МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра обліку і аналізу
/
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з дисципліни
“ Економічний аналіз ”
на тему:
“ Аналіз господарської діяльності підприємства ”
ЗМІСТ
ВСТУП……………………………………………………………………………... 3
Теоретична частина………………………………………………………………... 4
1 Об’єкти, суб’єкти та принципи економічного аналізу………………………... 4
2 Тести……………………………………………………………………………… 6
Практична частина………………………………………………………………… 8
1 Характеристика господарської діяльності підприємства……………………... 8
2 Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства……….. 9
3 Аналіз необоротних активів підприємства……………………………………. 10
4 Аналіз використання матеріальних ресурсів підприємства …………………..13
5 Загальна оцінка фінансового стану підприємства…………………………….. 14
6 Аналіз фінансової стійкості підприємства……………………………………... 17
7 Аналіз ліквідності та платоспроможності підприємства……………………... 21
8 Аналіз ділової активності підприємства……………………………………….. 27
9 Аналіз прибутковості підприємства……………………………………………. 28
ВИСНОВОК ………………………………………………………………………...33
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ…………………………………………. 34
ДОДАТКИ………………………………………………………………………….. 35
ВСТУП
Наука економічний аналіз сформувалася на початку 20 століття. Початок активного викладання припадає на 30-ті рр. 20 ст. Родоначальником систематизованого аналізу як складового елементу бухгалтерського обліку вважають француза Жака Сапарі. У дослівному перекладі з грецького аналіз означає «розділяю», «розчленовую». Економічний аналіз – розчленовування економічних явищ чи процесів на складові сегменти з метою поглибленого вивчення їх як частини цілого. Також це система спеціальних знань для дослідження зміни та розвитку явищ і процесів у їх взаємозв'язку та взаємообумовленості, з метою забезпечення цільового управління ними.
У сучасному світі, бажаючи лідирувати на ринку, підприємцям необхідно докладати багато зусиль для реалізації даної мети. Важливу роль у цьому процесі займає економічний аналіз, оскільки з його допомогою розробляється стратегія і тактика розвитку, обгрунтовуються важливі управлінські рішення та здійснюється контроль за їх виконанням, виявляються причини негараздів та наявні ресурси. Саме розуміння керівником суті проблеми є основою управлінської діяльності, а застосування економічного аналізу, без перебільшення, філософією обгрунтування управлінських рішень.
У даній роботі розглянуто основні форми бухгалтерської звітності ПАТ «СВІТОЧ», розраховано важливі фінансово-економічні показники та проаналізуємо результати діяльності підприємства за 2011 – 2012 рр. Даний аналіз допоможе зрозуміти основні тенденції розвитку підприємства, визначити перспективи функціонування та можливі шляхи покращення показників.
Метою роботи є здобуття навиків аналізу фінансової звітності підприємства, опрацювання основних показників та використання їх для оцінки функціонування компанії протягом досліджуваного періоду.
Теоретична частина контрольної роботи
Теоретичне питання
Об’єкти, суб’єкти та принципи економічного аналізу.
Об'єктом з погляду пізнання є сфера діяльності дослідника. Стосовно економічного аналізу, то поняття його предмета і об'єктів не є тотожними, хоча чітку межу між ними встановити дуже важко. Об'єкти економічного аналізу мають інформаційне вираження, існують незалежно від наявності користувачів аналітичної інформації, цілей і можливостей їх активної участі в управлінні. Якщо предметом економічного аналізу є реальна господарська практика суб'єктів господарювання за всіма аспектами відносин у його внутрішньому і зовнішньому середовищах, то об'єктом — інформаційна модель досліджуваної предметної галузі. Межею корисності пізнання об'єктів аналізу є отримання достовірної, повної, якісної і своєчасної аналітичної інформації. Розділяти предмет та об'єкти аналізу господарської діяльності доцільно лише з позицій раціональної організації аналітичних досліджень, оскільки це взаємопов'язані дефініції [5, ст. 26-28] Предметом аналізу є формування пізнавальної інформації про природу, стан, структуру та поведінку його об'єктів. Об'єктами економічного аналізу діяльності підприємства є:
• виробнича, інвестиційна, фінансова, маркетингова та інші види діяльності;
• ресурси всіх видів діяльності;
• виробничі та управлінські структури;
• організація виробництва, праці, менеджменту, ділового партнерства тощо;
• форми господарювання і власності тощо. Виокремлення об'єктів і предметної галузі їх дослідження визначається цілями управління та наявністю ефективного організаційно-методичного забезпечення аналізу.
