МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Навчально-науковий інститут економіки та менеджменту
Кафедра менеджменту та міжнародного підприємництва
Курсовий проект
з дисципліни «Основи менеджменту»
на тему:
«Розроблення системи менеджменту в приватному
підприємстві більярдному клубі»
АНОТАЦІЯ
У курсовому проекті розроблено та раціоналізовано відповідно до змін середовища функціонування систему менеджменту організації «Кий», яке спеціалізується на наданні послуг гри у більярд. При цьому розроблено технологію менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто сформовано функції менеджменту в організації; охарактерезовано застосування та роль методів менеджменту на підприємстві; розкрито особливості розроблення та реалізації управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; охарактерезовано комунікації в організації; визначено особливості формування та функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обгрунтовано застосування підходів до керівництва менеджерами організації; визначено ефективність фактичної та раціональної систем менеджменту.
ANNOTATION
In the course project is developed and rationalized according to changes in environment management system functioning organization "cue", which specializes in providing services to the game of billiards. Thus a technology management, taking into account the expected changes that formed the functions of management in the organization; oharakterezovano use and role of management methods in the enterprise, the features of the development and implementation of management solutions to solve existing business problems oharakterezovano communication in the organization, defines the peculiarities formation and functioning of formal and informal groups in society, grounded approach to the management of managers, the efficacy of actual and efficient management systems.
ЗМІСТ
Вступ
Розділ 1. Загальна характеристика організації
Розділ 2. Формування функцій менеджменту на підприємстві
2.1. Планування
2.2. Організування
2.3. Мотивування
2.4. Контролювання
2.5. Регулювання
Розділ 3. Використання методів менеджменту в організації
Розділ 4. Розроблення механізмів прийняття управлінських рішень в організації
Розділ 5. Проектування комунікацій на підприємстві
Розділ 6. Формування механізмів управління групами працівників в організації
Розділ 7. Розробка пропозиції з удосконалення керівництва
Розділ 8. Оцінювання ефективності систем менеджменту
Висновки
Список використаної літератури
ВСТУП
Історія гри в більярд бере свій початок у Франції у XV сторіччі. Перша письмова згадка про більярд стосується французького короля Луі XI, який у 1470 році замовив собі більярдний стіл. У 1600 роках більярд був вже достатньо відомим, щоб бути згаданим у творі Вільяма Шекспіра «Антоній і Клеопатра». Слово «більярд» походить від французького слова «bille», що означає «куля». Обладнання для більярда розвивалося дуже швидко в Англії у 1800 роках. Тоді почали використовувати крейду, якою мастили кінець кия, щоб збільшити тертя між києм і кулею. Приблизно до 1823 року було остаточно вдосконалено шкіряну наліпку, яку пристосовували на кінець кия з тією ж самою метою. У 1829 році з'явився перший розкладний кий із двох частин. Близько 1835 року сукно стає популярним для покриття столу. Після того, як фірма Goodyear у 1835 році почала робити гумові вироби, гуму почали використовувати для бортів для більярдних столів. Зрештою, близько 1850 року більярдний стіл почав виглядати здебільшого саме так, як тепер. В кінці XIX - початку XX століття більярдна гра все більш приймає характер спорту. У ряді країн організовуються внутрішні і міжнародні змагання. Так, наприклад, у вересні 1999 року в Москві був проведений перший офіційний міжнародний турнір по Піраміді, який мав статус чемпіонату Світу. У цьому змаганні прийняли 34 спортсмени з 22 держав. У цікавій боротьбі переможцем став двадцятирічний майстер спорту міжнародного класу Євгеній Стальов з Підмосков'я. Турнір проводився в Палаці спортивного єдиноборства ЦСКА, розрахованим на 1000 глядачів, що виявилося недостатнім, оскільки на фінальній грі присутні більше 1700 людей. Отже на пострадянському просторі гра у більярд є досить поширеною і знаною. Тому такий бізнес як більярдний клуб є досить вдалим і прибутковим.
