МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ «ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА»
Кафедра фінансів
Лабораторна робота № 3
за курсом
„ІНВЕСТУВАННЯ”
на тему:
“ Аналіз ефективності інвестиційного проекту ”
Варіант № 9
Львів - 2015
Мета роботи: ознайомлення та отримання практичних навичок розрахунку критеріїв ефективності інвестиційного проекту за допомогою вбудованих фінансових функцій MS EXCEL.
Теоретичні аспекти
Метод чистої теперішньої вартості (NPV - Net Present Value )
Метод полягає у визначенні різниці між інвестиційними витратами і майбутніми доходами, які виражаються в скоригованої в часі грошової величиною (використовують час початку реалізації інвестиційного проекту).
При заданій нормі дисконту можна визначити теперішню величину всіх відтоків і притоків грошових коштів, а також співставити їх. Результат такого порівняння – це позитивна чи негативна величина (чистий приплив або чистий відтік грошових коштів).
Нехай IC – сума первісних витрат (інвестицій), тоді
(1)
де PV – теперішня вартість проекту, гр.од.,
IC – сума інвестицій, гр.од.
CF – періодинчі надходження грошових коштів, гр.од.
r - ставка – норма прибутковості або дисконту;
При NPV > 0 можна зробити висновок, що протягом свого життя проект відшкодує початкові витрати, забезпечить отримання прибутку, згідно заданому стандарту r, а також деякий резерв NPV.
При NPV = 0 проект тільки окупляє вироблені витрати, але не приносить доходу.
При NPV < 0 задана норма прибутку не забезпечується і проект збитковий.
Якщо проект передбачає послідовні початкові вкладення коштів протягом декількох років, або додаткові інвестиції в якісь періоди реалізації проекту, вони обов'язково повинні враховуватися при розрахунку NPV.
Для загального випадку формула NPV матиме вигляд:
(2)
Для автоматизації аналізу інвестиційних проектів в табличному процесорі MS Excel існує цілий ряд спеціальних фінансових функцій.
Для обчислення NPV можна скористатися функціями ЧПС ( ) і ЧИСТНЗ ( ).
Формати функцій:
ЧПС (ставка; платежі)
ЧИСТНЗ ( ставка; платежі; дати)
де: платежі – значення елементів грошового потоку;
дати - дати платежів.
Призначення цих функцій дещо відрізняється один від одного.
Функція ЧПС ( ) розраховує теперішнє значення грошового потоку, платежі якого рівномірно розподілені в часі. При цьому для отримання NPV від результату функції ЧПС ( ) віднімають початкові витрати.
Функція ЧИСТНЗ ( ) розраховує чисту теперішню вартість потоку платежів з будь-яким розподілом їх у часі, якщо відомі дати настання платежів. Вона безпосередньо розраховує NPV, крім того, результати роботи цієї функції більш точні.
На практиці після визначення показників ефективності інвестицій здійснюють аналіз їх чутливості (sensitivity analysis) до змін можливих умов. Подібний аналіз зводиться до дослідження змін отриманої величини залежно від різних значень параметрів залежних співвідношень.
Аналіз чутливості показує, що окрім норми дисконту на величину NPV здійснює значний вплив структура грошового потоку. Чим більше притоки готівки в перші роки економічного життя проекту, тим більше кінцева величина NPV і відповідно тим швидше відбудеться відшкодування витрат.
Виходячи з практичного застосування методу NPV можна зробити висновок, що в цілому показник NPV реально відображає співвідношення між припливом і відтоком грошових коштів протягом певного періоду часу, а також дає уявлення про відшкодування витрат і про досягнення заданої норми прибутковості вкладення коштів. Крім того, як абсолютний показник NPV має властивість адитивності (NPV різних проектів можна підсумовувати).
До числа інших властивостей цього критерію слід віднести досить реалістичне припущення про ставку реінвестування грошових коштів, що вивільняються у ході реалізації проекту. У методі неявно передбачається, що кошти, що надходять від реалізації проекту, реінвестуються за нормою дисконту r.
Таким чином, використання критерію NPV теоретично обґрунтовано. Разом з тим застосування абсолютних показників при аналізі проектів з різними вихідними умовами може призводити до ускладнень при прийнятті управлінських рішень.
