МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра фінансів
Лабораторна робота №3
з дисципліни «Управління фінансовою санацією підприємств»
на тему:
«Санаційний аудит. Аналізування прибутковості, ділової активності, ліквідності та фінансової стійкості підприємства. Визначення життєвого циклу підприємства»
Мета роботи: на основі теоретичних знань дати практичні навички студентам щодо проведення санаційного аудиту в цілому та аналізу прибутковості, ділової активності, ліквідності та фінансової стійкості підприємства, а також визначення життєвого циклу заданого підприємства за допомогою електронних таблиць EXCEL.
Завдання роботи: на основі запропонованих вихідних даних провести аналіз прибутковості, ділової активності, ліквідності та фінансової стійкості підприємства, а також визначити етап життєвого циклу за допомогою методів санаційного аудиту, здійснивши необхідні економіко-математичні розрахунки та скласти звіт про виконання лабораторної роботи у електронному та письмовому вигляді.
Зміст лабораторної роботи:
1. Аналіз прибутковості
2. Аналіз ділової активності
3. Аналіз ліквідності
4. Аналіз фінансової стійкості
5. Визначення етапу життєвого циклу підприємства
1. Аналіз прибутковості підприємства
Показники прибутковості-рентабельності господарської діяльності застосовуються для оцінки господарської діяльності підприємства та показують наскільки ефективно використовувались засоби (кошти), які забезпечили отримання конкретного фінансового результату.
1.1. Загальна рентабельність підприємства (Кзр) - відношення чистого прибутку (Пч) до валюти балансу (ВБ), тобто
Кзр = Пч/ ВБ. (3.1)
Кзр показує ефективність використання усього майна підприємства. Цей показник відображає, скільки гривень потрібно підприємству для отримання 1 грн прибутку незалежно від джерела залучення цих засобів. Цей показник є одним з найбільш важливих індикаторів конкурентоспроможності підприємства. Зменшення Кзр свідчить про зниження попиту на продукцію фірми та про перенакопичення активів.
1.2. Рентабельність власного капіталу (Крвк)- відношення чистого прибутку (Пч) до власного капіталу (Квк), тобто
Крвк =Пч/Квк. (3.2)
Крвк показує ефективність використання власного капіталу. Динаміка Крвк здійснює вплив на рівень котирування акцій на фондових біржах, тому цей показник є важливим для акціонерів та пайовиків.
1.3. Рентабельність виробничих засобів (Крвф) - відношення чистого прибутку (Пч) до величини основних засобів та інших необоротних активів (Квф), тобто
Крвф = Пч/Квф. (3.3)
Показник відображає ефективність використання основних засобів та інших необоротних активів, яка вимірюється величиною прибутку на одиницю вартості засобів. Ріст Крвф при зниженні Кзр свідчить про надлишок мобільних засобів, що може бути наслідком створення лишніх запасів товарно-матеріальних цінностей, затоварювання готовою продукцією у результаті зниження попиту, надмірного росту дебіторської заборгованості або грошових засобів.
1.4. Валова прибутковість від реалізації продукції (робіт, послуг) (Квп) – відношення прибутку від реалізації продукції (Вп) до виручки від реалізації (Врп), інакше прибуток на 1 грн. реалізованої продукції:
Квп = Вп/Врп. (3.4)
Ріст Квп є наслідком зростання цін при постійних витратах на виробництво реалізованої продукції (робіт, послуг) або зменшення витрат на виробництво при незмінних цінах. Зменшення Квп свідчить про зниження цін при постійних витратах або зростання постійних витрат на виробництво, причиною якого могло бути зменшення попиту на продукцію підприємства.
1.5. Прибутковість основної діяльності (Посд) - відношення чистого прибутку (збитку) (Чп) від реалізації продукції (робіт, послуг) до виручки від реалізації (Врп):
Посд = Чп/Врп. (3.5)
Показник відображає прибутковість чи збитковість здійснення основної діяльності підприємством, не враховуючи іншої операційної діяльності. За загальними положеннями П(С)БО 3, основна діяльність - це операції, пов’язані з виробництвом або реалізацією продукції(робіт, послуг), що є головною метою створення підприємства і забезпечують основну частку його доходу.