Отже, об’єктом дослідження в курсовому проекті є приватне підприємство «Кий», яке спеціалізується на наданні послуги гри у більярд. На даному етапі підприємство досить ефективно функціонує на ринку розважальних послуг. На сьогодні на підприємстві працює 35 осіб, воно надає 8 види послуг, середня зарплата працівників підприємства становить 1445 грн. Для забезпечення ефективної діяльності приватного підприємства «Кий» необхідна наявність ефективної системи менеджменту в організації та вирішення існуючих на підприємстві проблем.
Метою курсового проекту є розроблення фактичної системи менеджменту та її раціоналізація. Відповідно до мети проекту його завданням є розроблення технології менеджменту з урахуванням очікуваних змін, тобто реалізація функцій менеджменту в організації; формування методів менеджменту на підприємстві; розроблення та реалізація управлінських рішень в організації, формування раціональних управлінських рішень з метою розв’язання існуючих на підприємстві проблем; удосконалення системи комунікацій на підприємстві; формування та забезпечення функціонування формальних та неформальних груп у товаристві; обгрунтований вибір підходів до керівництва менеджерів організації при подоланні існуючих організаційних проблем.
Розділ 1. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ
Загальна характеристика організації наведена у таблиці 1.
Таблиця 1
Загальна характеристика організації ПП «Кий»
Параметр, який ха-рактеризується
Зміст та особливості
Основні відмінності від інших організацій
Законодавча база заснування та функціонування організації
Участь у ЗЕД
1
2
3
4
5
1. Форма підприємства
Підприємство — це самостійний су-б'єкт, що хазяює, створений для ви-робництва продук-ції, виконання робіт і надання послуг з метою задоволеня суспільних потреб і одержання прибут-ку. Підприємство самостійно здійс-нює свою діяль-ність, розпоряджа-ється продукцією, що випускає, одер-жуваним прибут-ком, що залиша-ється в його розпо-рядженні після сплати податків і інших обов'язкових платежів.
1. Господарський кодекс України від 01.01.2004 р.
2. Кодекс законів про працю Укра-їни.
Не бере участі у зовнішньоеко-номічній діяль-ності.
2. Профіль
Надання розважа-льних послуг, зок-рема послуги гри у більярд.
Специфіка полягає в існуванні значного переліку санітарних умов. А також функ-ціонує у сфері надан-ня послуг, що зумов-лює особливості в управлінській, фінан-совій, трудовій, облі-ковій сферах.
- Закон України «Про оподатку-вання прибутку підприємств».
Не бере участі у зовнішньоеко-номічній діяль-ності.
3. Види діяльності
1
Видами діяльності приватного підпри-ємства «Кий» є:
- гра у російський
2
Особливістю даного підприємства є на-дання VIP-залів, та поєднання більяр-
3
4
Не бере участі у зовнішньоеко-номічній діяль-ності.
5
більярд;
- гра у американ-ський більярд;
- надання ресторан-них послуг;
- приготування і продаж коктейлів;
- навчання гри у більярд;
- надання VIP-зали з більярдним столом;
- проведення що-тижневого турніру;
дного клубу з ресто-раном та баром.
4. Форма власності
Приватна влас-ність— привласнен-ня окремим індиві-дуумом, максимум однією сім'єю, мА-теріальних благ і послуг та певна підсистема відно-син між суб'єктами цього типу влас-ності у різних сфе-рах суспільного від-творення.
На відміну від дер-жавної форми влас-ності, суб’єктом якої є Варховна Рада Укра-їни або обласні, районні, міські, селе-щні, сільські Ради народних депутатів, суб’єктами права приватної власності є приватний підприємець.
На відміну від приватної форми власності, колектив-не право власності не може бути передане в спадок.
Закон України «Про власність» від 21.01.93 р.
Не бере участі у зовнішньоеко-номічній діяль-ності.
1
2
5. Внутрішнє середовище:
1.Цілі:
Довгострокові(5-10р.): створення нових клубів у інших районах міста.