Метод індексу рентабельності ( PI - Profitability Index )
Метод рентабельності показує, скільки одиниць теперішньої величини грошового потоку припадає на одиницю передбачуваних початкових витрат:
(3)
Якщо величина критерію PI > 1, то теперішня вартість грошового потоку проекту перевищує початкові інвестиції, забезпечуючи тим самим наявність позитивної величини NPV. При цьому норма рентабельності перевищує задану, і проект можна прийняти.
При PI = 1 величина NPV = 0, і інвестиції не приносять доходу.
Якщо PI < 1, проект не забезпечує заданого рівня рентабельності і його слід відхилити.
Застосування показника PI часто буває корисним у випадку, коли існує можливість фінансування декількох проектів, але при цьому інвестиційний бюджет фірми обмежений. Тоді по кожному проекту розраховується PI і проекти ранжуються за PI. Після визначення рангового ряду проводиться поступове включення інвестиційних проектів у портфель, починаючи з проекту з найвищим рангом (і індексом рентабельності), поки не буде вичерпано весь інвестиційний бюджет.
Внутрішня норма прибутковості (IRR - Internal Rate of Return )
Під IRR мається на увазі процентна ставка, при якій чиста теперішня вартість інвестиційного проекту дорівнює 0.
IRR визначається розв’язанням рівняння:
(4)
При NPV = 0 теперішня вартість проекту дорівнює початковим інвестиціям, тобто вони окупляються. Загалом, чим вище величина IRR, тим більше ефективність інвестицій.
При аналізі цього показника величина IRR порівнюється з r. При цьому, якщо IRR > r, проект забезпечує позитивну NPV і дохідність, рівну IRR - r. Якщо IRR < r, витрати перевищують доходи, і проект збитковий. У MS Excel для розрахунку IRR реалізовані 3 фінансові функції - ВСД ( ), ЧИСТВНДОХ ( ) і МВСД ( ).
Формати функцій:
ВНДОХ (платежі; [ прогноз ] )
ЧИСТВНДОХ (платежі; дати; [ прогноз ] )
МВСД (платежі; ставка; ставка_реін )
де ставка_реін – ставка реінвестування;
прогноз – норма приведення (необов'язковий аргумент).
Для коректної роботи функцій грошовий потік повинен складатися з хоча б одного негативного та одного позитивного елемента (хоча б одна виплата і одне надходження грошових коштів), причому першою повинна стояти виплата.
Функція ВСД ( ) здійснює розрахунок IRR для грошового потоку, рівномірно розподіленого в часі.
Функція ЧИСТВНДОХ ( ) дозволяє визначити показник IRR для потоку платежів з довільним розподілом у часі, якщо відомі їх передбачувані дати.
Критерій внутрішньої норми прибутковості несе в собі також інформацію про приблизну величиною межі безпеки для проекту.
Найбільш істотним недоліком цього методу є нереалістичне припущення про ставку реінвестування. На відміну від NPV критерій внутрішньої норми прибутковості неявно припускає реінвестування одержуваних доходів за ставкою IRR.
Для коректного обліку припущення про реінвестування застосовують функцію МВСД (), яка обчислює модифіковану внутрішню норму прибутковості. Функція як аргумент використовує передбачувану ставку реінвестування.
Ще один недолік показника пов'язаний з можливістю існування його декількох значень. Така ситуація характерна для «нерегулярного» грошового потоку, в якому знак кілька разів змінює значення з «мінуса» на «плюс». У цьому випадку функція для визначення IRR має кілька коренів і розрахунок показника втрачає сенс.
На закінчення слід зазначити, що в цілому метод NPV дає більш достовірні результати. Разом з тим при раціональному підході до аналізу ефективності довгострокових інвестицій необхідно застосування всіх розглянутих показників.
Виконання роботи
Завдання 1.
Розгляньте 2 альтернативні інвестиційних проекти (реалізувати можна лише один). Структури грошових потоків для проектів представлені в таблиці (за варіантами ):
Варіант 9
Період
Проект 1
Проект 2
0
- 400,00
- 200,00
1
241,00
131,00
2
293,03
174,22
3
156,03
183,00
4
125,04
79,37
Норма дисконту для обох проектів однакова і дорівнює: (9+0,1*М+0,1*N) %.
Визначте, який проект краще.
Розв’язання
Розрахуємо норму дисконту для обох проектів (вона для них однакова):
(9 + 0,1 * М + 0,1 * N) = (9+ 0,1 * 1 + 0,1 * 9) = 10 %.
