ЗАТВЕРДЖУЮ
Начальник кафедри інженерних загороджень
полковник В.Г.Григор’єв
„___”______________2003 р.
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
з дисципліни ІНЖЕНЕРНІ ЗАГОРОДЖЕННЯ
ТЕМА № 15 „РОЗВІДКА І РОЗМІНУВАННЯ ДОРІГ, ДОРОЖНИХ СПОРУД ТА МІСЦЕВОСТІ”
АВТОР: підполковник БАМБУЛЯК М.П.
Розглянуто на засіданні кафедри (Предметно-методичної комісії)
Протокол № ____ від _____________2003 р.
М. Кам’янець-Подільський
2003 р.
ЛЕКЦІЯ
ТЕМА № 15 „РОЗВІДКА І РОЗМІНУВАННЯ ДОРІГ, ДОРОЖНИХ СПОРУД ТА МІСЦЕВОСТІ”
ЗМІСТ
Вступ.
2. Задачі, склад та оснащення підрозділів, які виготовляються для розвідки доріг та маршрутів руху військ, замінованих за допомогою дистанційних засобів.
3. Способи розмінування доріг і маршрутів руху військ, особливості розмінування доріг і маршрутів руху військ, замінованих за допомогою дистанційних засобів.
4. Перевірка дорожніх споруд на наявність мін та заходи безпеки при розмінуванні доріг та споруд на них.
5. Задачі розмінування місцевості. Організація та способи розвідки місцевості.
6. Суцільне розмінування місцевості. Контрольна перевірка якості розмінування.
7. Порядок знищення вибухонебезпечних предметів. Заходи безпеки.
8. Заключна частина.
Література:
1. Инженерное обеспечение боевых действий в современных операциях. Изд. МО 1980 г.
2. Наставление по обеспечению боевых действий сухопутных войск. Часть 4. Инженерное обеспечение. Изд. МО 1983 г.
3. Опыт боевых действий в горно-пустынной местности. Изд. МО. 1980.
4. Руководство по устройству и преодолению инженерных заграждений. Секретно. Гл.22.
5.Рекомендации по преодолению минных заграждений устанавливаемых авиац. ракеты и артиллерийскими системами минирования. Секретно.
6. Методическое пособие «Меры безопасности при устройстве и преодолению МВЗ». Секретно.
7. Инструкция по очистке местности от взрывоопасных предметов. Изд. 1975 г.
Наочні засоби:
Слайди, плакати за темою.
Лектор-2000.
ВСТУП
ХХ століття закінчується глибокими змінами в багатьох сферах життя суспільства. Одна з них тісно пов’язана з проблемами захисту кожною державою та народом незалежності, суверенітету
Послаблення міжнародної обстановки, досягнуте в результаті поступового затвердження нового політичного мислення з задоволенням прийнятого народом.
Основу системи загороджень складають загородження на дорожних напрямках. Дороги можуть бути заміновані протитанковими та протипіхотними мінами в т.ч. ДСМ підготовлені до руйнування, тому розвідці та розташуванню доріг завжди велике значення.
Із опиту Великої Вітчизняної війни відомо багато прикладів, коли німецько-фашистські війська застосовували мінування та руйнування доріг.
Так в період з 18 по 23 червня 1942 року під Курськом, почав переможний наступ, наші війська зняли 7500 протитанкових і 900 протипіхотних мін, основана частина яких була установлена на дорогах.
Бойові дії в Афганістані підтверджують широке застосування на дорогах повстанцями загороджень. Застосовувались МВЗ та друге загородження, створювали завали з каміння, проводили знищення учасників мостів.
Мінували шляхи руху та забезпечення військ, окремі маршрути забезпечення бойової діяльності військ, які знаходяться в відриві, дороги на стрільбища та на полігони, райони відпочинку, з’їзди з доріг. Частинами та підрозділами інженерних військ з 1980 по 1984 роки було знешкоджено 23,5 тисячі мін і фугасів, в ході операції військами було захоплено 57 тис. Мін і 470 тон ВВ.
В теперішній час в арміях основних країн НАТО прийняті на озброєння різні системи дистанційного мінування за допомогою яких можливе мінування доріг та шляхів висування військ. Таким чином стало можливим мінування доріг в період руху по ним військами.
З цього можна зробити висновок про те, що розмінування доріг та маршрутів висування військ є важливою та дуже трудоємкою задачею інженерного забезпечення бою, вирішувати яку прийдеться в усіх видах свою і особливо важливе значення її був у наступі.
І. ЗАДАЧІ,СКЛАД І ОСНАЩЕННЯ ПІДРОЗДІЛІВ,ЯКІ ВИДІЛЯЮТЬСЯ ДЛЯ РОЗВІДКИ ДОРІГ. СПОСОБИ РОЗВІДКИ.