Середньострокові(1-5р.): розширення клубу, збільшення кількості відвідувачів, розширення асортименту та збільшення якості послуг.
Короткострокові: реклама клубу, збільшення кількості відвідувачів.
2.Структура управління організацією – лінійна. Відповідає вимогам середовища функціонування, але потребує незначного удосконалення. На сьогодні у підпорядкуванні директора є 4 заступники, що забагато для управління підприємством, планується скоротити одного заступника; кількість виробничих підрозділів – 3, планується створити іще один підрозділ; кількість управлінських служб – 5, планується ліквідувати одну управлінську службу.
3.Завдання: набір нових працівників на вакантні посади.
4.Технологія надання послуги гри у більярд.
5.Працівники – маркери, віком від 23 років, які мають стаж роботи не менше 1 року маркером або виступали на більярдних турнірах; бармени, кухарі та офіціанти, віком від 21 року, стаж роботи не менше 1 року.
6.Ресурси – Приватне підприємство «Кий» щомісячно відраховує 3% від прибутків у резервний фонд для здійснення негайної оплати за вимогами. Також підприємство слідкує за молодими гравцями в більярд з метоб подальшого запрошення їх на роботу.
6. Зовнішнє середовище:
1
Фактори зовнішнього середовища прямого впливу:
1. Споживачі. Підприємство орієнтується на задоволення потреб споживачів, тому використовує працю висококласних спеціалістів. Основними групами споживачів є
2
люди з середнім та високим достатком.
2. Постачальники. Підприємство має угоду про постачання більярдного обладнання з підприємством «Все для більярду», а також угоду про постачання продуктів та напоїв із супермаркетом «Велика комора».
3. Конкурентами приватного підприємства «Кий» є ПП «Більярд», ТзОВ «Світ куль», ТзОВ «ЕЛІТ», ПП «VIP-більярд», ПП «Російський більярдний клуб», ТзОВ «Американка». Така кількість конкурентів негативно впливає на діяльність підприємства.
4. Державні органи влади розробляють, формулюють та затверджують засади функціонування підприємства в державі. Підприємство керується у своїй діяльності правовими актами, що розробляються та затверджуються місцевими та всеукраїнськими органами державної влади.
5. Інфраструктура. Вплив на організацію інфраструктури є незначним.
6.Законодавчі акти визначають можливі види діяльності підприємства, вказують на обов’язки і права підприємства.
7. Профспілки, партії та інші громадські організації. На даному підприємстві не існує профспілки. Партії є частиною державних органів влади і, водночас, є творцями законодавчих актів, на основі яких функціонує підприємство.
8. Система економічних відносин у державі не нормально впливає на діяльність підприємства і не наносить йому шкоди.
9. Організації-сусіди – відсутні, тому вони не впливають на підприємство.
Фактори зовнішнього середовища непрямого впливу:
1. Міжнародні події практично не впливають на діяльність підприємства.
2. Міжнародне оточення впливає на приватне підприємство «Кий» через спожива-чів, але іноземних споживачів вкрай мало, тому цей вплив є мінімальним.
3. Науково-технічний прогрес має незначний вплив на підприємство, в основному він виражається в оновлені побутової техніки на підприємстві.
4.Політичні обставини на організацію впливають позитивно, адже політична стабільність один із факторів економічного розвитку.
5. Соціально-культурні обставини. Їх вплив є негативним через низький рівень доходів та культури у населення. В основному впливають через споживачів.
6. Рівень техніки та технології. Практично не впливає на організацію.
7. Особливості міжнародних економічних відносин. Не впливають на підприємство оскільки воно не веде зовнішньоекономічної діяльності.
8. Стан економіки характеризує загальний рівень розвитку економіки України. Вплив цього фактора відбувається через споживачів, постачальників, конкурентів.
Розділ 2. ФОРМУВАННЯ ФУНКЦІЙ МЕНЕДЖМЕНТУ НА ПІДПРИЄМСТВІ
2.1 Планування
Характеристику етапів процесу стратегічного планування у приватному підприємстві «Кий» зображено на рис.1.