1.6. Прибутковість операційної діяльності (Попд) – відношення фінансових результатів від операційної діяльності (Фрод) до виручки від реалізації продукції (Врп):
Попд = Фрод/Врп, (3.6)
показує прибутковість чи збитковість здійснення операційної діяльності по підприємству в цілому, тобто основної та інших видів діяльності, які не є інвестиційною чи фінансовою діяльністю.
1.7. Прибутковість інвестиційної діяльності (Під) – відношення фінансових результатів від інвестиційної діяльності (Фрід) до доходу від інвестиційної діяльності (Двід):
Під = Фрід/Двід, (3.7)
показує прибутковість (збитковість) від здійснення інвестиційної діяльності, тобто який прибуток (збиток), отриманий підприємством на витрачені кошти, при здійсненні інвестиційної діяльності.
1.8. Прибутковість фінансової діяльності (Пфд) - відношення фінансових результатів від фінансової діяльності (Фрфд) до доходу від фінансової діяльності (Дфд):
Пфд=Фрфд/Дфд, (3.8)
показує прибутковість (збитковість) від здійснення фінансової діяльності. Інакше, який прибуток (збиток) отриманий підприємством на витрачені кошти при здійсненні фінансової діяльності.
Таблиця 3.1
Показники прибутковості підприємств
Показник
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
1.1. Загальна рентабельність підприємства
-0,21393
-0,07552
-0,0165
-0,02016
0,000925
-0,0222
1.2. Рентабельність власного капіталу
0,079374
0,026745
-0,03138
-0,03931
0,001044
-0,0242
1.3. Рентабельність виробничих засобів
-0,24635
-0,0867
-0,04467
-0,054
0,001484
-0,03389
1.4. Валова прибутковість від реалізації продукції
-0,25696
-1,04962
-3,26
0,292683
0,305556
0,15
1.5. Прибутковість основної діяльності
-0,36688
-1,98473
-11,93
-11,6911
0,036111
-7,425
1.6. Прибутковість операційної діяльності
-0,36688
-1,98473
-8,27
-11,6829
-0,525
-9,225
1.7. Прибутковість інвестиційної дільності
0
0
0
0
0
0
1.8. Прибутковість фінансової діяльності
0
0
0
0
0
0
2. Аналіз ділової активності підприємства
Показники оцінки ділової активності дозволяють проаналізувати наскільки ефективно підприємство використовує свої засоби. До цих показників відносяться різні показники оборотності, які мають велике значення для оцінки фінансового стану підприємства.
2.1. Коефіцієнт загальної оборотності капіталу (Кдл) – відношення суми доходів підприємства (Дп) до загальної величини коштів підприємства, валюти балансу (ВБ), тобто:
Кдл=Дп /ВБ. (3.9)
Він відображає швидкість обороту усього капіталу підприємства. Зниження коефіцієнта свідчить про падіння попиту на продукцію підприємства, що може викликати зменшення виробництва і перенагромадження (залишків готової продукції) активів. Ріст показника означає збільшення оборотності засобів підприємства або ж інфляційний ріст цін, у випадку зменшення загальної рентабельності підприємства.
2.2. Оборотність основних засобів (Квоз) - відношення виручки від реалізації (Врп) до вартості основних засобів (ОЗ):
Квоз=Врп/ОЗ, (3.10)
характеризує ефективність використання основних засобів, яка вимірюється величиною продаж, що припадає на одиницю їх вартості. Цей коефіцієнт повинен збільшуватися за рахунок збільшення виручки від реалізації.
2.3. Оборотність оборотних засобів (Кооз) - відношення виручки від реалізації (Врп) до середньої величини оборотних активів (Обз):
Кооз = Врп/Обз. (3.11)
Позитивною є тенденція збільшення коефіцієнту оборотності оборотних засобів. Уповільнення оборотності свідчить про нераціональне використання наявних оборотних засобів.
2.4. Оборотність запасів (Козап) - відношення виручки від реалізації (Врп) до величини запасів по балансу(Зап):
Козап = Врп/Зап, (3.12)
відображає число оборотів запасів і витрат підприємства за період, що аналізується. Зниження Козап свідчить про відносне збільшення виробничих запасів і незавершеного виробництва або про зменшення попиту на готову продукцію (у випадку зменшення Кодз).
2.5. Період обороту товарних запасів (Потз)– відношення кількості днів у звітному періоді (365) до показника оборотності запасів (Кобз):
Потз=365/Кобз, (3.13)
перетворює показник оборотності запасів у дні. Для підприємств, що реалізують за готівку великий обсяг недорогих товарів, період обороту буде невеликим. Для підприємств, що реалізують дорогі товари в кредит, час, необхідний для перетворення сировини в гроші, буде значно більшим.