Загородження і перешкоди, які зустрічаються на шляхах висування військ, у тому числі і МВЗ, як правило обходяться і лише при неможливості їх обходу в них проробляють проходи.
Розвідка доріг та колонних шляхів на наявність МВЗ може проводитися на перед, при прокладці маршрутів, а також в ході висування військ.
Задачі розвідки МВЗ на дорогах та маршрутах руху військ:
І. Виявлення мін, наявність в них елементів знешкодження.
2. Визначення схем мінування, способу установки І типу мін. Крім того, при розвідці МВЗ установлених дистанційно визначається:
- час та спосіб мінування;
- кількість, тип. напрямок, висота польоту літака (вертольоту) який проводить мінування.
- Інтервали скиду мін;
- місця їх падіння та їх тип.
для розвідки маршрутів можуть виділятися ІРД, але як правило в наступі задачі по розвідці і розмінуванню маршрутів перекладаються на дорожні підрозділи, які їх утримують ІРД дів за органами бойової охорони.
В ході маршу розвідка МВЗ на шляхах ведеться всіма розвідувальними органами підрозділів, а також групами розвідки загонів забезпечення руху дивізій та полків.
Для виявлення мін, які встановили дистанційно системами мінування в розвідувальних підрозділах і на головній машині кожного підрозділу повинні назначатися спостерігачі за проїзною частиною дороги та повітрям.
І Р Д оснащається :
- дорожніми міношукачами або танками з тралом - 1-2 шт.
- Індивідуальні міношукачі - 4 шт.
- саперні далекозаходи - 1 шт.
- бінокль - 1-2 шт.
- уклономір - 1 шт.
- плавальний костюм - І шт.
- човен малий надувний - І шт.
- комплект розвідки, розмінування - 1 шт.
- компас, карта - 1 шт.
- транспортні засоби з радіостанцією І шт.
Візуальна розвідка - приводиться ІРД з вертольоту. Склад дозору - три сапери розвідники на чолі з офіцером. Огляд проводиться шляхом прольоту на висоті 40-50 м.
В ході розвідки всі дані наносяться на крупномасшгабну карту. або схему.
Найбільш поширеними будуть наземні дії. Основними способами ведення розвідки будуть :
1 - дії 1РД з одним дорожнім міношукачем;
2 - дії ІРД з двома дорожніми міношукачами.
3 - дії ІРД з танковим тралом.
П. СПОСОБИ РОЗМІНУВАННЯ ДОРІГ І МАРШРУТІВ РУХУ ВІЙСЬК
Завдання про розмінування доріг і маршрутів руху військ виконують спеціально призначені підрозділи Інженерних військ або загонами забезпечення руху. Склад і спорядження підрозділів які виділяються для розмінування доріг визначаються обстановкою поставленою задачею. Наявністю засобів розвідки, розмінування і може складати від окремої роти до відділення для розвідки і розмінування крупних об'єктів на дорозі, виділяються спеціально підготовлені сапери з відповідною апаратурою для розвідки та знешкодження об’єктних мін
При наявності даних розвідки про мінування доріг підрозділам ставиться задача на їх розмінування, а якщо таких даних немає то ставиться задача на розвідку і розмінування.
Розмінування дороги включає:
- розвідку проїжджої частини, узбіччя, кюветів, штучних споруд, смуги безпеки по обох сторонам дороги.
- ліквідація виявлених мін;
- контрольну перевірку розмінованих участків.
В залежності від наявності засобів для розвідки та ліквідації мін спорядження під розділів, виділених для розвідки 1 розмінування доріг, буде різним, але в усіх випадках ці підрозділи повинні мати:
- засоби розвідки дороги на наявності мін (індивідуальні міношукачі дорожні міношукачі, щупи, трали).
- засоби знищення мін т а стаскування СЗВ та СВ, трали, пристрої для стаскування мін).
- засоби позначення мін та огородження перевірених полос місцевості прапорці, віхи, показники, засоби огородження). Але при любому способі в першу чергу розміновується проізжа частина на ширину 4-4,2 м, яка забезпечує односторонній рух техніки, після чого . проводиться розмінування на всю ширину дорожнього полотна, а вже після цього проводиться розмінування полос безпеки на ширину до 25 м. по обом сторонам дороги.
Розглянемо основні способи розмінування доріг з різним покриттям.
Розмінування ґрунтових доріг та колонних шляхів
1. ДІЇ розрахунку з одним ДІМ.
Розрахунок здатний вести розвідку і розміновувати дорогу для одностороннього руху за 2-3 заходи, для двостороннього за 4-5 заходів Склад розрахунку - 5 чоловік
№ 1 - командир
№ 2 - оператор
№ 3 - водій
№ 4,5 - сапери з міношукачами, щупами та Іншими засобами.