Суб’єктами економічного аналізу є висококваліфіковані аналітики, які здійснюють аналіз результатів господарської діяльності, а також дотримується певних базових принципів, правил. Принципи економічного аналізу покладені в основу аналітичних досліджень і регулюють процедуру їх проведення.
Принципи економічного аналізу регулюють процедурну сторону його методології разом із складовою її частиною - методикою. Принцип - головне вихідне положення теорії; правило, вимога, яких слід дотримуватися у будь-якій сфері діяльності[2, ст. 44]. В аналітичній роботі необхідно дотримуватися системи принципів, яка утворюється з огляду на місце економічного аналізу в системі менеджменту підприємства. Принципи економічного аналізу покладені в основу аналітичних досліджень і регулюють процедуру їх проведення. Виконання завдань економічного аналізу ґрунтується на таких принципах:
Системність. Трактування досліджуваного об’єкта як складної динамічної системи, що охоплює декілька елементів та багатосторонні зв’язки між ними і зовнішнім середовищем. Зазвичай вивчення системи розпочинають із загальних показників, а згодом деталізують їх за окремими елементами об’єкта чи структурними підрозділами підприємства.
Своєчасність. Правильний вибір періодичності здійснення економічного аналізу та негайне використання висновків та рекомендацій аналізу. Запізнілий аналіз може лише встановити відхилення, які вже неможливо виправити, а невикористані результати аналітичних розрахунків і висновків є лише даремним витрачанням часу.
Систематичність. Неперервне, постійне узагальнення досягнень і виявлення недоліків у роботі. Систематичність аналітичної роботи можна забезпечити лише регулярно виконуючи аналіз за спеціальною, заздалегідь розробленою програмою Сьогодні збирання інформації та більшість аналітичних розрахунків здійснюють з використанням ПК, а результати отримують за необхідності у будь-який час або із заданою періодичністю.
Конкретність. Всебічне дослідження всіх даних, що характеризують господарську діяльність підприємства. Аналіз має ґрунтуватися лише на реальних фактах, а висновки і рекомендації, отримані під час аналізу, мають бути спрямовані на конкретні економічні процеси.
Об’єктивність. Аналіз має відображати результати діяльності та рівень ефективності використання ресурсів підприємства. Об’єктивність забезпечується завдяки використанню перевірених вихідних даних, обранню відповідних методик аналізу, неупередженості висновків та аналітичних оцінок.
Ефективність. Забезпечення відповідності між витратами на проведення економічного аналізу та отриманими результатами. Це досягається завдяки раціональній його організації, найновішим методикам і технічним засобам, а також висококваліфікованій праці фахівців.
Дієвість. Активний вплив на процес виробництва та його результати, своєчасне виявлення недоліків та упущень у роботі, інформування керівництва підприємства про результати проведеного аналізу. Цей принцип також обмежує використання надлишкової інформації, яка є непотрібною для прийняття управлінських рішень. Досвід господарського розвитку показує, що перед економічною наукою в цілому і перед економічним аналізом зокрема на різних етапах на різних етапах висувалися нові завдання, посилювались раніше поставлені. Цей процес буде відбуватися і в подальшому [6, ст. 35-39].
Тестові питання
1. Під предметом економічного аналізу розуміють:
а) причинно-наслідкові зв'язки між економічними явищами та процесами;
б) системне комплексне вивчення, вимірювання та узагальнення результатів діяльності підприємства;
в) принципи економічного аналізу;
г) способи вивчення стану та зміни економічної системи в цілому;
д) дані статистичного, оперативного та бухгалтерського обліку.
Правильна відповідь – б, оскільки предметом економічного аналізу є діяльність підприємств і їх підрозділів, а також інших господарських формувань, спрямована на досягнення максимальних результатів за мінімальних витрат.