Рис. 1. Модель стратегічного планування у ПП «Кий»
Етап 1. Інформаційне забезпечення стратегічного планування.
Передбачає збір та обробку відповідними підрозділами та особами інформації про стан підприємства, конкурентоспроможність його послуг, ринкові можливості.
Етап 2. Установлення місії та цілей організації.
Місія – забезпечення потреб споживачів шляхом надання якісних послуг.
Цілі:
1.Довгострокові(5-10р.): створення нових клубів у інших районах міста.
2.Середньострокові(1-5р.): розширення клубу, збільшення кількості відвідувачів, розширення асортименту та збільшення якості послуг.
3.Короткострокові: реклама клубу, збільшення кількості відвідувачів.
Етап 3. Вибір методів аналізу факторів внутрішнього і зовнішнього середовища.
У даному випадку можна використовувати метод статистичного і соціологічного дослідження і порівняння.
Етап 4. Оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища.
Передбачає оцінювання та аналіз факторів зовнішнього середовища групою експертів. Фактори оцінюються за шкалою [-5;5], при цьому межі шкали відображають максимальний негативний та позитивний вплив факторів на підприємство, 0 демонструє, що фактор впливає на організацію нейтрально. Сума вагомостей усіх факторів становить одиницю.
Таблиця 2
Результати експертного оцінювання впливу факторів зовнішнього
Середовища на ПП «Кий»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Споживачі
+5
0,1
0,5
Постачальники
+4
0,1
0,4
Конкуренти
-3
0,1
-0,3
Державні органи влади
-1
0,05
-0,05
Інфраструктура
0
0,1
0
Законодавчі акти
-1
0,08
-0,08
Профспілки, партії
0
0,04
0
Система економічних відносин у державі
+2
0,04
+0,08
Організації – сусіди
0
0,03
0
Міжнародні події
0
0,05
0
Міжнародне оточення
+1
0,05
+0,05
Науково-технічний прогрес
+1
0,08
+0,05
Політичні обставини
+2
0,01
+0,02
Соціально-культурні обставини
-1
0,05
-0,05
Рівень техніки та технології
+1
0,07
+0,07
Особливості міжнародних
1
0
2
0,03
3
0
4
економічних відносин
Стан економіки
+2
0,02
+0,04
Отже як видно із таблиці 2, на діяльність організації найбільш позитивно впливають споживачі та постачальники, а найбільш негативно конкуренти, законодавчі акти, державні органи влади.
Етап 5. Оцінювання та аналіз факторів внутрішнього середовища.
Проводиться тією ж групою експертів за аналогічною шкалою, при цьому -5 демонструє нерозвинутість фактора внутрішнього середовища, оцінка 5 демонструє високий рівень розвитку, 0 демонструє, що фактор в організаціє нейтральний.
Таблиця 3
Результати експертного оцінювання впливу факторів внутрішнього
Середовища на ПП «Кий»
Фактори
Середня експертна оцінка впливу, бали
Середня вагомість факторів
Зважений рівень впливу, бали
Цілі
5
0,09
0,45
Структура
4
0,15
0,6
Завдання
5
0,06
0,3
Технологія
-1
0,2
-0,2
Працівники
5
0,3
1,5
Ресурси
3
0,2
0,6
Отже як видно з таблиці 3, найбільш розвиненим фактором внутрішнього середовища є працівники, а найбільш негативно впливають на діяльність підприємства технологія.
Етап 6. Прогнозування умов функціонування та результатів діяльності підприємства.
На базі узагальненої отриманої інформації прогнозується, що найбільш негативний вплив на діяльність організації будуть здійснювати конкуренти та законодавчі акти. Але незважаючи на це, умови для функціонування підприємства будуть сприятливими.
Етап 7. Обрунтування інструментарію вибору стратегії.
З огляду на наявну інформаційну базу для вибору стратегії діяльності підприємства доцільно використати SWOD-аналіз(табл.4).