ДІМ рухається по осі дороги, при виявленні міни він зупиняється. Сапери № 4 № 5 виходять з машини, а ДІМ відходить назад на 12-15 метрів. Сапери визначають причини остановки ДІМ і визначають місце розташування міни ДІМ, відходить назад на безпечну відстань 100 м. Сапери за допомогою кішок стягують міну, знешкоджують її і забирають з дороги або підривають накладним зарядом.
Після цього сапери заніміють свої місця в ДІМ і він продовжує рух.
2 .Дії відділення з двома ДІМ.
В кожному ДІМ розміщається по 5 чоловік, які в попередньому випадку, тобто саперів з них 5 чоловік. Машини рухаються по дорозі уступом 40-50 м , друга машина перекриває першу на 10-20 см, в результаті ведеться перевірка та розмінування дорозі шириною 4-4,2 м, що забезпечує односторонній рух, тобто відповідає вимогам пропуску батальйонів які наступають .
При виявленні міни, міношукачі зупиняються, сапери діють як і в попереднього3. дії розрахунку і танка з тралом. Розмінування за допомогою танка з тралів та (1с від) Ісвід
При дії відділення з танком, оснащеним тралом, розмінування здійснюється в такій послідовності: 5ТР з саперами рухається за танком на відстані ЮС м. При вибухові міни під тралом танк 1 БТР зупиняється, сапери знищуються, перевіряють 1 розміновують дорожнє полотно починая від місця зупинки БТР 1 продвигаються вперед по дорозі не менше як 100 м від місця зупинки танка з тралом. Після розмінування вказаного учасгка дороги, рух продовжується в тому же порядку.
Дороги з твердим покриттям, а також при відсутності засобів механізації, можна розміновувати за допомогою міношукачів та щупів.
Вданому випадку відділення здатне розмінувати одним заходом дорогу шириною до о м з продуктивністю 0,3 км/год.
4. Дії відділення по розмінуванні дорожнього полотна.
№ 1,2,3,4 сапери з міношукачами, рухаючись уступом вправи або вліво, захвачують кожний смугу до 2-х метрів, перевіряють дорогу на наявність мін, виявлені міни позначають червоними прапорцями і оповіщають все відділення про це.
Для позначення перевіреної частини № І ставить білі прапорці на стороні уступу через кожні 10-15 м.
№ 2,3,4 - доходячи до чергового прапорця переставляють на ширину перевіреної їм зони. Всі номера зберігають дистанцію 15-20 метрів № 5 1 № 6 рухаючись ззаду на відстані 40-50 м і кожний за своїми двома номерами стягують І знешкоджують виявлені міни або знищують їх, 1 дотримуючись при цьому безпечної відстані від решти особового складу.
Спорядження відділення :
- міношукачі - 4 шт.
- щупи - 4 шт. (із КР)
- прапорці для позначення мін ЗКР - 40 шт.
- прапорці білі для позначення перевіреної смуги -
- по потрібності, але не менше 50 шт. (тобто на 1 час роботи,
- кішки - 2 шт. (із КР)
Сумки мінера-підривника з боковими тротиловими шашками(по 200 гр.) - 2 шт.
В залежності від обстановки, наявності сил, засобів смуги безпеки вздовж дороги розміновують на різну ширину від 8 до 25 метрів;
Якщо необхідно розмінувати дорогу з смугами безпеки до 6м. то виділяється взвод, а якщо смуги безпеки до 25 м, то необхідно виділяти рогу.
5. Розмінування дороги з смугами безпеки до 8м саперним
взводом
В даному випадку кожне відділення виконує задачу в своєму бойовому порядку рухаючись за відділенням, ведучим розвідку і розмінування проїжджої частини дороги, на дистанції 100 м, третє відділення зберігає безпечну відстань 100 м.
Відстань, яку перевіряє кожний сапер до 2-х метрів, обов'язки номерів розрахунку - ті ж, що й при діях відділення по розмінуванні проїжджої частини дороги. Загальна ширина перевіреної смуги дороги та обочини складає І8-24 м.
Взвод здатний за 1 час провірити до 350 м тобто І км2 за 3 год.
При нестачі часу і сил на розмінування смуг безпеки всі виявлені поля та групи мін огороджуються і позначаються.
Всі заміновані ділянки доріг перекриваються і на них встановлюються попереджувальна знаки з надписом "Проїзд заборонено - МІНИ"
І. Розмінування доріг з твердим покриттям
При розмінуванні дороги з твердим покриттям перевіряються :
- дорожнє покриття
- узбіччя
- кювети
- дорожні споруди.
Одночасно провидиться розвідка смуг безпечності шириною до 100м по обом сторонам дороги наявність протибортових мін.
