МІНІСТЕРТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
ІНСТИТУТ ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ
КАФЕДРА ФІНАНСІВ
Фінансовий менеджмент
Методичні рекомендації
до виконання розрахунково-графічної роботи
для студентів денної форми навчання
за спеціальністю 8.050.104 і 7.050104 «Фінанси і кредит»
з дисципліни «Фінансовий менеджмент»
Затверджено:
на засіданні кафедри фінансів
Протокол № від 2015 р.
на засіданні науково-методичної комісії ІНЕМ
Протокол № від 2015 р.
Львів – 2015
Методичні рекомендації до виконання розрахунково-графічної роботи з дисципліни “Фінансовий менеджмент” для студентів спеціальності 8.03050801, 7.03050801 “Фінанси та кредит” денної форми навчання / Уклад. Г.О. Партин, О.В. Дідух, О.О. Бонецький - Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2015. - с.
Укладачі:
к.е.н., проф. Партин Г.О.
к.е.н., ас. Дідух О.В.
ас. Бонецький О.О.
Відповідальний за випуск: Червінська О.С., к.е.н., доц. кафедри фінансів НУ «ЛП»
Рецензенти:
ЗМІСТ
1.ВСТУП
2.СТРУКТУРА РОБОТИ
3.ЗМІСТ ЗАВДАНЬ ДЛЯ ВИКОНАННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ
4.ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ
5. РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
ДОДАТКИ
1. ВСТУП
Особливості сучасного стану розвитку економіки, такі як високий рівень глобалізації, динаміка інноваційних змін і нестабільність фінансового ринку, зумовлюють необхідність вдосконалення управління обмеженими ресурсами суб’єктів господарювання, зокрема, і фінансовими.
Мета написання розрахунково-графічної роботи студентами денної форми навчання з дисципліни «Фінансовий менеджмент» полягає у закріпленні ними теоретичних знань та практичних навичок щодо застосування методів управління прибутком, активами, капіталом і фінансами загалом, засвоєнні нової ідеології фінансово-господарської діяльності, адекватної ринковій економіці. При виконанні робіт студенти мають проявити розуміння сутності, мети та функцій фінансового менеджменту, його методологічних засад та методичного інструментарію, сучасних методів фінансового управління, вміння застосовувати комплексний підхід до прийняття управлінських рішень у сфері фінансового управління .
2.СТРУКТУРА РОЗРАХУНКОВО ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ
Робота має містити: титульний аркуш, вступ, основну частину, висновки, список використаної літератури, додатки.
Титульний аркуш розрахунково-графічної роботи містить назву вищого навчального закладу і кафедри, назву дисципліни, з якої вони виконуються, прізвище та ініціали студента, групу; відомості про наукового керівника (взірець титульного аркуша для розрахунково-графічної роботи наведений у додатку А).
Вступ має містити обґрунтування актуальності роботи, її мету, основні завдання, короткий опис основних розділів роботи. Обсяг вступу 1-2 сторінки тексту.
Основна частина роботи складається з двох завдань, зміст яких подано нижче.
Висновки містять стислу оцінку відповідності виконаного дослідження сформульованим у вступі завданням.
Список використаної літератури має включити опрацьовані нормативно-правові акти, спеціальну наукову і навчальну літературу, адреси Інтернет-ресурсів використаної інформації тощо. Оформляють цей список відповідно до встановлених вимог.
У додатках, за необхідності, доцільно подавати матеріали, пов’язані з написанням поставлених завдань.
ЗАВДАННЯ №1
Завдання передбачає формування студентами бізнес-плану, щодо створення нового підприємства, чи розширення діяльності існуючого підприємства в сучасних ринкових умовах в Україні.
Завдання виконується групою студентів (до 3-ох осіб), які визначають ідею і формують бізнес-план з наступними розділами:
1. Інформація про підприємство
- назва
- організаційно-правова форма
- опис фірми
Обсяг розділу: 2-3 сторінки
2. Аналіз ринку
- інформація про конкурентів (визначення основних із них на основі аналізування асортименту, ціни й інших параметрів залежно від виду діяльності);
- аналіз ціни та основних характеристик аналогічних послуг;
- визначення кола потенційних споживачів (визначення цільової групи та їх основних вимог);
Обсяг розділу: 5- 6 сторінок
3. Опис продукту чи послуги
- основні характеристики продукції чи послуги;
- асортимент;
- цінова політика;
- конкурентні переваги.
Обсяг-розділу: 2 сторіники
4. Визначення маркетингової стратегії
- оцінка витрат необхідних для здійснення рекламних заходів (зокрема витрат на розміщення реклами в спеціалізованих виданнях та інших ЗМІ, друкування буклетів і різноманітних рекламно-інформаційних матеріалів);
Обсяг-розділу: 2 сторінки.