Таблиця 4
Матриця вибору стратегії діяльності підприємства відповідно до
SWOD-аналізу
В
н
у
т
р
і
ш
н
є
с
е
р
е
д
о
в
и
щ
е
Зовнішнє середовище
Стан
організації
Можливості
(1,21)
Загрози
(-0,48)
Сильні
позиції
(3,25)
Стратегія підтримки та розвитку сильних боків підприємства в напрямку реалізації шансів зовнішнього оточення.
Стратегія використання сильних боків підприємства з метою усунення загроз зовнішнього середовища.
Слабкі
позиції
(-0,2)
Стратегія подолання слабкостей підприємства за рахунок можливостей зовнішнього середовища.
Стратегія подолання загроз та усунення слабкостей підприємства.
Етап 8. Формування варіантів стратегій.
Можливими варіантами стратегій є: стратегія інтенсивного розвитку, або новачка а згодом претендента на лідерство.
Етап 9. Вибір стратегії.
Стратегія інтенсивного розвитку передбачає розвивати підприємство в напрямку розвитку саме більярдного бізнесу.
Стратегія новачка передбачає розвиток підприємства як новачка на ринку послуги гри у більярд і може забезпечити реалізацію короткострокових цілей.
Стратегія претендента на лідерство, може забезпечити реалізацію довгострокових цілей організації.
Етап 10. Оцінювання стратегії на предмет установленим критеріям.
Поєднання стратегій новачка а згодом претендента на лідерство найбільше відповідає місії та цілям організації, оскільки може забезпечити виконання коротко-, середньо- та довгострокових цілей.
Логічним продовженням стратегічного планування є тактичне планування, тобто планування реалізації стратегії, яке включає поточне та оперативне планування.
Схематична модель поточного планування наведена на рис. 2.
Рис.2. Модель поточного планування в ПП «Кий»
1 етап. Інформаційне забезпечення поточного планування.
Для реалізації поточного планування виникає необхідність в інформації про конкурентів та можливі шанси розширення підприємства.
2 етап. Оцінювання та аналіз сильних та слабких позицій організації.
Сильні позиції: кваліфіковані працівники, хороші постачальники та структура.
Слабкі позиції: конкуренти та погана технологія.
3 етап. Вибір та формування планових параметрів на засадах стратегії.
Економічні показники: зростання прибутку на 10%.
Технологічні показники: оновлення обладнання.
4 етап. Підбір на альтернативних засадах заходів щодо досягнення планових параметрів.
Розширення сфери обслуговування за рахунок збільшення більярдних столів.; залучення інвестицій для реалізації проектів.
5 етап. Бюджетне планування.
Основними бюджетами організації є бюджети доходів та витрат.
6 етап. Вибір адміністративних важелів досягнення планових параметрів.
Політика – надання якісних послуг гри у більярд.
7 етап. Формування поточного плану.
Перелік планових ключових показників.
Перелік заходів, реалізація яких сприятиме досягненню визначених показників.
Формування бюджету
8 етап. Деталізація поточного плану за центрами виконання.
У ПП «Кий» є такі центри відповідальності: центр вартості, центр видатків. Їх характеристику наведено в таблиці 5.
2.2 Організування
Фактична організаційна структура управління ПП «Кий» наведена на рис.3 , а раціональна, яка відображає напрямки реорганізації та створює можливості для досягнення установлених цілей, наведена на ри.4. Характеристику працівників організації відповідно до фактичної та раціональної структур управління розкрито у табл.6.
/
Рис.3. Фактична органі грама управління ПП «Кий»
/Рис.4. Раціональна органі грама управління ПП «Кий»
Таблиця 6
Фактична(раціональна) чисельність і функції посадових осіб в ПП»Кий»
Посади працівників
Чисельність
чол.
Функції(види діяльності працівників)
Відповідальність
і повноваження
Факт.
Раціон.