Особливу увагу звертають на штучні споруди (мости, труби 1 т.д.) і ділянки доріг в виїмках І насипах, на крутих поворотах і пересіченнях доріг, в місцях де прохід утруднено.
Для пошуку протибортових мін неконтактної дії, особовий склад оснащується магнітними бомбошукачами І глибинними щупами
ПротитранспортнІ міни знищуються без їх вийняти з місця установки вибуховим способом зосередженими або кумулятивними зарядами.
Дії розрахунку при знищенні протитранспортної міни:
- спочатку над місцем установки міни з збереженням мір безпеки підривається заряд ВВ масою 0,4- 1кг для перевірки чутливості міни до зовнішніх подразнень.
- глибинним щупом визначається глибина установки міни;
- пробурюються свердловина ІО-30 см по глибокі свердловина не повинна доходити до межи на 30-50 см.
В свердловину опускається заряд ВВ 1 підривається.
При невеликому заглибленні міни 0І,І5-2м вона може знищуватися кумулятивним зарядом і установленим на поверхні.
Розташування дороги, узбіччя і кюветів проводиться способами розглянутими вище.
2.ОСОБЛИВОСТІ РОЗМІНУВАННЯ ДОРІГ І МАРШРУТІВ ВИСУВАННЯ ВІЙСЬК ЗАМІНОВАНИХ ЗА ДОПОМОГОЮ ДЙСТАНЦШИХ ЗАСОБІВ МІНУВАННЯ
Суть полягає у тому що мінування може бути проведено в ході руху в комплексі з бомбовими та ракетними ударами авіації. По- друге можуть бути застосовані протитанкові міни з неконтактними підривниками, проти яких - застосовували танки з тралами 1 ДІМ не можна. На марші проходи в МП на маршрутах висування військ проробляють загони забезпечення руху або спеціально виділені групи розгородження. Вони позначаються стандартними і на них може бути організована комендантська служба. Проходи повинні бути шириною не менше 6 м і дозволяти пропуск штатної бойової техніки. При подоланні ДМВЗ танків підрозділи проробляють проходи за допомогою танків з тралами , виходять на маршрути, які забезпечують проходами сапери ЗЗР.
Протипіхотні ДМВЗ танками і БМП проробляються без зупинки і очікування готовності проходів. Для решти машин необхідно робити вихід до проходів які створюють ЗЗР.
При раптовому мінуванні безпосередньо на колону вимагається її миттєва зупинка, особовому складу спішуватися забороняється.
В зв’язку з цим в кожному батальйоні повинна готуватися група розгородження в складі 1-2 відділень, а у кожному взводі готується відділення, здатне вести розвідку і забезпечити вихід машин взводу на прохід.
Групи розгородження, слідуючи в колоні 1 розрахунки проводять огляд зони мінування.
Результат доповідають командиру колони який приймає рішення на подолання МВЗ. Основні сполошні проходи в ДМВЗ пророблюються ЗЗР або групами розгородження за допомогою механічних засобів. При невеликій густині мін в зосередженні добрій видимості бойові машини можуть виходити з замінованого учасгка шляхом об’їзду окремих мін.
Проробка проходів для виводу бойових машин і спеціальних засобів з замінованих участків, основні проходи або за границю загородження здійснюється вручну з використанням комплектів розмінування і Інших пристроїв розчистки розрахунками машин. В якості пристроїв можуть застосовуватися : захисні маски, наколінники, захватна ложка, скребок, сачки для збору мін, обмежувач розльоту осколків, пристрій для кидання кішок та інше.
Для розмінування автомобільних доріг можуть бути використані штатні засоби розмінування, машини з бульдозерам обладнанням, а також комплекти КР з допоміжними пристроями.
В усіх випадках заходи безпеки при проробці проходів і при знешкодженні мін встановлюються в залежності від застосованих противником
мін. Особливу увагу повинно бути звернено на те, що при застосуванні противником магнітних та неконтактних мін.
Із всього сказаного по даному питанні можна зробити висновки що розглянені способи розмінування доріг і маршрутів висування військ не являються постійними вони міняються по мірі розвитку техніки і засобів пошуку і знешкодженню мін. Від творчого мислення командира сильно залежить успіх виконання задач по розмінуванню доріг 1 маршрутів висування військ.
3. ЗАВДАННЯ ЩО, ДО РОЗМІНУВАННЯ МІСЦЕВОСТІ.ОРГАНІЗАЦІЯ 1 СПОСОБИ РОЗВІДКИ МІСЦЕВОСТІ.