5. Фінансова складова
- опис і оцінювання витрат (витрат на маркетинг; початкові витрати, зокрема витрати на будівництво або оренду необхідного приміщення, а також на придбання та встановлення необхідного обладнання; витрат на заробітну плату, на сплату податків, витрат на придбання сировини і матеріалів, ремонт і заміну обладнання, суми амортизації, а також витрат на оплату комунальних послуг, тощо.).
- поділ витрат на постійні і змінні, визначити точку беззбитковості та ефект операційного левериджу.
- аналізування джерел фінансування витрат (опис джерел покриття необхідних витрат – кошти власників, кредит, лізинг (у випадку закупівлі обладнання), планове отримання доходу). Визначити середньозважену вартість капіталу (WACC).
- визначення прогнозних показників діяльності.
Обсяг розділу:7-8 сторінок.
ЗАВДАННЯ №2
Завдання передбачає оптимізацію структури джерел залучення капіталу на підприємство. Завдання виконується індивідуально кожним студентом відповідно до варіанту (порядковий номер студента у журналі) і спрямоване на засвоєння теоретичних знань щодо оптимізації джерел залучення капіталу підприємством. Порядок розрахунку представлено в Додатку Б
Для розширення діяльності у плановому році підприємству необхідно залучити додатковий капітал в сумі 800+N тис. грн (N – номер варіанту). Можливим є залучення коштів з таких джерел:
а) емісія привілейованих акцій;
б) емісія звичайних акцій;
в) отримання банківського кредиту (обмежене сумою 100 тис. грн);
г) емісія облігацій.
1.Визначити вартість капіталу з наведених вище джерел, використовуючи дані табл.1.
Таблиця 1
Вихідні дані для визначення вартості залучення підприємством капіталу з різних джерел у плановому році
№
з/п
Назва показників
Значення показника
1
Сума дивідендів, передбачених до виплати на привілейовані акції, тис. грн.
12+N
2
Рівень витрат на емісію привілейованих акцій відносно суми емісії
0,001 N
3
Номінальна ціна акції, грн.
52
4
Сума дивідендів, виплачених на одну просту акцію у звітному періоді, %
12+
5
Плановий темп приросту виплат дивідендів, %
2+
6
Рівень витрат на емісію звичайних акцій відносно суми емісії
0,002 N
7
Ставка відсотка за банківський кредит, %
Вибрати на рівні середнього позикового відсотка в поточному році
8
Рівень витрат на залучення банківського кредиту відносно його суми
0,002+
9
Ставка купонного відсотка по облігації, %
15
10
Рівень витрат на емісію облігацій відносно суми емісії
0,001
11
Сума прибутку підприємства в плановому періоді, тис. грн.
900
2.Розглянути механізм формування ефекту фінансового левериджу для різних варіантів залучення капіталу. Розрахунки здійснити на основі показників вартості капіталу з різних джерел та даних табл.2
Таблиця 2
Основні показники щодо формування капіталу підприємства у попередньому році
№
з/п
Назва показника
Значення показника
1
Середня сума всього капіталу (активів) підприємства в попередньому періоді, тис. грн.
2200
в тому числі:
2
Середня сума власного капіталу в попередньому періоді, тис. грн.
1200
3
Середній рівень відсотків за позиковий капітал, залучений в попередньому періоді, %
Вибрати на рівні середнього позикового відсотка в попередньому році
Вибрати варіант, який забезпечує найвищий коефіцієнт рентабельності власного капіталу, та варіант, який забезпечує мінімальну середньозважену вартість капіталу і представити їх графічно.
Визначити цільову структуру капіталу як проміжну між цими двома варіантами.
4.ОФОРМЛЕННЯ РОЗРАХУНКОВО-ГРАФІЧНОЇ РОБОТИ
Текст робіт роздруковують за допомогою принтера на одній стороні аркуша білого паперу формату А4 (210*297 мм) через півтора міжрядкових інтервали з використанням шрифтів текстового редактора Word розміру 14. Текст необхідно друкувати, залишаючи поля таких розмірів: ліве - 20 мм, праве - 10 мм, верхнє - 20 мм, нижнє - 20 мм.
Нумерацію сторінок, розділів, підрозділів, рисунків, таблиць, формул подають арабськими цифрами без знака №.