2.6. Оборотність дебіторської заборгованості (Кодз) - відношення виручки від реалізації (Врп) до величини дебіторської заборгованості (Дз):
Кодз = Врп/Дз, (3.14)
показує розширення або зменшення комерційного кредиту, що надається підприємством. Ріст означає скорочення продажів у кредит. Зменшення Кодз свідчить про збільшення об’єму наданого кредиту.
2.7. Оборотність дебіторської заборгованості по розрахункам за товари, роботи, послуги (Кодзр) – відношення виручки від реалізації (Врп) до суми дебіторської заборгованості по розрахункам за товари, роботи, послуги (Дзр):
Кодзр=Врп/Дзр, (3.15)
показує як швидко підприємство отримує плату безпосередньо за товари (роботи, послуги).
2.8. Період погашення дебіторської заборгованості (Тпдз)- відношення кількості днів у звітному періоді (365) до показника оборотності дебіторської заборгованості (Кодз):
Тпдз=365/Кодз. (3.16)
Показник перетворює оборотність дебіторської заборгованості у дні. Термін погашення дебіторської заборгованості повинен зменшуватися і бути нижчим, ніж у конкурентів і в середньому по галузі.
2.9. Оборотність кредиторської заборгованості (Кокз) – відношення виручки від реалізації (Врп) до суми кредиторської заборгованості (Кз):
Кокз=Врп/Кз. (3.17)
Випереджальне зростання коефіцієнту оборотності кредиторської заборгованості порівняно з коефіцієнтом обороту дебіторської свідчить про погіршення фінансового стану підприємства.
2.10. Оборотність поточної кредиторської заборгованості (Опкз) – відношення величини закупівель (З) до суму кредиторської заборгованості (Кзр):
Опкз=З/Кз, (3.18)
показує як швидко підприємство погашає зобов’язання.
2.11. Оборотність поточної кредиторської заборгованості по розрахунках за товари, роботи, послуги (Опкзр) – відношення величини закупівель (З) до суму кредиторської заборгованості по розрахунках за товари, роботи, послуги (Кзр):
Опкзр=З/Кзр, (3.19)
показує як швидко підприємство погашає зобов’язання по розрахунках за товари, роботи, послуги.
2.12. Період погашення поточної кредиторської заборгованості (Тпдз) -відношення кількості днів у звітному періоді (365) до показника оборотності поточної кредиторської заборгованості по розрахунках за товари, роботи, послуги (Опкзр):
Тпдз=365/ Опкзр. (3.20)
Показник перетворює оборотність кредиторської заборгованості у дні.
2.13. Оборотність грошових коштів та їх еквівалентів (Огк) - відношення виручки від реалізації (Врп) до грошових коштів та їх еквівалентів (Гк):
Огк=Врп/Гк. (3.21)
Зростаюче значення показника свідчить про ділову активність підприємства.
2.14. Віддача власного капіталу (Кввк) - відношення виручки від реалізації (Врп) до власних засобів підприємства по балансу (ВК):
Кввк=Врп/ВК. (3.22)
Кввк показує швидкість обороту власного капіталу, що для акціонерних товариств означає активність засобів, якими ризикують акціонери. Різкий ріст Кввк відображає збільшення рівня продаж, яке повинно в значній мірі забезпечуватися кредитами і, відповідно, зменшувати частку власників у загальному капіталі підприємства. Суттєве зменшення Кввк відображає тенденцію до бездіяльності частини власних засобів.