2. Розподіл обов'язків і завдань між структурними підрозділами на підприємстві передбачено такою системою організації аналітичної роботи:
а) децентралізованою;
б) комплексною;
в) централізованою;
д) змішаною.
Правильна відповідь – а, оскільки децентралізована форма організації економічного аналізу передбачає розосередження економічного аналізу за виробничими та функціональними підрозділами.
3. До узагальнюючих показників якості продукції належать:
а) показники надійності та довговічності виробу;
б) патентно-правові показники;
в) екологічні нормативи;
г) показники рівня стандартизації та уніфікації;
д) ергономічні показники
Правильна відповідь - в , оскільки екологічні нормативи відносяться до всієї продукції, яка виготовляється за цими нормативами.
4. Аналіз фінансового стану підприємства може бути:
а) ретроспективним;
б) поточним;
в) прогнозним;
г) перспективним;
д) правильної відповіді немає.
Правильна відповіді – д , оскільки аналіз фінансового стану може здійснюватися як управлінським персоналом підприємства, так і будь-яким зовнішнім аналітиком, оскільки такий аналіз базується на загальнодоступній інформації. Відповідно виділяють два види аналізу фінансового стану: внутрішній і зовнішній.
Практична частина
Характеристика господарської діяльності підприємства
/
Повне найменування - ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ЛЬВIВСЬКА КОНДИТЕРСЬКА ФIРМА "СВIТОЧ"
Скорочене найменування - ПАТ “Львiвська кондитерська фабрика “Свiточ””
Організаційно – правова форма – Публічне акціонерне товариство
Серія і номер свідоцтва - ААВ №474255
Дата державної реєстрації - 11.12.1990
Орган, що видав свідоцтво - Виконавчий комiтет Львiвської мiської ради
Зареєстрований статутний капітал (грн.) – 88111060
Сплачений статутний капітал (грн.) – 88111060Основні види діяльності
15.84.0 Виробництво какао, шоколаду та цукристих кондитерських виробів
41.00.0 Збирання, очищення та розподiлення води
51.39.0 Неспецiалiзована оптова торгiвля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами
Закрите акцiонерне товариство "Львiвська кондитерська фiрма "Свiточ" було створене на пiдставi Установчого договору шляхом перетворення Львiвської кондитерської фiрми "Свiточ" з колективною формою власностi, створеної у 1990 роцi, у закрите акцiонерне товариство згiдно з рiшенням Установчих зборiв вiд 22 червня 1996 року (Протокол №1), Свiдоцтво про перереєстрацiю № 06382154 вiд 11.07.96р. Згiдно з iнвестицiйною угодою вiд 30.09.98р. компанiєю NESTLE здiйснено iнвестицiю в розмiрi 41млн.дол.США, шляхом викупу 357 207 простих iменних акцiй номiнальною вартiстю 185грн.кожна, що становило 75% статутного фонду. Рiшенням загальних зборiв акцiонерiв вiд 2 грудня 2010 р. , Протокол № 25, з метою приведення дiяльностi товариства у вiдповiднiсть до вимог Закону України "Про акцiонернi товариства", форму iснування акцiй товариства змiнено з документарної на бездокументарну, а 15 квiтня 2011р. рiшенням загальних зборiв акцiонерiв, Протокол № 26, назву товариства змiнено на ПУБЛIЧНЕ АКЦIОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "ЛЬВIВСЬКА КОНДИТЕРСЬКА ФАБРИКА "СВIТОЧ". Публiчне акцiонерне товариство "Львiвська кондитерська фабрика "Свiточ" є правонаступником Закритого акцiонерного товариства "Львiвська кондитерська фiрма "Свiточ".
Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства
Результат процесу виробництва залежить від рівня продуктивності праці, тобто ефективності затрат конкретної праці, яка визначається обсягом продукції, виробленої за одиницю часу (година, зміна, місяць, рік) або кількіс-тю часу, затраченого на виготовлену одиницю продукції. Продуктивність пра-ці вимірюється з використанням таких показників. Середньорічний виробіток продукції на одного працівника – розраховується як відношення обсягу виробленої продукції до середньооблікової кількості працівників основної діяльності. Середньорічний виробіток продукції одним робітником - розраховується як відношення обсягу виробленої продукції до середньооблікової кількості робітників. Середньоденний виробіток продукції одним робітником - розраховується як відношення річного обсягу виробленої продукції до загальної кількості відпрацьованих усіма робітниками за рік днів. Для аналізу показників продуктивності праці необхідно заповнити аналітичну таблицю (додаток В) та зробити відповідні висновки.