Першою сторінкою є титульний аркуш, який включають до загальної нумерації сторінок. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють у правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
Ілюстрації (рисунки, схеми тощо) і таблиці необхідно подавати безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці. Ілюстрації позначають словом "Рис." і нумерують послідовно в межах розділу за винятком ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації повинен складатися з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, міжякими ставиться крапка, наприклад: рис. 1.2.
Таблиці нумерують послідовно (за винятком таблиць, поданих у додатках) в межах розділу, У правому верхньому куті над відповідним заголовком таблиці розміщають напис "Таблиця" із зазначенням її номера. Номер таблиці повинен складатися з номера розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка, наприклад: Таблиця 1.2. При переносі частини таблиці на Інший аркуш слово "Таблиця" і номер її вказують один раз справа над першою частиною таблиці, над іншими частинами пишуть слова "Продовження табл." і вказують номер таблиці.
Формули (якщо їх більше однієї) нумерують у межах розділу (якщо вони є). Номер формули складається з номера розділу і порядкового номера формули в розділі, між якими ставлять крапку. Номери формул пишуть біля правого поля аркуша на рівні відповідної формули в круглих дужках, наприклад: (3.1) (перша формула другого розділу). Під час написання розрахунково-графічної роботи студенти мають подавати посилання на джерела, матеріали або окремі результати, які наводяться в роботі. Посилання на джерела потрібно зазначати порядковим номером у списку використаних джерел, виділеними квадратними дужками, наприклад, "... у посібнику [1]". Посилання на формули вказують порядковим номером формули в дужках, наприклад, "... у формулі (2.1). На усі таблиці повинні бути посилання в тексті, при цьому слово "таблиця" в тексті пишуть скорочено, наприклад: "...у табл. 1.2".
У списку використаної літератури джерела можна розмішувати одним із таких способів: в порядку посилань у тексті (найзручніший для користування) або в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків. Відомості про джерела, які включені до списку, необхідно подавати згідно з вимогами державного стандарту.
Додатки оформляють як продовження розрахунково-графічної роботи у вигляді окремої частини, розміщаючи їх у порядку посилань у тексті. Додаток повинен мати заголовок, надрукований угорі малими літерами з першої великої, симетричний до тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої друкується слово "Додаток____" і велика літера української абетки, що позначає додаток. Під час оформлення додатків окремою частиною друкують великими жирними літерами слово "ДОДАТКИ".
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: В 2-х томах / И.А. Бланк. – Том 1.-4-е изд., стер.. -М.: Издательство "Омега-Л", 2012. - 656 с.
Бланк И.А. Основы финансового менеджмента: В 2-х томах/ И.А. Бланк. – Том 2.-4-е изд., стер. -М.: Издательство "Омега-Л", 2012. -674 с.
Бріґхем Є. Ф. Основи фінансового менеджменту / Є.Ф. Бріґхем. – К.: Молодь. 1997. - 1000 с.
Дікань Л.В. Фінансово-господарський контроль: навч. посіб. / Л. В. Дікань. – К.: Знання, 2010. - 395 с.
Загородній А. Г. Фінансово-економічний словник /А. Г. Загородній, Г. Л. Вознюк. – Львів: Вид-во Нац. ун-ту «Львів. політехніка», 2005. – 714 с.
Зінченко О.А. Нормативний метод визначення якості прибутку підприємства / О.А. Зінченко // Актуальні проблеми економіки, 2011. - №3. – С.110-115.
Ковальська К.В. Фінансова стійкість акціонерного товариства як умова його економічного розвитку / К.В. Ковальська // Фінанси України, 2004. - № 2. - С.101-104.
Колесова І.В. Використання факторингу в управлінні фінансами корпорації / І.В. Колесова // Фінанси України, 2004. - № 3. - С. 135-143.
Конспект лекцій з дисципліни «Фінансовий менеджмент» / Уклад. Партин Г.О., Селюченко Н.Є., Ріжко Л.І. – Львів: ЛІБС УБС НБУ, 2004. – 139 с.
Корпоративне управління та фінансовий менеджмент: Ситуаційні вправи: Навч. посіб. / Упоряд.: О. І. Сидоренко, П. С. Редько. – К.: Навч.Bметод. центр «Консорціум із удоскон. менеджмент освіти в Україні», 2004.–149 с.
Кочкодан В.Б. Сутність капіталу з позиції фінансового менеджменту та економічного ресурсу / В.Б. Кочкодан // Сталий розвиток економіки, 2012. - № 4. – С. 294-397.
Кузьмін О.Є. Бюджетування в системі управління організацією: теоретичні та прикладні засади: монографія / О.Є. Кузьмін, О.Г. Мельник. - К.: Кондор, 2007.-234 с.
