МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Інститут економіки і менеджменту
Кафедра фінансів
/
Звіт
до лабораторної роботи №2
з дисципліни
“ Інформаційні системи і технології у фінансах ”
на тему:
“Моделювання фінансово-економічної діяльності створюваного
виробничого підприємства”
Виконали:
ст. гр. ФК – 31
Гутич А.І.
Стефура О.С.
Прийняв:
ас. каф. фін.:
Клап А.Я.
Львів – 2014
Мета роботи:на основі теоретичних знань дати практичні навички студентам щодо управління корпоративною інформаційною системою Project Expert в цілому, та створення і аналізуванняімітаційноїмоделіфінансовоїдіяльностівиробничогопідприємства.
Завдання роботи: на основі запропонованих вихідних даних створити імітаційну модель діяльності виробничого підприємства, визначити потребу у фінансуванні діяльності, забезпечити залучення необхідних фінансових ресурсів та проаналізувати фінансові результати діяльності на кожному проміжному етапі створення імітаційної моделі, здійснивши необхідні економіко-математичні розрахунки та скласти звіт про виконання лабораторної роботи.
Зміст лабораторної роботи:
1. Постановка завдання
2. Створення і аналізування імітаційної моделі для попереднього аналізування проекту
3. Підбір схеми фінансування проекту
Хід лабораторної роботи
1. Постановка завдання
Розглянемо проект створення нової фірми по виробництву верстатів. Проект розрахований на реалізацію з 01.01.2015 по 31.05.2016. У результаті маркетингового дослідження прийняте рішення організувати виробництво двох типів верстатів – на базі чіпів типу А і чіпів типу В і установити ціну для них 580 і 640 дол.
2. Створення і аналізування імітаційної моделі для попереднього аналізування проекту
Створюємо файл, який містить № роботи, шифр групи, прізвище та ім’я.
У діалоговому вікні Заголовок введемо тривалість проекту 1 рік та 5 місяців, у діалоговому вікні Продукты/Услуги введемо два продукти верстат А з початком продажів 01.07.2015 і верстат В з початком продажів 01.08.2015. У діалоговому вікні Відображення даних введемо відображення даних по місяцях до 2016 р. (включно).
У проекті фігурують дві валюти – гривна та долар США за курсом 1 долар США = 7,9 грн. Курсову інфляцію установимо на рівнях 8% у 2051 р. і 11 % у 2016 р.
Далі створюємо календарний план робіт із проекту створення виробничого підприємства, що включає декілька етапів.
Етапи календарного плану:
1. Оформлення дозвільних документів (25 днів з 01.01.2015 вартістю 2500 грн.);
2. Розроблення проекту та маркетингові дослідження (55 днів з 01.01.2015 вартістю 51500 грн.);
3. Об'єднаний етап – створення виробничого центру, що включає етапи:
- пошук та оренда приміщення, його ремонт і модернізація (48 днів з 01.03.2015 вартістю 5500 дол. та 33000 грн.);
- придбання і монтаж устаткування, підбір і прийняття на роботу персоналу (28 днів з 18.04.2015 вартістю 47600 грн. та 23500 дол.);
4. Об'єднаний етап – збирання і тестування дослідних зразків, що включає етапи:
- придбання комплектуючих виробів, збирання і тестування верстату А (45 днів з 16.05.2015 вартістю 2152 дол. та 1520 грн.);
- придбання комплектуючих виробів, збирання і тестування верстату В (55 днів з 16.05.2015 вартістю 2640 дол.та 1800 грн.).
- виробництво [верстата А];
- виробництво [верстата В].
/
Рис.2.1. Список етапів проекту
Розглядаємо діаграмуГантта, що відповідає цим етапам (показана на рис.2.2).
Вартість етапів виробництва (трикутники в нижній частині діаграми), праворуч від прямокутників, що характеризують послідовність і тривалість етапів, зазначена у гривнях, при цьому вартості етапів, зазначені при описі етапів у доларах, автоматично перетворяться в гривні за заданим курсом.
/
Рис.2.2. Діаграма Гантта для проекту створення фірми
У модулі План збуту вводимо ціни комп'ютерів, а також плановані обсяги збуту. Для верстату А планується випуск 240 шт. щомісяця протягом 12 місяців з нарощуванням і спадом обсягів виробництва протягом двох місяців.