Динаміка показників продуктивності праці
ПАТ “СВІТОЧ”
Показники
Базовий рік
Звітний рік
Відхилення (+, -)
Абсолютне
Відносне,%
1.Обсяг виробленої продукції в порівняних цінах, тис. грн.
858887
989053
130166
30%
2. Середньооблікова кількість працівників основної діяльності, осіб
772
778
6
0,8%
3. Середньооблікова кількість робітників, осіб
618
622
4
0,6%
4. Загальна кількість днів, відпрацьованих робітниками, людино-днів
198404
199946
1542
0,8%
5. Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником (ряд. 4 : ряд. 3)
321
321
0
0
5. Середньорічний виробіток продукції на одного працівника, тис. грн. (ряд. 1 : ряд.2)
1112,55
1271,28
46,28
4%
6. Середньорічний виробіток продукції одним робітником, тис. грн. (ряд. 1 : ряд. 3)
1389,78
1590,12
200,34
14,4%
Аналіз ефективності використання трудових ресурсів підприємства виявив, що обсяг виробленої продукції у звітному періоді порівняно з плановим збільшився на 30%, при чому середньооблікова кількість робітників збільшилась на 0,6% (4 особи). Середня кількість днів, відпрацьованих одним робітником не змінилась, а середньорічний виробіток продукції одним робітником збільшився на 14,4%, що зумовлено збільшенням кількості робітників.
Аналіз необоротних активів підприємства
Аналіз динаміки, складу і структури необоротних активів розпочинають з дослідження динаміки їх загального обсягу та окремих видів. У процесі аналізу виявляють види необоротних активів, за рахунок яких відбулася зміна їх загального обсягу. Аналіз структури необоротних активів та її зміни відіграє особливу роль в аналізі забезпечення підприємства необоротними активами. Велика частка основних виробничих засобів і незавершеного будівництва у складі необоротних активів, а також велика частка їх приросту у зміні загальної величини необоротних активів за аналізований період характеризує орієнтацію підприємства на створення матеріальних умов для розширення основної діяльності. Для аналізу динаміки необоротних активів і їх структури потрібно заповнити аналітичну таблицю (додаток А) та зробити відповідні висновки.
Аналіз ефективності використання основних засобів здійснюють за системою натуральних і вартісних показників, основними серед яких є фондовіддача і фондомісткість. Фондовіддача – показник, який характеризує обсяг виробленої продукції (або обсяг її реалізації) в розрахунку на грошову одиницю вартості виробничих основних засобів підприємства. Розраховують показник як відношення обсягу виробленої продукції за період, що аналізується, до середньої за період, що аналізується, вартості виробничих основних засобів. Фондомісткість обернений до фондовіддачі показник; він характеризує середню вартість виробничих основних засобів, що припадає на одиницю обсягу виробленої продукції (або обсягу її реалізації).
Динаміка, склад і структура необоротних активів
2011р
Необоротні активи
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
вартість, тис. грн.
структура, %
вартість, тис. грн.
структура, %
вартості, тис. грн.
структури, %
Нематеріальні активи
269
0,17
195
0,098
-74
-0,072
Незавершене будівництво
9658
6
17967
3,571
8309
-2,429
Основні засоби
151006
93,7
180470
90,78
29464
-2,92
Довгострокові фінансові інвестиції:
- які обліковуються методом участі в капіталі інших підприємств
166
0,1
166
0,1
0
0
- інші фінансові інвестиції
0
0
0
0
0
0
Довгострокова дебіторська заборгованість
0
0
0
0
0
0
Відстрочені податкові активи
0
0
0
0
0
0
Інші необоротні активи
0
0
0
0
0
0
Разом
161099
100
198798
100
Динаміка, склад і структура необоротних активів
2012р
Необоротні активи
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
вартість, тис. грн.