Розмінування проводиться з ціллю перевірки і очистки місцевості від вибухонебезпечних предметів, з використанням засобів пошуку мін, мінних тралів, за рядів розмінування, підривних зарядів та інших засобів
Задачами розмінування являються:
- проведення роз'яснювальної роботи серед населення про заходи безпеки і правила поведінки при виявленні вибухонебезпечних предметів
- організація розвідки місцевості яку необхідно розміновувати;
- пошук і знищення вибухонебезпечних предметів;
- планування, і організація виконання задач по виконанню і знищенню вибухонебезпечних предметів.
- облік і звітність по задачам розмінування. При виборі районів розташування військ використовуються данні про загородження які отримуються повітряною та Іншими розвідками. До виходу військ в райони розташування вони перевіряються на наявність мін та вибухонебезпечних предметів. Для чого в склад рекогносцировочних груп включаються підрозділи Інженерних військ з засобами розвідки загороджень.
Перевірка на наявність мін і розмінування районів розташування проводиться Інженерно-саперними підрозділами з застосуванням підрозділів родів військ, підрозділи можуть посилюватися танками з мінними тралами а окремих випадках можуть застосовувати собак мінно-пошукової служби.
Розмінуванню підлягає місце розміщення підрозділів та пунктів
управління, шляхи підходу до них, та дороги які до них прилягають.
В районах розташування в першу чергу перевірці підлягає :
- основні дороги та їх об’їзди, райони розгортання ПУ, позиційні райони ракетних та зенітно-ракетних частин, в подальшому - решта доріг та окремі ділянки місцевості вздовж доріг, предназначені безпосередньо для розташування підрозділів.
При перевірці місцевості, на наявність мін можугь застосовуватися танки споряджені мінними тралами, 1РМ, дорожні та індивідуальні міношукачі, щупи, КР, оптичні засоби розвідки.
Пошук об’єктних і протибортових мін здійснюється підрозділами за допомогою глибинних щупів, бомбошукачів то інші.
Місцевість на наявність мін вздовж дороги, де повинні розташовуватися війська перевіряються за допомогою танків з тралами глибиною до 200 м з обох сторін дороги зигзагоподібними рухами від дороги до зовнішньої межі смуги яка перевіряється.
Відстань між сусідніми точками повороту 60-80 м на кожні два трапа виділяється відділення на БТР, яке рухається на безпечній відстані від танків. При підривах мін під трапом відділення спішується і розрахунками 2-3 чоловіка перевіряють місцевість в районі взірваної міни на 100 м вперед та 40-50 м по обидві сторони від напрямку руху, танка з тралом. Виявлені міни позначаються і знищуються виділеними для цього спеціальними командами.
При перевірці місцевості з обох сторін дороги на наявність мін вручну, кожному відділенні назначається участок довжиною і шириною 200 м. Відділення діє розрахунком по три чоловіка .Один розрахунок перевіряє місцевість по одну сторону дороги, а Інший по другу. Розрахунки рухаються зигзагоподібними рухами з відстанню між сусідніми точками повороту 40-50 м, перевіряє підозрілі місця. Кожний номер перевіряє смугу шириною 2-2,5 м.
4.СПЛОШНЕ РОЗМІНУВАННЯ МІСЦЕВОСТІ.
КОНТРОЛЬНА ПЕРЕВІРКА ЯКОСТІ РОЗМІНУВАННЯ
Сполошне розмінування місцевості проводиться а цілях очистки території від мін, снарядів, ракет авіабомб та інших предметів які не розірвалися.
Відповідальність за організацію та якість виконання задач несуть командири частин та підрозділів по яким поставлена задача щодо розмінування,
Суцільне розмінування місцевості здійснюється за наказом старшого начальника. Призначених для організації розмінування командири частин повинні ознайомитися :
- викопірками карт з даними про загородження;
- формуляр мінно-вибухових загороджень;
- дані Інженерної розвідки з аєрофотознімками;
- дані про нові типи мінно-вибухових засобів противника;
- дані опросу населення та допросу полонених.
Підрозділи призначені для суцільного розмінування споряджаються :
- засобами розвідки;
- засобами знешкодження, усунення транспортування І знищення мін та нерозірвавшихся боєприпасів;
- засобами та проробки проходів.
а) Розвідка місцевості і об’єктів при суцільному розмінуванню місцевості
Розвідка місцевості і об’єктів проводиться з задачею виявлення мінованих участків та границь мінних полів, мінованих споруд та об'єктів, а також вулиць, площ, на яких знаходяться боєприпаси які не розірвалися.
Командиру підрозділу призначеного для розвідки місцевості вказується :
- район який підлягає розвідці та його особливості;
- задачі та порядок проведення розвідки;
- способи виконання задач;
- порядок підготовки та використання засобів, необхідних длявиконання задачі;
- порядок позначення та знищення мін які виявлено та боєприпасів
які не вибухнули;
- строки та порядок представлення звітних документів, а також
особливості зосередження мір безпеки.
