Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України
Національний університет «Львівська політехніка»
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра менеджменту і міжнародного підприємництва
Лабораторна робота №3
на тему: «Аналіз та вдосконалення організаційної структури
управління підприємством»
(варіант №1)
Лабораторна робота №3„ Аналіз та вдосконалення організаційної структури управління підприємством ”
Мета роботи: вивчення структури управління організацією і розроблення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах.
Технічні засоби: комп’ютер, калькулятор, форми для заповнення, графічні засоби.
Зміст роботи
Вивчення особливостей функціонування підприємства заданого профілю на засадах завдання і наведених органіграм.
Вивчення функцій структурних підрозділів підприємства заданого профілю.
Вивчення чисельності та функцій посадових осіб підприємства.
Розроблення заходів з вдосконалення організаційної структури управління підприємством в умовах заданих змін, обґрунтування розроблених заходів.
Визначення функцій і чисельності посадових осіб підприємства після здійснення заходів з удосконалення організаційної структури управління підприємством.
Розробка нової організаційної структури управління підприємством.
Теоретичні відомості
Організування – вид управлінської діяльності, який відображає процес створення структури управління організацією.
Повноваження – це обмежене право використовувати ресурси підприємства (матеріальні, фінансові, трудові тощо) і спрямовувати зусилля підлеглих працівників на виконання встановлених завдань. Розрізняють лінійні та функціональні повноваження.
Делегування – це передача завдань і повноважень особі, яка бере на себе відповідальність за їх виконання. Розрізняють дві концепції процесу передачі повноважень:
Класична концепція, коли повноваження передаються від вищого до нижчого рівня;
Концепція обмежених повноважень, відповідно до цієї концепції підлеглий має можливість відхиляти вимогу керівника, при чому делегування повноважень не відбувається.
Кожна особа, яка на підприємстві має повноваження і несе відповідальність за дії які визначає це повноваження. Це і є взаємозв’язком між повноваженням і відповідальністю.
Організаційна структура управління – впорядкована сукупність підрозділів, які формують рівні управління, їх взаємозв’язки та механізм управління організацією. Організаційні структури управління можна класифікувати так: лінійні, функціональні, комбіновані. Комбіновані поділяються на лінійно-штабні, лінійно-функціональні, бюрократичні, які в свою чергу поділяються на раціональної бюрократії та дивізійні (продуктові, споживчі, територіальні), адаптивні (проектні, матричні, програмно-цільові, координаційні) та конгломератні.
Лінійна структура складається з взаємно підпорядкованих органів у вигляді ієрархічної драбинки, а функціональна базується на ієрархії органів управління, які забезпечують кожну функцію управління на всіх рівнях.
Для організацій із широкою номенклатурою продукції (послуг), в яких швидко змінюється контингент споживачів, а також для міжнародних організацій слід використовувати дивізійні організаційні структури, серед яких можна виділити продуктові, споживчі та територіальні.
Адаптивні організаційні структури управління здатні швидко пристосовуватись до змін в навколишньому середовищі. Виділяють основні чотири типи адаптивних організаційних структур управління: проектні, програмно-цільові, координаційні, матричні.
У лінійно-штабних організаційних структурах управління при лінійних керівниках створюються штаби(служби), які спеціалізуються на виконанні певних управлінських функцій, а лінійно-функціональні передбачають, що штабні(функціональні) служби отримують повноваження управління службами, нижчого рівня, які виконують спеціальні функції.
Конгломератні організаційні структури управління використовують на таких підприємствах, у яких в одній службі, наприклад, застосовується продуктова організаційна структура управління, у другій – лінійно-функціональна, в третій-матрична, тобто там, де існує суміш різних організаційних структур управління.
Органіграма – це схематичне відображення організаційної структури управління, усіх зв’язків, які існують між підрозділами, службами та органами управління. Розрізняють органіграми: фактичні (дійсні), раціональні (після ліквідації непотрібних зв’язків) та бажані (до яких слід прямувати).
Вирізняють такі способи оцінювання та аналізу діючих організаційних структур управління: структуризація цілей та завдань, аналогія, структурні еволюційні порівняння, експертний спосіб організаційного моделювання.