структура, %
вартість, тис. грн.
структура, %
вартості, тис. грн.
структури, %
Нематеріальні активи
195
0,1
83
0,028
-112
-0,072
Незавершене будівництво
4172
2,1
25326
8,45
21154
6,35
Основні засоби
194265
97,8
274301
91,52
80036
-6,28
Довгострокові фінансові інвестиції:
- які обліковуються методом участі в капіталі інших підприємств
0
0
0
0
0
0
- інші фінансові інвестиції
0
0
0
0
0
0
Довгострокова дебіторська заборгованість
0
0
0
0
0
0
Відстрочені податкові активи
0
0
0
0
0
0
Інші необоротні активи
0
0
0
0
0
0
Разом
198632
100
299710
100
Аналіз динаміки складу і структури необоротних активів показав, що найбільшу частку у складі необоротних активів займають основні засоби (97,8 та 97,52% у 2011 та 2012 рр. відповідно). Довгострокові фінансові інвестиції дорівнюють нулю як у попередньому так і у звітному роках. Нематеріальні активи займають невагому частку (0,1 та 0,028%).
Динаміка показників ефективності використання основних засобів
Показники
Попередній рік
Звітний рік
Відхилення
Абсолютне
Відносне
Обсяг виробленої продукції, тис. грн.
858887
989053
130166
15,16
Середньорічна вартість основних засобів, тис. грн.
165738
234283
68545
41,36
Фондовіддача, грн./грн.
5,18
4,22
-0,96
-18,53
Фондомісткість, грн./грн.
0,19
0,24
0,05
26,32
Аналіз показників ефективності використання основних засобів показав, що фондовіддача основних засобів у 2011 та 2012 рр. становила відповідно 5,18 та 4,22грн./грн. У 2012 році фондовіддача зменшилась на 18, 53%. Щодо фондомісткості,то вона зросла у 2012 році на 26,32% порівняно із 2011 .
4. Аналіз використання матеріальних ресурсів підприємства
Динаміка показників ефективності використання матеріальних ресурсів
Показник
Попередній рік
Звітний рік
Абсолютне відхилення (+, –)
Обсяг виробленої продукції у порівняних цінах (без ПДВ і акцизного збору), тис. грн.
858887
989053
130166
Матеріальні витрати на виробництво продукції, тис. грн.
837156
693427
-143729
Матеріаломісткість продукції, коп/грн.
1,03
1,43
0,4
Матеріаловіддача продукції, грн/грн.
0,97
0,7
-0,27
Аналіз динаміки показників ефективності використання матеріальних ресурсів показав, що матеріаломісткість продукції у 2012 році порівняно з 2011 роком збільшилась на 0,4коп/грн.., а матеріаловіддача відповідно зменшилась на 0,27грн/грн..
Загальна оцінка фінансового стану підприємства
Аналіз динаміки валюти балансу (загальної вартості майна) підприємства здійснюють порівнянням даних про вартість майна підприємства, яким воно володіє, на початок і кінець звітного періоду.
Загальну оцінку динаміки фінансового стану підприємства проводять за такими показниками:
Коефіцієнт зміни валюти балансу (кб) розраховують за формулою
кб = (ВБсі — (ВБсо) / ВБсо
де ВБсі і ВБсо - середня величина валюти балансу відповідно за звітний і попередній періоди.
Середня величина валюти балансу за звітний і попередній періоди роз - раховується як середня арифметична значень валюти балансу на початок і кінець відповідного періоду.
Коефіцієнт зміни обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (кд) розраховується за формулою
кд = (ДРсі - (ДРсо ) / ДРсо
де ДРС1 і ДРС0 - дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) відповідно за звітний і попередній періоди.
Випереджання темпів приросту обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) порівняно з темпами приросту валюти балансу (кд > кб) свідчить про покращання використання майна підприємства в динаміці, про ефективніше використання фінансових ресурсів у звітному періоді порівняно з попереднім, а відставання - про погіршення використання майна, про менш ефективне використання фінансових ресурсів.