Для введення обсягів виробництва користуємося кнопкою Быстрыйввод в діалоговому вікні План збуту. Вид діалогового вікна Быстрыйвводобсягу продажів для розглянутого випадку показаний на рис.2.3.
/
Рис.2.3. Вікно швидкого вводу обсягів продаж верстату А
У випадку продукту В дані вводимо безпосередньо з клавіатури для кожного місяця життєвого циклу: 90 шт. протягом 5 місяців і 160 шт. протягом наступного періоду до кінця проекту зі спадом об’єму до попереднього значення за 1 місяць до кінця проекту.
Потім у модулі План производства вводимо для верстатів А і верстатів В наступні величини "сумарних прямих витрат":
за матеріалами - 285 і 468 дол.,
по відрядній зарплаті - 324 і 360 грн.,
по інших витратах – 81 і 90 грн.
Встановлюємо також виробничий цикл, що дорівнює нулю.
У полі Графік виробництва установимо прапорець на режимі Неограниченноепроизводство (означає, що виробництво здатне реалізувати плановані обсяги продажів).
3. Підбір схеми фінансування проекту
Після виконання розрахунку проекту проводимо за допомогою кнопки Дефіцит діалогового вікна Кредити аналіз дефіциту наявних коштів проекту.
Отриманий дефіцит характеризуєтьсяграфіком, показаним на рис.2.4. З графіка видно, що дефіцит має місце протягом 7 місяців і досягає максимального розміру більше 400 тис. грн.
/
Рис.2.4. Дефіцит готівки проекту
Далі використовуємо функцію автоматичного підбору найкращих умов фінансування проекту, що забезпечують відсутність дефіциту готівки при мінімальних величинах кредиту.
У діалоговому вікні Кредитипотрібно натиснути кнопку Підборі ввести наступні дані:
залишок на рахунку 8500 грн. для зменшення ризику необхідності додаткових витрат наявних засобів.
кредит передбачається брати під 25% річних, виплати відсотків щомісячно з відтермінуванням поверення відсотків за ним на 8 місяців.
поверенення кредиту - разовим платежем.
кредит підбирається на строк до 12 місяців.
/
Рис.2.5. Діалогове вікно підбору кредиту
З результатів автоматичного підбору умов фінансування проекту видно, що пропонується взяти кредит 417 324,84 грн. з одержанням сум і виплатою заборгованості за встановленою схемою. Отримана схема разових надходжень приведена на рис.2.6.
/
Рис.2.6. Результати підбору кредиту для фінансування проекту
Прибуток фірми оподатковується за стандартною ставкою. Також продукція підприємства оподатковується ПДВ за стандартною ставкою. З таблиці Прибыли-Убытки розділу Результатыодержуємо графік чистого прибутку проекту (у грн.) (рис.2.7).
/
Рис.2.7. Графік чистого прибутку фірми
Показники ефективності інвестицій для розглянутого проекту приведені на рис.2.8. Видно, що ці показники є досить високими.
Робимо аналіз чутливості проекту до можливих змін ряду факторів: обсягу збуту, ціни збуту, ставок по кредитах і ставки податків. Результати аналізу впливу цих факторів на індекс прибутковості можна побачити на графіку (рис.2.8).
/
Рис.2.8. Показники ефективності інвестицій для проекту
Як бачимо з даного графіка, найбільш чутливим фактором впливу на чистий приведений дохід є Ціна збуту.
За ступенем чутливості фактори мають наступну послідовність: досить високу чутливість має обсяг збуту та ставка податків. Найменш чутливими є ставки по кредитам.
/
Рис.2.9. Графік чутливості проекту
Висновки
На даній лабораторній роботі на основі теоретичних знань дати ми отримали практичні навички щодо управління корпоративною інформаційною системою Project Expert в цілому,та створення і аналізуванняімітаційноїмоделіфінансовоїдіяльностівиробничогопідприємства.
На основі запропонованих вихідних даних ми створили імітаційну модель діяльності виробничого підприємства, визначили потребу у фінансуванні діяльності, забезпечили залучення необхідних фінансових ресурсів та проаналізували фінансові результати діяльності на кожному проміжному етапі створення імітаційної моделі, здійснивши необхідні економіко-математичні розрахунки.
Ми дійшли висновку, що найбільш чутливим фактором впливу на чистий приведений дохід є Ціна збуту.За ступенем чутливості фактори мають наступну послідовність: досить високу чутливість має обсяг збуту та ставка податків. Найменш чутливими є ставки по кредитам.