Таблиця 3.2
Показники ділової активності підприємств
Показник
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
2.1. Коефіцієнт загальної оборотності капіталу
0,66
0,102817
0,002988
0,005048
0,025615
0,011362
2.2. Оборотність основних засобів
0,671478
0,043681
0,003744
0,004619
0,041082
0,004564
2.3. Оборотність оборотних засобів
4,526258
0,289663
0,002236
0,002751
0,087762
0,009751
2.4. Оборотність запасів
0,246671
0,010453
0,003507
0,002496
0,069164
0,008471
2.5. Період обороту товарних запасів
1479,703
34917,4
104072,5
146228,5
5277,292
43088,25
2.6. Оборотність дебіторської заборгованості
4,74942
0,296045
0,002253
0,002753
0,079964
0,011019
2.7. Оборотність дебіторської заборгованості по розрахункам за товари, роботи, послуги
0
0
0,002265
0,002766
2,320755
0
2.8. Період погашення дебіторської заборгованості
76,85149
1232,92
161990,7
132598,9
4564,528
33123,75
2.9. Оборотність кредиторської заборгованості
1,718003
0,096643
0,0178
0,038765
0,232708
0,140351
2.10. Оборотність поточної кредиторської заборгованості
2,159463
0,198082
0,075828
0,027419
0,161603
0,119298
2.11. Оборотність поточної кредиторської заборгованості по розрахункам за товари, роботи, послуги
2,173142
0,199258
0,156906
0,033333
0,16276
0,123188
2.12. Період погашення поточної кредиторської заборгованості
167,9596
1831,797
2326,232
10950
2242,56
2962,941
2.13. Оборотність грошових коштів та їх еквівалентів
372,1818
131
50
41
360
1,025641
2.14. Оборотність власного капіталу
-0,21635
-0,01348
0,00263
0,003362
0,028916
0,003259
3. Аналіз ліквідності підприємства
Ліквідність характеризує здатність підприємства виконувати свої короткострокові (поточні) зобов’язання за рахунок власних поточних активів. Підприємство можна вважати ліквідним, якщо його поточні активи перевищують поточні зобов’язання, а само воно здатне оперативно перетворювати активи у платіжні засоби для оплати короткострокових зобов’язань.
3.1. Коефіцієнт загальної ліквідності (покриття) (Кзл) - відношення поточних активів, що об’єднують за балансом запаси, грошові кошти, розрахунки та інші оборотні активи (Ап) до загальної суми короткострокових зобов’язань (Зкс), тобто:
Кзл=Ап/Зкс. (3.23)
Цей коефіцієнт характеризує ступінь покриття поточних зобов’язань за рахунок поточних активів. Якщо співвідношення поточних активів і зобов’язань менше 1, то поточні зобов’язання перевищують поточні активи. Співвідношення рівне 2 прийнято вважати нормальним з теоретичного погляду, а якщо воно більше 2, то це означає більш високу ступінь ліквідності, що суттєво приваблює потенційних кредиторів та інвесторів.
3.2. Коефіцієнт абсолютної ліквідності (Кабл) - відношення абсолютно ліквідних активів, за балансом це грошові кошти та їх еквіваленти (Абла), до короткострокових зобов’язань (Зк):
Кабл=Абла/Зк, (3.24)
показує, яка частина короткострокової заборгованості може бути покрита найбільш ліквідними оборотними активами - грошовими засобами та короткостроковими фінансовими вкладеннями. Рекомендоване значення Кал перевищує 0,2-0,3. Тобто, якщо підприємство у даний момент на 20-30% може погасити всі свої борги, то його платоспроможність вважається нормальною.
3.3. Коефіцієнт поточної ліквідності (Кпл) – це відношення грошових коштів, поточних фінансових інвестицій, коштів, вкладених у дебіторську заборгованість, строк оплати якої не наступив, та готової продукції (Ашвл) до короткострокових зобов’язань(Зк): Кпл=Ашвл/Зк. (3.25)
Коефіцієнт визначає здатність підприємства виконувати свої поточні зобов’язання за рахунок швидколіквідних активів і доповнює показник загальної ліквідності, оскільки останній не дає належного уявлення про якісний склад коштів, які є джерелами покриття поточних зобов’язань. За однакового показника загальної ліквідності на двох підприємствах, кращий фінансовий стан буде визнаний на тому з них, яке матиме більшу частку грошових коштів і розрахунків з дебіторами у поточних активах. Теоретично виправдана позитивна оцінка цього коефіцієнта – (0,7-0,8), хоча світова практика і допускає значення 1,0.
3.4. Коефіцієнт швидкої ліквідності (Кшл) - відношення величини поточних активів мінус запаси і незавершене виробництво (Ап-з-нв) до короткострокових зобов’язань (Зк), тобто : Кшл=(Ап-з-нв)/Зк. (3.26)
Бажано, щоб цей показник дорівнював одиниці, хоча можна задовольнитися його значенням 0,8-0,9. Достовірність висновків розрахунків цього показника залежить від якості дебіторської заборгованості. Якщо цей показник зменшується, то підприємство не зможе погасити свої поточні зобов’язання, навіть якщо залучить дебіторську заборгованість.