На завершальному етапі загальної оцінки фінансового стану підприємства треба систематизувати позитивні і негативні тенденції, виявлені під час аналізу, зробити відповідні висновки
У контрольній роботі дослідження динаміки, складу і структури майна підприємства мають бути проведені у розрізі основних розділів і статей активу балансу, а також зроблені відповідні висновки. Дані пасиву балансу дають змогу визначити, за рахунок яких джерел сформовано майно підприємства, які зміни відбулись у їх структурі.
Для аналізу динаміки і структури майна підприємства та джерел його формування потрібно заповнити аналітичну таблицю (додаток Е) та зробити відповідні висновки.
Порівняльний аналітичний баланс
2011р.
Показники балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
сума, тис. грн.
структура, %
сума, тис. грн.
структура, %
абсолютне, тис. грн.
відносне, %
сруктури, %
у % до зміни підсумку балансу
Актив
Необоротні активи
161099
50,8937259
198798
47,4908207
37699
23,4011384
-3,40290525
36,93699
Оборотні активи
155379
49,0866873
219777
52,5024904
64398
41,4457552
3,41580312
0
Витрати майбутніх періодів
62
0,01958678
28
0,00668892
-34
-54,8387097
-0,01289787
-0,0658277
Необоротні активи та групи вибуття
0
0
0
0
0
0
0
0
Баланс
316540
100%
418603
100%
102063
32,2433184
0
0
Пасив
Власний капітал
283875
89,6806091
335525
80,1535106
51650
18,1946279
-9,52709848
0
Забезпечення наступних витрат і платежів
0
0
0
0
0
0
0
0
Довгострокові зобов’язання
0
0
0
0
0
0
0
0
Поточні зобов’язання
32665
10,3193909
83078
19,8464894
50413
54,333384
9,52709848
0
Доходи майбутніх періодів
0
0
0
0
0
0
0
0
Баланс
316540
100
418603
100
102063
32,2433184
0
0
Аналізуючи дані обрахунки можемо стверджувати, що найбільшу частку активів займають оборотні активи 219777 тис. грн (52.5% структури) і їхня величина на кінець періоду зросла на +41,45%. Поточні зобов'язання становлять 32665 тис. грн. ( 62,97% ) і збільшилися на кінець періоду до 83078 тис. грн. (+54,33%) що становить 9,52% у структурі. Величина власного капіталу становить близько 80% капіталу підприємства, що свідчить про спроможність компанії погашати зобов'язання за допомогою власних коштів.
2012 р.
Показники балансу
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Відхилення (+, –)
сума, тис. грн.
структура, %
сума, тис. грн.
структура, %
абсолютне, тис. грн.
відносне, %
сруктури, %
у % до зміни підсумку балансу
Актив
Необоротні активи
198632
47,4731662
299710
65,4274363
101078
50,8870675
17,95427005
254,79065
Оборотні активи
219777
52,5268338
158370
34,5725637
-61407
-27,9405943
-17,95427
0
Витрати майбутніх періодів
0
0
0
0
0
0
0
0
Необоротні активи та групи вибуття
0
0
0
0
0
0
0
0
Баланс
418409
100%
458080
100%
39671
9,48139261
0
-1105,0418
Пасив
0
0
Власний капітал
326197
77,9612771
367449
80,2150279
41252
12,6463456
2,253750819
0
Забезпечення наступних витрат і платежів
0
0
0
0
0
0
0
0
Довгострокові зобов’язання
9134
2,18303144
5544
1,21026895
-3590
-39,3037005
-0,97276249
0
Поточні зобов’язання
83078
19,8556914
85087
18,5747031
2009
2,41820939
1,28098833
0
Доходи майбутніх періодів
0
0
0
0
0
0
Баланс
418409
100
458080
100
39671
9,48139261
0
0
Аналізуючи дані обрахунки можемо стверджувати, що найбільшу частку активів займають оборотні активи 299710 тис. грн (65,43% структури) і їхня величина на кінець періоду зросла на +50,88%. Поточні зобов'язання становлять 83078 тис. грн. ( 19,85% ) і збільшилися на кінець періоду до 85087 тис. грн. (+2,41%) що становить 1,28% у структурі. Величина власного капіталу становить близько 80% капіталу підприємства, що свідчить про спроможність компанії погашати зобов'язання за допомогою власних коштів.