1
2
3
4
5
Директор
1
1
2
1
3
Визначає стратегію, так-тику та політику організа-ції, координує та скеровує діяльність працівників, контролює результати дія-льності, приймає рішення щодо розширення та ре-організації підприємства, приймає на роботу та звільняє працівників, при-
4
Працює на себе та не несе від-повідальності ні перед ким, зді-йснює загальне керівництво.
5
ймає рішення та видає накази щодо діяльності підприємства, які є обо-в’язкові до виконання всі-ма працівниками
Юрист
1
1
Здійснює систематичний моніторинг законодавчих та нормативно-правових актів, на засадах яких фун-кціонує організація, бере участь у проробці умов договорів, вивчає правові нюанси здійснен-ня видів діяльності.
Відповідає перед директором за юридичну відповідність до-кументації підприємства, кон-сультування з різних правових питань, вчасне повідомлення про зміни у законодавчих та нормативно-правових актах.
Головний
бухгалтер
1
1
У його підпорядкуванні функції бухгалтерського обліку, економічного ана-лізу стану підприємства, формування податкової та статистичної звітності.
Відповідає перед директором підприємства за фінансове пла-нування діяльності підприє-мства, ведення бухгалтерського та статистичного обліку, вчасне формування податкової та ста-тистичної звітності.
Приби-ральники
-
2
Стежать за чистотою при-міщень.
Відповідають перед керівником зміни за чистоту приміщень.
Заступник із загальних питань
1
1
Відповідає за низку фун-кцій, зокрема роботу бар-менів та інструкторів.
Відповідає перед директором підприємства за роботу служби охорони, відділу кадрів, бар-менів та інструкторів.
Після реорганізації пла-нується, що він також буде відповідати за роботу служби охорони та кад-рового відділу.
Начальник відділу охорони
1
-
Стежить за роботою слу-жби охорони та за тим, щоб відвідувачі не пору-шували правил хорошої поведінки.
Відповідає перед директором підприємства за правопорядок в підприємстві та поведінку відвідувачів.
Охоронці
3
4
Стежать за тим, щоб від-відувачі не порошували правил хорошої поведін-ки.
Відповідають перед нача-льником служби охорони за правопорядок в підприємстві та поведінку відвідувачів.
Після удосконалення органі-заційної структури будуть під-порядковуватись менеджеру.
Шеф-кухар
1
1
Стежить за роботою куха-рів та офіціантів, вчасним та правильним виконан-ням замовлень.
Відповідає перед директором підприємства за роботу кухарів та офіціантів, вчасним та пра-вильним виконанням замов-лень.
1
2
3
4
5
Кухарі
2
2
Готують їжу.
Відповідають перед шеф-куха-рем за вчасне приготування їжі.
Офіціанти
6
6
Приймають замовлення, розносять замовлену їжу та прибирають зайвий по-суд із столів.
Відповідають перед шеф-куха-рем за прийняття та розношен-ня замовлень.
Бармени
2
2
Приймають замовлення на напої, та готують кок-тейлі.
Відповідають перед заступ-ником із загальних питань за продаж напоїв.
Маркери
9
9
Навчають відвідувачів гра-ти в більярд.
Відповідають перед засту-пником із загальних питань за інструктаж відвідувачів.
Працівники відділу кадрів
-
1
Приймають людей на ро-боту, стежать за веденням трудових книжок.
Відповідають перед заступни-ком із загальних питань за прийняття людей на роботу.
Працівники відділу постачання
2
2
Заключають договори про доставку продуктів та на-поїв.
Відповідають перед заступ-ником із загальних питань за вчасну доставку продуктів та напоїв.
Секретар
1
1
Допомагає у роботі дирек-тору, складає графік робо-ти, домовляється про зус-трічі.
Відповідає перед директором.
Менеджери
3
3
Стежать за роботою мар-керів, барменів, охорони, прибиральників.
Відповідають перед дирек-тором підприємства за роботу більярдних залів та бару.
Всього
35
37
-
-
*сірим затемнено комірки, які демонструють зміни, пов’язані із раціоналізацією організаційної структури управління.