Провівши необхідні розрахунки за допомогою вбудованих фінансових функцій MS EXCEL, отримаємо такі результати:
1
2
NPV =
263,90
254,78
PI =
1,66
2,27
IRR =
42%
63%
Після проведених розрахунків можна зробити висновок, що доцільніше інвестувати в 1 проект. Оскільки NPV > 0, NPV 2 проекту менше NPV 1 проекту (254,78 < 263,9), відповідно протягом свого життя проект відшкодує початкові витрати. Хоча значення РІ та IRR є більшими в проекті 2: PI2 > PI1(2,27 > 1,66),а IRR2 > IRR1 (63% > 42%), але основним показником ефективності інвестиціє є показник NPV.
Завдання 2.
Фірма розглядає 2 взаємовиключних проекти, генеруючих наступні потоки платежів:
Період
0
1
2
3
4
Проект 1
-2000
1800 + М
500
10
32
Проект 2
-2000
0
550 + 0,1 * N
800
1600
Вартість капіталу для фірми становить: (9 + 0,1*M +0,1 * N) %. Визначте критерій IRR для кожного проекту. Чи можна в даному випадку прийняти рішення, ґрунтуючись тільки на критерії IRR? Який проект ви рекомендуєте прийняти?
Розв’язання
Розрахуємо норму дисконту для обох проектів (вона для них однакова):
(9 + 0,1 * М + 0,1 * N) = (9+ 0,1 * 1 + 0,1 * 9) = 10 %.
Фірма розглядає 2 взаємовиключних проекти, генеруючих наступні потоки платежів:
Період
0
1
2
3
4
Проект 1
-2000
1800 + 1 = 1801
500
10
32
Проект 2
-2000
0
550 + 0,1 * 9 = 550,9
800
1600
Провівши необхідні розрахунки за допомогою вбудованих фінансових функцій MS EXCEL, отримаємо такі результати:
Визначаємо критерій IRR для кожного проекту:
IRR 1
14%
IRR 2
12%
Після проведених розрахунків, можна зробити висновок, що доцільніше інвестувати в проект 1. Адже чим вища величина IRR, тим більша ефективність інвестицій. В нашому випадку IRR1 > IRR2 (14% > 12%). Приймати рішення, ґрунтуючись лише на критерії IRR не зовсім доцільно. В цілому метод NPV дає більш достовірні результати і для аналізу ефективності довгострокових інвестицій необхідне застосування всіх розглянутих показників.
ВИСНОВОК
На даній лабораторній роботі ми ознайомились та отримали практичні навички розрахунку критеріїв ефективності інвестиційного проекту за допомогою вбудованих фінансових функцій MS EXCEL.
При виконанні завдань ми розраховували чисту теперішню вартість (NPV), що полягає у визначенні різниці між інвестиційними витратами і майбутніми доходами, які виражаються в скоригованої в часі грошової величиною (використовують час початку реалізації інвестиційного проекту); індекс рентабельності (PI), що показує скільки одиниць теперішньої величини грошового потоку припадає на одиницю передбачуваних початкових витрат; внутрішню норму прибутковості (IRR) - процентну ставку, при якій чиста теперішня вартість інвестиційного проекту дорівнює 0.
В першому завданні ми визначали NPV, PI, IRR для проектів. Після проведених розрахунків зробили висновок, що доцільніше інвестувати в 1 проект. . Оскільки NPV > 0, NPV 2 проекту менше NPV 1 проекту (254,78 < 263,9), відповідно протягом свого життя проект відшкодує початкові витрати. Хоча значення РІ та IRR є більшими в проекті 2: PI2 > PI1(2,27 > 1,66),а IRR2 > IRR1 (63% > 42%), але основним показником ефективності інвестиціє є показник NPV.
В другому завданні розглядали ситуацію, при якій фірма має можливість фінансування 2 проектів. Визначали IRR для цих проектів. Після проведених розрахунків, можна зробити висновок, що доцільніше інвестувати в проект 1. Адже чим вища величина IRR, тим більша ефективність інвестицій. В нашому випадку IRR1 > IRR2 (14% > 12%). Приймати рішення, ґрунтуючись лише на критерії IRR не зовсім доцільно. В цілому метод NPV дає більш достовірні результати і для аналізу ефективності довгострокових інвестицій необхідне застосування всіх розглянутих показників.