Дослідження та розрахунок природнього освітлення

Інформація про навчальний заклад

ВУЗ:
Національний університет Львівська політехніка
Інститут:
Не вказано
Факультет:
ФМ
Кафедра:
Кафедра охорони праці

Інформація про роботу

Рік:
2015
Тип роботи:
Лабораторна робота
Предмет:
Основи охорони праці

Частина тексту файла

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ “ЛЬВІВСЬКА ПОЛІТЕХНІКА”
Кафедра охорони праці /
Лабораторна робота 3 (7) з дисципліни “ Основи охорони праці ” на тему: “ Дослідження та розрахунок природнього освітлення” Варіант 9
Львів – 2015 Тема роботи – дослідження та розрахунок природнього освітлення.
Мета роботи: вивчити питання нормування природної освітленості робочих зон, навчитись вимірювати і визначати освітленість, потрібну для виконання різних видів зорової роботи, провести розрахунок природного освітлення.
Теоретична частина Ефективність виробництва, якість продукції, що випускається, і продуктивність праці на підприємствах залежить від раціонального використання природного і штучного освітлення. При раціональному освітленні виробничих приміщень і робочих місць усувається стомлюваність, підвищується безпека праці і знижується травматизм. Тривала робота в умовах недостатньої освітленості приводить до професійного захворювання ока – міопії (короткозорості).
1.1. Основні світлотехнічні терміни та визначення Освітленість (Е) — відношення світлового потоку (Ф), що падає на елемент поверхні, до площі цього елементу (S). Одиницею освітленості е люкс (лк) — рівень освітленості поверхні площею 1 м1, на яку падає рівномірно розподіляючись, світловий потік в 1 люмен.
Робоча поверхня — поверхня, на якій проводиться робота і на якій нормується чи вимірюється освітленість.
Умовна робоча поверхня — умовно прийнята горизонтальна поверхня, що розміщена на висоті 0,8 м від підлоги.
Об'єкт розпізнавання — предмет, що розглядається, окрема його частина чи дефект, які необхідно розпізнавати в процесі роботи.
Коефіцієнт відбиття поверхні (ρ) — відношення світлового потоку, відбитого від поверхні, до світлового потоку, що падає на неї.
Види виробничого освітлення Залежно від джерела світла виробниче освітлення може бути: природним, що створюється прямими сонячними променями та розсіяним світлом небосхилу; штучним, що створюється електричними джерелами світла; суміщеним, при якому недостатнє за нормами природне освітлення доповнюється штучним.
1.3. Природне освітлення Природне освітлення поділяється на: бокове (одно- або двохстороннє), що здійснюється через світлові отвори (вікна) в зовнішніх стінах; верхнє, здійснюване через ліхтарі та отвори в дахах і перекриттях; комбіноване — поєднання верхнього та бокового освітлення.
Нормування природного освітлення Природне освітлення, як правило, передбачається у всіх приміщеннях з постійним перебуванням людей. Без природного освітлення допускається проектування приміщень, що визначені відповідними "Будівельними нормами та правилами" (ДБН В.2.5-28-2006), а також приміщення, облаштування яких дозволено в підвальних поверхах будівель. Оскільки природне освітлення змінюється залежно від широти місцевості, пори року, часу дня, метеорологічних умов для нормування та розрахунку природного освітлення приміщень, використовують відносний показник — коефіцієнт природного освітлення (е): е=КПО=
Е вн
Е зовн
100%
(1) де Евн — освітленість у даній точці всередині приміщення, що створюється світлом неба (безпосереднім чи відбитим). Езов — освітленість горизонтальної поверхні, що створюється в той самий час ззовні світлом повністю відкритого небосхилу. Виділяють 8 розрядів зорової роботи в приміщенні, який залежить від об’єкта розрізнення, фонду в якому розташований об’єкт і контрасту. I –
5 VII – > 5 (робота із цвітними об’єктами)
VIII – > 8
2. Прилад для вимірювання освітлення. Для вимірювання і контролю освітленості використовується переносний люксметр Ю116. Принцип дії люксметра заснований на фотоелектричному ефекті. Складається прилад з двох основних частин: селенового фотоелементу з насадками і вимірювача з міліамперметром. На передній панелі вимірювача є кнопки перемикача і табличка із схемою,
що зв’язує дію кнопок і насадок, які використовуються, з діапазоном вимірювання. Прилад має дві шкали: 0 – 100
і 0 – 30. На бічній стінці корпусу вимірювача розташована вилка для приєднання селенового фотоелементу. Насадка на фотоелемент складається з півсфери, виконаної з білої світлорозсівальної пластмаси, і непрозорого пластмасового кільця, що має складний профіль. Насадка позначена буквою К. Ця насадка застосовується спільно з однією з трьох інших насадок – М,
Р,
Т. Кожна з цих насадок спільно з насадкою К утворює три поглиначі із загальним номінальним коефіцієнтом ослаблення 10, 100, 1000, що застосовуються для розширення діапазону вимірювання. / Рис 1. Прилад для вимірювання освітлення люксметр Ю116.
3. Порядок виконання роботи 4.1 Вивчити будову і принцип роботи люксметра Ю116. 4.2 Визначити коефіцієнт природної освітленості (КПО) за експериментальними даними. 4.2.1 Визначити зовнішню освітленість Езовн., прийнявши її вдвічі більшою, ніж освітленість, що виміряна на підвіконні Езовн.=2Епідв. 4.2.2 Виміряти внутрішню освітленість на відстані 1, 2...5 м від вікна в характерному розрізі приміщення. 4.2.3 Розрахувати КПО для п’яти вимірювань. 4.2.4 Результати вимірювань, розрахунків занести в табл.2. 4.3. Побудувати графік залежності КПО від відстані вимірювання світла.
Виконання роботи Таблиця 1 Результати вимірювань природного освітлення Дата і час вимірювання
23.03.2015; 15:00 Зовнішня горизонтальна освітленість
Езовн., лк
970 Відстань, м
1
2
3
4
5
Освітленість всередині приміщення евн. , лк.
89
68
50
43
38
Розрахункове значення КПО, %
4,59 3,51 2,58 2,22 1,96 коефіцієнт природного освітлення (е): е=КПО=
Е вн
Е зовн
100%
е(1м) =
(89 / 1940) *100% = 4,59 %
е(2м) =
(68 / 1940) *100% = 3,51 %
е(3м) =
(50 / 1940) *100% = 2,58 %
е(4м) =
(43 / 1940) *100% = 2,22 %
е(5м) =
(38 / 1940) *100% = 1,96 %
/ Рис. 2. Коефіцієнт природного освітлення
Висновок Розраховуючи природнє освітлення лабораторії на відстані 1, 2, 3, 4, 5м ми розраховували коефіцієнт природньої освітленості (КПО). Перш за все, визначили освітленість в середині приміщення та зовнішню освітленість, при цьому встановили залежність спаду внутрішньої освітленості від дальності вимірювання світла від вікна. Згідно з проведеними розрахунками КПО, даний коефіцієнт на відстані 1 м. становить 4,59%, 2 м. – 3,51%, 3 м. – 2,58%, 4 м. – 2,22%, 5 м. – 1,96%. Що свідчить, що чим більша відстань вимірювання світла від вікна, тим менший коефіцієнт природнього освітлення, і тим менш точні роботи можна виконувати.
Антиботан аватар за замовчуванням

