтереси, разом з актом розслідування НВ (за формою Н-5);
- керівникові цеху або іншого структурного підрозділу для здійснення заходів щодо запобігання подібним випадкам;
- відповідному робочому органу виконавчої дирекції Фонду разом з копією акта за формою Н-5;
- інспекторові Держднаглядохоронпраці ;
- профспілковій організації, членом якої є потерпілий;
- керівнику (спеціалісту) служби ОП підприємства або посадовій особі (спеціалісту), на яку роботодавцем покладено виконання функцій спеціаліста з питань ОП (акт за формою Н-1 або НПВ надсилається разом з першим примірником акта за формою Н-5 та іншими матеріалами розслідування ).
На вимогу потерпілого роботодавець зобов’язаний ознайомити його з матеріалами розслідування НВ.
Копію акта за формою Н–1 надсилають органу, до сфери управління якого належить підприємство, за відсутності такого органу – місцевому органу виконавчої влади. Копію акта за формою Н–1 разом з примірником карти форми П-5 у разі гострого професійного захворювання надсилають до санепідемстанції.
Акти за формою Н-5,Н-1 або НПВ, карти форми П-5 разом з матеріалами розслідування зберігаються на підприємстві протягом 45 років. Інші примірники акта та його копії – не менше двох років. У разі реорганізації підприємства ( організації ) акти за формою Н-5, Н-1 або НПВ підлягають передачі правонаступникові , який бере на облік ці НВ, а у разі ліквідації підприємства – до державного архіву.
Після закінчення періоду тимчасової непрацездатності, гострого професійного отруєння або в разі смерті потерпілого роботодавець складає повідомлення про наслідки НВ за формою Н-2 і в десятиденний термін надсилає його організаціям і посадовим особам, яким надсилався акт за формою Н-1 або НПВ. Повідомлення про наслідки НВ є обов’язковим додатком до акта за формою Н-1 або НПВ і підлягає зберіганню разом з ним відповідно до Положення про розслідування.
Нещасний випадок, про який несвоєчасно повідомили, або якщо втрата працездатності від нього настала не зразу, незалежно від терміну, коли він стався, розслідується згідно з Положенням протягом місяця після одержання заяви потерпілого, чи особи, яка представляє його інтереси.
У разі відмови роботодавця скласти акт за формою Н-1 або НПВ про НВ чи незгоди роботодавця, потерпілого або особи, яка представляє його інтереси, із змістом акта розслідування НВ , акта за формою Н-1 або НПВ, за рішенням комісії питання вирішується у порядку, передбаченому законодавством про розгляд трудових спорів.
Умови завдання та вихідні дані:
Під час зварювальних робіт при монтажі тепломережі у траншеї глибиною 2м, що не мала укріплення стінок, відбулося обвалення ґрунту, під яким опинився газозварник.
В – вік потерпілого 40 років;
З – загальний стаж роботи 20 років;
П – стаж роботи за професією 15 років;
Т – денна тарифна ставка 50 грн.;
Н – наслідок нещасного випадку: смерть
Л – перебування у лікарні, 6 днів;
У – кількість утриманців,3 осіб;
А –перебування на амбулаторному лікуванні, 40 днів
І – своєчасність проведення навчання та інструктажів з охорони праці – так;
С – наявність сп’яніння у потерпілого - так.
Визначення відсотку провини у даному нещасному випадку виробництва і потерпілого, і обґрунтування.
50% - провина виробництва – незадовільна підготовка робочого місця, неукріплені стінки укосів траншеї.
50% - провина потерпілого – порушення техніки безпеки.
3. Акт Н-1 на даний нещасний випадок.(Додаток 1)
Форма Н-1
ЗАТВЕРДЖУЮ
_директор ПАТ«Львівжитло»____
(посада роботодавця або керівника, який призначив комісію)
_____________ ___________Х. Л. Лешко__________
(підпис) (ініціали та прізвище)
__22__ ___квітня__ 2015р.
МП
АКТ № _8268__
про нещасний випадок, пов’язаний з виробництвом
Покотюк Віталій Васильовч
(прізвище, ім’я та по батькові потерпілого)
м. Львів, вул. Менцинського 25
(місце проживання потерпілого)
1. Дата і час настання нещасного випадку
14 квітня
14. 04. 2015
(число, місяць, рік)
Одинадцять годин сорок п’ять хвилин
11:45
(год., хв.)