Коефіцієнт зміни валюти балансу (кб)
кб = (ВБсі — (ВБсо) / ВБсо
ВБсі = (418409+458080) / 2 = 438244,5
ВБсо = (316540+418603) / 2 = 367571,5
кб = (438244,5 – 367571,5) / 367571,5 = 0,19
Коефіцієнт зміни обсягу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) (кд) розраховується за формулою
кд = (ДРсі ~ (ДРсо ) / ДРсо
кд = (1182426 -1026240) / 1026240 = 0,15
Кд < Кб – свідчить про незначне погіршення використання фінансових ресурсів у звітному періоді порівняно з попереднім.
6. Аналіз фінансової стійкості підприємства
Аналіз динаміки основних відносних показників фінансової стійкості підприємства здійснюють на основі значень коефіцієнтів капіталізації.
Коефіцієнт автономії (фінансової незалежності, концентрації власного капіталу) (ка) характеризує незалежність фінансового стану підприємства від зовнішніх джерел фінансування, показує частку власних коштів підприємства у загальній сумі джерел її фінансування і розраховується за формулою
Ка = ВК / ЗК; Ка = ВК / А
де ЗК - загальна сума джерел фінансування (загальний капітал) підприємства (валюта балансу); А - загальна вартість всіх активів підприємства (валюта балансу).
Чим вище значення цього коефіцієнта, тим фінансово стійкішою і незалежнішою від зовнішніх кредиторів є підприємство. Мінімальне значення коефіцієнта автономії оцінюється на рівні 0,5. Якщо ка > 0,5, то теоретично всі зобов'язання підприємства можуть бути покриті її власними коштами.
Коефіцієнт фінансової залежності (кфз) є оберненим до коефіцієнта автономії і розраховується за формулою
Кфз = ЗК / ВК = А / ВК
Він показує, яка сума загальної вартості майна (активів) припадає на 1 грн. власного капіталу підприємства. Теоретично його значення є не меншим за 1,0. (100 %) і означає, що підприємство не використовує позикових коштів, а повністю фінансується за рахунок власного капіталу. Зростання показника в динаміці свідчить про збільшення частки позикових коштів у фінансуванні підприємства, а отже, і зростання її фінансової залежності від кредиторів та інвесторів.
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності (коефіцієнт фінансової стійкості) (кфс) характеризує рівень незалежності підприємства від короткострокових позикових джерел фінансування і розраховується за формулою
Кфс = (ВК+ДЗ)/ЗК = (ВК+ДЗ)/А
Чим більшим є значення показника, тим вища фінансова стійкість підприємства і тим нижча частка її поточних зобов'язань. З позицій довгострокової перспективи підприємство більшою мірою залежить від зовнішніх кредиторів та інвесторів, якщо в загальній сумі довгострокових (капіталізованих) джерел фінансування переважає частка довгострокових зобов'язань. Водночас підприємство привабливіше для нових інвесторів, якщо в загальній сумі довгострокових джерел фінансування переважає частка власного капіталу.
Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу (коефіцієнт фінансування, коефіцієнт фінансового ризику) (кпв) показує обсяг залучених коштів, що припадає на гривню власного капіталу, характеризує рівень залежності підприємства від зовнішніх джерел фінансування і розраховується за формулою
кпв = (ДЗ+ПЗ+ЗНВ+ДМП) / ВК
де ЗНВ - нараховані у звітному періоді майбутні витрати і платежі; ДМП - доходи, отримані протягом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів.
Зростання цього показника свідчить про посилення залежності від позикового капіталу і зниження фінансової стійкості. Рекомендований рівень коефіцієнта співвідношення позикового і власного капіталу менший за 0,7 - 1,0. Ситуація, коли значення коефіцієнта більше за 1,0 (більша частина майна підприємства сформована за рахунок позикових коштів), може свідчити про небезпеку неплатоспроможності .
Коефіцієнт фінансового левериджу (кфл) характеризує співвідношення довгострокових зобов'язань підприємства і власного капіталу.Його зростання свідчить про посилення залежності від довгострокового позикового капіталу, про зниження фінансової стійкості.