Лахтіонова Л. А. Фінансовий аналіз суб'єктів господарювання: Монографія / Л.А. Лахтіонова. -К.: КНЕУ, 2001.-387 с.
Леонов Д. Діалектика дивідендної політики в умовах зростання невизначеності фондових ринків / Д. Леонов, І. Прасолов // Економіка України, 2012. - № 7. – С. 45-54.
Макарюк О.В. Управління вартістю бізнесу в контексті його безпеки і розвитку / О.В. Макарюк // Актуальні проблеми економіки, 2011. - №3. – С.131-138.
Матвієнко М.І. Внутрішньогосподарські системи управління капіталізацією підприємств / М.І. Матвієнко // Економіка і управління, 2012. – № 3. – С. 72-79.
Партин Г. О. Фінансовий менеджмент : навч. посіб. для студ. спец. Фінанси / Г. О. Партин, Н. Є. Селюченко // Нац. ун-т Львів. політехніка. - Л. : Вид-во Нац. ун-ту Львів. політехніка, 2010. - 332 с.
Партин Г.О. Бюджетування у системі управління витратами підприємства / Г.О. Партин // Фінанси України, 2003. - №5. - С. 50.
Партин Г.О. Управління витратами підприємства: концептуальні засади, методи та інструментарій: Монографія / Г.О. Партин. – К.: УБС НБУ, - 2008. – 219 с.
Перловська Н.В. Інтегрована оцінка ефективності управління грошовими потоками промислових підприємств / Н.В. Перловська // Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць. Міжнародна наук.-практ. конференція. Контролінг в бізнесі: теорія і практика. – К.:КНЕУ, 2008. -512с.
Пойда-Носик Н.Н.Фінансові ресурси підприємства / Н.Н. Пойда-Носик, С.С. Грабарчук // Фінанси України, 2003. - №1. - С. 96.
Селюченко Н.Є. Антикризове фінансове управління на підприємстві: Навч. Посібник / Н.Є. Селюченко, В.В. Козик. – К.: УБС НБУ, 2007. – 222с.
Терещенко О.О. Фінансова діяльність суб'єктів господарювання: Навч. Посібник / О.О. Терещенко. – К.: КНЕУ, 2004. -512 с.
Терещенко О. О. Фінансова санація та банкрутство підприємств: Навч. Посібник / О.О. Терещенко. - К.: КНЕУ, 2000.-412 с.
Фінансовий менеджмент: Навчальний посібник / Г.Г.Кірейцев та ін. – Житомир, 2001. – 431 с.
Фінансовий менеджмент: Підручник / В.М. Шелудько; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — 2-ге вид., стер. — К.: Знання, 2013. — 375 с.
Фінансовий менеджмент: Підручник/ кер. проф. Поддєрьогін А.М. – К.:КНЕУ, 2005.-535с.
Додаток А Форма титульного листка
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
Національний університет “Львівська політехніка”
Інститут економіки та менеджменту
Кафедра фінансів
Розрахунково-графічна робота
з дисципліни «Фінансовий менеджмент»
Виконав: ст.гр. Прийняв:
Львів-2015 р.
Додаток Б
ПОРЯДОК РОЗРАХУНКУ ВАРТОСТІ ЗАЛУЧЕННЯ КАПІТАЛУ ДЛЯ ПІДПРИЄМСТВА З РІЗНИХ ДЖЕРЕЛ
Таблиця Б.1
Вихідні дані на звітний період
№
з/п
Назва показника
Значення показника
1
Сума дивідендів, передбачених до виплати на привілейовані акції, тис. грн.
2
Рівень витрат на емісію привілейованих акцій відносно суми емісії
3
Номінальна ціна акції, грн.
4
Сума дивідендів, виплачених на одну просту акцію у звітному періоді, %
5
Плановий темп приросту виплат дивідендів, %
6
Рівень витрат на емісію звичайних акцій відносно суми емісії
7
Ставка відсотка за банківський кредит, %
8
Рівень витрат на залучення банківського кредиту відносно його суми
9
Ставка купонного відсотка по облігації, %
10
Рівень витрат на емісію облігацій відносно суми емісії
11
Сума прибутку підприємства в плановому періоді, тис. грн.
Таблиця Б.2
Вихідні дані на попередній період
№
з/п
Назва показника
Значення показника
1
Середня сума всього капіталу (активів) підприємства в попередньому періоді, тис. грн.
2
Середня сума власного капіталу в попередньому періоді, тис. грн.