3.5. Співвідношення активів, що важко реалізувати і, що легко реалізувати (Са)– це відношення необоротних активів (На) до оборотних (Оа):
Са=На/Оа. (3.27)
Якщо в ході аналізу виявлено тенденцію до зростання названих співвідношень, то це вказує на зниження ліквідності.
Таблиця 3.3
Показники ліквідності підприємств
Показник
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
3.1. Коефіцієнт загальної ліквідності
5,587088
7,406795
2,131199
2,698805
5,775561
7,250679
3.2. Коефіцієнт абсолютної ліквідності
0,003699
0,000591
5,84E-05
8,64E-05
0,000623
0,035294
3.3. Коефіцієнт поточної ліквідності
0,293544
0,262038
0,006888
0,006449
2,774314
3,320362
3.4. Коефіцієнт швидкої ліквідності
-5,27068
-7,14239
0,473746
-0,13209
-0,42768
-0,93846
3.5. Співвідношення активів, що важко реалізуються і легко реалізуються
6,614967
6,763247
0,615479
0,595896
2,10998
2,630393
4. Аналіз фінансової стійкості підприємства
Однією з важливих ознак фінансового стану підприємства є його фінансова стійкість, що характеризується: достатньою фінансовою забезпеченістю безперервності основних видів діяльності; фінансовою незалежністю від зовнішніх джерел фінансування; здатністю маневрувати власними коштами; станом виробничого потенціалу.
4.1. Коефіцієнт незалежності (Кн) - відношення власного капіталу (Вк) до валюти балансу (ВБ):
Кн=ВК/ВБ. (3.28)
Цей показник характеризує частку власників підприємства в загальній сумі засобів, авансованих у його діяльність. Вважається, чим вище значення цього коефіцієнту, тим більш фінансово стійке, стабільне і незалежне від зовнішніх кредиторів підприємство. Теоретичне значення Кн - не менше 0,5.
4.2. Коефіцієнт фінансової залежності (Кфз) - це відношення позикового капіталу (ПК) до валюти балансу балансу (ВБ):
Кфз=ПК/ВБ. (3.29)
Він характеризує залежність діяльності підприємства від позикового капіталу. Оптимальним значенням цього коефіцієнта вважається 0,4 (40%).
4.3. Плече фінансового важеля або коефіцієнт фінансового ризику (Кфр) - відношення позикового капіталу (ПК) до власного (ВК):
Кфр=ПК/ВК. (3.30)
Це найвагоміший показник, який свідчить про фінансову незалежність (автономність) підприємства від залучення позикових коштів. Він показує, скільки позикових коштів залучає підприємство на 1 грн. власного капіталу. Оптимальне значення Кфр – (0,3-0,6). Критичним значенням цього коефіцієнта вважається одиниця.
4.4. Питома вага акціонерного капіталу (Пвак) - це відношення акціонерного капіталу (АК) до загальної суми активів підприємства (Ап):
Пвак=АК/Ап. (3.31)
Характеризує питому вагу власного, акціонерного (статутного або пайового) капіталу у загальній сумі активів підприємства.
4.5. Частка довготермінової заборгованості у власному капіталі (Чдз) – відношення довготермінової заборгованості (Дз) до суми власного та позиченого на довгий термін капіталу підприємства (Вк+Дз):
Чдз=Дз/(Вк+Дз), (3.32)
Показує частку позиченого капіталу у власному і позиченому на довгий термін капіталі підприємства.
4.6. Коефіцієнт мобільності (маневрування) (Км) – це відношення власного оборотного капіталу (Вок) до загальної суми власного капіталу (ВК):
Км=Вок/ВК. (3.33)
Коефіцієнт мобільності показує, яка частина власного капіталу перебуває в обороті, тобто в тій формі, яка дозволяє вільно маневрувати цими коштами. Вважається, що цей коефіцієнт повинен бути високим, щоб забезпечити достатню гнучкість у використанні власних коштів. Іноді як оптимальний рівень коефіцієнта рекомендується 0,5.