Коефіцієнти структури довгострокових джерел фінансування: коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел (кзкд) і коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел (кнкд). Їх розраховують відповідно за формулами:
кзкд = ДЗ / (ВК+ДЗ); кнкд = ВК / (ВК+ДЗ) (14)
Вони характеризують структуру капіталу підприємства, показують частку власного капіталу і довгострокового позикового капіталу в сумі усіх його довгострокових джерел фінансування. Зростання коефіцієнта кзкд в динаміці свідчить про погіршення фінансового стану підприємства, тобто в довгостроковій перспективі організація дедалі більше залежатиме від зовнішніх кредиторів. Частка власного капіталу в загальній сумі довгострокових джерел фінансування (£нкд) повинна бути достатньо високою (не меншою за 0,6 або 60 %).
Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості
2011р.
Показник
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Абсолютне відхилення (+,-)
Коефіцієнт автономії
0,75
0,80
0,05
Коефіцієнт фінансової залежності
1,33
1,25
-0,08
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності
0,75
0,8
0,05
Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу
0,14
0,25
0,11
Коефіцієнт фінансового левериджу
0
0
0
Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел
0
0
0
Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел
1
1
0
На початок звітного періоду На кінець звітного періоду
Ка = ВК / ЗК; Ка = ВК / А
Ка = 238875 / 316540 = 0,75 Ка = 335525 / 418603 = 0,80
Кфз = ЗК / ВК = А / ВК
Кфз = 316540 / 238875 = 1,33 Кфз = 418603 / 335525 =1,25
Кфс = (ВК+ДЗ)/ЗК = (ВК+ДЗ)/А
Кфс = (238875+0) / 316540 = 0,75 Кфс =(335525+0) / 418603 = 0,8
кпв = (ДЗ+ПЗ+ЗНВ+ДМП) / ВК
кпв = (0+32665+0+0) / 238875 = 0,14 кпв = (0+83078+0+0) / 335525 = 0,25
кфл = ДЗ / ВК
кфл = 0 / 238875 = 0 кфл = 0 / 335525 = 0
кзкд = ДЗ / (ВК+ДЗ)
кзкд = 0 / (238875+0) = 0 кзкд = 0 / (335525+0) = 0
кнкд = ВК / (ВК+ДЗ)
кнкд = 238875 / (238875+0) = 1 кнкд = 335525 / (335525+0) = 1
Динаміка основних відносних показників фінансової стійкості
2012р.
Показник
На початок звітного періоду
На кінець звітного періоду
Абсолютне відхилення (+,-)
Коефіцієнт автономії
0,78
0,80
0,02
Коефіцієнт фінансової залежності
1,28
1,25
-0,03
Коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності
0,80
0,81
0,01
Коефіцієнт співвідношення позикового і власного капіталу
0,28
0,25
-0,03
Коефіцієнт фінансового левериджу
0,03
0,02
-0,01
Коефіцієнт фінансової залежності капіталізованих джерел
0,35
0,57
0,22
Коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел
0,97
0,99
0,02
На початок звітного періоду На кінець звітного періоду
Ка = ВК / ЗК; Ка = ВК / А
Ка = 326197 / 418409 = 0,78 Ка = 367449 / 458080 = 0,80
Кфз = ЗК / ВК = А / ВК
Кфз = 418409 / 326197 = 1,28 Кфз = 458080 / 367449 = 1,25
Кфс = (ВК+ДЗ)/ЗК = (ВК+ДЗ)/А
Кфс = (326197+9134) / 418409 = 0,80 Кфс =(367449+5544) / 458080 = 0,81
кпв = (ДЗ+ПЗ+ЗНВ+ДМП) / ВК
кпв = (9134+83078+0+0) / 326197 = 0,28 кпв = (5544+85087+0+0) / 367449 = 0,25
кфл = ДЗ / ВК
кфл = 9134 / 326197 = 0,03 кфл = 5544 / 367449=0,02
кзкд = ДЗ / (ВК+ДЗ)
кзкд = 9134 / (326197+9134) = 0,35 кзкд = 5544 / (367449+5544) = 0,57
кнкд = ВК / (ВК+ДЗ)
кнкд = 326197 / (326197+9134) = 0,97 кнкд = 367449 / (367449+5544) =