2. Найменування підприємства, працівником якого є потерпілий
«Львівжитло» ПАТ
Місцезнаходження підприємства, працівником якого є потерпілий:
Автономна Республіка Крим, область
Львівська
4610000000
район
населений пункт
м. Львів
4610100000
Форма власності
приватна
Орган, до сфери управління
якого належить підприємство
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
9084
Реєстраційні відомості підприємства (страхувальника) у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань:
реєстраційний номер страхувальника
89472614
89472614
дата реєстрації
Дванадцятого лютого 2003 р
12. 02. 2003
найменування основного виду діяльності
та його код згідно з КВЕД
Будівельні і монтажні роботи
45.21.1
встановлений клас професійного ризику виробництва
П’ятдесят два
52
Найменування і місцезнаходження підприємства,
де стався нещасний випадок
«Львівжитло», м. Львів
Цех, дільниця,
місце, де стався нещасний випадок
Будівельний майданчик по вул. Менцинського, 25, м. Львів
3. Відомості про потерпілого:
стать: чоловіча, жіноча
чоловіча
1
число, місяць, рік народження
15 березня
15. 04. 1975
професія (посада)
Муляр
розряд (клас)
IV
стаж роботи загальний
Двадцять
20
стаж роботи за професією(посадою) П'ятнадцять
15
ідентифікаційний код
8952144672
8952144672
4. Проведення навчання та інструктажу з охорони праці:
навчання за професією чи роботою, під час виконання якої
стався нещасний випадок
1 листопада 2005
1. 11. 2005
(число, місяць, рік)
проведення інструктажу:
вступного
(число, місяць, рік)
первинного
13 вересня 2005
13. 09. 2005
(число, місяць, рік)
повторного
25 грудня 2014
25. 12. 2014
(число, місяць, рік)
цільового
(число, місяць, рік)
перевірка знань за професією чи видом роботи, під час виконання якої стався нещасний випадок (для робіт підвищеної небезпеки)
25 грудня 2014
25. 12. 2014
(число, місяць, рік)
Робота в умовах дії шкідливих або небезпечних факторів ____так____________
5. Проходження медичного огляду:
попереднього
14 вересня 2005
14. 09. 2005
(число, місяць, рік)
періодичного
18 вересня 2014
18. 09. 2014
(число, місяць, рік)
6. Обставини, за яких стався нещасний випадок
При виконанні цегляної кладки будинку на висоті 7,5 м, муляр перейшов на стіну з підмостки що стояли на перекритті поверху на 0,2 м нище рівня стіни. Внаслідок зсуву верхнього шару кладки від оступився і впав на землю.
Вид події
Падіння потерпілого з висоти
02.2
Шкідливий або небезпечний фактор та його значення
Конструкції що руйнуються
1
7. Причини нещасного випадку:
основна:
Невиконання вимог інструкцій з охорони праці
23,2
супутні:
недосконалість, невідповідність вимогам безпеки технологічного процесу
05
8. Устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація
яких призвела до нещасного випадку
00
(найменування, тип, марка, рік випуску, підприємство–виготовлювач)
9. Діагноз згідно з листком непрацездатності або довідкою
лікувально-профілактичного закладу
Перелом ніг, ребер, черепно-мозкова травма
Перебування потерпілого в стані алкогольного
чи наркотичного сп’яніння
так
1
10. Особи, які допустили порушення вимог законодавства про охорону праці:
Михалич Василь Геннадієвич , виконроб
ПАТ «Львівжитло»
(прізвище, ім’я та по батькові, професія, посада, підприємство, порушення вимог законодавства про охорону
Порушення правил техніки безпеки
на будівництві
НПАОП 0.00-1.35-03
праці із зазначенням статей, розділів, пунктів тощо)
Покотюк Віталій Васильовч,
муляр
Порушення правил техніки безпеки на будівництві
НПАОП 0.00-1.35-03
11. Свідки нещасного випадку
Пучинків Павло Анатолійович , м. Львів
(прізвище, ім’я та по батькові, постійне місце проживання)
12. Заходи щодо усунення причин нещасного випадку
№
п/п
Найменування
заходу
Строк
виконання
Виконавець
Відмітка про виконання
1
Встановлення підмостків відповідно до норм безпеки
17.04.15
Михалич В.Г.
2
Проведення позачергового інструктажу з охорони праці
25.04.15
Чайка М.К.
3
Контроль трудової дисципліни
постійно
Михалич В.Г.
Голова комісії
Інспектор Держгірпромнагляду
Жнлізняк Р.Й.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Члени комісії
Інспектор Фонду СНВ
Жадний П.В.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Голова профкому
Пукач Г.Г.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Начальник будівництва
Зуб П.П.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Акт Н-5 (Додаток 2)
Форма Н-5
АКТ
розслідування нещасного випадку (аварії), що стався (сталася)
"14" квітня 2015 р. о 11 год.45 хв.
на ПАТ «Львівжитло» Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України
(найменування підприємства та органу, до сфери управління якого належить підприємство)
22 квітня 2015р. ВАТ «Львівжитло»
(дата складання акта) (місце складання акта)
Комісія, призначена наказом від "14" квітня 2015 р. № 25 ВАТ «Львівжитло»
(найменування органу, яким призначена комісія)
у складі: - голова комісії
Жнлізняк Роман Йосипович, Інспектор Держгірпромнагляду
(прізвище ім’я та по батькові)(посада, місце роботи)
членів комісії:
Жадний Петро Володимирович, інспектор Фонду СНВ
(прізвище, ім’я та по батькові) (посада, місце роботи)
Пукач Григорій Григорович, голова профкому «Львівжитло»
(прізвище, ім’я та по батькові) (посада, місце роботи)
Зуб Петро Петрович, начальник дільниці «Львівжитло»
(прізвище, ім’я та по батькові) (посада, місце роботи)
за участю:
Тишак Мирон Васильович, інженер «Львівжитло»
(прізвище, ім’я та по батькові) (посада, місце роботи)
Гуменний Павло Анатолійович,архітектор «Львівжитло»
(прізвище, ім’я та по батькові) (посада, місце роботи)
провела за період з "14" квітня по "22" квітня 2015 р.