До начала розвідки командир підрозділу повинен:
- прийняти рішення .на організацію розвідку;
- поставити задачі підрозділам;
- підготувати необхідні засоби та особовий склад;
Розвідка починається з проробки головних та допоміжних проходів на призначених участках місцевості. Головні проходи шириною 6 м проробляються через кожні 600-1000м, максимально, використовуючи місцеві. дороги.
Вони не являються вихідними рубежами з яких підрозділи починають розвідку, а потім 1 розмінування місцевості.
Допоміжні проходи шириною 3 – 4 м проробляються паралельно і перпендикулярно головним проходам на відстані 150-180 м один від другого.
Проробка головних та допоміжних проходів може виконуватися:
- механічним способом - саперними підрозділами з використанням танків з тралами;
- за допомогою подовжених зарядів.
При проробці головного проходу вручну призначається. Ісвід допоміжного - розрахунку в складі 3 - 4-х чоловік.
Проробка головного проходу здійснюється в слідуючому порядку:
- перший – п’ятий номери, рухаючись уступом вправо (вліво) на дистанціях 10-15 м. перевіряючи міношукачами смуги шириною 1,5-2 м кожний позначає виявлені боєприпаси прапорцями, підозрілі місця перевіряють щупами, на місцевості покритій високою травою або кущами протралюються першим номером кішкою (при можливості спалюється).
- командир відділення сумісно з шостим номером розрахунку позначають границі проробленого проходу віхами (прапорцями) через 25-30 м після стаскування міни з місця знищують або переводять в безпечне положення.
Всі проходи нумеруються. Указки з номерами проходів установлюються на пересіканні проходів.
Послідуючі дії по розвідці місцевості організовуються в залежності від результатів проробки проходів :
- у випадку виявлення мін, розвідка участків не проводиться - проводиться суцільне розмінування.
- при відсутності мін на проходах ділянки місцевості між ними підлягають допом1жний розвідці.
Розвідка участків місцевості проводиться:
- рухом номерів розрахунку зиґзаґами;
- проробка проходів при прямолінійному русі від передньої до тильної границі участка.
При розвідці місцевості рухом зиґзаґами відділенню призначається участок 300-360 м і по фронту І5О-І8О м в глибину. Кожному саперу для розвідки призначається смуга місцевості 50-60 м по фронту і 150-180 м в глибину. Розвідка місцевості здійснюється в слідуючій послідовності:
Перед початком розвідки командир відділення з одним із номерів розрахунку виставляє ориенгирні знаки вздовж передньої І тильної границі учасгка через 50-60 м для вказання напрямку першопо-чаткового руху кожному номеру. Потім відділення займає початкове вихідне положення і по команді: "До розвідки приступити" кожний номер рухається вдовж правої сторони своєї смуги одночасно виставляючи через кожні 25-30 м прапорці вздовж лівої границі учасгка, коли відділення доходить до тильної границі участка номера продовжують перевірку місцевості рухаючись назад в своїй смузі зиґзаґами. При цьому вони орієнтуються по своїм прапорцям, установленими сусідніми номерами. Кожний номер уважно перевіряє міношукачем місцевість шириною 1,5-2м, здійснює перевірку щупом всі підозрілі місця на шляху руху та обдивляючись місцевість за межами перевіреної смуги.
Для розвідки місцевості при прямолінійному пересуванні номерів кожному відділенню призначається участок місцевості 150-160 м по фронту і в глибину. До початку розвідки командир відділення з одним із номерів розрахунку виставляє орієнтирні знаки на передній та тильній границі участка через 25-30 м для у казання саперам напрямку руху.
Відділення займає вихідне положення у орієнтирних знаків з Інтервалами 25-30 м між номерами. По команді "До розвідки приступити", непарні номери починають рух до тильної границі участка ,перевіряє місцевість шириною 1,5-2 м. Спочатку видвигаються непарні номери, після чого на відстані 25-30 м - парні номери, діють аналогічно непарним.
По закінченні перевірки місцевості на всю глибину участка відділення повертається за напрямком до передньої границі участка, звідки по команді командира переходять на новий участок.
Виявлені в процесі розвідки міни та невибухнувші боєприпаси позначаються червоними прапорцями. Про перші виявлені боєприпаси доповідається по команді та доводиться до всіх ведучих розвідку на даному участку. Знищення або знешкодження виявлених мін та боєприпасів проводиться по закінченні розвідки всього участка або в кінці дня по команді командира взводу.
б) Суцільне розмінування місцевості
Для суцільного розмінування взводу призначається участок місцевості (450x540)х(300-360), відділенню (300-360)х(130-180) м участок відділення розбивається на смуги розміром 50-60 м по фронту та 150-160 в глибину.