/
Рис. 1.1 Організаційна структура управління підприємством
Таблиця 1.1
Посадові особи
Функції (види діяльності)
Чисельність осіб
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Директор
Керувати підприємством
1
Здійснює керівництво підприємством.
Заступник директора
Є заступником директора, допомагає керувати підприємством; йому підпорядковується відділ експлуатації
1
Допомагає здійснювати керівництво підприємством; відповідає за відділ експлуатації.
Гол. інженер
Керує виробничо-технічним відділом.
1
Відповідає за роботу виробничо-технічного відділу.
Відділ МТП
Підготовка заявок на пальне і мастильні матеріали, обладнання і запасні частини, одержання матеріальних цінностей.
5
Відповідає за матеріально-технічне постачання.
Головний бухгалтер
Керує відділом бухгалтерії.
1
Відповідає за роботу бухгалтерії.
Бухгалтерія
Бухгалтерський облік і фінансова дільність;ведення обліку всіх матеріальних цінностей, здійснення контролю за витратами матеріальних, фінансових і людських ресурсів.
5
Відповідає за фінансову діяльність підприємства.
Відділ експлуатації
Забезпечення перевезень вантажів відповідно до плану перевезень, робота з клієнтурою з підвищення продуктивності рухомого складу.
8
Відповідає за найоптимальніше забезпечення експлуатації.
Автоколони
Загальне лінійне керівництво
11
Відповідає за лінійне керівництво.
Виробничо-технічний відділ
Організування ремонту рухомого складу,вузлів, агрегатів. Організування виробничого процесу на підприємстві. Керування розробленням системи менеджменту на виробництві.
7
Відповідає за ремонт обладнання та організування виробничого процесу.
Склади ПММ(гаражі)
Зберігання машин та обладнання.
6
Відповідає за зберігання машин та обладнання.
Таблиця 1.2
Назва заходів
Обгрунтування доцільності здійснення заходів
1
2
Організування нових підрозділів
Створення відділу ЗЕД, для вивчення закордонного стану ринку, практики іноземних аналогічних підприємств. Створення відділу безпеки руху з метою контролю за роботою водіїв на лінії, організування контролю технічного стану рухомого складу.
Зменшення чисельності підрозділів, у яких зменшуються обсяги робіт.
Зменшення чисельності відділу автоколони в зв’язку зі створенням відділу безпеки руху.
Удосконалення інформаційних потоків.
Покращити забезпечення підприємства інформацією про потреби споживачів.
Таблиця 1.3
Посадові особи
Функції (види діяльності)
Чисельність осіб
Відповідальність і повноваження
1
2
3
4
Відділ ЗЕД
Вивчення закордонного стану ринку, практики іноземних аналогічних підприємств, підготовка міжнародних договорів.
3
Відповідає за вивчення закордонного стану ринку.
Відділ безпеки руху.
Контроль за роботою водіїв на лінії, організування контролю технічного стану рухомого складу, розслідування ДТП.
5
Відповідає за безпеку руху.
Відділ автоколони.
Загальне лінійне керівництво.
8
Відповідає за лінійне керівництво.
/
Рис 1.2 Організаційна структура управління підприємства після удосконалення організаційної структури.
Висновки:
Виконуючи дану лабораторну роботу я визначав і досліджував структуру управління організацією. А також розробляв заходи з вдосконалення організаційної структури управління підприємством у сучасних умовах. Маючи за мету розширення сфери діяльності даного підприємства, яке займається пасажирськими перевезеннями, я проаналізував його організаційну структуру і вніс до неї зміни, які мають забезпечити досягнення поставленої цілі. Створив: відділ ЗЕД, який буде займатися вивченням закордонного стану ринку, практики іноземних аналогічних підприємств, підготовкою міжнародних договорів; відділ безпеки руху, який буде забезпечувати контроль за роботою водіїв на лінії, організування контролю технічного стану рухомого складу, розслідування ДТП; скоротив кількість працівників відділу автоколони у зв’язку зі створенням відділу безпеки руху. Дані зміни повинні сприяти повинні сприяти ефективнішій роботі працівників, раціональному використанню потенціалу і можливостей розвитку та розширення підприємства.