розслідування нещасного випадку (аварії), який (яка) стався (сталася)
____________на__ПАТ «Львівжитло»___з__Покотюкй В.В.__
(зазначається місце події і кількість потерпілих,
1
у тому числі із смертельним наслідком)
1. Відомості про потерпілого
Покотюк Віталій Вікторович 15.04.1975 р.н., муляр з загальним стажем роботи на ПАТ «Львівжитлобуд» 20 років і стажем за професією 15 років. Первинний інструктаж 13.09.2005, останній повторний інструктаж: 25.12.2014 р. Перевірка знань з охорони праці потерпілого відбулась 25.12.2014 р. Попередній медичний огляд був проведений 14.09.2005р., а періодичний − 18.09.2015р. Наслідком даного нещасного випадку, тобто падіння муляра з цегляної кладки є смерть, після перебування у лікарні протягом 6 днів.
2. Характеристика об’єкта, дільниці та місця, де стався нещасний випадок (аварія)
Організація та фактичний режим роботи об'єкта відповідали всім вимогам і раніше затвердженим правилам. Стан об'єкта перед нещасним випадком не відповідав нормативним вимогам, адже підмостка була встановлена з порушенням вимог безпеки технологічного процесу. Нещасних випадків такого типу на даному раніше не зафіксовано.
3. Обставини, за яких стався нещасний випадок (аварія)
Згідно з режимом роботи Покотюк В.В. виконував цегляну кладку на висоті 7,5 м. Муляр перейшов на стіну з підмостків, що стояли на перекритті поверху на 0,2 м нижче рівня стіни. Внаслідок зсуву верхнього шару кладки він оступився і впав на землю.
4. Причини нещасного випадку (аварії)
Причинами нещасного випадку є :
1. Невиконання вимог інструкцій з охорони праці з боку муляра Покотюка В.В.Він порушив інструкції вимог праці муляра.
2. Незадовільний контроль з сторони виконроба Михалича В.Г.,який не прослідкував за правильним встановленням підмостки. Невідповідність технологічного процесу на будівництві.
5. Заходи щодо усунення причин нещасного випадку (аварії)
Встановлення підмостків відповідно до норм безпеки
Проведення позачергового інструктажу з охорони праці
Контроль трудової дисципліни
6. Висновок комісії
До нещасного випадку, який стався 14квітня 2015р. на ПАТ «Львівжитло» призвела недбалість виконроба Михалича В.Г., при підготовчих роботах (не проконтрольовано встановлення правильність встановлення підмостки). Внаслідок алкогольного сп’яніння потерпілий Покотюк В.В. допустив необережність, перейшов на стіну з підмостків, що стояли на перекритті поверху на 0,2 м нижче рівня стіни. У результаті чого зсунувся верхній шах кладки та потерпілий повалився на землю
Дії виконроба Михалича В.Г. підлягають адміністративній відповідальності.
Нещасний випадок вважається пов'язаним з виробництвом, підлягає обліку і складається акт за формою Н-1.
Зустріч членів комісії з розслідування з членами сімї потерпілого відбудеться 24.04.2015р.
7. Перелік матеріалів, що додаються
До акту додаються:
дані по проведення всіх інструктажів;
схема місця випадку
характеристика стану обладнання, яке використовувалось під час нещасного випадку;
довідка про смерть потерпілого.
Голова комісії
Інспектор Держгірпромнагляду
Жнлізняк Р.Й.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Члени комісії
Інспектор Фонду СНВ
Жадний П.В.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Голова профкому
Пукач Г.Г.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
Начальник будівництва
Зуб П.П.
(посада)
(підпис)
(ініціали та прізвище)
(печатка ПАТ «Львівжитло»)
Визначення видів і розмірів компенсації потерпілому Фондом страхування від нещасного випадку на виробництві для умов завдання.
Враховуючи факт, що нещастий питадок стався у станы алкогольного спяныння муляра, варто зазначити, що у такому випадку виплата лыкарняниэ выдсутня.
Разова виплата утриманцям загиблого. При смерті потерпілого від нещасного випадку разова виплата становить пять середньорічних заробітків померлого на сімю та по одному його середньорічному заробітку на кожного утриманця.
Місячна заробітна плата потерпілого = 50*20 = 1000 грн/міс
Річна заробітна плата потерпілого= 1000*12 = 12000 грн/рік
Разова виплата утриманцям загиблого = 5*12000 +3*12000 = 96000 грн
Оплата ритуальних послуг на поховання померлого у даному регіоні становить = 3500 грн.
Визначення загальної суми виплат потерпілому:
Всього =96000+3500=99500грн.