Границі участків та смуг позначаються добре видимими знаками. На розмінування однієї смуги призначається один номер розрахунку. На лівому (правому) кутку своїх смуг номери розрахунків встановлюють особисті таблички з вказанням прізвища та номера смуги.
Указники зберігаються на своїх місцях до задачі відділення командиру взводу.
При суцільному розмінуванні відділення вишиковується біля передньої границі участка, номера розрахунку займають вихідне положення, розташовуючись біля особистих табличок і по команді "до Виконання задачі приступити" проробляють проходи шириною І,5-2м. Рухаючись вздовж правого (лівого) кордону своєї смуги. Роблячи пошук міношукачем сапери уважно перевіряють та оглядають-місцевість. В місцях, на яких виконує сигнал в телефонах, а також всі підозрілі місця перевіряють щупами. знайдені міни та боєприпаси які не вибухнули, позначають червоними прапорцями. Границя проведеної смуги позначається справа (зліва) білими прапорцями, які встановлюються через кожні 5 м. Після виходу до тильної границі участка відділення повертається до передньої границі по тільки що перевіреній смузі, проробляючи пошук повторно візуально та міношукачем. При проробці слідуючого суміжного проходу номера розрахунку знімають білі прапорці з раніше позначеної границі і переставляють їх на нову, Аналогічно проробляються решта проходів на всьому участку. Всі виявлені міни та боєприпаси після перевірки відділеннями своїх участків знищуються, як правило, на місці. Знищення проводиться спеціальною командою на чолі з офіцером.
в) Перевірка та розмінування населених пунктів
В населених пунктах в першу чергу підлягає розмінуванню :
- основні вулиці, площі необхідні для пересування військ;
- будівлі, необхідні для розміщення військ штабів, медичних пунктів, та складів;
- споруди комунального господарства та промислові підприємства.
При перевірці та розмінуванні споруди та Інших об’єктів спочатку проводиться розвідка та знешкодження мін та мін - пасток на підходах до об'єктів, детальний огляд приміщень та об’єктів з ціллю
виявлення підозрілих місць.
Огляд та перевірка споруд починається з підвалів. Входити та відкривати двері в приміщеннях потрібно зі збереженням заходів безпеки. За звичай закриті двері відкривають за допомогою кішки або мотузки з укриття.
В підвалах земляна підлога перевіряється за допомогою щупів та міношукачів, асфальтобетонний - уважним оглядом І крім того, відривкою контрольних шурфів в підозрілих місцях. Простукуванням стін і колон дерев’яними молотками виявляються пустоти, в яких можуть бути заложені
міни.
При огляді кімнат в приміщеннях перевіряються капітальні стіни, поли, підвіконня, ніши під ними та за батареями центрального опалення, димоходи, вентиляційні труби, опалювальні установки, меблі та інше.
Обов’язковій перевірці підлягає також всі прилягаючі до споруди пристройки.
Очистка в населених пунктах починається з перевірки підходів до них та основних вулиць в них. Особливу увагу звергається при цьому на демаскуючі признаки.
Перевірка підходів до населеннях пунктів та основних вулиць здійснюється так же як при перевірці дороги на мінування. Після перевірки основних вулиць населений пункт розбивається на сектори та розподіляється між підрозділами.
г) Контрольна перевірка
Якість виконання задач по суцільному розмінуванні місцевості перевіряється контрольними групами які призначаються розпорядженням старших начальників .Особовий склад підрозділів призначений для проведення контролю відбирається з числа солдат саперів, сержантів, офіцерів. Контрольні групи оснащуються засобами розвідки, позначення та знищення боєприпасів.
Контрольній перевірці якості розмінування підлягає місцевість, на якій проводилось суцільне розмінування, та ділянки місцевості, на яких в ході розвідки ніяких боєприпасів не виявлено. Контрольна перевірка проводиться вибірковим порядком. Перевірці підлягає 10-12% розмінованої місцевості.
Участки місцевості для контрольної перевірки вибираються командирами контрольних груп або вказуються старшими начальниками.
Контрольна перевірка місцевості зазвичай організовується та проводиться проробкою контрольних проходів шириною 3-4 м, на відстані 50-100 м один від одного. Ті ділянки, на яких виявлені міни або боєприпаси, підлягає повторному розмінуванню.
Повторній очистки від вибухонебезпечних предметів підлягають площі на яких в результаті контрольної перевірки були виявлені вибухонебезпечні предмети підлягають повторному розмінуванні. Про результати контрольної перевірки складається акт в якому вказується :
- місце та час проведення контрольної перевірки;
- ким 1 коли проводилась очистка від вибухонебезпечних предметів площі яка підлягає контролю.