4.7. Забезпеченість матеріальних оборотних фондів власними джерелами фінансування (власним капіталом) (Кзвк) є одним з узагальнюючих показників, який характеризує фінансовий стан підприємства та його стійкість. Розраховується як відношення власного оборотного капіталу (Вок) до матеріальних оборотних засобів (Моз):
Кзвк=Вок/Моз. (3.34)
Рівень цього показника оцінюється залежно від того, в якому стані матеріальні запаси. Якщо підприємство має запаси сировини, матеріалів, напівфабрикатів, які значною мірою перевищують нормальні потреби виробництва, то власний оборотний (робочий) капітал не може покрити їх повністю. У цьому разі коефіцієнт буде менший від одиниці. Якщо ж підприємство відчуває нестачу виробничих запасів для здійснення нормального виробничого процесу, коефіцієнт буде вищий за одиницю.
4.8. Коефіцієнт забезпеченості запасів власним робочим капіталом (Кззврк) - відношення власного робочого капіталу (Врк) до матеріальних запасів (МЗ):
Кззврк=Врк/МЗ. (3.35)
Показник робочого капіталу (Прк) - різниця між поточними активами та поточними зобов’язаннями (розділ ІІ активу балансу “Оборотні активи” мінус розділ ІV “Поточні зобов’язання”). Наявність робочого капіталу свідчить про те, що підприємство не тільки здатне сплатити власні поточні борги, а й має фінансові ресурси для розширення діяльності та інвестування. Ріст Прк оцінюється позитивно. Міра забезпеченості запасів власними засобами - важливий показник фінансової стійкості.
4.9. Коефіцієнт модернізації (Км) це показник, що характеризує стан основних засобів. Ним користуються для характеристики інтенсивності вивільнення коштів, вкладених в основні фонди та нематеріальні активи, який розраховується діленням суми зношеності основних засобів і нематеріальних активів (Зосна) на початкову вартість основних засобів і нематеріальних активів (Пвозна):
Км=Зосна/Пвозна. (3.36)
Значення показника наближене до нуля свідчить, як правило, про наявність на підприємстві нових основних засобів, які не зношені фізично і, відповідно, морально. Отже підприємство має ресурси для діяльності та майбутнього розвитку. І, навпаки, якщо показник досягає рівня одиниці, то підприємству слід оновити свої основні засоби та нематеріальні активи.
4.10. Коефіцієнт реальної вартості майна виробничого призначення (Крвм) дає важливу характеристику структури активів підприємства. Він використовується для оцінки ефективності використання коштів, рівня виробничого потенціалу підприємства, забезпеченості виробничого процесу засобами виробництва й обчислюється діленням суми залишкової вартості основних засобів, капітальних вкладень, устаткування, виробничих запасів та незавершеного виробництва (Мвп) до валюти балансу (ВБ):
Крвм=Мвп/ВБ. (3.37)
Господарська практика показує, що для виробничих підприємств нормальним значенням слід вважати Крвм ≥0,5. Теоретично, краще більше значення показника.
Таблиця 3.4
Показники фінансової стійкості підприємств
Показник
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
4.1. Коефіцієнт автономії
-2,6952
-2,82356
0,526016
0,512963
0,885869
0,917402
4.2. Коефіцієнт фінансової залежності
3,6952
3,823555
0,570867
0,487037
0,114131
0,082598
4.3. Коефіцієнт фінансового ризику
-1,37103
-1,35416
1,085266
0,949459
0,128835
0,090035
4.4. Питома вага акціонерного капіталу
0,308503
0,314551
0,42454
0,430278
0,732816
0,769846
4.5. Частка довготермінової заборгованості у власному капіталі
5,675809
6,553556
0,155536
0
0
0
4.6. Показник мобільності
0,108439
0,128478
0,275709
0,272086
0,234137
0,210218
4.7. Забезпеченість матеріальних оборотних фондів власними джерелами фінансування
-1,50762
-1,01508
0,36758
0,201993
0,558322
0,544534
4.8. Коефіцієнт забезпеченості запасів власним робочим капіталом
-0,12364
-0,09966
0,367657
0,202001
0,560038
0,546379
4.9. Коефіцієнт модернізації
0,403987
0,412209
0,807898
0,802836
0,020127
0,020454
4.10. Коефіцієнт реальної вартості майна виробничого призначення
0,868395
0,871043
0,369561
0,373421
0,624662
0,656301
5. Визначення етапу життєвого циклу підприємства
Розраховуємо інтегральні індекси за окремими групами показників (інтегральні індекси показників прибутковості I(1), ділової активності I(2), ліквідності I(3), фінансової стійкості I(4)):
I(1)j =I(1.1)jК1.1+I(1.2) jK1.2+І(1.3)jК1.3+…+ І(1.8)jК1.8, (3.38)
I(2) j = I(2.1)jК1.1+I(2.2) jK2.2+І(2.3)jК2.3+…+ І(2.14)jК2.14 , (3.39)
I(3) j = I(3.1)jК3.1+I(3.2) jK3.2+І(3.3)jК3.3+…+ І(3.5)jК3.5 , (3.40)
І(4) j = I(4.1)jК4.1+I(4.2) jK4.2+І(4.3)jК4.3+…+ І(4.10)jК4.10, (3.41)
де К - коефіцієнт вагомості кожного з показників в межах групи.