01.01.1970 03:01

Коментарі

Ви не можете залишити коментар. Для цього, будь ласка, увійдіть або зареєструйтесь.

Оголошення від адміністратора

Антиботан аватар за замовчуванням

пропонує роботу

Admin

26.02.2019 12:38

Привіт усім учасникам нашого порталу! Хороші новини - з‘явилась можливість кожному заробити на своїх знаннях та вміннях. Тепер Ви можете продавати свої роботи на сайті заробляючи кошти, рейтинг і довіру користувачів. Потрібно завантажити роботу, вказати ціну і додати один інформативний скріншот з деякими частинами виконаних завдань. Навіть одна якісна і всім необхідна робота може продатися сотні разів. «Головою заробляти» продуктивніше ніж руками! :-)

Завантаження файлу

Якщо Ви маєте на своєму комп'ютері файли, пов'язані з навчанням( розрахункові, лабораторні, практичні, контрольні роботи та інше...), і Вам не шкода ними поділитись - то скористайтесь формою для завантаження файлу, попередньо заархівувавши все в архів .rar або .zip розміром до 100мб, і до нього невдовзі отримають доступ студенти всієї України! Ви отримаєте грошову винагороду в кінці місяця, якщо станете одним з трьох переможців!
Стань активним учасником руху antibotan!
Поділись актуальною інформацією,
і отримай привілеї у користуванні архівом! Детальніше

Новини