- хто 1 якими силами проводив контроль;
- результати контрольної перевірки;
- кількість виявлених та знищених при контролі вибухонебезпечних • предметів;
- висновки командира контрольної групи.
ПОРЯДОК ЗНИЩЕННЯ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ПРЕДМЕТІВ. ЗАХОДИ БЕЗПЕКИ.
Всі виявлені боєприпаси по степені небезпечності діляться на дві категорії,
До першої відносяться боєприпаси які не розірвались не можуть самі по собі спрацювати та допускають можливість транспортування з відповідністю з правилами перевозки.
До другої відносяться боєприпаси які не розірвались, але не допускаючи можливості транспортування тобто чутливі до механічних подразнень, а також боєприпаси з підривниками невідомої конструкції.
Всі виявлені боєприпаси до певної степені небезпечності відносяться до другої категорії, їх не можна переміщувати та зсувати з місця.
Ступінь безпечності боєприпасів які не розірвалися визначає особисто командир загону. Він приймає рішення про спосіб їх знешкодження та знищення.
Знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів проводиться особовим складом загонів, командами підривників, як правило, все виявлене знищується . в той же день на місці виявлення.
Сбір та переміщення вибухонебезпечних предметів в цілях їх групового знищення ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ.
Виключенням являється випадки виявлення окремих або складованих вибухонебезпечних предметів в населених пунктах та одиноко стоячих важливих об’єктів та одиноко стоячих важливих об’єктів.
В таких випадках дозвіл дає комісія, призначена наказом КОК •
Склад комісії :
- начальник гарнізону, начальник штабу ЦО,НІС частини, командир загону, офіцер-спеціаліст по виявленню вибухонебезпечних предметів та представник місцевого органа влади. Підривні площадки можуть знаходитись на відстані не ближче 2,5км від жилих приміщень та Інших споруд.
Знешкодження авіабомб які не розірвалися може бути здійснено шляхом :
- видалення з них підривника;
- надання на підривника таких дій в результаті яких виключалась би можливість спрацювання запалювального механізму від потрясіння тобто знешкодження підривника.
Для знешкодження підривника приймаються слідуючи методи:
- цементація;
- охолодження;
- поєднання цементації та охолодження;
- механічний стопор;
Команди підривників комплектуються із найбільш підготовлених військовослужбовців. Вони повинні пройти спеціальну підготовку та успішно здати заліки по умінню вірно проводити підривні роботи та дотримуватися заходів безпеки.
Допуск до виконання підривних робіт кожного військовослужбовця приводиться наказом командира частини.
Перед початком робіт командир групи підривників повинен перевірити :
- знання особовим складом правил техніки безпеки ;
- знання матеріальної частини вибухонебезпечних предметів;
- провести інструктаж про порядок проведення робіт які потрібно виконати особовому складу, розписується в журналі обліку Про знання правил робіт та заходів безпеки.
Знищення вибухонебезпечних предметів проводиться послідовно, починая від вихідного положення з таким розрахунком щоб забезпечити швидкий та безпечний відхід в укриття.
Протитанкові та протипіхотні міни нажимної дії підриваються зарядами ВВ вогневим способом.
Одиночні снаряди підриваються зарядами ВВ покладеними в головній частині. Після підриву термічних зарядів підходити до місця підриву можна не раніше 6-8 годин після проведення вибуху. Огородження виставляється в указаних місцях та Інструктується.
Знищення вибухонебезпечних предметів здійснюється по командам командира групи з дотриманням заходів безпеки.
Через 15 хв. командир підходить І впевнюється в підриві та знищенні вибухонебезпечних предметів.
По всім решта питанням організації і техніки виробництва підривних робіт необхідно виконувати правила керівництва "Подрывные работы"1969р,
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИКА
Враховуючи тенденції розвитку МВЗ в арміях Імовірних противників, у випадку військового конфлікту противник буде широко застосовувати всі види загороджень, використовуючи для цього раніше підготовлені криниці на дорогах та минаючи маршрути руху військ. Використовуючи для цього дистанційні засоби мінування. Розвідка та розмінування являється важливою задачею. Особливо у випадку застосування неметалевих мін, а також мін з елементами не знешкодження та неконтактними підривниками.
Виконувати дані задачі вчасно та без втрат можуть тільки добре підготовлені та Ініціативні солдати та офіцери. Тому потрібно постійно слідкувати за новими засобами мінування, які з'являються у противника, вивчати їх 1 бути готовим до виконання поставлених задач.
З усіх випадках необхідно намагатись знайти обхід загородження на дорогах приймаючи заходи до проробки проходів в них або відновлення зруйнованих доріг.
Старший викладач кафедри інженерних загороджень
Підполковник О.М. Пшеничний