Проміжні розрахунки подані в таблицях 3.5-3.8
Таблиця 3.5
Інтегральні індекси прибутковості
Показник
Коефіцієнт вагомості
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
1.1. Загальна рентабельність підприємства
0,2
-0,04279
-0,0151
-0,0033
-0,00403
0,000185
-0,00444
1.2. Рентабельність власного капіталу
0,183
0,014525
0,004894
-0,0057
-0,00719
0,000191
-0,00443
1.3. Рентабельність виробничих засобів
0,12
-0,02956
-0,0104
-0,00536
-0,00648
0,000178
-0,00407
1.4. Валова прибутковість від реалізації продукції
0,166
-0,04266
-0,17424
-0,5411
0,048585
0,050722
0,0249
1.5. Прибутковість основної діяльності
0,16
-0,0587
-0,31756
-1,9088
-1,87057
0,005778
-1,188
1.6. Прибутковість операційної діяльності
0,171
-0,06274
-0,33939
-1,41417
-1,99778
-0,08978
-1,57748
1.7. Прибутковість інвестиційної дільності
0
0
0
0
0
0
0
1.8. Прибутковість фінансової діяльності
0
0
0
0
0
0
0
Інтегральний індекс
1
-0,22191
-0,8518
-3,8785
-3,83747
-0,03272
-2,75351
Таблиця 3.6
Інтегральні індекси ділової активності
Показник
Коефіцієнт вагомості
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.
2.1. Коефіцієнт загальної оборотності капіталу
0,0824
0,0541
0,0085
0,0002
0,0004
0,0021
0,0009
2.2. Оборотність основних засобів
0,0864
0,0580
0,0038
0,0003
0,0004
0,0035
0,0004
2.3. Оборотність оборотних засобів
0,0744
0,3366
0,0215
0,0002
0,0002
0,0065
0,0007
2.4. Оборотність запасів
0,0784
0,0193
0,0008
0,0003
0,0002
0,0054
0,0007
2.5. Період обороту товарних запасів
0,0790
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
2.6. Оборотність дебіторської заборгованості
0,0784
0,3722
0,0232
0,0002
0,0002
0,0063
0,0009
2.7. Оборотність дебіторської заборгованості по розрахункам
0,0784
0,0000
0,0000
0,0002
0,0002
0,1819
0,0000
2.8. Період погашення дебіторської заборгованості
0,0590
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
2.9. Оборотність кредиторської заборгованості
0,0864
0,1484
0,0083
0,0015
0,0033
0,0201
0,0121
2.10. Оборотність поточної кредиторської заборгованості
0,0904
0,1951
0,0179
0,0069
0,0025
0,0146
0,0108
2.11. Оборотність поточної кредиторської заборгованості по розрахункам за товари, роботи, послуги
0,0944
0,2051
0,0188
0,0148
0,0031
0,0154
0,0116
2.12. Період погашення поточної кредиторської заборгованості
0,0750
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
0,0000
2.13. Оборотність грошових коштів та їх еквівалентів
0,1144
42,5641
14,9816
5,7182
4,6889
41,1709
0,1173
2.14. Оборотність власного капіталу
0,1344
-0,0291
-0,0018
0,0004
0,0005
0,0039
0,0004
Інтегральний індекс
1
43,92372
15,08267
5,743095
4,699979
41,43059
0,155842
Таблиця 3.7
Інтегральні індекси ліквідності
Показник
Коефіцієнт вагомості
Красноградський мясокомбінат
Ніжинський мясокомбінат
Берегівський мясокомбінат
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер
поч.пер.
кін.пер.