3
Середній рівень відсотків за позиковий капітал, залучений в попередньому періоді, %
Є три методи оптимізації структури капіталу – метод мінімізації вартості капіталу, метод максимізації рентабельності власного капіталу (максимізація величини ефекту фінансового левериджу) і метод мінімізації ризиків. Розглянемо перші два.
За методом мінімізації вартості капіталу розглянемо такі варіанти: 1) співвідношення між власним і позиченим капіталом, який необхідно залучити для розширення діяльності 25/75%; 2) 50/50%; 3) 75/25 % (табл. Б.3).
Продовження додатку Б
Таблиця Б.3
Прогнозні показники діяльності підприємства у звітному періоді
№ з/п
Назва показника
Варіанти залучення капіталу
1
2
3
1
Середня сума всього капіталу (активів) в плановому періоді, тис. грн., у тому числі
2
Середня сума власного капіталу, тис. грн.
3
Середня сума позикового капіталу тис. грн.
4
Сума прибутку підприємства, тис. грн.
5
Коефіцієнт валової рентабельності активів, %
6
Середній рівень відсотків за позиковий капітал, %
7
Сума сплачених відсотків за позиковий капітал, тис. грн.
8
Сума прибутку підприємства після сплати відсотків за позиковий капітал, тис. грн.
9
Сума податку на прибуток, тис. грн.
10
Сума чистого прибутку підприємства, тис. грн.
11
Рентабельність власного капіталу, %
Таблиця Б.4
Показники ефективності використання капіталу підприємства у звітному періоді
Назва показника
Варіанти залучення капіталу
1
2
3
Сума додаткового капіталу, який необхідно залучити, тис. грн., з нього:
за рахунок позик
за рахунок власного капіталу, а саме:
за рахунок емісії привілейованих акцій
за рахунок емісії звичайних акцій
Вартість капіталу, %:
сформованого за рахунок емісії облігацій
сформованого за рахунок емісії привілейованих акцій
сформованого за рахунок емісії звичайних акцій
ЕФЛ
СВК, %
Продовження додатку Б
Необхідні формули для розрахунку:
Середня вартість залучення капіталу обчислюється за формулою:
, (1)
де Сі – вартість і-го елемента капіталу, %; Wi – питома вага і-го елемента капіталу у загальній його сумі, виражена десятковим дробом.
Вартість капіталу, сформованого за рахунок емісії привілейованих акцій, визначається за формулою:
, (2)
де Дпр – загальна сума дивідендів, що виплачується на привілейовані акції, грн.; Кпр – сума капіталу, який залучається за рахунок емісії привілейованих акцій, грн.; ЕЗ – витрати на емісію та розповсюдження акцій, виражені десятковим дробом відносно суми емісії.
За моделлю Гордона визначається вартість капіталу, сформованого за рахунок емісії звичайних акцій:
, (3)
де Д1 – дивіденди на одну звичайну акцію у звітному періоді, грн.;
Ро – ринкова ціна акції, грн.; g – темп приросту дивідендів у плановому періоді порівняно зі звітним періодом, виражений десятковим дробом.
Вартість капіталу, сформованого за рахунок емісії облігацій, обчислюють так:
, (4)
де СК – ставка купонного відсотка за облігацією, %; – рівень емісійних витрат відносно обсягу емісії, виражений десятковим дробом; Спп – ставка податку на прибуток, виражена десятковим дробом.
Ефект фінансового левериджу відображає приріст рентабельності власного капіталу у разі зміни частки позикових коштів у загальній сумі капіталу підприємства. Його обчислюють за формулою:
, (5)
Продовження додатку Б
де – ставка податку на прибуток, виражена десятковим дробом; – рентабельність активів підприємства (розраховують як відношення операційного прибутку до суми активів), %; – середня ставка відсотка за позиковий капітал (ставка відсотка за банківський кредит), %; – середня сума позикового капіталу, грн.; – середня сума власного капіталу, грн.
Підставивши дані у формул (1) – (5), можна заповнити табл. Б.4 і здійснити висновки щодо найкращого варіанту залучення капіталу.
НАВЧАЛЬНЕ ВИДАННЯ
к.е.н., доц. Партин Г.О.
к.е.н., асист. Дідух О.В.
асист. Бонецький О.О.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
до виконання контрольних робіт
для студентів заочної форми навчання
за спеціальністю 8.050.104 і 7.050104 «Фінанси»
з дисципліни «Фінансовий менеджмент»
Редактор
Підписано до друку ........
Формат 60х84 1/16. Папір офсетний.
Друк на різографі. Умовн.друк.арк..... . Умовн. Фарбо-відб.3,37.
Тираж .... Зам......
Видавництво Національного університету «Львівська політехніка»
вул................, ....., 79000, Львів